6 «А»сынып
09.02.2016 жыл
Сабақтың тақырыбы: Екі
сан аралығының қилысуы мен бірігуі
Сабақтың
мақсаттары:
Білімділік:
Теңсіздіктердің шешімдері жиынын сан аралығында кескіндеуді, теңсіздіктер
шешімдерінің жиынын сан аралығымен жазуды, екі сан аралығының қилысуы мен
бірігуін ажырата алуды
үйркту. Дамытушылық: теориялық
білімін практикада ұштастыра отырып, ойлау қабілеттерін, танымын дамыта отырып
математикаға деген қызығушылығын арттыру; Тәрбиелік: Топпен
жұмыс істеуге, өзгенің пікірін тыңдай білуге, көпшіл сезім қалыптастыруға
тәрбиелеу және өзінің білімін бағалай білуді үйрету.
Көрнекілік:
Үлестірме материалдар.
Сабақтың типі: Жаңа
сабақты
менгеру
Сабақтың
әдісі:
Сұрақ
–жауап ,Репродукци
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру
кезеңі:
(2мин)
Оқушылардың сабаққа әзірлігін
тексеріп, оқушылардың
сабаққа қатынасын анықтау.
II. Өткен
сабақты қайталау (5мин)
1.[ 1; +∞ ) – сәуле
2.[ 5; 9 ] – кесінді
3.( 3; 7 ) – интервал
4.( - ∞; 3 ) – ашық
сәуле∙
5.(-1; 4 ] – жартылай
интервал
III. Жаңа сабақты
түсіндіру
(10мин)
1.Екі сан аралығының қилыуы:
[-2;4] мен [1;6] аралықтарын бір
координаталық тузуде кескіндейік
х
-2
1
4 6
Мұндай жағдайда [-2;4] мен [1;6]
аралықтары қилысады.
Белгіленуі: [-2;4] ∩ [1;6]=[1;4].
2.Екі сан аралығының бірігуі:
[-2;3] мен [1;6] аралықтарын бір
координаталық тузуде кескіндейік
[-2;6] аралығының әрбір саны[-2;3]
және [1;6] аралықтарының ең болмағанда немесе екеуіне де тиісті болады.
х
-2
1
4 6
Мұндай жағдайда [-2;6] аралығын
[-2;3] және [1;6] аралықтарының бірігуі деп атайды.
Белгіленуі: [-2;3] U [1;6]=[-2;6].
3.Сан аралықтарының қилыспайтын
болуы:
Егер екі сан аралықтары өзара
қилыспайды немесе оларға ортақ сан аралығы жоқ болса, онда сан аралықтарының
қилысуы-бос жиын.
х
-4
1
3
7
Белгіленуі: [-4;1] ∩ [3;7]=ø.
ІV. а)Дамыту
кезеңі (Есептер шығару) (10
мин)
№991 (1,2) №991 (3,4)
№992 (1,2)
№992
(3,4)
1.( 4; +∞ ) координаталық
түзуде сыз 2.( - ∞; 3 )
координаталық
түзуде
сыз
3.(
-3; 0 ) қос
теңсіздік түрінде жаз 4.
(-2; 4 ] қос
теңсіздік түрінде
жаз
5.
[
-3; 15 ] қос теңсіздік
түрінде жаз 6.
[
-3; 4] аралығына
- 4;0;1;4;5;7сандарының қайсысы тиісті 7.
(
- ∞; 3] аралығына
- 12;-2;2; 7сандарының қайсысы
тиісті 8. [-4;0] U [-2;6] сандарының
бірігуін
тап.
9. [-3;4] ∩ [-1;6] сандарының
қиылысуын
тап.
10. [-4;-1] ; [3;6]
сандарының бірігуін,қиылысуын
тап.
б)Топтық жұмыс
(6 мин)
Сатылай кешенді талдаңдар:
1)[-3;1] және [-1;3] сан аралықтарының бірігуін тап
2)[1;5] және [3;7) сан аралықтарының қилысуын тап
[-3;1] U [-1;3] = [-3; 3]
[1;5] ∩ [3;7) =[3;5]
Сатылай кешенді талдау:
1.аталуы
2.оқылуы
3.координаталық түзуде кескінделуі
4.теңсіздік түрінде жазылуы
5.аралыққа тиісті бүтін сандар
6. аралыққа тиісті ең үлкен бүтін сан
7. аралыққа тиісті ең кіші бүтін сан
в)Өзіндік
жұмыс
(5-мин)
1. ( — ∞;5]
сан аралығының аты:
А) ашық сәуле
Б) интервал В) кесінді
Г) сәуле
2. Белгіленумен
жаз: 1-ден 4-ке дейінгі кесінді
А) (1;4)
Б) [1;4]
В) (1;4]
Г)
[1;4)
3. Сан
аралығындағы бүтін сандарды тап: (4; 7]
А) 4;5;6
Б) 4;5;6;7
В) 5;6
Г) 5;6;7
4.
Белгіленуімен жаз: 1-ден 3-ке дейінгі 3 саны қоса алынған жартылай интервал
А) (1;3]
Б) [1;3]
В)
(1;3) Г) [1;3)
5.
Теңсіздіктер шешімін сан аралығымен жаз: 2≤х˂6
А) [2;6]
Б) (2;6)
В) [2;6)
Г) (2;6]
6. [4;9] сан
аралығының аты:
А) кесінді Б) сәуле В) ашық сәуле
Г) интервал
7.
Белгіленуімен жаз: 2-ден 7-ге дейінгі интервал
А) [2;7] Б) (2;7] В) [2;7) Г) (2;7)
8. [-4;5)
аралығындағы ең кіші және ең үлкен бүтін санды тап.
А) -4 және 3
Б) -4 және 4 В) -4 және
5 Г) -3 және 5
9.
Белгіленуімен жаз: -∞ -тен 6-ға дейінгі ашық сәуле
А) [6;+ ∞) Б)
(6;+ ∞) В) (-∞;6) Г) (-∞;6]
Жауабы:
1-Г; 2-Б; 3-Г;
4-А; 5-В; 6-А;
7-Г; 8-Б; 9-В.
Пысықтау. Нені
білдік?
1. Сан
аралығының неше
түрі
бар (қандай) ?
2. х≤6 немесе
х≥8 теңсіздіктерінің шешімдер жиыны қалай аталады?
3. Екі сан аралықтарының
орталарындағы мына белгі недеп аталады U , ∩
V.Үйге
тапсырма: №990, №997
1)[-3;9) және (2;7] сан
аралықтарының бірігуін тап
2)[3;7] және [5;9) сан аралықтарының қилысуын тап
Сатылай кешенді талдау:
VI. Қорытынды.Бағалау Бағалау парағы бойынша оқушылар
өз-өздерін бағалайды