Сабақ тақырыбы: «Логикалық амалдар, ақиқат кестесі, екілік
арифметика, санау жүйесі» тақырыптарына есептер шығару.
Сабақ мақсаты:
Білімділік:Санау жүйесіне, логикалық тапсырмаларға, ақиқат кесесін
құруға, екілік арифметикаға есеп шығаруға үйрету, дағдыландыру.
Дамытушылық: Ойлау, жобалау қабілеттерін, логикалық қабілеттерін
дамыту.
Тәрбиелік: ДК жұмыс
істегенде тәртіпке, тазалыққа, адамгершілікке тәрбиелеу
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі:
Оқушыларды жеке-
өзіндік және топтақ әдістер арқылы өткен сабақтарды қорытындылау үшін екі топқа
бөліп отырғызамын.Топ басшысы бағалайды.
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру (Сұрақ-жауап әдісі)
1 топқа
1.
Пікір дегеніміз не? Жоққа шығару үшін айтылатын сөйлем. Жалған
және ақиқат болуы мүмкін пайымдаулар.
- Логикалық көбейту
деп нені айтады? Және жалғау
көмегімен алынатын пікір-конъюнкция
- Дизъюнкция
дегеніміз не? Немесе жалғау
көмегімен алынатын-дизъюнкция
2 топқа
1.
Логикалық терістеу деп
нені айтады?Емес жалғау көмегімен
алынады-инверсия
2. Санау жүйесі деген не? Сандардың аталу және жазылу тәсілін санау жүйесі деп атайды.
3. Санау жүйесі неше топқа бөлінеді? позициялық және позициялық емес.
III.Тапсырмалар орындау.
1 тапсырма. Алдарына беріледі, жауаптарын оқылады.
Пікір
|
Жалғау
|
Логикалық
амал
|
1 топ.Тәуелсіздігіміздің
тұғырлығын нығайту жолында елімізде түрлі іс-шаралар және маңызы бар келісімшарттар
жүргізілуде.
|
|
|
Ертең ауа райы жақсы болса, онда біз қаланың
сыртына шығамыз немесе орманға барамыз.
|
|
|
Жаз болғанда және ауа райы жақсы болғанда,
біз теңізге демалуға барамыз.
|
|
|
Кез келген тіктөртбұрыштың тік бұрыштары
және бір-біріне параллель қабырғалары болады.
|
|
|
Келесі сабақта біз бейнефильм көреміз немесе
шығарма жазамыз.
|
|
|
Пікір
|
Жалғау
|
Логикалық
амал
|
2 топ.Біз өз
елімізде немесе өзге елде өмір сүрсек те өз дәстүрімізді еш ұмытпаймыз.
|
|
|
Қыста біз, әдетте шаңғы тебеміз немесе мұз
айдынында коньки тебеміз
|
|
|
Мен өскенде және мектепті бітіргенде ұшқыш
боламын
|
|
|
Құрамды емес пікірлер қарапайым пікір болып
табылады.
|
|
|
Мен сағыз жапсырмаларын немесе кәмпит
қағаздарын жинағым келеді.
|
|
|
3
тапсырма.
1 топ 100002 желтоқсан Қазақстан
Республикасының тәуелсіздік күні ? 1610
2 топ
Биыл тәуелсіздікке 110012
жыл. 2510
2 тапсырма.
Жарысқа 101 бала
қатысты. 15 ұл және 11 қыз. Қатысушыларды қай санау жүйесінде есептеген. /1545,
1150/
4 тапсырма.Сегіздік санау жүйесінен ондық санау жүйесіне
аударыңдар
1 топ 46548=247610
4*512+6*64+5*8+4*1
2 топ 7358=47710
7*64+2*8+5*1
5 тапсырма. Менде 100 інім бар. Кішісі
1000 жаста, ал үлкені 1111 жаста.Үлкен інім 1001 сыныпта оқиды.Бұлай болуы
мүмкін бе?
Жауабы:4 інім, кішісі 8 жаста, үлкені 15 те. Үлкен інім 9 сыныпта
6 тапсырма. Есептеңдер
1
топ.1111+100=10011 15+4= 19
2 топ 1111-100=1011
15-4= 11
7 тапсырма. Тексеріңдер
11 алма болды. Әр алманы қақ
ортасынан бөлгенде 110 болды. Бұл қалай? Жауабы: Иә, 112=1×21 + 1×20=310; 3 алманы ортасынан бөлгенде 6 жарты алма
болады. 1102 =
1*22+1*21+0*20=610
8 тапсырма. Ауа райы жақсы болса және қыздар
жиналса ,біз ертең көлге барамыз. Ақиқат кестесін құрыңыз
9 тапсырма. Кесте құрып есеп шешу
Мектеп бітіру кешінде
Нағима қызылкөйлек киді. Розаның киген көйлегі қара да, көк те, көгілдір де
емес.Зәуренің екі көйлегі бар: қара және көк.Айгулдің ақ та , көк те көйлегі
бар. Алия барлық аталған түсті көйлектері бар. Кешке қыздар әр түсті көйлек
киіп келген болса, қайсысы қандай көйлек киіп келгенін анықтаңдар.Жауабы:
Нагима қызыл, Роза ақ,Зәуре қара,Айгул көк, Алия көгілдір.
.Үйге: 1.Сабақта біз фильм көреміз
немесе шығарма жазамыз. Ақиқат кестесін құрыңыз.
2.
1308=?2?8
?16
3.
13510=?2?8?16
4.
ь35010=?2?8?16
Бағалау парағы.1
балдық жүйе.9-10 бал «5»баға 6-8 бал «4» баға
3-5 бал «3» баға
Тапсырмалар
Оқушылар аты
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
қорытынды
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Подстепный қазақ жалпы орта білім беретін мектебі
Сабақтың тақырыбы:
«Логикалық амалдар, ақиқат кестесі, екілік армфметика,
санау жүйелері» тақырыптарына
есептер шығару.
Айтқалиева Баян Сабырғалиқызы
2016-2017 оқу жылы