Инфоурок Физика Другие методич. материалы8 сынып физика пәнінен Термодинамиканың бірінші заңы тақырыбына қысқа мерзімді сабақ жоспары

8 сынып физика пәнінен Термодинамиканың бірінші заңы тақырыбына қысқа мерзімді сабақ жоспары

Скачать материал

Қысқа мерзімді жоспарлау

Т.А.Ә. және жұмыс орыны

«Сәтбаев қаласының №1 мектеп-гимназиясы» КММ

Физика пәнінің мұғалімі Ержан Гүлмира Әбдіханқызы

Пән: Физика

Сынып: 8

Сабақтың тақырыбы:

Термодинамика негіздері. Термодинамиканың бірінші заңы. Газдың және будың жұмысы

 

Мақсаты:

(SMART, орта мерзімді жоспардан алынады)

Жылу құбылысының заңдылықтары тұрғысынан ішкі энергия, газбен будың ұлғайғандағы жұмысы ұғымыны меңгеру, жұмыс және жүйеге берілген жылу мөлшері арасындағы байланысты тағайындау

міндеттері:

- Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға, еркін сөйлей білуге, өз ойын жеткізе білуге, ортақ шешім шығаруға баулу;

- танымдық белсенділіктерін арттыру, білімді тәжірибеде қолданып, болжам жасау біліктіліктерін дамыту.

 

Күтілетін нәтижелер:

(орта мерзімді жоспардан алынады)

Барлығы: Ішкі энергияны жылу құбылыстарының заңдылықтары тұрғысынан тұжырымдай алады,

Көпшілігі: Газбен будың жұмысын түсіндіреді, жұмыспен жылу берілу арасындағы байланысты көрсете алады, Кейбіреулері: Термодинамиканың І заңы негізінде изопроцестерде қолдануын түсіндіре отырып,тәуелділік графигін танып, сала алады, өз ойын еркін жеткізіп, танымдық белсенділігі артады.

Жетістік критерийлері:

 Сабақта оқушылардың қойылған мақсаттарға қол жеткізуі кезінде  Блум таксономиясы бойынша,  АКТ және білімді бағалаудың тиімді жұмыс формаларын пайдалану

Түйінді идеялар/бөліктері (подход):

Оқушылардың Блум таксономиясы, АКТ,  диалог арқылы сабақ тақырыбын, проблемалық мәселені сыни ойлай отырып тұжырымдамалық түсіну және шешу.

Оқулық:

(ҚР ББҒМ ұсынған)

Физика және астрономия, Б.М. Дүйсембаев., Г.З. Байжасарова., А.А. Медетбекова-Алматы, Мектеп-2012 ж; Дидактикалық материалдар, Физика және астрономия, 8 сынып Б.М. Дүйсембаев., Г.З. Байжасарова., А.А. Медетбекова-Алматы, Мектеп-2012 ж,  

Сабақ барысы/мұғалімнің ескертпелері:

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеттері

Бағалау

 

Ресурстар

Формативті

Суммативті

I.Ұйымдастыру

Психологиялық дайындық қарым-қатынас

3мин

Оқушыларды түгелдеу

Бұгінгі сабаққа деген көңіл күйлерін сұрау

Сабаққа дайындығын сұрау

Сынып оқушыларын топқа бөлу

1.       Термодинамика

2.       Жылу мөлшері

3.       Ішкі энергия

4.       Жұмыс сөздерін кезекпен айтқызу арқылы төрт топқа бөлу

 

Сабақ басында бүгінгі сабағымыздың бағалау критерилерін түсіндіру, топтық жұмыс ережелерін бекіту

Сынып оқушылары төрт топқа бөлінеді топ мүшелері өз қызметтерін бөліп алады.

 

-

Презентация, Топ аты жазылған тақташалар, топ мүшелерінің қызметі жазылған бейджик

ІІ. Ой шақыру

Қызығушылықты ояту сәті 5 мин

 

 

Тақырыпқа байланысты бейне материал көрсету. Сол бейне материал бойынша бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау.

Жабық пробиркадағы су қайнағанда, пробирка тығыны атылып кетуін түсіндіру барысында сабақ тақырыбына шығу және сабақ мақсатын айқындау:Қандай құбылысты бақыладыңдар? Мұндағы құрғақ отынның жылу мөлшері қайда жұмсалды? Осы бу жұмыс жасады ма? Ендеше бігінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты қандай деп ойлайсындар?

Жарайсыздар!

Оқушылар әр қайсысы өз түсінгендері бойынша ортаға ойларын салу арқылы бүгінгі сабақ тақырыбын анықтайды.

Эксперимент барысы туралы сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпқа: Газдың және будың жұмысы және ол термодинамика негіздеріне бастау болатыны туралы ойларын ортаға салады. Әр топтан бір баяндамашы сабақ мақсатын айтады.

Жарайсың!

Дұрыс

Келісемін

-

Бейне материал, презентация

Жаңа тақырып аты.

Түсіну

Жаңа тақырыпты меңгеру

10 минут

ОжОЖТ, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, басқару және көшбасшылық

«Бірге ойлаймыз» әдісімен:

І топ- Термодинамиканың І заңы,

ІІ топ- Газ бен будың ұлғайғандағы жұмысы І,ІІ абзацын,

ІІІ топ- Газ бен будың ұлғайғандағы жұмысы ІІІ,ІV абзацын топта меңгеріп, жұппен, топпен талқылап, постерге түсіреді, басқа топқа таныстырады

Топтарда оқулықтың бетіндегі мәліметті пайдаланып газдың және будың жұмысы, термодинамика негіздерін өз сөзімен білдіріп анықтамасын шығарады, термодинамиканың І заңын тұжырымдап, мағынасын түсінеді

Топтағы бағалаушы бағалау парағына топты бағалайды.

Оқушылар өзін-өзі, жұпты, топты бағалайды

Екі жұлдыз, бір тілек

 

Маркер, плакат, схемалар, форулалар, стикерлер

Қолдану

Есептер шығару

10 минут

Есептер жинағынан есептер шығаруға тапсырма беріп, шығарылу жолын түсінуге жетелеймін

І топ: 337,341,346

ІІ топ: 338,342,347

ІІІ топ:339,343,344

Есептерді шығарып , шығарылу жолын түсіндіреді.

Топ бағалаушылары бағалау парағына топтағы оқушылардың есеп шығарудағы белсенділіктері мен іс-әрекеттерін бағалайды

 

Есептер жинағы

Кестелер, формулалар

Талдау эксперименттік тапсырма

7 минут

Суретті пайдалана отырып газбен будың ұлғайғандағы жұмыс формуласын қорытып шығару және процесстерді талдау

img4

Екі топқа бірігіп, эксперименттік тапсырманы орындап, нәтижесін түсіндіреді.

img7

 

Топ бағалаушылары бағалайды

 

әуе шары, пластик стақандар,шыны пробирка, поролон цилиндр, су,құрғақ отын, түрлі-түсті басы бар инелер.

 

Жинақтау 5 минут

Термодинамиканың І заңын, Термодинамикалық процесстерді өзара байланыстыра отырып алған білімдерін жинақтау

img9

Термодинамиканың І заңына, Термодинамикалық процесстердің жинақталған анықтамалары мен диаграммаларын конспектіге жазып алу

img10

 

 

Оқулық кітаптар, компьютерлік моделдеулер, электронды оқулықтар схемалар мен таблицалар

Үй тапсырмасы

Осы тақырып бойынша кілттік сөздерге анықтама жазу және жаттығу есептерін шығару

Берілген тапсырмаларды күнделіктеріне жазып алады

 

 

Презентация,

Бағалау  5 минут

Оқушылар өздерін өздерін бағалауы бойынша жиынтық  бағалау.

Рефлексия

АКТ, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Сабақты қорытындылау. Сөйлемді жалғастырыңдар:

-бүгінгі сабақта үйренгенім...

-бүгінгі сабақта ұнағаны...

-бүгінгі сабақта қайталадық...

-бүгінгі сабақта өзіме қойған бағам...

-бүгінгі сабақ ... өтті.

 

Оқушылар өзін-өзі, жұпты, топты бағалайды

 

 

 

Мұғалім ескертулері/ Рефлексия:

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "8 сынып физика пәнінен Термодинамиканың бірінші заңы тақырыбына қысқа мерзімді сабақ жоспары"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Директор музея

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
