Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалы1 сынып ҚМЖ Ана тілі Денсаулықты күтуді үйрену

1 сынып ҚМЖ Ана тілі Денсаулықты күтуді үйрену

Скачать материал

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: ана тілі

Мектеп: №69 мектеп-гимназия

Күні: 18.05.16

Оқытушының аты-жөні: Темиртаева Қ.М

СЫНЫП: 1 «Ә»

Қатысқандар:23

Қатыспағандар:0

Сабақ тақырыбы

 8-бөлім  Дені саудың – жаны сау   «Денсаулықты күтуді үйрену»

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

1.3.4.1 Тақырыпқа байланысты тірек сөздерді қолданып жай сөйлемдер/мәтін құрастыру және жазу.

1.3.11.1Сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.

Жетістік критерийлері

- тақырыпқа қатысты сөздерді жинақтай алады; сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, қарапайым мәтін құрастырып жаза алады.

- сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя алады.

Тілдік мақсат

Денсаулық- здоровье-health,  мәтін-текст-text, сөйлем-предложение-sentence

Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың ұжымдық жұмысын дамыту

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, математика

АКТ қолдану

 

Бастапқы білім

Жай сөйлем құрастырып, жаза алады.

Сабақ барысы

 

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ ортасы 

20мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

10 минут

 

 

Рефлексия

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру

Шаттық шеңбері

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз.

Сәлем бердік сіздерге,

Құрметпенен біз.

Оқу мақсатымен таныстыру.

Сабақтың жетістік  критерийлері құрастыру.

-          Осы мақсаттарға жетістік критерийлерін құрастырайық.

Жетістік критерийлерін құрастырады. «Жетістік баспалдағына» критерийлерді ілемін.

Критерийлер

1

Тірек сөзді пайдаланып, сөйлем құрай аламын.

2

Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын

3

Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын

 

«Болжау» арқылы мәтін  оқыту

Тақтаға «Жұмбақ сурет»  ілінеді.

-Осы суретте не суреттелген деп ойлайсыңдар? Оқушылардың пікірін тыңдау.

-Біз осы суретте не салынғанын білу үшін, сендерге мәтін бөліктері беріледі. Мәтінді болжау арқылы оқу. Мәтінді төрт бөлікке бөліп, бірінші бөлік оқушылардың алдына беріледі.

 Оқушыларға «Балапан» мәтіні  бөліктерге бөлініп беріледі.

Оқушылар бірінші сөйлемді оқиды.

1.      Күз мезгілі. 

Осы сөйлемнен кейін келесі сөйлемде не туралы айтылады деп ойлайсыңдар? Болжайық.

-Кім өз болжамын айтады?

Оқушылардың болжамдарын тыңдау.

Далада күн суытып, жаңбыр жауып тұрды.

2.Үйде отырған балапан анасының  жоқтығын пайдаланып, далаға шықты.

-Тағы да болжайық, келесі сөйлемде не туралы жазылған? Болжайық.

Оқушылардың болжамдарын тыңдау.

3.Жаңбырдың астында балапан  көп ойнады. Оған өте көңілді болды.

-Келесі сөйлемде не туралы жазылған? Болжайық.

4.Кешке балапанның қызуы көтеріліп, қатты ауырды.

Мәтін аяқталды, енді тақтадағы жұмбақ суретті ашу.

- Мәтіннен не түсіндіңдер? Балапанның іс-әрекеті дұрыс деп ойлайсыңдар ма? 

Оқушылардың пікірлерін тыңдау.

-Қанекей балалар, біз балапанға көмектесейік. Ол үшін мен сендерге тапсырма беремін.

Әр топқа спорт құралы (доп,..), дәрігер құралы (апарат, дәрі....),  тазалық құралдары (сабын, тіс жуғыш..), жемістер көкөністер  қойылады.

-          Бұл затты  мен сендерге не үшін берді деп ойлайсыңдар?

Жеке ойлану, жұпта пікірлесу, топта талқылау, өз ойларын қорғау. Топтық бағалау.

-          Әр зат қандай сөзді еске түсіреді?

-          Сол сөздерді тірек сөз ретінде бір сөйлем құрап жазайық. Тапсырмамыз қызық болу үшін біз «Сөздік гол» ойынын ойнайық.

«Сөздік гол» ойынын ойнайды. Ойынның мақсаты:

Тірек сөзді қатыстырып сөйлем  құрастыру. Сөйлем  дайын болған кезде оқушы «Гол!» деп айқайлады. Осылайша ойын жалғасып, бірінші болып 4 гол

соққан топ жеңіске жетеді. Ойын аяқталған соң сөйлемді  мұғалім  тексереді.

Жұбыңның  жұмысын бағала.

Жұпта бір-бірінің жазған жұмыстарын бағалау парағы арқылы бағалайды

- «Мен ауырмау үшін не істеуім керек?» Эссе жазу. Жазуын ерте аяқтаған оқушылар жазған мәтіндегі жуан-жіңішке дауысты дыбыстарды белгілеу.

Эсселерін жұпта тексереді, бағалайды.

Жұбыңның  жұмысын бағала.

Жұпта бір-бірінің жазған жұмыстарын бағалау парағы арқылы бағалайды.

Жұптық бағалау.

Топта бір-бірін тыңдап, әр топтан үздік эсселерді оқиды.

Жеке бағалау парағы таратылады.

Өзін-өзі  бағалау

Жеке бағалау.

Бағалау парағы

Аты-жөні _________________________ағкр+

Критерийлер

++

-

1

Тірек сөзді пайдаланып, сөйлем құрай аламын.

 

 

2

Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын.

 

 

3

Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын.

 

 

Оқушылардың кері байланысы.

 

-          Бүгінгі сабақта мен оқу мақсатына жеттім, себебі мен сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырдым. 

-          Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын.

Өзін-өзі бағаланған оқушылар тақтадағы өз аттары жазылған магниттерді «жетті» баспалдағына көтеріп қояды.

Мұғалімнің кері байланысы.

 

 

 

Үлестірмелі материалдар

 

 

 

 

 

 

 

 

Постерлер, маркерлер

 

 

 

 

Суретті мәтін, дәптер, қалам

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Семантикалық карта

Заттың атын білдіретін сөз

Заттың санын білдіретін сөз

Заттың сынын білдіретін сөз

Заттың қимылын білдіретін сөз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Көп отырып, қатты шаршаП

Өзіндік бағалау парағы

Оқушының аты-жөні  ___________________________ағкр+

Критерийлер

и Иә ә+++

Жоқ

-

1

Тірек сөзден сөйлем құрай аламын

 

 

2

Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын

 

 

3

Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын

 

 

 

 

Өзіндік бағалау парағы

Оқушының аты-жөні  ___________________________ағкр+

Критерийлер

и Иә ә+++

Жоқ

-

1

Тірек сөзден сөйлем құрай аламын

 

 

2

Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын

 

 

3

Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын

 

 

 

Өзіндік бағалау парағы

Оқушының аты-жөні  ___________________________ағкр+

Критерийлер

и Иә ә+++

Жоқ

-

1

Тірек сөзден сөйлем құрай аламын

 

 

2

Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын

 

 

3

Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

Аты-жөні  ___________________________ағкр+

Критерийлер

и Иә ә+++

Жоқ

-

1

Тірек сөзден сөйлем құрай аламын

 

 

2

Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын

 

 

3

Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын

 

 

 

 

Бағалау парағы

Аты-жөні  ___________________________ағкр+

Критерийлер

и Иә ә+++

Жоқ

-

1

Тірек сөзден сөйлем құрай аламын

 

 

2

Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын

 

 

3

Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

Аты-жөні  ___________________________ағкр+

Критерийлер

и Иә ә+++

Жоқ

-

1

Тірек сөзден сөйлем құрай аламын

 

 

2

Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын

 

 

3

Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: ана тілі

Мектеп: №69 мектеп-гимназия

Күні: 18.05.16

Оқытушының аты-жөні: Темиртаева Қ.М

СЫНЫП: 1 «Ә»сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

 8-бөлім  Дені саудың – жаны сау   «Денсаулықты күтуді үйрену»

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

1.3.4.1 Тақырыпқа байланысты тірек сөздерді қолданып жай сөйлемдер/мәтін құрастыру және жазу.

1.3.11.1Сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.

Жетістік критерийлері

- тақырыпқа қатысты сөздерді жинақтай алады; сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, қарапайым мәтін құрастырып жаза алады.

- сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя алады.

Тілдік мақсат

Денсаулық- здоровье-health,  мәтін-текст-text, сөйлем-предложение-sentence

хелс            текст            сентенс

Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың ұжымдық жұмысын дамыту

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, математика

АКТ қолдану

 

Бастапқы білім

Жай сөйлем құрастырып, жаза алады.

Сабақ барысы

 

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ ортасы 

20мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

10 минут

 

 

Рефлексия

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру

Шаттық шеңбері

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз.

Сәлем бердік сіздерге,

Құрметпенен біз.

ОМ таныстыру.

Сабақтың жетістік  критерийлері құрастыру.

-          Осы мақсаттарға жетістік критерийлерін құрастырайық.

Жетістік критерийлерін құрастырады. Тақтаға жетістік критерийлерін ілемін.

«Болжау» арқылы мәтін  оқыту

Тақтаға «Жұмбақ сурет»  ілінеді.

-Осы суретте не суреттелген деп ойлайсыңдар? Оқушылардың пікірін тыңдау.

Біз осы суретте не салынғанын білу үшін, сендерге мәтін бөліктері беріледі. Мәтінді болжау арқылы оқу. Мәтінді төрт бөлікке бөліп, бірінші бөлік оқушылардың алдына беріледі.

Оқушыларға «Балапан» мәтіні  бөліктерге бөлініп беріледі.

Оқушылар бірінші сөйлемді оқиды.

2.      Күз мезгілі.

Осы сөйлемнен кейін келесі сөйлемде не туралы айтылады деп ойлайсыңдар? Болжайық.

-Кім өз болжамын айтады?

Оқушылардың болжамдарын тыңдау.

Далада күн суытып, жаңбыр жауып тұрды.

2.Үйде отырған балапан анасының  жоқтығын пайдаланып, далаға шықты.

-Тағы да болжайық, келесі сөйлемде не туралы жазылған? Болжайық.

Оқушылардың болжамдарын тыңдау.

3.Жаңбырдың астында балапан  көп ойнады. Оған өте көңілді болды.

-Келесі сөйлемде не туралы жазылған? Болжайық.

4.Кешке балапанның қызуы көтеріліп, қатты ауырды.

Мәтін аяқталды, енді тақтадағы жұмбақ суретті ашу.

- Мәтіннен не түсіндіңдер? Балапанның іс-әрекеті дұрыс деп ойлайсыңдар ма? 

Оқушылардың пікірлерін тыңдау.

Қанекей балалар, біз балапанға көмектесейік.

Ол үшін мен сендерге тапсырма беремін.

Әр топқа спорт құралы (доп,..), дәрігер құралы (апарат, дәрі....),  тазалық құралдары (сабын, тіс жуғыш..), жемістер көкөністер  қойылады.

-          Бұл затты  мен сендерге не үшін берді деп ойлайсыңдар?

Жеке ойлану, жұпта пікірлесу, топта талқылау, өз ойларын қорғау. Топтық бағалау.

 

-          Әр зат қандай сөзді еске түсіреді?

 

-          Сол сөздерді тірек сөз ретінде бір сөйлем құрап жазайық. Тапсырмамыз қызық болу үшін біз «Сөздік гол» ойынын ойнайық.

«Сөздік гол» ойынын ойнайды. Ойынның мақсаты:

Тақырып бойынша берілген сұрақтардың көмегімен  әңгіме құрастыру.

Мәтіні дайын болған кезде оқушы «Гол!» деп айқайлады.

Осылайша ойын жалғасып, бірінші болып 4 гол

соққан топ жеңіске жетеді.

Ойын аяқталған соң мәтінді  мұғалімтексереді.

 

Жұбыңның  жұмысын бағала.

Жұпта бір-бірінің жазған жұмыстарын бағалау парағы арқылы бағалайды

-«Мен ауырмау үшін не істеуім керек?» Эссе жазу. Жазуын ерте аяқтаған оқушылар жазған мәтіндегі жуан-жіңішке дауысты дыбыстарды белгілеу.

Эсселерін жұпта тексереді, бағалайды.

Жұбыңның  жұмысын бағала.

Жұпта бір-бірінің жазған жұмыстарын бағалау парағы арқылы бағалайды.

Жұптық бағалау.

Топта бір-бірін тыңдап, әр топтан үздік эсселерді оқиды.

Жеке бағалау парағы таратылады.

Өзін-өзі  бағалау

Жеке бағалау.

Бағалау парағы

Аты-жөні _________________________ағкр+

Критерийлер

++

-

1

Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын

 

 

2

Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын

 

 

Оқушылардың кері байланысы.

-          Бүгінгі сабақта мен оқу мақсатына жеттім, себебі мен сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жазып, мәтін құрастырдым.

-          Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын.

Өзін-өзі бағаланған оқушылар тақтадағы өз аттары жазылған магниттерді «жетті» баспалдағына көтеріп қояды.

Мұғалімнің кері байланысы.

 

 

 

Үлестірмелі материалдар

 

 

 

 

 

 

 

 

Постерлер, маркерлер

 

 

 

 

Суретті мәтін, дәптер, қалам

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Семантикалық карта

Заттың атын білдіретін сөз

Заттың санын білдіретін сөз

Заттың сынын білдіретін сөз

Заттың қимылын білдіретін сөз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

Аты-жөні_________________________ағкр+

Критерийлер

++

-

1

Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын

 

 

2

Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын

 

 

Көп отырып, қатты шаршаП

Бағалау парағы

Аты-жөні___________________________ағкр+

Критерийлер

+++

-

1

Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын

 

 

2

Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын

 

 

3

Сабаққа белсене қатыстым

 

 

4

Сабақта тәртіпті болдым.

 

 

5

Топтық жұмысқа белсене қатыстым

 

 

6

Өз ойымды айта алдым.

 

 

Бағалау парағы

Аты-жөні___________________________ағкр+

Критерийлер

+++

-

1

Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын

 

 

2

Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын

 

 

3

Сабаққа белсене қатыстым.

 

 

4

Сабақта тәртіпті болдым.

 

 

5

Топтық жұмысқа белсене қатыстым

 

 

6

Өз ойымды айта алдым.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БАЛАПАН

Жазғы каникулда Арман мен Нұрлан атасы мен әжесінің ауылына қыдырып барды. Бірде олар аталарына аула ішіндегі бау-бақшаны арамшөптерден тазартып, ретке келтіруге көмектесіп жүр еді. Арман Нұрланды шақырды.

Барса, жерде шиқылдап сары ауыз балапан жатыр екен. Бұл ағаш басындағы ұядан құлап түскен торғайдың балапаны болып шықты. Өзі кіп-кішкентай, жүні жоқ, қызылшақа.Балапан шиқылдай береді.

Арман басқышқа мініп, балапанды ұясына қайта салды. Арман мен Нұрлан балапанға қарайлап, үнемі қамқорлық жасап жүретін болды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс

Өзін-өзі  бағалау

 

 

 

Жұбыңныңжұмысынбағала. Теректіңбос

шеңберлерін≪+, -≫белгісіментолтыр.

Егер:

Өлеңтақырыпқабайланыстыболса;

Құрамындағысөйлемдермағынасыжағынан

байланысса;

Ұйқассөздеркездессе;

Жұмыстазаорындалса≪+≫белгісінқой

Қандайұсынысайтаредің? 2 шеңберге 2

ұсынысыңдыжаз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қыс мезгілі.

Қыс мезгілі.

Қыс мезгілі.

Қыс мезгілі.

 

Асан үйде анасы жоқ болғанын пайдаланып, далаға ойнауға шықты.

Асан үйде анасы жоқ болғанын пайдаланып, далаға ойнауға шықты.

Асан үйде анасы жоқ болғанын пайдаланып, далаға ойнауға шықты.

Асан үйде анасы жоқ болғанын пайдаланып, далаға ойнауға шықты.

 

 

Мен ауырмау үшін не істеймін?

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "1 сынып ҚМЖ Ана тілі Денсаулықты күтуді үйрену"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Садовод-декоратор

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
