Инфоурок / Химия / Другие методич. материалы / 8 сынып оқушыларына арналған Д.И.Менделеевтің периодтық заңы тақырыбында ашық сабақ
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 21 ОКТЯБРЯ!

Конкурс "Законы экологии"

8 сынып оқушыларына арналған Д.И.Менделеевтің периодтық заңы тақырыбында ашық сабақ

библиотека
материалов


Сабақтың тақырыбы: Д.И.Менделеевтің периодтық заңы. Атомдық құрылыс теориясы тұрғысынан Д.И.Менделеев жасаған элементтердің периодтық жүйесі. Жаңа химиялық элементтердің ашылуы туралы мәліметтер.


Сабақтың мақсаты:


Білімділік мақсаты: Oқушылардың химиялық элементтердің периодтық жүйсіндегі орны бойынша элементтің және оның қосылыстарына сипаттама беру, элементтің басты сипаттамалары, олардың атом құрылысы мен өзара байланысы туралы түсінік беру.


Дамытушылық мақсаты: өз бетінше ойлауға, өздігінен жұмыс істеуге және өз білімін бағалап тексеру дағдысын дамыту.


Tәрбиелік мақсаты: білім алуға, еңбек етуге, жауапкершілікке, бірін-бірі сыйлауға, уақытты тиімді пайдалануға, ізденмпаздыққа тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: аралас


Сабақтың әдіс-тәсілдері: Әңгіме, сұрақ-жауап, ізденіс,өзіндік жұмыс, топпен жұмыс.


Сабақтың көрнекіліктері: Химиялық элементтердің периодтық жүйесі, сызбанұсқалар, бағалау парағы, тест, перфокарта, таратпа қағаздар


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу,оқушылардың назарын сабаққа аудару.

2. Оқушыларды 2 топқа бөлу. Әрбір оқушы мұғалімнің үстеліндегі сұрақтардан таңдап (сұрақ өткен тақырып бойынша алынады), жауап береді. Жауабы болған «протон» бір топ, ал жауабы «нейтрон» болған бір топ болады. Бұл олардың топ аттары да болады. Сұрақтар:


«Протон» тобының сұрақтары:

  1. Олардың саны реттік нөміріне тең

  2. Бұл ненің таңбасы 1+1 р?

  3. hello_html_m550a375e.gifhello_html_4d055a65.gifАтом


hello_html_6ed88dc9.gifhello_html_195242a8.gif Ядро электрон

? нейтрон

Бұл сызбанұсқада қандай сөз жетіспейді?



«Нейтрон» тобының сұрақтары

  1. Олардың заряды жоқ

  2. N=Ar-Z бұл ненің санын табуға арналған формула?

  3. Бұл ненің таңбасы n?




ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.

Теориялық білімдерін тексеру: қателеспе (көп нүктенің орнын толтыр), химиялық эстафета,



Қателеспе

  1. Көп нүктенің орнын толтыр


hello_html_4abe3290.gifhello_html_m2c55b49b.gifАтом

.............. ...............

hello_html_4abe3290.gifhello_html_m2c55b49b.gif

.............. ...............


2) Элементтің реттік нөмірі


зарядына сан cан

= = =

------------ ------- -------


hello_html_d24fc8c.png


  1. Көрсетілген элементтер атомдарының құрамындағы протон, нейтрон, электрон санын анықтаңдар


Элемент атаулары

Протон, р

Нейтрон, n

Электрон, е

Бор

Бром

Калий

Мырыш

Оттек

Фтор

Хлор






ІІІ. Жаңа материалды қабылдауға әзірлік, мақсат қою.

Көптеген елдердің ғалым-химиктері химиялық элементтерді жіктеудің әр түрлі тәсілдерін ұсынды. Бірақ олар барлық элементтерді бір жүйеге келтіретін байланысты таба алмады. Бұл проблеманы ұлы орыс ғалымы Д.И. Менделеев ашты.

Д.И. Менделеев өз кезінде белгілі болған элементтерді атомдық массаларының өсу реті бойынша орналастырды. Нәтижесінде, қасиеттері ұқсас элементтер белгілі бір аралықтан кейін қайталанып отратындығы анықталды.

Элементтер мен олар түзетін жай және күрделі заттардың қасиеттері сол элементтердің атомдық массасына периодты тәуелділікте болады.

Кесте бойынша салыстырмалы атомдық массаларының өсу ретімен орналасқан элементтер қатарында, мынадай заңдылықтар байқалады:

1. Литийден Li фторға F дейін элементтердің металдық қасиеттері әлсіреп, бейметалдық қасиеттері күшейе бастайды.

2. Литийден Li фторға F дейінгі элементтердің қосылыстарында да өзгерістер байқалады. Олардың қатарындағы литий оксиді негіздік қасиет көрсетсе, берилий оксиді-екідайлы, одан кейінгі элементтер қышқылдық оксидтер түзе бастайды.Салыстырмалы атомдық массалары артқан сайын элементтер қатарында литийден көміртекке дейін олардың валенттіктері I-IV дейін өседі. Көміртіктен бастап элементтердің сутекті қосылыстарындағы валенттіктері IV- I дейін кемиді.

Период дегеніміз-атомдық массаларының өсу реті бойынша орналасған элементтер қатары. Период сілтілік металдан басталып инертті элементпен аяқталады.

Қазіргі кезде белгілі болған барлық элементтер периодтық кестеде 7 период құрайды.


Пhello_html_5be9737a.gifhello_html_m277f1da8.gifериод




Кіші: Үлкен:

1,2,3 4,5,6 ж.әне 7 (аяқталмаған)


Периодтық жүйеде тік бағанда қасиеттері ұқсас элементтер бір-бірінің астына орналастырылып, туыстас элементтер тобы шықты (галогендер, сілтілік, сілтілік жер металдар). Бұлар периодтық жүйеде топтар деп аталады. Барлығы 8 топ бар.


Периодтық заң мен периодтық жүйенің маңызы

  • ХХ ғасырдағы химия мен физиканың барлық жаңалықтарының ашылуына алғашқы көзі

  • Биохимия, геохимия, ғарыш химиясы, биология, атомдық және ядролық физика, химиялық технологияның, металургияның, медицинаның, т.б. көптеген ғылым саласының дамуына қосқан үлесі бар

  • Элементті танып-білудің кілті

  • Элементтердің атом құрылысын анықтауға жол ашты

  • Белгілі бір қасиеті бар заттарды алуды жүзеге асырды

  • Жаңа элементтерді синтездеуді жүзеге асырды

  • Элементтердің қасиеттерін, оларды практикада қолданылуы дәл болжанған

  • Радиоизотоптар, олардың қолдану салаларын ашты

  • Табиғаттың құпиясын түсінудің кілті болды


ЭЛЕМЕНТТЕР АДАМ АҒЗАСЫНДА:

Өкпеде-Lі, Nа

Қанда- Ғе, Nа, Lі, Са, Н.

Қалқанша безінде- I, Zn, Br

Тісте- Ғ, Са, Mg, Р

Гипофизде- Zn, Br, Мn, Cr

Мида- Na, Mg, К

Шашта- Al, Аs, СІ

Жүректе- Са, К

Ұйқы безінде- Mg

Бауырда- Lі , Sе,Мо, Zn,

Са, Мn, К, Сu


V. Жаңа материалды меңгерту

Өзіндік жұмыс. Перфокарта бойынша оқушылар химиялық элементтерге сипаттама береді. Әрбір оқушыға элементтер беріледі.


Перфокарта


Период


Топ


Топша


Реттік номері


Ar


Атом құрылысы

e

p

n


Электрондық формула


Графикалық формула


Валенттігі


Металл, бейметалл


Жоғары оксидінің формуласы


Ұшқыш сутекті қосылыстары




VІ. Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру.


Химиялық бәйге

  1. Периодтық жүйені ашқан ғалым Бутлеров

  2. Периодтық жүйе элементтердің таңбалары негізінде ашылған

  3. Период саны 8

  4. Кіші периодта 18 элемент орналасқан

  5. 7-период үлкен период

  6. Литий үлкен периодта орналасқан

  7. Қасиеттері ұқсас элементтер біріктірілген сегіз тік бағанан топ деп аталады

  8. Топ 2 топшаға бөлінеді

  9. Элементтің атомдық массасынан протон санын азайтып нейтрон санын анықтауға болады

  10. Электрон саны реттік нөміріне тең

  11. Электрон түрі (пішіні) 4

  12. s-электрон саны 1-3

  13. d-электрондар 3 ұяшықта орналасады

  14. f- электрон түрі (пішіні) шар тәрізді


VІІ. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.

Оқушылардан ауызша сұрау:

І. Қатені тап

1. Сілтілік металдан басталып, инертті газбен аяқталатын атомдық массаларының кему реті бойынша орналасқан қатарды топ деп атайды.

2. Периодта элементтердің сол жақтан оң жаққа қарай металдық қасиеттері күшейеді, бейметалдық қасиеттері әлсірейді.

ІІ. Төртінші артық

А) H, He, Ne, Ar

Ә) H, Li, Be, B

Б) Fe, Co, Ni, Ar

В) F, Cl, Mn, Br

ІІІ. Периодтық жүйенің маңызы

ІV. Сөзжұмбақ шешу.

V. Айқыштар мен нөлдер.

Оқушылар жазбаша орындайды:


Элемент атауы

Жалпы электрон саны

Электрондық деңгей саны

Ең соңғы деңгейдегі электрон саны

Көміртек

Азот

Aлюминий

Барий

Франций

Сынап




VІІІ. Бағалау. Үй тапсырмасын беру.

Бағалауда бағалау парағы қолданылады, ол тапсырманың орындалуына сәйкес қойылады. Соған сәйкес сабақтың соңында журналға қорытыды баға түседі.

§52,58. Тест тапсырмасын орындауға беріледі.


IX. Сабақты аяқтау.

Сабақты Абайдың бір шумақ өлеңімен жас жеткіншіктерге тілер ой пікірімен аяқталады:


Ой тілегім


Жасымда ғылым бар деп ескермедім,

Пайдасын көре тұра тексермедім.

Ержеткен соң түспеді уысыма,

Қолымды мезгілінен кеш сермедім.

Абай



hello_html_m354093fd.png








1 1

 

 







 2

 

 

 

 

 




33 

 

 

 

 







 4

 

 

 

 


55 

 

 

 

 

 







hello_html_m15ef81eb.png




Жауаптары: 1) газ

2) металл

3) таңба

4) сілті

5) протон




























22 сабақ ____________________

Пәні химия

Сынып 8

Күні 29.11.2013ж

Бағалау парағы


Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы бойынша

Перфокарта

Химиялық бәйге

Ауызша сұрақ пен сабаққа қатысуы

Электрон санын табу тапсырмасы

Қорытынды баға






























Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 18 октября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
