Күні: 22.11.2016жыл
Сынып: 1Ә
|
Қатысқандар саны: 17
Қатыспағандар саны:-
|
Сабақтың тақырыбы
|
Менің
отбасым. Қ дыбысы мен әрпі.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
1.2.9.1.
Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
1.2.1.2.
Оқудың түрлерін қолдану
1.2.5.1.
Мәтін иллюстрациясы сұрақтарға жауап беру және болжау
1.3.8.1.Жазу
жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгісызығын сақтап, әріп
элементтерінкаллиграфиялық талаптарға сай жазу
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы: Жаңа
білімді меңгереді.
Көбі:
Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбірі:
Алған
білімді өмірде қолдана алады.
|
Бағалау критерийлері
|
Дыбыстарды,
әріптерді таниды, дыбыстайды, дұрыс жаза алады.
Отбасы
мүшелерінің атқаратын іс-әрекеттерін ажырата біледі.
Нақты
сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
|
Дескриптор
|
1.Қ
дыбысы таниды, жазаалады, оның дауыссыз дыбыс екенін дыбыстау арқылы ажырата
алады, көркем жаза біледі
2.Отбасы
мүшелерін үш тілде атай алады
3.
Қ дыбысына қатысты сөздерді қатесіз оқи алады.
4.
Отбасы мүшелерінің атқаратын іс-әрекеттерін біледі
5.
Шығармашық тапсырмаларды орындай алады.
6.
Өз ойларын ашық, еркін жеткізе біледі
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды
бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, отбасы мүшелерін қадірлеуге, сыйлауға тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Өнер,
ана тілі сабағы, орыс тілі, ағылшын тілі, математика
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Аудиожазба
, таныстырылым.
|
Тілдік құзыреттілік
|
Қ
дыбысы мен әрпі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
2
минут
«Кір
жайғыш» әдісі
2
минут
Жеке
жұмыс
Модуль:
жаңа әдіс-тәсілдер
Венн
диаграммасы
Топбасшылар
(көшбасшылар) жұмысы
3
минут
Модуль:
дарынды және талантты оқушымен жұмыс
АКТ
3
минут
|
Сәлемдесіп
алдымен,
Басымызды
иеміз.
Бүгінгі
күн баршаға
Сәттілікті
тілейміз -деген өлең шумақтары арқылы бүгінгі күнгі сабаққа, бір-біріне
сәттілік тілейді.
-Ал,
балалар, мен де сендерге сәттілік тілеймін. Ендеше, сабағымызды бастайық.
-Балалар,
біздер осы күнге дейін қандай әріптермен таныс болдық? Оны «Кір жайғыш»
әдісі бойынша еске түсірейік. Яғни, балалар кір жайғышқа ілінген әріптерді
атап, олардың дауысты, дауыссыз екенін анықтайды.
Венн диаграммасы арқылы
дыбыстарды жіктейді және неге дауысты және дауыссыз дыбысқа жататынын
дәлелдеп береді. Үш топтың топбасшылары сайысады
Дауысты
Дауыссыз
-Алдыңғы
сабақта қандай әріппен танысқан едік? Сұрақ-жауап арқылы өткен сабақтар
пысықталады.
Аудиожазбаны
көрсете отырып, Ққ дыбысын еске түсіреді.
|
Шаттық
шеңбері
Кір
қыстырғышқа ілінген кеспе әріптер
Электронды
оқулық
АКТ
|
«Поезд құрастыру» ойыны
7
минут
|
-Ал,
балалар, алда қандай мерекелер келе жатқанын білесіңдер ме?
-Дұрыс
айтасыңдар, алда Тәуелсіздігіміздің 25 жылдығы мерекесі мен ЭКСПО -2017
көрмесі жақындап келеді. Сол мерекені Астанаға барып тамашалағыларың келе ме?
Ендеше «Поезд құрастыру» ойынын ойнайық.
Ойын шарты
бойынша оқушылар вагонның екінші бетіндегі қ дыбысына байланысты сөздерді
оқуы тиіс. Егер сөздерді дұрыс оқып, буынға бөле білсе, онда вагондарды
бір-біріне жалғап тіркейтін болады. Сол арқылы жаңа тақырып ашылады. Вагондар
толық құрастырылып болғанда шығатын «отбасы» деген сөзді буынға бөліп,
дыбыстық талдау жасалады. Отбасы туралы, отбасы мүшелері туралы әңгіме
жүргізіледі.
Осы тұста сабақ
«Кім жүйрік?» ойынымен жалғасады. Оқушыларға бірнеше суреттер
көрсетіледі. Отбасы мүшелерін: ата, әже, әке, ана, аға, бала, қыз т.с.с.
сөздерді үш топ үш тілде айтып шығады:
І топ- қазақ
тілінде
ІІ топ-орыс
тілінде
ІІІ топ-ағылшын
тілінде
Ата-дедушка-grandfather
Әже-бабушка- grandmother
Әке-папа-father
Ана-мама-mother
Бала-мальчик-boy
Қыз-девочка- geoil
|
Таныстырылым,
оқулықпен жұмыс
Оқулық.
http://
www.
Balalaralemi.
Kz
http://
www.
Google.kz
картинки
Қазақша-ағылшынша сөздік
Отбасы мүшелерінің: ата, әже, әке, ана,
аға, бала, қыз суреттері
|
Сергіту
сәті
1
минут
|
Өлең
шумақтарын қимыл-қозғалыс арқылы жасап көрсетеді.
Ұзын
құлақ сұр қоян,
Естіп
қалып сыбдырды
Ойлы-қырлы
жерлермен
Ытқып-ытқып
жүгірді.
Қарап
еді артына
Қиығын
салып көзінің,
Келе
жатқан томпаңдап,
Көжегі
екен өзінің
|
Сергіту
сәтіне арналған жинақ
|
Сабақтың
ортасы
10
минут
Қызықты
тапсырма
Модуль:
сыни тұрғыдын ойлау
Топтық
жұмыс
|
Шығармашылық жұмыс:
№1.
Отбасы мүшелері жайында жұмбақ жасырылады:
Маған
да, саған да
Жақын
туыс бес адам
Үш
әріптен тұратын
Оңға
оқы, солға оқы,
Өзгермейді
еш одан .
Бәріне
де ең жақын
Айтады
қане, кім атын?
№2.
Отбасы мүшелері туралы санамақ айтылады:
Бас
бармағым-атам-үйдің данасы,
Балаң
үйрек-әжем-ошақ анасы,
Ортан
терек-әкем-отау панасы,
Шылдыр
шүмек-анам-шаңырақ ажары,
Ал,
біз бала-отбасының базары.
№3
Суреттегі заттардың кімге тиесілі екенін тап.Оқушылар бұл тапсырманы постер
жасау арқылы орындап, қорғайды. Үш топтық жұмысы қорғалып болған соң,
оқушылар өздеріне ұнаған жұмысқа апарып стикер жапсырады. Қай топтың жұмысына
қанша стикер жапсырылғаны саналады. Сол арқылы топтардың жұмысы бағаланады.
Жеңімпаз топтардың құрметіне «отшашу» шашылады.
Жұмыс құралдары:
|
|
Ыдыстар:
|
|
Ойыншықтар:
|
|
|
Оқулық,
дәптерлер.
http://
www. Balalaralemi. Kz
Өлеңдер,
мақал-мәтелдер, жұмбақтар
Санамақтар,
Бас
бармақтар
Сауат
ашу оқулығы
Түрлі-түсті
суреттер
А3
формат, желім,
Стикерлер
|
Сабақтың
соңы
Жұптық
жұмыс
5
минут
2
минут
|
№1. Дәптермен
жұмыс. Оқушылар дәптерлеріндегі қ әрпіне берілген тапсырмаларды орындайды. Қ
әрпін үлгіге сай жазба түрінде көркем етіп жазуға дағдыланады.
№2.
«Ойлан, тап» ойыны
а
|
н
|
л
|
р
|
о
|
ы
|
у
|
қ
|
с
|
ш
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
18
- 1968-
8131
- 8541-
8141-
85218-
Кері
байланыс
Оқушылар «Еркін
микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтады. Кері
байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын
бағалайды және ұсыныстарын, сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.
|
Жазу
дәптері №2
Жұптық
жұмысқа арналған үлестірме қағаздар
Микрофон
|
Дифференциация
– оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау
– оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
|
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар айтылған
сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
|
Оқушыларды
мақтап-мадақтау арқылы бағалау (ынталандыру)
Стикерлер
жапсыру арқылы топтық бағалау. Топтық жұмыста жеңіске жеткен топқа «отшашу » арқылы
қолдау көрсетіліп, марапатталады. Жұлдызшалармен
бағалау (Өзін-өзі бағалау) Оқушылар бүгінгі сабақта өзін қандай бағаға лайық
болса, сол бағаны көтереді.
|
Өнер,
ана тілі сабағы, математика, орыс тілі, ағылшын тілі
Оқушыларды
бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Рефлексия
Сабақтың
мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін
оқушылар не үйренді?
Сабақ
қалай, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған
саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты
қалай пайдаландым?
Жоспарыма
қандай өзгерістер енгіздім және неге?
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос
орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Мен бүгінгі сабағымда алдыма қойған мақсатыма
жеттім деп ойлаймын. Өйткені оқушылар қ дыбысын дыбыстау арқылы дауыссыз
дыбыс екенін ( ауаның кедергіге ұшырап айтылатынын), сөздің басында да,
ортасында да, соңында да кездесе беретінін толық түсінді. Қ дыбыс кездесетін
сөздерді оқи алады. Сондай-ақ отбасы туралы, отбасы мүшелері туралы, олардың
әрқайсысының өз орны, атқаратын іс-әрекеттері туралы біледі және оны сабақта
постер қорғауда дәлелдей білді. Яғни, әкенің, ананың және қыз баланың
заттарын жіктеу барысында әрқайсысының өзіне тиесілі заттарын тауып
орналастыра білді. Бүгін оқушыларым отбасы құндылығын, отбасы мүшелерінің
бір-біріне мейірімді болу керектігін түсіне білді деп ойлаймын. Оларды
(отбасы мүшелерінің атауын) үш тілде: қазақша, орысша, ағылшынша атай
біледі. Сабақта жеке де, жұптық та , топтық та жұмыс түрлерін пайдалану
арқылы балаларды әр түрлі ортада жұмыс жасай білуге дағдыландыруға тырыстым.
Берілген тапсырмалар да оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай келеді. Сондықтан
тапсырмаларды орындауда балалар аса қиналған жоқ.
Уақыт мәселесіне келгенде шамалы қиындық туындады. Балалар тапсырмаларды
орындауда жоспарланған уақыттан шамалы артықтау уақыт жіберді. Сондықтан
сабақта жазу дәптерлеріндегі жазуды аз ғана мөлшерде жазуға тура келді. Осы
сабақта кездескен тағы бір қиындық-балалардың топтық тапсырмаларды орындау
кезіндегі келеңсіз іс-әрекеттері. Үш топқа отбасы мүшелері әке, ана, қыз
баланың өздеріне тиесілі заттарын бөліп топтастыру берілген болатын. Сол
кезде кейбір балалар «бұл менікі», «бұл менікі» деп бірі қолына суретті
ұстап алса, бірі желімдерін ұстап келеңсіз мінез көрсетті. Бұл топтық
жұмыстың көп жүргізілмегендіктен орын алып отырғанын ұғынып, алдағы уақытта
топтық жұмысты көбірек пайдаланып, балаларды топпен жұмыс жасауда
ауызбіршілікке үйрету керек екенін ұғындым. Әрине бұл маған үлкен сабақ
болды.
|
|
|
|
|