Date_____________
Grade 4.
Unit 4. Lesson 6.
Сабақтын тақырыбы: At the family doctors
office.
Сабақтың мақсаты:
білімдік - «At the family
doctor's office» тақырыбы бойынша лексиканы зерделеу бойынша оқушылардың
әрекетін ұйымдастыру; оқушыларды етістіктің қазіргі және жай өткен шақтарын
қолдануға жаттықтыру; оқушылардың фонематикалық есту және іr/ er/ur әріп
тіркестерін дұрыс оқу дағдысының қалыптасуы ұшін жағдай жасау;
дамытушылық -мәтін мазмұнын
талдау, салыстыру, болжау білігінің дамуына ықпал ету; өз бетімен сөздікпен
жұмыс істеу білігін дамыту; сабақтағы өз әрекеті мен сыныптастарының
әрекеттерін әділ бағалау білігін дамыту;
тәрбиелік- енбекті құрметтеу
сезімінің дамуына ықпал ету; жауапкершілік, тәртіптілік, адалдық, өз қадірін сезіну,
сыныптастарының жетістіктеріне қуану және ықтимал сәтсіздіктеріне қайғыру
сезімдерінің қалыптасуы үшін жағдай жасау.
Жоспарланатын нәтиже:
пәндік: Present and
Past Simple етістігін болымды және сұраулы түрде қолдана білу;
тақырыптық лексиканы сөйлеген сөзде пайдалану; іr/ er/ur әріп тіркестерін дұрыс
оқу ережесін білу;
тұлғалық: әр түрлі
мамандықтарға/мектептегі сабақтарға қызығушылық таныту; болашақ мамандықты
таңдаудың маңыздылығын түсіну;
жүйелік-әрекеттік: сұхбаттасушы адамнан қызықтыратын/болашақ
мамандық туралы ақпарат сұрау/ақпарат беру; оқылған лексикалық-грамматикалық
материалды «I want to be a doctor» қарым-қатынас жағдайында қарапайым сөйлемдер
құру үшін пайдалану.
Сабақты материалдық қамтамасыз ету:
- мұғалім үшін: CD ойнатқыш.
- оқушылар үшін:
оқулық, жұмыс дәптері.
Пәнаралық байланыс: қазақ/орыс тілдері
(өткен шақтың сұраулы түрін жасау).
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру сәті.
- Good morning/afternoon, children! How are
you? Let's start our class.
2. Сабақтын тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
- Before we start our lesson, please tell me
what we spoke about at the last Lesson? Great! And today we are starting a new
unit. We are going to speak about different jobs or professions and also, you
will say what do you want to be in the future? The topic of our lesson is «I
want to be a doctor».
3. Тірек білімді белсендіру. «Мамандықты тап»
дидактикалың ойыны. Мақсат: лексиканы семантикалық жіктеу.
Ойын барысы: сынып екі
топқа бөлінеді. Топтардың әрқайсысы әр түрлі мамандықтардың иелері бейнеленген
карточкалар жинағын алады. Бір команданың қатысушылары мамандықты атамай, оның
өкілі болып табылатын маман айналысатын жұмысты сипаттайтын іс-қимылдарды атауы
тиіс. Екінші топтың қатысушылары мамандықты тауып, оны атауы тиіс. Егер
оқушылар қиналса, мұғалім кілт сөздер жазылған қосымша карточка береді. E.g.:
She/ he works at school. She loves children and teaches them.
Мамандықтар тізімі: a teacher, a cleaner,
a vet, a bus-driver.
Keywords: A teacher -teaches, at school, works
with children/schoolchildren.
A cleaner - cleans floor, works in
an office or school.
A vet- loves animals, looks
after sick animals, an animal doctor.
A bus-driver - drives (public)
transport, but not cars, takes people to different places.
4. Жаңа білім мен әрекет ету тәсілдерін
меңгеру. Оқулықпен жұмыс
1-жаттығу. Listen and repeat: er,
ir, ur [з:].
Оқушыларға ir/er/ur
әріп тіркестерін оқу ережесін түсіндіріңіз. Оқушылар аудиожазбаны тыңдап,
диктордың артынан сөздерді қайталауы тиіс.
Track 35.
Bird, girl, T-shirt,
thirty, circle, skirt.
2-жаттығу. Read.
Тапсырма оқу дағдысын
қалыптастыруға бағытталады. Өз бетімен оқуға 1-2 минут беріңіз, одан кейін
оқушылардан жүлттасып жұмыс істеуін сұраңыз. Бір-бірін тексергеннен кейін
тізбек бойынша мәтін оқуды ұйымдастырыңыз.
3-жаттығу. Read and choose the
words with the [з:] sound. Оқушылар көрсетілген әріптер тіркесі бар сөздерді
таңдап, оқуы тиіс.
Keys: first, turn, girl,
person, her, nurse, third, bird, thirsty, circle, circus, verb.
4-жаттығу. Listen and sing.
Тыңдауды бастаудан бұрын «What do you want to
be?» ойынын өткізуді ұсынамыз.
Ойын мақсаты: I want to be а...
сөйлемін пайдалана отырып сұрақ-жауап қарым-қатынасы дағдысы мен білігін
қалыптастыру және жаттықтыру.
Ойын барысы: сыныпты екі топка
бөліңіз. Екі көшпелі тақтаға әр түрлі мамандықтар бейнеленген суреттерді
бір-біріне қарама-қарсы теріс қаратып орналастырыңыз. Командалардың
қатысушылары бір-бірден тақтаға жүгіріп келіп, суретті алуы және суретте
бейнеленген мамандықты атай отырып, I want to be a... сөйлемін құруы тиіс.
Топтың келесі ойыншысы тақтадан басқа суретті алып, өз сөйлемін атайды және өз
командасының алдыңғы ойыншысының сөйлемін қайталайды. Ойыншылар осындай
тәртіпте тапсырманы орындайды. Тапсырманы жылдамырақ және дұрысырақ орындаган
топ жеңімпаз атанады.
Суреттегі
мамандықтарды сипаттайтын сөздердің тізімі: а pilot, a driver, a cook, a
doctor, a teacher, a cleaner, a vet, a taxi-driver, a clown, a pianist, a
policeman, a seller, a singer, an actor, an actress.
Осы құрылым белсенді
етілгеннен кейін оқушыларға ән тыңдауды және одан кейін оны орындауды ұсыныңыз.
Track 36.
What do you want to
be? What do you want to be? I want to be a pilot. I want to be a cook. What do
you want to be? What do you want to be? I want to be an actor. I want to be a
vet.
5-жаттығу. Look at the pictures
and answer the questions. Then listen and read.
Мәтін алдындағы
кезеңде оқушылар оқылатын және тыңдалатын мәтіннің мазмұнын болжауға арналған
осы тапсырманы орындауы тиіс.
Оқушылар мәтінді екі
рет тыңдайды. Оқу техникасын алдымен жеке күбірлеп оқу, кейіннен жұптасып
бір-біріне оқу арқылы пысықталады. Оқушылардың назарын сөйлемнің бірыңгай
мүшелерін тізбектеген кезде дұрыс интонацияның (дауыс ырғағы) сақталуына
аударыңыз.
Track 37
Teacher: Today we are
visiting the family doctor's office. A lot of different people work here. This
is a reception. A receptionist works here. Receptionists answer the phone,
greet people, set a time for patients to see a doctor.
Nurse: Hi, children.
I'm a nurse. I help a doctor. I meet patients before the doctors sees them. I
check and record a patient's condition: pulse, temperature etc.
Doctor: Hi, kids. I'm
a family doctor. I help sick people. I speak to patients about their health
problems. I diagnose them and tell them what to do. I always wanted to be a
doctor. I studied a lot at school and liked helping sick animals and people.
Then I went to medical school. I loved my job very much!
Teacher: Did you like
our visit to the doctor's office? What do you want to be?
5. Бастапқы түсінікті тексеру.
6-жаттығу. Find the meaning of
the following words and expressions in the dictionary. Find these words in the
text and translate them.
Тапсырма оқушыларда
сөздікпен жұмыс істеу білігін қалыптастыруға бағытталады. Олар оқулықтың соңында
көрсетілген сөздердің мағыналарын табуы, одан кейін оларды мәтіннен табуы және
олар қолданылған сөйлемдерді ана тіліне аударуы тиіс.
Сөздер тізімі: A
reception, a receptionist, a family doctor, a nurse, a patient, lo greet
people, pulse, temperature, a medical school.
7-жаттығу. Pairwork. Ask and
answer the questions.
Осы тапсырма What do
you want to be? - I want to be a... . сөйлемін пайдалана отырып, сұрақ-жауап
өзара қарым-қатынасын белсенді етуге бағытталады.
Оқушылар жұптасып
жұмыс істейді, одан кейін оқушылардың топтық жұмыс нысанын ұйымдастырыңыз.
Оларға сынып ішінде қозғала және жауаптарды жұмыс дәптеріне тіркей жүріп,
сыныптастарынан жауап алуды ұсыныңыз (1-жаттығу). Бұл тапсырманы орындауға 5
минут беріңіз. Сауалдау аяқталғаннан кейін оқушылар бір-бірі туралы ақпарат
ұсынуы тиіс.
Сергіту сәті
(Pantomime the words).
Two little feet
Two little feet go
tap, tap, tap. Two little hands go clap, clap, clap. One little leap up from
the chair, Two little arms go up in the air. Two little hands go thump, thump,
thump. Two little feet go jump, jump, jump. One little body goes round and
round. One little child sits quietly down.
6. Білім мен әрекет ету тәсілдерін бекіту.
Дәптермен жұмыс
1-жаттығу. Ask and answer. Write
your classmates' answers in the table.
Оқушылар бір-бірімен
ақпарат алмасады және сыныптастарының жауаптарын дәптерге жазады.
2-жаттығу. Listen and complete
the table. Put the tick.
Жұмыстың осы түрі
сабақ лексикасын бекітуге, оқушылардың фонематикалық лексикасын бекітуге
бағытталады. Мәтінді тыңдағаннан кейін оқушылар дұрыс жауапты қанатшамен
белгілей отырып кестені толтырады.
Тапсырманың дұрыс
орындалуын бақылау ұшін оқушылардың жұптық, шағын топтық жұмысын
ұйымдастырыңыз. Бір оқушы сұрақ қояды, екіншісі жауап береді. Сұрақтың екі
нұсқасын пайдалануға болады. E.g.:
SI: What does Kate
want to be?
S2: she wants to be an
actress.
Keys:
Name
|
a seller
|
a nurse
|
an actor/ actress
|
a cook
|
a singer
|
a pianist
|
Kate
|
|
|
V
|
|
|
|
Kelly
|
|
|
|
V
|
|
|
Daniel
|
|
|
|
|
|
V
|
Chris
|
|
|
|
|
V
|
|
Track 38.
1. - Hi, my name is
Kate.
Adult - What do you
want to be, Kate? -1 want to be an actress.
2. - Hello, I'm Kelly.
Adult - What do you
want to be, Kelly? -1 want to be a cook.
3. - Hi, kids. My name
is Daniel. Adult - Daniel, what do you want to be?
- I want to be a
pianist.
4. - Hello, children. My
name is Chris. Adult - What do you want to be?
-1 want to be a
singer.
3-жаттығу. Match the definitions.
Сабақтың лексикасын
бекіту мақсатында оқушылар берілген сөз тіркестеріне тиісті мағыналарды таңдауы
тиіс.
Keys:
to visit a doctor - to
come to see a doctor
to greet people to say
hello, good morning/afternoon etc
to answer the phone to
speak with someone on the phone
to set a time to
choose good time to visit
to record a condition
to write information
to diagnose to learn
and tell a patience why he/she is sick
7. Сабақты қорытындылау.
- Children, what did you learn at the lesson
today? What can you say about doctor's job? And where people go when they are
sick/ill? How can describe a family doctor's office? What words do you remember
to talk this? Let's revise them. (Check yourself! A reception, a receptionist, a
family doctor, a nurse, a patient, to greet people, pulse, temperature, a
medical school).
- Super! Please, open
your activity books and as usual assess your work at the lesson.
8. Үй тапсырмасы туралы ақпарат. Жұмыс дәптеріндегі 4-жаттығу.