Date______________
Grade
3.
Unit 5. Lesson 2
Сабақтың тақырыбы: My city.
Сабақтың мақсаттары:
білімдік: «Му city»
тақырыбы бойынша оқушылардың лексикалық және грамматикалық дағдыларын дамыту; There
is/are оралымын қолдану дағдысын жетілдіру; берілген шағын тақырып аясында
оқушылардың монологтік сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; тақырыптық лексиканы
семантикалық жіктеу дағдысын қалыптастыру; орфографиялық дағдыны жетілдіру;
сабақтың тақырыптық лексикасын қабылдай алу дағдысын дамыту; Рр әрпі бар
сөздерді және оның транскрипциясын оқу білігін дамыту;
дамытушылық: оқылған
лексиканы белсенді ету сөздік қорды байыту арқылы оқушылардың тілін, диалогтік
тіл мәдениетін, шеттілдік мәдениетке оң көзқарасты, дүниетанымды және оқылатын
тіл мәдениеті туралы білімді, оқу ойындарына тарту арқылы қозғалыс әрекеттерін
басқару білігін, сабақтағы өз әрекетін өз бетімен бағалау білігін дамыту;
тәрбиелік: өз
отбасының жасы үлкен/кіші мүшелерін, мұғалімді/ сыныптастарын құрметтеу мен
сыйлауға баулу, жауапкершілік, патриотизм, жеке басын қадірлеу сезімдерін
қалыптастыру.
Күтілетін
нәтижелер:
пәндік: бастапқы
тыңдау және сөйлеу дағдыларына ие болу, «Му city» тақырыбы бойынша сөздерді
білу және пайдалана білу, сөйлеу тілінде Are there... any?, There aren't any...
сұраулы құрылымын, near сөзінің орнын дұрыс қолдана білу.
тұлғалық: оқылатын
тілге қызығушылық, өз мәдениеті мен шет тілдік мәдениетке құрмет, үлкендерге,
құрдастарға және жасы кішілерге ықылас және қамқорлық таныту;
жүйелік-әрекеттік:
белсенді
лексиканы қатынас жағдаятында пайдалану, әңгімелесуші адамнан ол тұратын қала
туралы ақпарат сұрай білу, өз қаласы туралы өз ақпаратын бере білу.
Сабақты материалдық қамтамасыз ету:
— мұғалім үшін: CD
ойнатқыш;
- оқушылар үшін: оқулық,
жұмыс дәптері.
Пәнаралық байланыс: дүниетану
(коғамдық орындардың атаулары), қазақ/орыс тілдері (зат есімнің жекеше және
көпше түрлері, қарапайым лингвистикалық ұғымдар: әріп/әріп тіркесі, дыбыс),
бейнелеу өнері (өз көшесінің суретін салу).
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру
сәті.
Т: Good morning, children!
Ch: Good morning, teacher!
T: I'm glad to see you!
Ch: We are glad to see you too!
T: How are you today?
Ch: Fine, thanks. And you?
T: I'm OK. Thank you.
T: Tell me, please, what day is it
today? What date is it today?
2. Сабақтың
тақырыбы мен әрекет ету тәсілдерін хабарлау.
- Children, today we are going to
talk about your city/town. What big cities in Kazakhstan do you know? What big
cities in the world do you know? Great!
3. Тірек білімді
белсендіру.
- Балалар, әдеттегідей сабақты
фонетикалық жаттығудан, яғни тілімізді жаттықтырудан бастайық. What letter is
it? (тақтада Pp әрпі мен [p] дыбысы жазылған).
You are right, letter Pp. What sounds is it? Yes, [p]. Let's open our books on
p. 79. Listen and repeat after me: [p], [p], [p]. Let's say together: pilot,
plane, a plane, a pilot. The pilot is in the plane.
«Сөз-сурет»
лексикалық ойыны.
Мақсаты: тақырыптық лексиканы
семантикалық жіктеу.
Ойын барысы: сынып жұптарға немесе
шағын топтарға бөлінеді. Жұптардың әрқайсысына cinema, museum,
theatre, hospital, bank, cafe, square, school, library бейнеленген суреттер
таратылады. Оқушылар сөзді дұрыс атап, тақтаға жазулары тиіс. Тапсырманы жылдам
және дұрыс орындаған команда жеңімпаз атанады. Оқушыларға суреттердің
сипаттамаларын жасауды ұсынып,
тапсырманы күрделендіруге болады.
Мысалы, This is a library. There are many interesting books there. People go to
the library and read books.
Ойыннан кейін оқушылардың үй
тапсырмасын тексеріңіз. Бірнеше оқушыны тақтаның алдына шақырып, оз суреттерін
сипаттауды сұраңыз.
4. Жана білім мен әрекет ету
тәсілдерін меңгеру.
Оқулықпен жұмыс.
1-жаттығу. Listen and
read.
Мәтінді оқудан бұрын оқушыларға beautiful
және near сөздерінің мәнісін түсіндіріңіз. Оқушылардан мәнісі
бойынша beautiful - nice сын есіміне жақын сөзді атауды сұраңыз. beautiful
сын есімі экспрессиялық-эмоционалдық жүктемесі бойынша nice сын
есімінен күштірек екенін атап өтіңіз. Мәтіннің оқылуын оқушылармен бірге
пысықтаңыз, алдымен хормен, одан кейін тізбек бойынша оқыңыз.
Мәтін оқылғаннан кейін оқушылардың
грамматика мен лексикадағы дағдыларын сұрақ-жауап тапсырмаларында
жаттықтырыңыз. E.g.: Where does a girl live? Is her city beautiful? Is there a
hospital? Are there any schools in her city? Are there any museums? Are there
any cafes? Are there any parks? Are there any theaters in her city? What is
there in her street? What is there near the bank? Is there a cinema near the
library?
«Are there......» сөз оралымын Remember1,
айдарында берілген мысалдар бойынша пысықтаңыз.
Track 31.
I live in a big and beautiful city.
There are many schools, museums and theatres in my city. There is a big
hospital. There are many green park and many beautiful squares in the city.
There is a bank, a library and a cinema in my street. There is a good cafe near
the bank. There is a bookshop near the library.
2-жаттығу. Choose:
True or False.
Оқушылар алдыңғы жаттығу мәтінінің
мазмұнына сүйене отырып, ақпараттың дұрыстығын айқындаулары тиіс.
1. There is a river in the city -
True.
2. There are two hospitals in the
city - False.
3. There aren't any cafes in the
city - False.
4. There is one museum in the city
-False.
5. There aren't any buses in the
city - False.
6. There is a bookshop in the city
- True.
5. Бастапқы
түсінікті тексеру.
3-жаттығу. Answer the
questions about your city?
Осы тапсырманы жұптасып орындау,
қысқа және толық жауаптарға назар аудара отырып, сұрақтарға жауап беру
ұсынылады.
Сергіту сәті
Five little fishes swimming in a
pool, (Wiggle five fingers.) First one said, "The pool is
cool." (Onefinger up, wrap arms around body.) Second one said,
"The pool is deep." (Two fingers up, hands measure deep.) Third
one said, "I want to sleep." (Three fingers up, rest head on
hands.) Fourth one said, "Let's dive and dip." (Four fingers
up, hand dives and dips.) Fifth one said, "I spy a ship." (Five
fingers up, peep out under hand.)
Fisherman's boat comes,
(Fingers form V
and move away from body.)
Line goes splash,
(Pantomime
throwing fishing line.) Away the five little fishes dash. (Wiggle
five fingers away.) Білім мен әрекет ету тәсілдерін бекіту. Дәптермен
жұмыс.
1-жаттығу. Unscramble
the words.
Оқушылар суреттерге сүйене отырып,
әріптерді суреттің астына сөздер құралатындай етіп орналастырып, оқулары тиіс.
Keys:
eummsu - museum a е t е t r һ -
theatre r ly ra b і - library khsookpo - bookshop a I h о s pi - hospital i n e
m а с - cinema
2-жаттығу. Complete
the text with these words.
Оқушылар сөздерді мағынасы бойынша
мәтінге қояды. Оқушыларға жақтаудағы сөздерді оқып, оның мағынасын түсінетініне
көзін жеткізіп, содан соң мәтінді оқып, сөздерді мағынасы бойынша қою
ұсынылады.
Keys:
I live in London. It's a very big
and beautiful city. It's very old. There are many historical museums. People in
England love theatres very much. There are many theatres in London.
3-жаттығу. Choose the
right letter.
Оқушылар тиісті әріпті таңдап, оны
қоршап, жазады.
Keys:
ba_nk (о, е, а ) shop
(f, с, Һ)
museum ( е, и, о) hospital
(g, h, t)
school (h, t, g) s_uare
( k, w, q)
4-жаттығу. Circle the
correct sentence.
Оқушылар өзінің қаласы\жергілікті
жер туралы сұрақтарды оқып, сәйкес жауапты таңдайды. Keys: La 2.b 3.b 4.a
5-жаттығу. Put is or
are.
Оқушылар бос орынға етістіктің
тиісті формасын қоюы керек.
Keys:
There aren't any trams in my city.
Is there a library in your street? There isn't a gym in my school. Are there
any trees near your house? There isn't a cafe in our street. Is there a circus
in your city?
7. Сабақты
қорытындылау.
- Бүгінгі сабақта қандай жаңа
мағлұмат білдіңдер? Әрқайсысың сабақта нені үйрендіңдер? Сабақтан кейін үйде
ата-аналарыңа не туралы айтар едіңдер?
Балалар сабақта естеріне сақтаған
сөздер мен фразаларды қайталайды. Егер балалар барлық фразаларды айтпаса,
мұғалім оларды еске салады және қайталауды сұрайды (Check yourself! қараңыз).
Мұғалім оқушылардан сабақтағы өз
жұмысын жұмыс дәптерінің соңындағы қосымшада бағалауды сұрайды.
Well done, children. Goodbye. See
you soon.
8. Үй тапсырмасы
туралы ақпарат.
Жұмыс дәптеріндегі 3-жаттығуды
орындау.