Инфоурок Математика Рабочие программы6-сынып. Сабақ жоспары. Тақырыбы: "Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу"

6-сынып. Сабақ жоспары. Тақырыбы: "Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу"

Скачать материал

Мерзімі:

Сыныбы: 6 «б»

Тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Мақсаты:Оқушылар сыни тұрғыдан ойлай отырып, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шығара және де күнделікті өмірде тиімді пайдалана білуіне  жағдай жасау.

Міндеттері:

-          Мәтінді есептерге теңдеу құруда алған білімдерін сыни тұрғысынан саралау;

-          Топта бірлесіп жұмыс жасай білуге дағдыландыру;

-          Күнделікті өмірде қолдана білуге тәрбиелеу.

Қолданылатын модульдер: оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, ОүБ және ОБ, оқытуда АКТ-ны пайдалану, оқытуда жас ерекшеліктерін ескеру, талантты және дарынды оқушылармен жұмыс, оқытуды басқару және көшбасшылық.

Стратегиялық іс-әрекеттер: ой қозғау, семантикалық карта, рефлексия.

Сабақ кестесі

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

І. Кіріспе

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық:

Оқушылармен амандасу, сабаққа даярлығын қадағалау.

- Кәнеки балалар, бүгін барлығымыз бір-бірімізге не тілейміз?

Топ басшысын тағайындау, бағалау парағын толтыруды айту.

Сабаққа дайындалады.

оқушылар орындарынан тұрып, мұғалімге қарап: «сізге шығармашылық табыс» және бір-біріне қарап: «бізге көтеріңкі көңіл күй»,-деп айтады.

Топ басшылары анықталып, бағалау парақтары толтырылады.

«Жақсы», «Жарайсыңдар», «Дұрыс»

Бағалау парағы

ІІ. Тұсаукесер

7 мин

Диалогтық оқыту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Ой қозғау»

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

 

 

 

Кітаппен жұмыс

Оқушылардың  үй тапсырмасының дұрыстығын сигналдық карта көмегімен тексерейік. Үй тапсырмасын

интербелсенді тақтада жазылған есептің жауаптарымен салыстырады.

Сабақтың мақсатымен таныстырады.

- Балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше, себебі осы сабақта әрбір оқушының өз біліктілігін, жалпы өткен тақырыпты қаншалық игергенін көрсететін мүмкіншілігі болады.

Сұрақтар:

- Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу анықтамасы
- Теңдеуді шешу дегеніміз не?
- Мәндес теңдеулер
- Теңдеуді шешу қасиеттері
- Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешу жолдары.

Әр топқа 1 есептен беріледі.

 

 

 

Өзіндік жұмыс (кітаптағы 198 бет). №1,2,3-тапсырмалар

Дұрыс жауабы болса, жасыл түсті карта-5, сары түсті карта -4, қызыл түсті карта-3 көтереді. (тексерудің соңында оқушылар бағалау парағына мұғалімнің айтқан бағасын қояды).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар есепті шығарып, шығарылу жолын интер белсенді тақтаға жазып түсіндіреді, ережені айтады.
Әр топтан бір оқушы шығып, есептің шығару жолдарын түсіндіреді.

Бағалау парақтарына жазылады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Дұрыс», «Өте жақсы», «Жарайсың»

 

 

 

Өлшемдер, бағалау парағы

Қызыл, жасыл карталар

Қиындылар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме таратпалар

 

 

Қызыл, көк, жасыл түсті стикерлер және стакандар. 

Постер, маркер

 

Сергіту сәті

Шығармашылық жұмыс

«Қар көшкіні» стратегиясы

 

Теңдеу құру

 

 

 

Семантикалық карта (жекелеме жұмыс)

 

Оқушылар есептің шартын құрастырып,теңдеу құру арқылы шығарады. Шығарып болған соң басқа топтарға түсіндіреді.

Семантикалық картаны толтырады.

 

Дұрыс, жақсы, өте жақсы

 

Үлестірме таратпа

Қорытындылау

ІХ. Рефлексия:

Теңдеуді күнделікті өмірде қайда қолдануға болады екен?
– Енді «табыс» ағашын отырғызайық (тақтада ағаштың суреті).
Ағаш діңі өтілген тақырып, жасыл желек – экология, ал ағаштың жемісі сіздің алған білімдеріңіз
• Қызыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
• Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.
• Жасыл алма: Сабақ маған түсініксіз.

Топ басшысы бағалайды.

 

Оқушылар өздері таңдаған алманы алып, тақтада тұрған ағашқа жапсырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жасыл, сары, қызыл түсті стикерлер

 

Бағалау

Үйге тапсырма

Бағалау парағы
Аты- жөні ______________________
№ Қызмет түрі: бағалау
1. Үй жұмысын тексеру
2. Сұрақтарға жауап беруі

3. топтық жұмыс

4.өзіндік жұмыс

5.шығармашылық жұмыс
6.Семантикалық карта толтыруы.


Әрине, өмір алға жылжиды, рухани және материалдық қажеттіліктер де арта береді. Олай болса, 11 - сыныптан  кейін де теңдеу жайлы білімдеріңнің де өмірде іске асатыны даусыз. Сондықтан да бүгінгі күнмен ғана шектеліп қана қоймай, «білімдеріңмен мыңды жығатын», бәсекеге қабілетті дамыған 30 елдің қатарындағы егеменді еліміздің ұл - қыздары болыңдар.

 

 

Топ басшы берілген өлшемдерге сәйкес баға береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

№1 тапсырма

1-топ

1. 2x+3=1,2х-5

 

№2 тапсырма

2-топ

1.                 (5x+3)+(x-6)=6x-3

 

№3 тапсырма

3-топ

1. (8x+3)-(4х-2)=4x+7

 

 

 

Семантикалық карта

x

3

7

4

-7

-3

5x-3=2x+9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(3х+5)-(х+3)=16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шығармашылық жұмыс

Екі   оқушыдағы маркалар  саны бірдей.    Бір оқушыдан  15 марканы  алып, екінші оқушыға берсе, бірінші оқушыдағы марка санынан            3 есе артық.

Әр оқушыда  неше    марка болды?

Екі  самолет бірдей жылдамдықпен ұшты. Бірінші самолет  270 км   қашықтықты екінші самолеттің  405 км-ді ұшқанына қарағанда 1 сағат кем ұшты.

Екінші самолет 405 км қашықтықты неше сағатта ұшты. Дүкенге әрқайсысы  2,4 кг және 3,6 кг болатын 10 қауын әкелінді. Массалары тең.  Дүкенге 2,4 кг болатын неше қауын әкелінді?

 

Ескерту:

Мәтінді қиындылармен шашыраңқы түрде беріледі.

 

 

 

 

 


 

 

Тест

І нұсқа

1.   

 

А)            В) -10              С) 10               D)

 

2.      7х-2х=-14,5

 

А)                В) 2,9               С) -2,9            D)

3. Есепті шығарудың теңдеуін құр:

Егер бір себеттегі алма екіншісіндегіден 5 есе көп, ал екеуінде 120 алма болса, әр себетте неше алма болған?

А) х+120=5х                   В) 5х-х=120             

С) х+5х=120                   D)

4. 7(х-4)=2(х+1)

А)6                 В) -6                   С) 9              D)

 

5. (-20х-50)*2=100

А)6                В) 5                    С) -6               D)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тест

ІІ нұсқа

1.   

 

А)      В) -21,9              С) 21,9D) 4,5

 

2.      8х+3х=-13,2

 

А)2,64    В) 1,2              С) -2,64D)

3. Есепті шығарудың теңдеуін құр:

АВ кесіндісі СD кесіндісінен 2 есе ұзын. Егер АВ кесіндісі СD кесіндісінен 18 см ұзын болса, әр кесіндінің ұзындығын тап.

А)2х-х=18     В) 2х+х=18              С) 2х=18-хD)

4. 6(2-х)=4х+16

А) 0,4                      В) 4               С) -4D)

 

5. -4(-6х+16)=-1600

 

А)6,4     В) 64              С) -64D) -6,4

 

 

 

 

 


Келісемін:                                                                                                                               Бекітемін                                                                   

оқу ісінің меңгерушісі                                                                                                           Директор

___________________                                                                                                           С.А.Адиетова

«__» ______________                                                                                                            «__» ______________    

Б.Н.Керембаева

 

 

 

Қалалық семинар

«Жобалау әрекетінің оқушы құзырлығын арттыруы»

 

Ашық сабақ

Сабақтың тақырыбы:

«Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу»

 

 

 

Өткізген: математика пәнінің мұғалімі

Иманкулова Гулден Ерденовна

 

 

 

 

 

Саран 2014 жыл

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "6-сынып. Сабақ жоспары. Тақырыбы: "Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инструктор по волейболу

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
