Инфоурок / Информатика / Рабочие программы / 11 сыныпқа арналған "Графиктік обьектілер" үлгісі
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ) в соответствии с ФГОС" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 224 курсов со скидкой 40%

11 сыныпқа арналған "Графиктік обьектілер" үлгісі

библиотека
материалов

САБАҚ: Дайын кітапханалардағы графикалық обьектілерді өңдеу


Мектеп: Қарашоқы ОМ

Күні: 20.11.2015

Мұғалімнің есімі: Э. Бакирбаева


Сынып: 11б

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты /мақсаттары/

Оқушылар дайын кітапханадағы обьектілерді енгізу командасымен танысады

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Оқушылар дайын кітапханадағы обьектілерді енгізу командаларын біледі.


Оқушылардың басым бөлігі: Обьектілерді өңдеу, командаларын біледі.



Кейбір оқушылар:

Обьектілерді өңдеу кезінде шығармашылықпен жұмыс істей алады.


Тілдік мақсат

Оқушылар:


\істей алады \

Негізгі сөздер мен тіркестер: Кірістіру, Обьект



Сыныптағы диалог /жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:



Талқылауға арналған тармақтар:




Сіз неліктен ...екенін айта аласыз ба?



Жазылым бойынша ұсыныстар:


Алдыңғы оқыту


Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар /төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз/

Ресурстар

Басталуы

10 мин

Оқушылармен амандасу

Оқушыларды топқа бөлу

«Санамақ» 1, 2

«Серпілген сауал» үй тапсырмасы бойынша сұрақтар беру

Доп

Ортасы

25 мин

Жаңа сабақты түсіндіру

Дайын кітапханадан обьектілерді енгізу командасын түсіндіру

Тәжірибелік жұмыс

Табиғатқа байланысты обьектілерді енгізу,

өңдеу.

Мамандыққа байланысты обьектілерді енгізу, өңдеу.

Транспорт түріне байланысты обьектілерді енгізу, өңдеу.


Презентация

Кеспе қағаздар

Аяқталуы

10 мин

«Соңғы бес минут» стратегиясы Бір оқушы шығады сабақта не үйренгені туралы айтады, қалған оқушылар оған сұрақ қояды.

Кері байланыс

1.Сіз өзіңіз үшін жаңа не білдіңіз?

2.Сізге бәріненде не ұнады?

3.Сіз үшін не жеңіл болды?

4.Сіз үшін не ауыртпалық болды?

«Екі жұлдыз бір тілек».

Үйге тапсырма

Кеспе қағаздар

Стикерлер

Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Шығармашылық жұмыс

«Соңғы бес минут»

Бағалау критериі

Сергіту сәті

Көз, саусақ жаттығулары, компьютерде жұмыс

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды /оқытуды да, оқуды да ескеріңіз/?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады /оқытуды да, оқуды да ескеріңіз/?

1:

2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?













































  Слайдтан

Бүгінгі сабақтың тақырыбы мақсаты  көрсетіледі.

Көптеген құжаттарда  әртүрлі  иллюстрация түріндегі  объектілер бар.

Word  редакторында  мәтіндік құжат  ішіне  алдын ала  басқа программаларда  дайындалған фирмалық таңбалар, диаграммалар, графиктер, суреттер және дыбыстық  объектілерді еңгізуге болады.

Құжат ішінде  отырып  , оны белгілеп алып  кез келген өңдеу командаларын  орындауға болады. Бұл обьект  құрылған программаны іске қосу үшін  обьектіні  белгілеген соң тышқанды екі рет  шертеміз.

Кірістіру → Сурет  ( Вставка→ Рисунок)  командасын орындай отырып, мәтінге:

              

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А)  Картинкаларды (ClipArt   программасының обьектілерінен)

ә) Басқа файлдағы  обьектілерді

б) Автофигураны

в) WordArt  обьектісін.

г) Сканерден

д) Диаграмма ( Excеl  электрондық  кестесінде  құрылған диаграмма ларды)

енгізу мүмкіндіктері бар

1. Мәтінге  Clip Gallery  программасының обьектілерін енгізу

 Сурет → Картинкалар  командасын  орындағаннан кейін, экранға әр түрлі  графикалық  қосуға мүмкіндік беретін  терезе ашылады.

Бұл терезе  графика, суреттер, дыбыстар, видео астарлы беттерінен тұрады.

www.jospar.kz

Барлық пәннен күнделікті сабақ жоспарлар

орта және қысқа мерзімді сабақ жоспарлар

Графика  -бұл астарлы  беті ашқанда  Clip Gallery кітапханасынның бөлімдері мен ондағы суреттер шығады. ClipArtпрограммасының терезесі жиыны көрсетіледі


 

Қажетті суретті ерекшелеп, оң жақтағы  кірістіру  батырмасында курсорды  шерту арқылы курсор тұрған жерге сол суретті енгіземіз.

2. Файлдан  объект енгізу

Объектілерді  алдын ала құрып, файлға сақтап қойып, кейін оны ішіне байланысқан объект ретінде енгізуімізге болады.

Кірістіру→ Сурет → файлдан  крмандасын орындаймыз.

Сурет енгізу   сұхбат терезесінде  енгізілген  объекті орналасқан  файл атын көрсетеміз

 

3.   Сканерден объект енгізу

 

 Егер, қағаздағы  құжаттың  , суреттің көшірмесін  компьютер  экранына  шығару мүмкіндігін беретін  сканер құрылғысы болса, оны компьютерге қосамыз.

1.    Сканерден көшірме  қойылатын  орынға  курсорды  орналастырамыз.

2.    Кірістіру→ Сурет → сканерден командасын орындаймыз

 

4.WordArt  объектілерін енгізу

  Фигуралық мәтінді  жазу үшін  арнайы WordArt   программасын  қолданылады.

 Сурет салу  саймандар тақтасындағы WordArt   объектісн қосу 

                                                                                                                    батырмасы

      немесе   Кірістіру → Сурет → WordArt      командасын    пайдаланамыз

  Мәтінді әртүрлі  тәсілмен  бейнелеп жазу, оған көлеңке салу, қисайту, айналдыру, созу ,   үлкейту, қысқарту мүмкіндік  береді

«WordArt  объектісінің жиынтық»  терезесі


1.    Тышқан  курсорын мәтін  қойылатын  орынға  орналастыру

2.    Кірістіру → Сурет → WordArt       орындаймыз

3.    Ашылған терезеде  мәтінді жазу стилінің өзімізге ұнаған  біреуін  таңдап аламыз  да, ОК батырмасын басамыз.

4.    Объектіде  тышқанды екі рет шертсек, Мәтін өзгерту  терезесі ашылады. 

 

6. Автофигуралар объектісін енгізу

Бұл менюдің құрамында   сызықтан басқа негізгі  фигуралар, фигуралық бағыттаушы, блок-схемалар, жұлдызшалар, ленталар, түсіндірмелер  деген әрқайсысы  бірнеше  саймандардан тұратын  командалық жолдар.

 

1.    Кірістіру → Сурет →Автофигуралар

 

   

 

III.           Бекіту

 

 Тапсырмаларды орындау  (Мұғаліммен  бірге орындау)

    Тапсырма  №1

1. Жаңа құжат құрыңыз .  Clip Gallery программасының Білім   бөліміндегі  өзіңізге ұнаған  объектіні   мәтін ішіне енгізіңіз.

2. Осы объектінің  астына  .  Ы.Алтынсариннің   мына  нақыл сөзін теріп   жазыңыз «Мұғалім- мектеп жүрегі»

 Тапсырма №2

1. Жаңа құжат ашыңыз, WordArt     жиынтығынан   біреуін таңдап  ,  «информатика»   сөзін жазып  шығыңыз.

2. Информатика сөзін  әр түрлі бағытта  бұрып  отырып, өзіңізге ұнаған  күйде  қалдырыңыз.

Бақылау сұрақтары:

  1. Word  мәтіндік редакторына  объектілерді еңгізуге бола ма?

  2. Объект файлдан қалай енгізіледі?

  3. Объект сканерден  қалай енгізіледі?

  4. Бұрын енгізіліп қойған объектіні өзгертуге бола ма.

  5.  Автофигуралық объектіні енгізіге бола ма?

  6. Автофигуралардың  көлемін өзгертуге болама?

 

V.   Үйге тапсырма беру:

  Отбасы  суреттерін  компьютерге енгізіп,   Word

       мәтіндік редакторында  отбасы туралы  эссе   жазу.





























1. Программалық жабдықтама қанда кезеңде жіктелемейді.


Тіршілік кезеңі бойынша


2. Программаны орнату және жою үшін қандай есеп жазабасымен іске асады.

Желелік әкімшіліктің есеп жазабасымен


3. Программаны қалай жоя алмайсыңдар

Программалар және компоненттер


4.Вирус – ол

Дискіні тексеруге арналған құрал


5. Компьютерге вирус қандай дискі арқылы түсе алмайды

Қатқыл дискі


6.Вирусқа қарсы программа –ол

Компьютерлік вирустарды жоятын программа


7.Вирусқа қарсы программа нені істей алмайды?

Файлдарды сканерлеуді


8.Microsoft Office пакетінің программалары қандай топқа жатады?

Қолданбалы программалық жабдықтама

























1. Программалық жабдықтама қанда кезеңде жіктелемейді.


Тіршілік кезеңі бойынша




2. Программаны орнату және жою үшін қандай есеп жазабасымен іске асады.

Желелік әкімшіліктің есеп жазабасымен




3.Вирус – ол

Дискіні тексеруге арналған құрал




4. Компьютерге вирус қандай дискі арқылы түсе алмайды

Қатқыл дискі
































1. Программаны қалай жоя алмайсыңдар

Программалар және компоненттер





2.Вирусқа қарсы программа –ол

Компьютерлік вирустарды жоятын программа





3.Вирусқа қарсы программа нені істей алмайды?

Файлдарды сканерлеуді






4.Microsoft Office пакетінің программалары қандай топқа жатады?

Қолданбалы программалық жабдықтама

















































Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
