6
сынып Сабақ
жоспары
Биология
Сабақтың тақырыбы: Гүлдің
құрылысы
Сабақтың мақсаты: 1.Гүлдің құрылысымен таныстырып, өсімдіктер туралы
білімдерін кеңейту.
2. Оқушылардың байқампаздығын, жылдамдығын ,есте сақтау қабілеттерін
дамыту.
3.Әсемдікке тәрбиелеу,сұлулыққа,ұқыптылыққа
тәрбиелеу
Сабақтың типі: жаңа.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, плакаттар.
Сабақтың әдісі: жаңа техналогия элементтерін пайдалану.
Сабақтың барысы:
1 Ұйымдастыру.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
ООМ бойынша «миға шабуыл»
1. Өсімдіктің жер
асты мүшесі 2. Тамырдың түктер орналасқан бөлімі
3. Тамырдың тамыр
бөліміне кірмейтін жері
4. Тамырдың жас
жасушалары бөлінбейтін бөлімі
5.Түйнекте жетілмеген
жапырақтың қурап түсіп қалған ізі
6. Жасушадағы артық
суды буландыратын
7.. Жай жапырақтың
тақта саны
8. Жапырағы қатарласа
жүйкеленетін өсімдік
9. Күн энергиясының
қатысуымен болатын құбылыс
10. Жапырақ өңіндегі
жанаспалы жасушалардың саңылауы арқылы буланатын
II.Ізденіс тенденциясы
Оқушылар оқулықтағы материал бойынша түйін сөздерді тауып дәптерлеріне
жазады.
Гүл бөлімдері
Гүл сағағы Гүл табаны (тұғыры) Тостағанша Күлте
Шірнеліктер Гүл
серігі,жай гүлсерік, қосгүлсерік Аталық –жіпше-тозаңқап
Аналық –аузы,
мойны, жатыны Тозаң Тозаңқап
III.Жаңа ақпарат
Гүлдің құрылысының
суреті бойынша оқушылардың оқулықтан тапқан жаңа ұғымдарына олармен бірлесе
отырыпанықтамалыр беріп және гүл бөлімдерінің орналасқан орындарын көрсетемін.
Гүл табаны (тұғыры) – гүлдің барлық бөлімдері бекінетін гүл сағағының
жоғарғы жағындағы кеңейген жері
Аталық – гүлдің көбеюге қатысатын бөлімі. аталық –
аталық жіпшесінен және тозаңқаптан тұрады (38-сурет) қараңдар.
Тостағанша көбінесе жасыл түсті, гүлдің сыртында
бірікпеген жеке немесе біріккен жапырақшалардан тұрады.Гүл сағағы –
жапырақтың сабаққа бекінетін бөлігі. Күлте – тостағанша жапырақшалардан
кейін орналасады ,хош иісі,тәтті шірнесі бунақденеліліреді еліктіреді.
Тостағанша жапырақша + күлте жапырақша= гүл серік.
1.Аналықтың
бөліктерінің қызметтерін атаңдар.
- ауыз,
-мойын,
-жатын
IY.Сабақты қорытындылау.
1.Үш діңгейлік
тапсырмалар.(ауызша ООМ бойыншажауап беру)
А 1. Гүлдің негізгі бөліктерін атаңдар. 2. Гүл
сағағы, гүл табаны, тостағанша жапырақшалары қандай қызмет атқарады?
В 1. Күлте қайда орналасады? Ол қандай қызмет
атқарады? 2. Аталықтың құрылысы, атқаратын қызметі?
С 1. Аналықтың құрылысы, атқаратын қызметі? 2.
Гүл серігі деп қандай бөліктерін айтады және ол қалай бөлінеді? мысалмен
дәлелдеңдер.
2.Біліміңді тексер.
Берілген
сипаттамалар гүлдің қай бөлігіне тән екенін гүл бөлігінің бас әрпін қойып
белгілеңдер («ГС» – гүлсағақ; «ГТ» – гүлтабан; «Т» – тостағанша; «К» – күлте;
«А» – аталық; «Ж» – аналық).
1. Гүлдің дәл
ортасына орналасқан. 2.Тозаң ұясы бар. 3.Гүлсеріктің ішкі бөлігі.
4. Үлпекке айналған
бөлігі. 5. Жәндіктер қоректенеді. 6. Шірне бөлетін бөлігі.
7. Жабысқақ сұйықтық
бөледі. 8. Ұшы ілмешекке айналған бөлігі. 9. Екі қабат қабықшасы бар жасушалар
жетіледі 10. Хош иіс шығаратын бөлігі.
3. Жұмыс
дәптерімен жұмыс
Y.Үйге тапсырма:
2.Суретпен жұмыс. Дұрысгүл мен бұрысгүл туралы
мағлұматтар жинау.
YI.Бағалау. Оқушылар өздерінің
жинаған балдарын санайды.