Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Рабочие программы / 2- сыныпқа Зат есімнің тәуелденуі. 3- сыныпқа Зат есім

2- сыныпқа Зат есімнің тәуелденуі. 3- сыныпқа Зат есім

  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

9.02 қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы:



2- сынып Зат есімнің тәуелденуі

3- сынып Сөз таптары

Бағдарламалық көрнекіліктер:

Тест, кесте ,түрлі суреттер, сөз жұмбақтар

Сабақтың мақсаты:


Жалпы сауаттылық пен ереже бойынша тапсырманы орындап шығуды, әр берілген жаттығуды жан-жақты тиянақты қарап шығумен қатар, көркем жазуға мән беру, тақырыпты толық игеру.

Білімділік:

Оқушының сауаттылығын арттыру , кең білім алуын қадағалау ,әр сөз мағынасын түсінуге , сұрақ қоюға, сөз таптарын ажыратуға, зат есімнің тәуелденуін толық меңгеруге , өткен сабақтардағы тақырыптарды, ережелерді ұмытпауға, еске түсіріп тиянақтап отыру.

Дамытушылық:

Ойлау ,ойлаған сөзін жеткізуді , сөздік қорын молайтуды, әр сөз мағынасына мән беруді , тапсырманы толық түініп алуды, берілген жаттығуды толық орындап шығуды ,және табандылықты дамыту.

Тәрбиелілік:

Сөзді ретімен қолдануға, бір-бірінің ойын, сөзін құптауға, тиянақтылыққа, сауатты жазып қана қоймай дәптерді таза ұқыпты, ұстауға тәрбиелеу.

Біліммен біліктілікке қойылатын талаптар:

Оқушылар үйренуі тиіс::

Оқушының білуі тиіс:

Сөз таптарын, /атауды/

Сұрақ арқылы ажыратуды

Сұрақтарын білу

Сөздік құрамға талдауды

Зат есімнің тәуелденуін

Дыбыстық талдау жасауды

Сабақ барысы :


1.Ұйымдастыру кезеңі











3.Жаңа сабақты түсіндіру:





























































Сабақты қорыту
















Оқушыларды бағалау


Үйге тапсырма














Үй тапсырмасын тексеру

Ортақ сұрақтар:

1. Түбір дегеніміз не?

2. Түбір сөзге жалғанған қосымшалар қалай аталады?

3. Туынды зат есім деген не?

4. Негізгі зат есім деген не?


Түбір сөз

жұрнақ

жалғау

оқу



Білім



шебер



өнер



ер



2 сынып үшін : 1 жаттығуСұрақтарды ілу, қай сұрақ заттың несін білдіретіннен оқушылардан сұрау

Кім? Не?

Не істеді? Қайтті? Не қылды?

Қандай? Қай?

Қанша ? неше?


3 сынып үшін: 32 бет 1 жаттығу Отырып орындау.

Тапсырманы оқулық бойынша орындау. Көпше түрдегі тәуелденуді жекеше айтып бер.


2 сынып үшін: 2 жаттығу орнында отырып орындау.

Сөздерді оқушыларға үлестіру, артық сөзді өзі табуын қадағалау.

1. Жаңбар, қарлығаш, отыз, дәптер, орамал.

2. Қызыл, жасыл,үлкен, елу, кең, ұзын.

3. келді, барды, тоқсан, жүзді, жүгірді.

Осы жаттығу арқылы ережені шығару. Сонымен :--------------------


3 сынып үшін 2 жаттығу тақтаға жазу

өзгерісті табу /к-г/ Инесі ,жібі , өрмегі, тілі .


2 сынып үшін Орнында отырып орындау. Өлеңнен зат есімдерді теріп жазу. 3 жаттығу

Айгүл, Сара, Сурет, Кесте, саусақтар, күйсандық.

Сұрақтарын ауызша қойдыру.


3 сынып үшін: 3 жаттығу

Мақалды оқу ауызша зат есімнің қай жақта тәуелденіп тұрғанын айту.

І жақ Сенің ІІІ жақ Ол ырыстың


2 сынып үшін: 4 жаттығу

Тақтамен жұмыс. Мақалды көшіріп жазу.

Жеткізеді. Сұрақ қою


Сергіту сәтін жасау. Қорбаңдаған аюдың

Құлпынайы көп екен.

Теріп-теріп алайық

Қалтамызға салайық

2 сынып үшін 5 жаттығу

Өздік жұмыс заттың сынын білдіретін сөздерді дәптерге жаз. Сол сөзге сөйлем құрастыр.


3 сынып үшін 4 жаттығу Өздік жұмыс ретінде орнындау.

Тіркеп жазу

2 сыныпқа

Деңгейлік карта үлестіру:

Айданға Зат есім қосып жаз ,сұрағын қой.

.... жауып тұр. .... Соқты.

Тоириске Етісітік тіркеп жаз.

Күн ... .

Оқушы ... .

Торғай ...

Лаураға мына сөздерге сан есім тірке

... кітап. Мен ... оқимын. Інім ... .


3 –сынып Зат есімдерді тәуелдеп жаз.

сурет ,дәптер ,орамал, аға.




2 сынып .

Берілген сөздерді тез-тез сөз табының қасына жаз.

Ағаш, жүз, құлады , сары, көрді, биік, аспан, жеті

Зат есім

Сын есім

Сан есім

етістік









3 сыныпқа

Сөздерді ІІ жақта тәуелде

Тұр

Жуын

Тамақтан

Бар

Баста

Аяқта

Оқы

Демал

Дайын

ұйықта


Бүгінгі өтілген сабақта заттың несімен таныстық , оқушылардың өздерінен сұрап шығу.


2 сынып 143 бет 6 жаттығу.

3-сынып 33 бет 5 жаттығу

\


11.02 Еңбек

Сабақтың тақырыбы:



2- сынып Ілмек тігіс

3- сынып Сөмке тігу

Бағдарламалық көрнекіліктер:

Ине,жіп ,мата,қайшы ,моншақ,әшекей заттар

Сабақтың мақсаты:


әдемілікке, ептілікке, үйлесімділікке, шеберлікке, өздерінң ойын жинақтауға ,оны іске асыруға,қиялдарын жетілдіруге, бір-біріне көмектесуге, өз нәрсесін өзі істеп алуға қабілеттерін жеткізуге тәрбиелеу.

Білімділік:

Әдемідікті ұғу

Дамытушылық:

Үйлесімділікті дамыту

Тәрбиелілік:

Көмек беруге ұмтылу

Біліммен біліктілікке қойылатын талаптар:




І.Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі







ІІ. Жаңа сабақ:














ІІІ .Жұмыстар










ІV.


V.





Сабақты қортыту

Аяқталмаған жұмысты келесі екңбек сабағына қалдыру.

Оқушының білуі тиіс:

Оқушылар үйренуі тиіс:

Ине сабақтауды,

Жаңа үйренген затқа қызығуды

Қайшы ұстауды

Одан әрі жалғастыруды

өзіне-өзі қауіпсіздік іс істемеуді ,еппен пайдалануды

Жұмысын аяқтап, істі тындыруды



1.Оқушыларға бүгін немен шұғылданатымызды хабарлау.

2. Еңбек сабағына дайындықтарын тексмеру.

3. Керек заттарды түгендеу.

4 қауіпсіздік іс-шарасымен таныстыру:

*инені дұрыс ұстау;

*жерге тастамау;

* қайшымен ойнамау;

* ұқыпты пайдалану;


2- сынып Ілмек тігіс

3- сынып Сөмке тігу

1. Керекті заттарды жинақтап алдыға қою

2. Жұмыстың басталу тәртібімен таныстыру

2 –сынып ине сабақтау, ақ матаны алып қою.

3-сынып өздеріне ұнаған сөмкеге лайықты матаны таңдап алу.


өнер ,шебер адамдар туралы мақал –мәтел айтып жарысу

1. Өнерлінің- қолы алтын

2. Еңбек етсең ерінбей ---------------- .

3.Жеті рет өлше --------------------- .





2 –сынып үшін жұмыс түрін ТАНЫСТЫРУ

Ілмек тігістің тақтаға және арнаулы параққа ізін салып көрсету.

Оқушыларға инеге жіпті сабақтатып жұмыс бастату.

Арнаулы аң ,құс іздерін тігіп үйрену.

Оңай іздерді өздері таңдап алу.

Еппен ,асықпай тігулерін қадағалау.

Бір-біріне кедергі жасамауын қадағалау

Ебі жоқ балаларға көмек беріп жіберу


3 –сынып үшін жұмыс түрін ТАНЫСТЫРУ

Бірнеше сөмке суреттерінң түрлерін тақтаға іліп қою.

Сөмке тігетін матаны алып сөмкені қиып алу.

Қиып алған сөмкенің жан-жағын әкелген безендіретін заттарымен көркемдеу.

Осы жұмыс аяқталған соң барып, сөмкенің екі бетін қосып тіктіру.

Еппен ,асықпай тігулерін қадағалау.

Бір-біріне кедергі жасамауын қадағалау

Ебі жоқ балаларға көмек беріп жіберу

Екі сыныптың да жұмыстарын бірдей қадағалау

СЕРГІТУ СӘТІН ЖАСАТУ


Жұмысты аяқтауды ескерту.

Аяқталмаған жұмысты келесі күнге қалдыру

Жұмысты сәтті аяқтаған оқушыларды мадақтау.





















Автор
Дата добавления 11.01.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Рабочие программы
Просмотров232
Номер материала ДВ-325268
Получить свидетельство о публикации

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх