Сабақтың тақырыбы: Өнер – таусылмас азық.
Сабақтың
мақсаты: Оқушыларды бейнелеу өнерінің түрлерімен
тереңірек таныстыру. Оларға жанрлар туралы түсінік беру, өнердің қыр - сырын
ұғындыру.
Бейнелеу өнеріне деген, өмірге деген дүниетанымын арттыру.
Әдемілікке сұлулыққа деген талғамын арттыру. Жас ұрпаққа эстетикалық тәрбие
беру. Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру.
Сабақтың әдіс –тәсілдері:
Түсіндіру, көрсету, сұрақ – жауап.
Көрнекілігі:
Интербелсені тақта, суреттер, нақыл сөздер, шар, ермексаз, түрлі – түсті қағаз,
қайшы,желім.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Жарыстың мазмұнын
түсіндіру.
Кіріспе.
Құрметті қонақтар,
ұстаздар, оқушылар бүгін сіздер бейнелеу өнері жарысына қатысып отырсыздар. Жігіт
адамға жетпіс өнерде аз. Жалпы өнер түрлері өте көп: кино, ән, музыка, театр,
бейнелеу өнері. Әрбір өнер түрлері бейнелеу өнерімен тығыз байланысты. Мысалы:
кино суретшілері бар Ы.Қарсақбаев,Г.Исмаилова.С.Романов т.б. театр суретшілері
бар олар сахна көріністерін әзірлейді. Киім үлгілейтін модельер- суретшілер
бар. Әншілер киімдерінің үлгілерін жасап береді. Мултьфильм, кітап безендіру
суретшілері. Сондықтан өнердің алуан түрі бейнелеу өнерімен өте тығыз
байланысты дей келе бүгінгі сабағымызды жарыс түрінде өткізбекшіміз ендеше
сайысымызға әділ төрелік ететін әділқазылар алқасын сайлап алайық:
1.Оспанова
Г.
2.
Нұрсұлтанқызы Д.
3.
Боранбаева А
Жалпы
бейнелеу өнері мынандай жанрлардан тұрады.
Пейзаж
– бейнелеу өнерінің табиғатты суреттейтін жанры.
Кескіндеме
– басты әсерлегіш құралдары – түс және бояумен алуан тәсілдер қолданатын
бейнелеу өнерінің түрі. Сонымен қатар осы өнер түрінің туындылары.
Натюрморт
– бейнелеу өнерінің жансыз, қозғалмайтын денелер суреттелетін түрі.
Графика
– орындалу техникасында сызық, штрих, таңба басты әсерлегіш құралдар болып
табылатын бейнелеу өнерінің түрі. Сонымен қатар осы өнер түрінің шығармалары.
Портрет
– бейнелеу өнерінің адамды бейнелейтін жанры.
Мүсіндеме
– басты әсерлегіш құралдары көлем мен пішін болып табылатын бейнелеу өнерінің
түрі.
Ою
– өрнек – бөліктері кезекпен, бірдей арақашықтықта орналасатын симметриялық
айшық.
Енді
қазір оқушылар бейнелеу өнерінің қыр - сырын қалай меңгергендігінің куәсі
болыңыздар.
Өнерлінің
қолы алтын,
Өлеңшінің
сөзі алтын, - демекші
І.
Бөлім. «Жалғаймын деп үзіп алма, түзеймін деп бұзып алма» «Бейнені
ұқсастырып бояу» (5 мин). (смайлик).
ІІ.
Бөлім. «Дос тұтқанды кәдірле» Достасу (Тіл дамыту) геометриялық
пішіннен мысық, тышқан бейнесін құрастыру және екі топ бірігіп осы тақырыпта
мысық пен тышқанды қалай достастыруға болатындығы жайында шағын мәтін құрау. (5
мин)
ІІІ.
Бөлім. «Кім жылдам?» компьютермен жұмыс 5 минут ішінде «Пайнт»
бағдарламасын пайдаланып , бағдарлама ішіндегі пішіндерді пайдаланып мағынасы
бар бір сурет салып, бояу.
ІV.
Бөлім. «Ұзынсыз қысқа болмас, үлгісіз ұста болмас» «Шебер қолдар»
ермексазбен жұмыс (5 мин)
Қорытындылау.