Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Химия / Другие методич. материалы / 10 сыныптарға араналған судың кермектілігі тақырыбында ашық сабақ
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Химия

10 сыныптарға араналған судың кермектілігі тақырыбында ашық сабақ

библиотека
материалов

Пән: Химия

10 «Б» -сынып

Тақырыбы:

Судың кермектілігі және оны жою әдістері.

Сілтілік және сілтілік жер металдары қосылыстарының Қазақсандағы кен орындары

Мақсаты:

Кермектілікті анықтау, оны жою әдістерімен және еліміздегі кен орындарын таныстыру


Күтілетін нәтиже:

А) Судың құрамында кальций , магний , карбонат, гидрокарбонат, хлорид және сульфат иондарының болуына байланысты суда қандай кермектілік болатындығын үйренеді.

В) Елімізде қандай кен орны және қай аймақта орналасқанын біледіү.

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілі

Белсенді оқыту әдісі, , топпен жұмыс, сұрақ-жауап, «Ойлан, жұптас, талқыла», диалог»


Керекті жабдықтар

Оқулық, зертханалық жабдықтар таныстырылым-интерактивті тақта, слайд, стикер, ноутбук, бағалау парағы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

Уақыты:

3 мин

Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың бар назарын сабаққа бағыттау. Топқа бөліп отырғызып, көшбасшысы тағайындалады.

І топ: оттегі

ІІ топ: сутегі


Мұғаліммен амандасады.

Сабаққа дайындық, зейіндерін аударып, ден қою. Топпен отырады.


Тұсаукесер

Уақыты:

10 мин


Үй тапсырмасы сұралады:


Әрбір топқа металдар тарауы бойынша сұрақтар қойылады. Сұрақтар интерактивті тақтада беріліп отырады.

  1. Периодтық жүйеде қанша металл және қанша бейметалл бар? (87)

  2. Адамзат тарихында ең алғаш қолданылған қандай металл деп ойлайсындар? (Sn және Cu)

  3. Адамзат тарихында ең алғаш қолданылған қандай металл деп ойлайсындар? (осмий)

  4. Кальций қосылыстарында неше валенттілікті көрсетеді (2)

  5. Металдар неге электр тогын өткізеді? (оларға металдық кристалл тор тән

  6. Әктастың формуласы (СаСО3 )

  7. Күйдіргіш калийдің формуласы (КОН)

  8. Күйдіргіш калийдің формуласы (гидридтер)

  9. Дэви ашқан элмент (Са)

  10. Кальций мен магнийге қандай қасиет тән (негіздік)


Топтарға реакцияны жүзеге асыру беріледі

І топқа

Mg → MgO → Mg(OH)2 → MgSO4 → Mg (HSO4)2

ІІ топқа

Сa CaO Ca (OH)2 Ca CO3 Ca (HCO3)2



«Eсептер сыры»

І топқа

  1. 4 г СаО-нің зат мөлшерін, көлемін, молекула санын табыңдар

  2. Құрамында 14,2 г натрий сульфаты және 35 г қорғасын (ІІ) нитраты бар екі ерітіндіні қосқанда түсетін тұнбаның массасын есептеңдер.

ІІ топқа

  1. 3,5 моль МgCO3 масссасын, көлемін, молекула санын табыңдар

  2. Құрамында 3,56 г барий хлориді бар

ертіндіге 3,56 г нартий сульфаты бар

ертінді қсоылды. Қанша грамм барий

сулфаты тұңбаға түскенін есептеңдер.



Оқушы сұрақтарға жауап іздейді.


















Дәптерлеріне реакция теңдеулерін жазады.


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырады

Сабақтың мақсатымен танысады

Негізгі бөлім

Уақыты:

5 мин








Топтарға тапсырма.

Уақыты:

14 мин.






Екі сынауықтың біріне құбыр ал екіншісіне кермек судан құйып оған бірнеше тамшы кір жуғыш ұнтақ тамызып көпіршігенін байқау

Жұпта не себептен дистелденген суы бар сынауықтағы суда сабын жақсы көпіршіді ал кермек суы бар стақандағы судың көпіршімегенін талқылау.

Топта мұндай құбылыс басқа қай уақытта кезігуі мүмкін екендігін және оның салдарын талқылау




Оқулықпен және қосымша берілген мәліметтермен жұмыс. «Ойлан, жұптас талқыла» әдісімен жаңа тақырыпты өздігінен меңгеру.

Мәтінмен танысып, жұпта, топта талқылап постер құру

І топ. Металдардың Қазақсандағы кен орындары

ІІтоп. Судың кермектілігі және оны жою әдістері


Оқушылар тақырыпты дәптерлеріне жазып алады








Мәтінмен танысады, жұп болып бір-біріне айтады, топта талқылап алған мәліметтерін постер құруға пайдаланады.





Қорытынды Бекіту

Уақыты: 10 мин


Топ аралық сайыс

Топтар бір-бірінің тақтадағы сұрақтарына жауап береді. Жауапты таба алмаған оқушы сол топқа ауысады да, өз тобынан кетеді. Қай топ өз ортасына көп оқушы жинаса сол жеңімпаз болады.










Бағалау

Уақыты: 3 мин

Табыс критерийлері:

А

Үй тапсырмасын орындамадым, Ештеңе ұқпадым, түсіну қиындау болды

В

Үй тапсырмасын оқыдым, бірақ сұраққа жауап бере алмадым, ауызша сөйлеуге қатыспадым, жаңа сабақты түсінбедім

С

Үй тапсырмасын орындадым, жаңа сабақты түсіндім, тапсырмаларды орындауға жақсы қатыстым

Д

Үй тапсырмасын барлығын орындадым, мұғалім сұрақтарына белсенді қатыстым. Мен жаңа сабақты түсіндім, қосымша мәлімет айта алдым, ойыммен бөлістім, топтағы тапсырмаларды толық орындадым



Pефлексия





«Инцерт» кестесін толтырады


Не білдім?

Не үйрендім?

Нені білгім келеді?






Уйге тапсырма

Қазақстан өзен көлдерінің кермектілігі туралы мәліметтер жинақтап келу


Үй тапсырмаларын күнделікке жазып алады.



Автор
Дата добавления 18.03.2016
Раздел Химия
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров112
Номер материала ДВ-536308
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
