Пәні: Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: Бесік жыры.Тұсау кесу
жыры
Сабақтың мақсаты: Өлең мазмұны мен
идеясын ашуға мүмкіндік жасау. Оқушыларды
қазақтың салт-дәстүрімен, әдет-ғұрпымен таныстыру. Анаға деген сүйіспеншілігін
арттыру, үлкенге ізет, кішіге қамқор болуға тәрбиелеу.
Құрал
жабдықтар: ноутбук,
оқулық,
бағдаршам, плакат, бор, маркерлер, қуыршақтар
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру, топтық жұмыс
Күтілетін нәтиже: Оқушы бойында жауапкершілік артады.
Көзқарасын өзгертеді.
Өз ойын тұжырымдап қорытынды шығарады.
Жұмыс
кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалім
іс-әрекеті
|
Оқушы
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру
түрі
|
Бағалау
|
Қолданылатын
модуль
|
Мотивация
Топқа бөліну
|
2 мин.
|
Сыныптың
сабаққа дайындығы.
Сынып оқушыларын топқа бөлу.Оқушылар қатарға тұрып 1,2-ге
саналады.
|
Амандасады.
Шырылдады
қоңырау,
Біз
сабақты бастаймыз.
Жаңа
білім алуға
Алға
қадам бастаймыз.
(Оқушылар
бір-біріне тілек айтады)
Оқушылар
топтарға отырып, бағалау парағымен танысады.
Оқушылар
бағалау критерийлерін ескере отырып жақсы бағалануға ұмтылады. Белсенді
қатысады.
|
жеке
|
|
|
Үй
тапсырмасын тексеру
|
5 мин.
|
Үй
тапсырмасын тексеру «Серпілген сауал»
Әр
оқушы өлеңді жатқа айтады.
-Өлеңнің
авторы кім?
-
Өлеңнің тақырыбын айт.
-Өлеңді қандай
көңіл күймен оқу керек?
-Ақын жас ұланға дені сау болып өсу үшін қандай ақыл айтты?
|
Үй
тапсырмасына жауап береді.
Сұрақтарға
жауап береді.
|
жеке
|
Бас бармақ
|
|
Қызығушылығын
ояту
|
3
мин.
|
Сөзжұмбақ
шешу.
І
топ: Бесік жыры
ІІ
топ: Тұсау кесу жыры.
|
Жаңа
сабақтың тақырыбын ашады.
Слайд
көру
|
жеке
|
|
АКТ
|
Білу
|
10
мин.
|
-Балалар,
бесік, тұсау кесу сөзін естігенде немесе қағаз бетінен көре қалдық делік,
сонда ойымызға қандай сөздер келеді.
(постер
жасап, қорғайды)
-Қандай
тамаша ! Жарайсыңдар балалар, сендер бұл салт-дәстүрлер туралы біледі
екенсіңдер.
Түсініктеме:
Ең алғаш сәби дүниеге келгенде анасы сәбиін бесікке бөлейді . Бесікке
бөлеу қазақтың салт-дәстүріне жатады.
|
Постерге
топтастыру жұмысын жүргізеді. Әр топтың мүшелері топтастыруларын таныстырады.
Баланы бөлейді
Жылы
Бесік
Ыңғайлы
Таза
Тербеледі
Салт-дәстүр
Тұсау кесу Той
Тәй-тәй
басады
Құрметті
адамға кестіреді
Сюжетті
суреттерді тамашалайды
|
жеке
|
Стикер
арқылы
|
СТО
БжК
|
Түсіну
Сергіту сәті
|
5 мин.
|
Оқулықпен
жұмыс
Автормен
таныстыру.
-Бесік жыры мен тұсау кесу жырларының авторы-халық. «Туғанда дүние есігін
ашады өлең» деп ұлы Абай айтқандай, балаға ақ сүтімен бірге сіңген ана әлдиі
ауыз әдебиеті арқылы ұрпақтан-ұрпаққа тараған. Ауыз әдебиеті-бұрынғы адамдар
жазуды білмеген кезде ән, жыр, күйді балалары естіп, ұғып алған, оны өз
балаларына үйреткен, сөйтіп осы дәуірге жеткен.
|
Оқушылар
жырларды мәнерлеп, түсініп оқуға тырысады.
І
топ: Бесік жырын оқулықтан оқыту
ІІ
топ: Тұсау кесу жыры өлеңін оқыту
Дәптермен сөздік жұмыс.
Күрмеу
– баланың аяғына байланған ала жіп.
Тақым
– тізенің астыңғы, ішкі жағы.
Жілік
- малдың сүйегі.
Байқұтан - құс.
Ұста - темірден түйін түйетін шебер.
Шешен - сөзге шебер адам.
Балуан - күресетін спорт шебері
«Бесік» жырын үнтаспадан тыңдату.
|
жеке
|
бағдаршам
|
АКТ
|
Қолдану
|
10мин.
|
Деңгейлік
тапсырмалар беру.
|
1-топ Өлең жазу (өлең жолдарын толықтыр)
.....................жылама
.....................қинама.
.....................жата
ғой,
....................бата
ғой.
ІІ
.«5 жолды өлең»
Не?
Бесік
Қандай?
2 сөз
Не
істеді? 3 сөз
Сөйлем.4
сөз
Синоним сөз
|
жұптық
|
мадақтау
|
ТжДБЖ
|
Талдау
|
10 мин.
|
Шығармашылық
тапсырма.
|
І-
топқа бесікке
салу дәстүрін көрсету.
ІІ
-топқа тұсау кесу дәстүрін көрсету.
|
топтық
|
Бас бармақ
|
ЖЕБО,
ОүБ
|
Жинақтау
|
3 мин.
|
-
Сабақ ұнады ма?
-
«Бесік жырын» кім жазған?
-
Бүгінгі сабақтан не алдың?
-
Әрбір ана баласының адам болғанын қалайды, сол ананың тілегі орындалсын деп ,
«Тілек шоғын» жолдайық.
|
Балалардың
тілегі.
|
жеке
|
мадақтау
|
ТжДБЖ
|
Бағалау
|
1 мин
|
Оқушылармен
кері байланысқа шығу
|
Оқушылар сабақ барысында «не ұнады?», «не ұнаған жоқ» сұрақтары
арқылы стикерлерге өз ойларын жазып жапсырады.
|
|
|
ОБ
ОЖТ
|
Үйге
тапсырма : 1. Тұсау кесу жыры жаттау
2.
Хрестоматиядағы «Әпкесінің әлдиі» деген жырды түсініп оқу.
3.
Бесік жырына әңгіме, өлең құрастыру.