Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Информатика / Конспекты / "Сызықты құрылымды программаларды құру"

"Сызықты құрылымды программаларды құру"

Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy


СВИДЕТЕЛЬСТВО СРАЗУ ПОСЛЕ ПРОСМОТРА ВЕБИНАРА

Вебинар «Подростковая лень: причины, способы борьбы»

Просмотр и заказ свидетельств доступен только до 22 января! На свидетельстве будет указано 2 академических часа и данные о наличии образовательной лицензии у организатора, что поможет Вам качественно пополнить собственное портфолио для аттестации.

Получить свидетельство за вебинар - https://infourok.ru/webinar/65.html

  • Информатика

Название документа Сызы·ты ·¤рылымды программаларды ·¤ру.doc

Поделитесь материалом с коллегами:


Шетпе лицейі








Сабақтың тақырыбы:



Сызықты құрылымды алгоритмдер мен программаларды құру

9 сынып






Өткізген : Дәрменова А.Қ.














2011/2012 оқу жылы




Сабақтың тақырыбы: Сызықты құрылымды алгоритмдер мен программаларды құру


Сабақтың мақсаты: білімділік: оқушыларды сызықтық бағдарламаның құрылымымен таныстыру, өткен тақырыптарды қайталай отырып, сызықтық алгоритмді, блок-схемасын, программасын құру машығын қалыптастыру;

дамытушылық: Есте сақтау қаблетін дамыту, теориялық білім негізін практикамен ұштастыра білуге үйрету;

тәрбиелік: пәнге деген қызығушылығын арттыру, әр оқушының алғырлық, зеректік қасиеттерін дамуына жол ашу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақта қолданылатын

әдістер: түсіндірмелі-иллюстративті, сұрақ-жауап, баяндау.

Сабақта қолданылатын

құрылғылар: компьютерлік сынып, интерактивтік тақта.

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

II. Жан-жақты білім тексеру.

1)Біз күнделікті өмірде белгілі бір әрекеттерді орындау барысын не деп атадық.(алгоритм)

2) Осы алгоритімді орындайтын кімдер? (адам, компьютер, робот т.б)

3) Алгоритімді кескіндеу тәсілдері. ( табиғи тілде, блок-схема, алгоитмдік тілде, программалау тілде)

4)Алгоритімді компьютер түсінетіндей тілде жазуды не деп атаймыз:? (прграммалау тілі)

5)Алгоритмді құрудың түрлері, қаңдай? (сызықты, тармақталу, циклдік)

6)Сызықты алгоритм дегеніміз не? (Егер командалар бірінен соң бірі ретімен орындалса, алгоритм сызықты деп аталады.)

7) Шамалар түрлері. (Айнымалы, тұрақты)

8)Var, writeln, readln операторларының қызметі. (айнымалаларды сипаттау, шығару , енгізу операторы)

9) Шамалар типтері. (Бүтін- integer,нақты- real)


Тапсырма 1 Қате жолды көрсет

program qq;

var a, b: integer;

x, y: real;

begin

a := 5;

10 := x;

y := 7,8;

b := 2.5;

x := 2*(a + y);

a := b + x;

end.


III. Жаңа сабақтарды түсіндіру:

Program <программаның аты>

Сипаттау бөлімі

begin

Операторлар бөлімі

end.


Паскаль бағдарламаның тілінде сызықтық бағдарлама жасамас бұрын келесі түсініктемеге тоқталайық:

hello_html_m6b94219d.gifhello_html_2f487a56.gif


hello_html_3a21747d.gifhello_html_m3afa145a.gif

-Паскаль бағдарламалау тілінде операторлар қарапайым және құрама болып бөлінеді:

-Операторлар Begin және end операторлардың ішіне алынып жазылады:

-Тек меншіктеу операторларынан ғана тұрса, оны қарапайым оператор деп атайды.

Сызықты бағдарлама қарапайым операторлардан тұрады.

Сызықты бағдарлама жазу үшін келесі операторлар қолданылады:

:= меншіктеу операторы;

Read немесе readln – енгізу операторы

Write немесе writeln - шығару операторы.


Презентация

Сызықтық бағдарламалар құрылымында бiр амалдан екiншi амалға өту тiзбектi түрде орындалады. Ешқандай шарт тексерiлмейдi, керi қайту немесе амалды қайталау болмайды.

Сызықтық алгоритмдерді бағдарламалау кезінде келесi негiзгi операторлар қолданылады:

read (readln)- берілгендерді енгізу,

write (writeln)-нәтижені шығару.

readln және writeln операторларынан кейін бірнеше мән жазылса олар жақшаға алынып, араларына үтір қойылады.

Сипаттау (var) бөлімінде барлық айнымалылардың типтері анықталады.


Есеп.

Екі бүтін санды қосып, қосындысын экранда шығару.

hello_html_m156f302e.gifhello_html_m77ded5a8.gif

I V. Жаңа тақырыпты түсінуін тексеру


hello_html_5d77ae89.gifhello_html_m1947cd3e.gif


hello_html_6783fa49.gifhello_html_794fc3f.gif

hello_html_m67a6a3c6.gif

72-бет, тапсырма №4 а)


program esep 4a;

var a,x,y: real;

begin

readln (a,x);
y:=(0.5*sqr(x))/sqrt(a+x)
writeln(‘y=‘,y);

end.




V Үй жұмысы

Оқулықтың 64-66 беттеріндегі 3.4.4. және 3.4.5. пункттерді оқып келу

Оқулықтың 72-бетіндегі №4 есеп және №5 есептің қалғандары


VI. Сабақтың қорытындысы

  • Оператор дегеніміз не, олар қандай топтарға жіктеледі?

  • Нәтижені экранға шығарудың қандай жолдарын білесіңдер?

  • Экранға түсініктеме ретінде қолданылатын сөз тіркестері қалай шығарылады?

  • Енгізу және шығару операторларының атқаратын негізгі міндеттері қандай?


VIІ. Бағалау






Название документа сызы·ты·ба∙дарламалау.ppt

Дәрменова Айбөбек Қылышбекқызы Маңғыстау ауданы Шетпе лицейінің информатика п...
Сабақтың мақсаты: білімділік: сызықтық бағдарламаның құрылымымен танысу, өтке...
Өтілген материалдарды қайталау 1)Біз күнделікті өмірде белгілі бір әрекеттерд...
Өтілген материалдарды қайталау 2) Осы алгоритімді орындайтын кімдер? адам, ко...
Өтілген материалдарды қайталау 3) Алгоритімді кескіндеу тәсілдері табиғи тілд...
Өтілген материалдарды қайталау 4)Алгоритімді компьютер түсінетіндей тілде жаз...
Өтілген материалдарды қайталау 5)Алгоритмді құрудың түрлері қандай? сызықты,...
Өтілген материалдарды қайталау 6)Сызықты алгоритм дегеніміз не? Егер командал...
Өтілген материалдарды қайталау 7) Шамалар түрлері. Айнымалы, тұрақты
Өтілген материалдарды қайталау 8)Var, writeln, readln операторларының қызметі...
Өтілген материалдарды қайталау 9) Шамалар типтері Бүтін- integer, нақты- real
program qq; 	var a, b: integer; 		 x, y: real; 	begin 	 a := 5; 10 := x; y :...
20.10.2011 ж Сызықты құрылымды алгоритмдер мен программаларды құру
Паскаль тіліндегі программа Негізгі (глобальді) Жергілікті (локальді) Program...
Сипаттау бөлімі Программамен байланысатын кітапханалық модульдерінің атаулары...
Паскаль бағдарламалау тілінде операторлар қарапайым құрама Құрамына басқа опе...
Операторлар Меншіктеу операторы Енгізу-шығару операторы Басқару операторы Фун...
Сызықтық бағдарлама құрылымы 	Сызықтық бағдарламалар құрылымында бiр амалдан...
Алгоритмдi бастау (begin) Мәлiметтердi енгiзу (readln) Математикалық өрнектер...
Екі санды қосу Есеп. Екі бүтін санды қосып, қосындысын экранда шығару. Шығары...
Екі санды қосу Есеп. Екі бүтін санды қосып, қосындысын экранда шығару. Шығары...
Шығарылуы: 	program qq; 	var a, b, c: integer; 	begin read ( a, b ); c := a +...
Шығарылуы: 	program qq; 	var a, b, c: integer; 	begin read ( a, b ); c := a +...
Шығарылуы: Үш санды енгiзiп, осы сандардың арифметикалық ортасын тап. S=(a+b+...
Оқулықтан есеп шығару 72-бет, тапсырма №4 а)
Деңгейлік тапсырмалар 1-деңгей:	Мына өрнектерді Паскаль тілінде жаз: 2-деңгей...
Сабақты қорытындылау Оператор дегеніміз не, олар қандай топтарға жіктеледі? Ш...
Сыныпта орындалатын тапсырмалар 1. Оқулықтың 73-беті №4 а) ,ә) жаттығу 3.Үйге...
1 из 29

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 Дәрменова Айбөбек Қылышбекқызы Маңғыстау ауданы Шетпе лицейінің информатика п
Описание слайда:

Дәрменова Айбөбек Қылышбекқызы Маңғыстау ауданы Шетпе лицейінің информатика пәнінің мұғалімі

№ слайда 2 Сабақтың мақсаты: білімділік: сызықтық бағдарламаның құрылымымен танысу, өтке
Описание слайда:

Сабақтың мақсаты: білімділік: сызықтық бағдарламаның құрылымымен танысу, өткен тақырыптарды қайталай отырып, сызықтық алгоритмді, блок-схемасын, программасын құру машығын қалыптастыру; дамытушылық: Есте сақтау қаблетін дамыту, теориялық білім негізін практикамен ұштастыра білуге үйрету; тәрбиелік: пәнге деген қызығушылығын арттыру, әр оқушының алғырлық, зеректік қасиеттерін дамуына жол ашу.

№ слайда 3 Өтілген материалдарды қайталау 1)Біз күнделікті өмірде белгілі бір әрекеттерд
Описание слайда:

Өтілген материалдарды қайталау 1)Біз күнделікті өмірде белгілі бір әрекеттерді орындау барысын не деп атадық? Алгоритм

№ слайда 4 Өтілген материалдарды қайталау 2) Осы алгоритімді орындайтын кімдер? адам, ко
Описание слайда:

Өтілген материалдарды қайталау 2) Осы алгоритімді орындайтын кімдер? адам, компьютер, робот т.б

№ слайда 5 Өтілген материалдарды қайталау 3) Алгоритімді кескіндеу тәсілдері табиғи тілд
Описание слайда:

Өтілген материалдарды қайталау 3) Алгоритімді кескіндеу тәсілдері табиғи тілде, блок-схема, алгоритмдік тілде, программалау тілінде

№ слайда 6 Өтілген материалдарды қайталау 4)Алгоритімді компьютер түсінетіндей тілде жаз
Описание слайда:

Өтілген материалдарды қайталау 4)Алгоритімді компьютер түсінетіндей тілде жазуды не деп атаймыз? программалау тілі

№ слайда 7 Өтілген материалдарды қайталау 5)Алгоритмді құрудың түрлері қандай? сызықты,
Описание слайда:

Өтілген материалдарды қайталау 5)Алгоритмді құрудың түрлері қандай? сызықты, тармақталу, циклдік

№ слайда 8 Өтілген материалдарды қайталау 6)Сызықты алгоритм дегеніміз не? Егер командал
Описание слайда:

Өтілген материалдарды қайталау 6)Сызықты алгоритм дегеніміз не? Егер командалар бірінен соң бірі ретімен орындалса, алгоритм сызықты деп аталады.

№ слайда 9 Өтілген материалдарды қайталау 7) Шамалар түрлері. Айнымалы, тұрақты
Описание слайда:

Өтілген материалдарды қайталау 7) Шамалар түрлері. Айнымалы, тұрақты

№ слайда 10 Өтілген материалдарды қайталау 8)Var, writeln, readln операторларының қызметі
Описание слайда:

Өтілген материалдарды қайталау 8)Var, writeln, readln операторларының қызметі. Айнымалы, тұрақты айнымалаларды сипаттау, шығару, енгізу операторлары

№ слайда 11 Өтілген материалдарды қайталау 9) Шамалар типтері Бүтін- integer, нақты- real
Описание слайда:

Өтілген материалдарды қайталау 9) Шамалар типтері Бүтін- integer, нақты- real

№ слайда 12 program qq; 	var a, b: integer; 		 x, y: real; 	begin 	 a := 5; 10 := x; y :
Описание слайда:

program qq; var a, b: integer; x, y: real; begin a := 5; 10 := x; y := 7,8; b := 2.5; x := 2*(a + y); a := b + x; end. Қай операторлар дұрыс жазылмаған? айнымалы атауы := белгісінің сол жағында болуы керек бүтін мен бөлшектің арасы нүктемен ажыратылуы керек нақты мәнді бүтін айнымалыға меншіктеуге болмайды

№ слайда 13 20.10.2011 ж Сызықты құрылымды алгоритмдер мен программаларды құру
Описание слайда:

20.10.2011 ж Сызықты құрылымды алгоритмдер мен программаларды құру

№ слайда 14 Паскаль тіліндегі программа Негізгі (глобальді) Жергілікті (локальді) Program
Описание слайда:

Паскаль тіліндегі программа Негізгі (глобальді) Жергілікті (локальді) Program <программаның аты> Сипаттау бөлімі begin Операторлар бөлімі end.

№ слайда 15 Сипаттау бөлімі Программамен байланысатын кітапханалық модульдерінің атаулары
Описание слайда:

Сипаттау бөлімі Программамен байланысатын кітапханалық модульдерінің атаулары (uses) Белгілерді сипаттау (label) Тұрақтыларды сипаттау (const) Мәліметтер типтерін анықтау (type) Айнымалыларды сипаттау (var) процедураларды сипаттау (procedure) функцияларды сипаттау (function)

№ слайда 16 Паскаль бағдарламалау тілінде операторлар қарапайым құрама Құрамына басқа опе
Описание слайда:

Паскаль бағдарламалау тілінде операторлар қарапайым құрама Құрамына басқа операторлар енбейтін (меншіктеу, шартсыз көшу, процедура шақыру) операторлар Бірнеше операторлардан құралады: шартты операторлар, таңдау операторы, қайталау операторлары

№ слайда 17 Операторлар Меншіктеу операторы Енгізу-шығару операторы Басқару операторы Фун
Описание слайда:

Операторлар Меншіктеу операторы Енгізу-шығару операторы Басқару операторы Функция мен процедураларды анықтау операторлары Орындайтын қызметіне байланысты жіктелуі Операторлар

№ слайда 18 Сызықтық бағдарлама құрылымы 	Сызықтық бағдарламалар құрылымында бiр амалдан
Описание слайда:

Сызықтық бағдарлама құрылымы Сызықтық бағдарламалар құрылымында бiр амалдан екiншi амалға өту тiзбектi түрде орындалады. Ешқандай шарт тексерiлмейдi, керi қайту немесе амалды қайталау болмайды.

№ слайда 19 Алгоритмдi бастау (begin) Мәлiметтердi енгiзу (readln) Математикалық өрнектер
Описание слайда:

Алгоритмдi бастау (begin) Мәлiметтердi енгiзу (readln) Математикалық өрнектердi есептеу (:=) Алгоритмдi аяқтау (end) Нәтиженi шығару (writeln) Сызықтық алгоритмді схема түрінде сипаттау

№ слайда 20 Екі санды қосу Есеп. Екі бүтін санды қосып, қосындысын экранда шығару. Шығары
Описание слайда:

Екі санды қосу Есеп. Екі бүтін санды қосып, қосындысын экранда шығару. Шығарылуы: алг qq (бүт а,в,с) арг а,в нәт с басы с:=а+в соңы басы соңы c := a + b; енгізу a, b шығару a, b

№ слайда 21 Екі санды қосу Есеп. Екі бүтін санды қосып, қосындысын экранда шығару. Шығары
Описание слайда:

Екі санды қосу Есеп. Екі бүтін санды қосып, қосындысын экранда шығару. Шығарылуы: program qq; var a, b, c: integer; begin read ( a, b ); c := a + b; writeln ( c ); end. басы соңы c := a + b; енгізу a, b шығару a, b Программаның аты Шамаларды сипаттау Мәліметтерді енгізу Есептеу Нәтижені шығару Программаның соңы Программаның басы

№ слайда 22 Шығарылуы: 	program qq; 	var a, b, c: integer; 	begin read ( a, b ); c := a +
Описание слайда:

Шығарылуы: program qq; var a, b, c: integer; begin read ( a, b ); c := a + b; writeln ( c ); end. program qq; {программаның аты} var a, b, c: integer; {a,b,c айнымалылары бүтін сандар} begin {программа басы} read ( a, b ); {сан мәнін пернелерден енгізу} c := a + b; {қосындыны есептеу} writeln ( c ) ;{Қосындыны экранға шығару} end. {программа соңы}

№ слайда 23 Шығарылуы: 	program qq; 	var a, b, c: integer; 	begin read ( a, b ); c := a +
Описание слайда:

Шығарылуы: program qq; var a, b, c: integer; begin read ( a, b ); c := a + b; writeln ( c ); end. басы соңы c := a + b; енгізу a, b шығару a, b Сызықтық алгоритмның блок-схемасы «басы» блогі «енгізу» блогі «процесс» блогі «шығару» блогі «соңы» блогі

№ слайда 24 Шығарылуы: Үш санды енгiзiп, осы сандардың арифметикалық ортасын тап. S=(a+b+
Описание слайда:

Шығарылуы: Үш санды енгiзiп, осы сандардың арифметикалық ортасын тап. S=(a+b+c):3 Сызықтық бағдарлама құруға арналған жаттығу

№ слайда 25 Оқулықтан есеп шығару 72-бет, тапсырма №4 а)
Описание слайда:

Оқулықтан есеп шығару 72-бет, тапсырма №4 а)

№ слайда 26 Деңгейлік тапсырмалар 1-деңгей:	Мына өрнектерді Паскаль тілінде жаз: 2-деңгей
Описание слайда:

Деңгейлік тапсырмалар 1-деңгей: Мына өрнектерді Паскаль тілінде жаз: 2-деңгей: Х және у-тің мәндерін енгізіп, төмендегі өрнектердің мәндерін есептейтін программа құрыңдар 3-деңгей: Табандары және биіктігі бойынша трапеция ауданын есептеп шығаратын программа құрыңдар

№ слайда 27 Сабақты қорытындылау Оператор дегеніміз не, олар қандай топтарға жіктеледі? Ш
Описание слайда:

Сабақты қорытындылау Оператор дегеніміз не, олар қандай топтарға жіктеледі? Шамаларды сипаттау бағдарламаның қай бөлігінде жазылады? Сызықтық бағдарламалар деген не? Енгізу және шығару операторларының атқаратын негізгі міндеттері қандай?

№ слайда 28 Сыныпта орындалатын тапсырмалар 1. Оқулықтың 73-беті №4 а) ,ә) жаттығу 3.Үйге
Описание слайда:

Сыныпта орындалатын тапсырмалар 1. Оқулықтың 73-беті №4 а) ,ә) жаттығу 3.Үйге тапсырма Оқулықтың 64-66 беттеріндегі 3.4.4. және 3.4.5. пункттерді оқып келу Оқулықтың 72-бетіндегі №4 есеп және №5 есептің қалғандары 2. Деңгейлік тапсырмалар

№ слайда 29
Описание слайда:

Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs

Автор
Дата добавления 17.02.2016
Раздел Информатика
Подраздел Конспекты
Просмотров171
Номер материала ДВ-461803
Получить свидетельство о публикации

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.

Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.

Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests


Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх