Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Украинский язык / Тесты / Складнопідрядне речення з підрядними з'ясувальними
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Украинский язык

Складнопідрядне речення з підрядними з'ясувальними

библиотека
материалов

Урок № Дата____________________

ТЕМА. Складнопідрядні речення з підрядними з`ясувальними


МЕТА: поглиблювати знання учнів про складнопідрядне речення, його будову і засоби зв’язку;навчити визначати підрядну з’ясувальну частину, її позицію відповідно до головної частини;розвивати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль складнопідрядних речень з підрядними з’ясувальними в текстах;

формувати пунктуаційну грамотність; удосконалювати творчі вміння моделювати складнопідрядні речення з підрядними з’ясувальними відповідно до мети й обставин спілкування та використовувати їх у висловлюваннях;

виховувати в дев’ятикласників за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу повагу УНТ, мови.

ТИП УРОКУ: комбінований

Обладнання: підручник ; текстовий матеріал ; прислів’я , приказки , презентація до теми , (мультимедійне забезпечення)

Очікувані результати : засвоєння учнями основних понять із теми ; дотримання синтаксичних і стилістичних норм мовлення ; вміння вирізняти СПР з’ясувальні з-поміж інших синтаксичних конструкцій; удосконалення вмінь творчо моделювати речення.



Хід уроку

І. Акутуалізація опорних знань школярів

1.Усний лінгвістичний диктант

1) Речення з однією граматичною основою (просте)

2) Речення, в якому дві і більше граматичних основ (складне)

3) За кількістю граматичних основ речення бувають (прості і складні)

  1. Складні речення поділяються на (сполучникові і безсполучникові)

  2. Сполучникові складні речення бувають (складносурядні і складнопідрядні)

  3. Сполучники сурядності є (єднальні, розділові, протиставні)

  4. Назвіть сполучники сурядності єднальні (і, й, та, ні…ні)

  5. Назвіть сполучники протиставні ( а, але, зате)

  6. Назвіть сполучники розділові (або, чи, то…то)

  7. Прості речення пов’язуються у складнопідрядних та сурядних за допомогою (сполучників і сполучних слів)

  8. Відмінність між сполучниками і сполучними словами полягає в тому, що (сполучні слова є членами речення)

  9. Є такі види складнопідрядних речень (означальні, з’ясувальні, обставинні)

  10. Які підрядні частини відповідають на питання який? Чий? Котрий? ( означальні)

  11. Які сполучні слова служать засобом зв’язку підрядної означальної частини з головною? (той, такий, кожний, всякий)

  12. Які відношення мають частини складносурядного речення (рівноправні, але зі смислового боку не самостійні)

  13. Які відношення між частинами у складнопідрядному реченні (одна підпорядковується іншій. Одна з них головна, а інша підрядна)


2. Картки. Завдання з ключем (№2) (І варіант підкреслює першу літеру у складних словах, що пишуться разом, ІІ варіант підкреслює першу літеру у складних словах, що пишуться через дефіс))

Сілько/господарський, рано/вранці, корабле/будівельний, екс/чемпіон, лісо/степ, червоно/чорний,авіа/квиток, далеко/східний, електронно/ядерний, ново/будова, неждано/негадано, отруто/хімікати, прямо/лінійний, івано/франківці, довго/вусий, ніжно/білий радіо/грама, ясно/окий, дрібно/зернистий, яскраво/зелений, народно/пісенний, електро/двигун.

(Підкреслити першу літеру у кожному слові. Що утворилося?)

(№3)

Разом

Через дефіс

Сількогосподарський

кораблебудівельний

лісостеп

авіаквиток

далекосхідний

новобудова

отрутохімікати

прямолінійний

іванофранківці

довговусий

радіограма

ясноокий

дрібнозернистий

народнопісенний

електродвигун

рано-вранці

екс-чемпіон

червоно-чорний

електронно-ядерний

неждано-негадано

ніжно-білий

яскраво-зелений


ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку№4, 5

(записати дату, кл. роботу)

ІІІ. Основний зміст уроку

1.Опрацювання теоретичної частини даної теми. (№ 7, 8)

Пояснення вчителя. (Підручник с.78, п.16)

Підрядне з'ясувальне пояснює присудок у головному реченні. Без підрядної з'ясувальної частини будова й зміст складнопідрядного речення незавершені, неповні. Підрядне з'ясувальне відповідає на питання непрямих відмінків.

Ми прагнемо, (чого?) щоб юність була осяяна благородною громадською мужністю (В. Сухомлинський).

З головним реченням підрядне з'ясувальне з'єднується за допомогою:

сполучних слів хто, який, чий, котрий, де, куди, коли, як;

сполучників що, як, щоб, ніби, мов, наче, чи.

Найчастіше підрядні з'ясувальні залежать від дієслів із значенням:

мовлення (говорити, казати, розповідати, повідомити, запитати, пояснити, нагадати тощо);

мислення (думати, передбачати, упевнитися, згадувати, розуміти тощо);

відчуття, сприймання (бачити, помічати, чути, відчувати, пишатися, бажати тощо).

Підрядні з'ясувальні речення можуть залежати від прислівників (відомо, зрозуміло, видно, треба, жаль тощо), прикметників та дієприкметників (певен, радий, задоволений, переконаний тощо).

Примітка. Підрядні з'ясувальні можуть формально залежати від вказівного займенника в головній частині. Він не має конкретного значення, уживання його не обов'язкове.

Щасливий [тим], (чим?) що живу тобою, Вітчизно рідна — земле сподівань (М. Сингаївський).

2.Гра «Четвере зайве» (№9)

І варіант

Таке життя поведеш, який порядок у себе заведеш.

Люди кажуть, що очі – то дзеркало душі.

Не той вчений, що читає…

Така бесіда, який розум.

ІІ варіант

Неробство – ковадло, на якому куються всі гріхи.

Таке коріння, яке й насіння.

Що посієш, те й пожнеш.

Таке життя буде, які люди.

( Мовне дослідження.№10 Синтаксичний розбір Запам’ятай № 11)

3.Творче моделювання (№ 12)

До поданих головних частин придумати підрядні з’ясувальні.

1. Кожна людина прагне, щоб

2. Ми знаємо, що

4. Мовний експеримент ((№13) переробити речення з прямою мовою на речення СПР з підрядними зясувальними.

Слово вчителя:

  • Чи часто вам доводиться писати твори?

  • Чи часто, щоб довести свою думку у творі, ви звертаєтесь до висловлювань відомих людей?

  • А що робити, коли ви не можете дослівно повторити думку якоїсь видатної особи, забули, як точно вона звучить? (Відповіді учнів)

Так ви заміняєте ПМ на непряму, тобто передаєте лише зміст висловлювання. Тож я вам пропоную провести мовний експеримент. Перед вами 2 речення з ПМ (вислови видатних людей), перетворіть їх на реченнях непрямою мовою. Виконуючи це завдання, пригадайте алгоритм перетворення ПМ на непряму мову. Свої речення зачитайте.

А тепер перевірте себе! (Правильно перебудовані речення на екрані)

  • Чи однакова інформація в реченнях з ПМ і непрямою мовою ( відповіді учнів).

  • А чим відрізняються ці речення? (Відповіді учнів).

  • Який варіант простіше записати? (Відповіді учнів).

Отже, якщо ви маєте сумнів щодо розстановки розділових знаків при ПМ, в нагоді вам стануть СПР з’ясувальні.



І варіант: Т. Шевченко радив: «І чужому навчайтесь, і свого не цурайтесь».

ІІ варіант: «Людина – коваль свого щастя», - наголошував відомий мандрівний філософ Г. Сковорода.

Перевіряємо.№14

5. Робота зпідручником (№ 15,16 ) ( с.80,вправа 138. Поєднати частини речень, подані у групах, щоб утворилися СПР. Визначити види підрядних частин.)

1. Здавалося хлопю…



2. … той не злетить у піднебесся.



3. Люблю…

4. Лиш той творити може…

5.Хочеться…



6.Так уже влаштована наша сільська людина…

1….що для неї справжнє життя починається тільки в рідному селі (В. Супруненко)

2. …коли в вікно розкрите шумлять безжурно дерева (В.Сосюра)

3. Хто не має крил… (М.Стельмах)

4. …що не скоро промине літо молоде (Д.Луценко)

5. щоб діти були мандрівниками і творцями у цьому світі (В.Сухомлинський)

6….хто любить свій народ. (В.Сосюра)


IV. Узагальнення вивченого на уроці.

  1. «Кодований диктант» (№17,18) Перевірка теоретичних знань з даної теми.

Слово вчителя: Перед вами 6 речень, якщо ви погоджуєтесь зі змістом даного речення, ставте 1 – «Так»; якщо не погоджуєтесь, ставте 0 – «Ні». (Учні виконують диктант).

1. СПР з’ясувальне – це таке складне речення, у якому підрядна частина з’ясовує, роз’яснює зміст одного зі слів головної частини, вираженого дієсловом, прикметником, прислівником.

2. Підрядне речення у СПР з’ясувальному завжди стоїть після головного.

3. Частини СПР з’ясувального з’єднуються за допомогою підрядних сполучників, сполучних слів, інтонації.

4. Вказівні слова у СПР з’ясувальному стоять у підрядній частині.

5. Частини СПР з’ясувального рівноправні.

6. У СПР з’ясувальному розділовий знак тільки кома.


А тепер обміняйтесь зошитами, зробіть взаємоперевірку. Врахуйте, що кожна правильна відповідь 2 бали. (Код диктанту - на екрані)

2. Робота з текстом. (№19,20)

Слово вчителя: Перед вами речення, записані в хаотичному порядку. Нижче – схеми до цих речень, записані попорядку. Відновіть текст за поданими схемами. Озвучте його. (Робота в парах)

Тож пам’ятаймо, що треба бути мудрим і обачним, не гаяти даремно свій щодень і залишатися ЛЮДИНОЮ!

Всі розуміють, як це складно. Кожна людина прагне, щоб в неї було все гідним подиву, наслідування. Не можна пережити все ще раз, переписуючи заново. Народна мудрість говорить, що життя прожити – не поле перейти.

hello_html_1a03ad7f.pnghello_html_m482f6932.png


Примітка: Правильно відновлений текст – на екрані. Учні перевіряють.

Слово вчителя:

  • Чи є це текстом? Доведіть.

  • Визначте тему тексту.

  • Яка головна думка тексту? (Відповіді учнів)

От і я хочу, щоб ви дослухались до основної думки цього тексту. Адже зовсім скоро деякі з вас покинуть стіни школи і продовжать навчання в інших закладах. Але де б ви не були, щоб ви не робили, з ким би не спілкувались, завжди залишайтеся ЛЮДЬМИ!

Тож пам’ятайте мою настанову, пораду, щоб не було соромно ні перед собою, ні перед Богом.

VI. Д/З: (№20) §16 опрацювати теоретичний матеріал ст.78. вправа 139 (ІІ) –початковий,середній рівні; твір-мініатюра «Що треба зробити, щоб досягти своєї мети у житті?» - достатній і високий рівні. (У творі використати СПР з підрядними з’ясувальними)

VII. Підсумок уроку. Рефлексія. Оцінювання.

  • Сьогодні на уроці я дізнався(лася), що …

  • Найлегше мені було засвоїти, як …

  • Я ще не досить зрозумів(ла), чому …

  • Вдома я з’ясую, як (що) …

  • Я сподіваюсь, що …









5



Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
