Инфоурок / Другое / Конспекты / Сложноподченнёное предложение 9 класс

Сложноподченнёное предложение 9 класс



Московские документы для аттестации!

124 курса профессиональной переподготовки от 4 795 руб.
274 курса повышения квалификации от 1 225 руб.

Для выбора курса воспользуйтесь поиском на сайте KURSY.ORG


Вы получите официальный Диплом или Удостоверение установленного образца в соответствии с требованиями государства (образовательная Лицензия № 038767 выдана ООО "Столичный учебный центр" Департаментом образования города МОСКВА).

ДИПЛОМ от Столичного учебного центра: KURSY.ORG


библиотека
материалов
hello_html_m4bdc605c.gifhello_html_m33b52c89.gifhello_html_702b38b.gifhello_html_m7a3c719b.gifhello_html_m71149aae.gifhello_html_m337af41e.gifhello_html_63272745.gifhello_html_392b42cb.gifhello_html_5dcff863.gif

Тема: « Розділові знаки у складнопідрядному реченні з кількома підрядними частинами».

Мета: навчальна: забезпечити глибоке засвоєння навчального матеріалу з теми « Розділові знаки у складнопідрядному реченні з кількома підрядними частинами», а саме – правильно ставити коми між частинами складнопідрядного речення, обґрунтовувати розділові знаки за допомогою правил; розвивальна: удосконалювати пунктуаційні вміння щодо вживання коми на межі двох підрядних сполучників, між однорідними підрядними, з’єднаними сурядним сполучником або інтонацією; розвивати творчі вміння моделювати, трансформувати, конструювати складнопідрядні речення з кількома підрядними, досліджувати пунктуацію і стилістичні можливості синонімічних синтаксичних конструкцій; виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати вміння бачити багатство синтаксичної будови української мови.

Внутрішньопредметні зв’язки

Лексикологія і фразеологія: використання в мовленні слів антонімів і синонімів.

Культура мовлення і стилістика: синоніміка простих речень і складнопідрядних з кількома підрядними; граматична варіантність складнопідрядних речень з кількома підрядними.

Текст(риторичний аспект): роль складнопідрядних речень з кількома підрядними у розкритті задуму висловлювання.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок за методом «занурювання» з елементами навчального дослідження.

Обладнання: мультимедійна дошка, роздатковий матеріал.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Настановчо-мотиваційний блок

1.Психологічна настанова щодо вивчення теми уроку; ознайомлення девятикласників зі структурою уроку

2. Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності учнів з теми

ІІІ. Блок пригадування теоретичного матеріалу

Робота в міні-групах

4.Розділові знаки у складнопідрядному з кількома підрядними

Складнопідрядне речення з

кількома підрядними



2. Види схем складнопідрядних речень з кількома підрядними

1.Кількість частин у складнопідрядному реченні з кількома підрядними

Розгляньте схему й підготовте елементарну розповідь про складнопідрядні речення з кількома підрядними, звернувши увагу на подану схему орієнтирів ( таблицю виведено на мультимедійну дошку)

















3.Види підрядності







ІV. Блок сприймання теоретичного матеріалу.

Робота в парах

Проаналізувати пунктуацію в складнопідрядних реченнях з кількома підрядними. Свої висновки зіставити з теоретичним матеріалом підручника. Заповнити таблицю (роздатковий матеріал)

Приклади речень

Правила вживання розділових знаків

1.Людина, яка не вміє зрозуміти іншу людину, яка приписує їй тільки лихі наміри, яка завжди ображається на інших, збіднює своє життя й заважає жити іншим (Д. Лихачов)


2.Коли розмова закінчилася й люди знову стали до роботи, німий поцікавився, хто я й за чим приїхав (В. Земляк)


3.Дикун гадав, ніби природа живе за тими самими законами споріднення , що й він, і немов між ним та природою існують особливі зв’язки (З часопису)




V. Блок осмислення теоретичного матеріалу й вироблення практичних умінь і навичок.

Дослідження-фрейм (структури) проблем(за допомогою мультимедійної дошки)

Осмислення теоретичного матеріалу щодо постановки коми у складнопідрядному реченні з кількома підрядними на межі двох підрядних сполучників за допомогою плану розв’язання мовної проблеми.



?

Кома у складнопідрядному реченні з кількома підрядними на межі двох підрядних сполучників



*

Є почуття такі прозорі, що, коли б з них відлити зорі, вони б світились.

Вони думають, що як вона дурна баба,то вже нічого не тямить.



!

Як ви вважаєте, від чого залежить наявність коми між двома підрядними сполучниками у складнопідрядному реченні з кількома підрядними.

Спостерігаючи над пунктуацією у поданих реченнях, зясуйте закономірність постановки коми в синтаксичних конструкціях типу що поки, що мов, що коли, бо хоч та ін..



*

Кома на межі двох підрядних сполучників ставиться за умови, коли після підрядного речення немає другої частини парного сполучника – то

(коли…)

[…], (що, (поки…),…).

(якщо…)

(коли…)

[…], (що поки…),то…).

(якщо…)


Розставте потрібні розділові знаки у складнопідрядних реченнях з кількома підрядними. Свій вибір обґрунтуйте.

1.Сонце вже стояло в полудні і припікало так що поки вийшли за вал у поле добряче впріли і потомилися (В.Шевчук)

2.Вірно казав тут доповідач що як за ними піти то не минути нам невільницького життя (О Гончар)

3.Соломыя міркувала що коли брати у ліву руку плавні мусять швидко скінчитися (М. Коцюбинський)

4.Здається що коли день тягнеться довго, неначе рік то пан не видержить більше ось-ось покличе жати (М. Коцюбинський)

5.Андрій знає що відколи пан прогнав Гудзя злидні ще гірше його обсіли (М.Коцюбинський)



VІ. Блок закріплення практичних умінь і навичок з теми.

Дослідження-моделювання

Записати моделі складнопідрядних речень з кількома підрядними, уставивши між підрядними сурядний сполучник і. Визначити вид підрядності (роздатковий матеріал).

1.Нині, коли ритм життя набуває шаленого темпу, коли не вистачає часу для спілкування, коли телебачення подекуди замінює людські стосунки, актуальним є питання глибоких, відданих, дружніх взаємин(Л.Сохань). 2. Мати, яка сліпо захоплюється своїм дитям, яка в усьому йому потурає, може виховати морального каліку (Д.Лихачов). 3. Не лишається поза турботами щастя тих, хто вас оточує, хто ближчий до вас, чий рівень щастя можна підвищити просто, легко, без турбот (Д.Лихачов). 4.Щоб сім’я не омертвіла, щоб не відпала від національного організму, її має живити культ рідної мови (І. Огієнко)

Зробити висновок, чи завжди потрібно повторювати підрядний сполучник чи сполучне слово, якщо підрядні частини однорідні

VІІ. Блок застосування одержаних знань у процесі творчої пошукової діяльності.

Дослідження-реконструювання

З поданих простих речень скласти складнопідрядні речення з однорідними підрядними, з’єднаними одиничним сурядним сполучником і. Пояснити наявність або відсутність коми в конструкціях типу (речення виведено на мультимедійну дошку)



[…] , (…) і (…).

  1. СПР з однорідними підрядними з’ясувальними: Я зрозумів. Я був неправий. Не треба карати за це (І.Цюпа).

  2. СПР з однорідними підрядними з’ясувальними:З моря видно. Хлопці кидаються навтьоки. По протилежній стороні гори вони збігають униз (М. Трублаїні).

  3. СПР з однорідними підрядними означальними: Острів Пасхи – це малесенький клаптик суші. Він загубився в безмежному Тихому океані. Кілька століть він збуджував уяву дослідників гігантськими кам’яними постатями таємничих людей (З часопису).

Пояснити правопис і спосіб утворення вжитих у реченнях прислівників.





Дослідження – творче конструювання (робота за варіантами)

За поданими початками скласти моделі складнопідрядних речень з кількома підрядними. З’ясувати структуру речень і вид підрядності. Обґрунтувати вживання розділових знаків (завдання виведено на мультимедійну дошку)

Варіант І.

1)Найчастіше вважалося, що…і що… . 2)Найчастіше вважалося, що якщо…, то… 3)Ми пишаємося, що…, що… і… . 4)Допомагай кожному, хто…, хто… і хто… .

Варіант ІІ.

1)Сама мудрість без знання – безпомічна, бо… і бо… . 2) Сама мудрість без знання – безпомічна, бо, коли…,… . 3) Ми славимо тих, хто…, хто… і хто… . 4)Можна з деякою впевненістю вважати, що… і … .

Виконання самостійної роботи творчого характеру

Подані прості речення трансформувати у складнопідрядні речення з однорідними підрядними, з’єднаними сурядним сполучником і. Пояснити вживання розділових знаків.

Правила поведінки

1.Переходь вулицю. Ти знаходишся на розі вулиць. Поблизу немає транспорту (умовні відношення).

2. Не вмикай на вулиці магнітофон. Не всі мають бажання слухати музику. Багатьох це просто дратує (причинові відношення).

Доповнити правила поведінки власними 3-4 положеннями, сформулювавши їх у вигляді складнопідрядних речень з кількома підрядними.

VІІІ. Домашнє завдання.

  1. Скласти алгоритм уживання коми в складнопідрядному реченні з кількома підрядними між його частинами.

  2. За поданими схемами скласти складнопідрядні речення з кількома підрядними:

а) (Коли…) і (…) , […] .

б) […] , (яка…) , (яка…)

в) […] , (бо (якщо…) ,то…)

















Очень низкие цены на курсы переподготовки от Московского учебного центра для педагогов

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 65% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: KURSY.ORG

