Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Другие методич. материалы / Среднесрочное и краткосрочное планирование по познанию мира в 3 классе
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Среднесрочное и краткосрочное планирование по познанию мира в 3 классе

Выбранный для просмотра документ Рахимова Толкын Ныгметоллаевна ?МСЖ.docx

библиотека
материалов

hello_html_f547914.gifhello_html_215dc58.gifhello_html_m7f5649f3.gifhello_html_m317294c5.gifhello_html_4740d062.gifhello_html_m13430fb3.gifhello_html_m317294c5.gifhello_html_m13430fb3.gifhello_html_4740d062.gif


Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Мұғалім: Рахимова Т.Н.

Сынып: 3 сынып

Пәні: дүниетану

Бағдарлама: ҚР Білім және ғылым министрлігі Ы.Алтынсарин атындағы ұлттық білім беру академиясы, Астана, 2010

Оқулық: Дүниетану . Авторлар: К. Жүнісқызы, Ә.Бірмағамбетов, Н.Жапанбаева. Алматы «Атамұра» 2014

Сабақтың тақырыбы: Денелер. Заттар. Табиғаттағы құбылыстар

Өтілетін күні: 9.10.14

Мақсаты: Денелердің өлі және тірі болып бөлінетінін біледі. Табиғи және жасанды денелерді ажыратады. Табиғар құбылстарының адам өміріндегі маңызын ашып бере алады.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Құрал жабдықтар: Интербелсенді тақта, маркер, стикерлер, үлестірмелі карточкалар, тақырыптық суреттер, электрондық оқулық, постерлер

Әдіс-тәсілдері: Диалогтік оқыту, «Біреуін аласың-біреуін бересің», «Стикер»,

Күтілетін нәтиже: Тірі және өлі табиғаттың айырмашылығын біледі. Дене мен заттың тәуелділігін анықтап, табиғи құбылыстардың өзгеруі кезінде өзара байланысты анықтайды.

Сабақ барысындағы

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыты

Модуль

Дерек көздер

Психологиялық дайындық





«Қуанамын мен де»

1 мин



Топқа бөлу


«Түстер палитрасы»

Түстер таңдап, түстер бойынша топқа бөлінеді. Топқа ат қояды

1 мин



Тақырыпқа шығу.

Білу


Бейне ролик көрсету

Тақырыпты тауып, мақсаттар қояды. Оқу нәтижелеріне сай бағалау кретирийлерін белгілейді

3 мин

АКТ, СТО үйрету ,

3 сынып «Дүниетану» электрондық оқулығы

Түсіну







Қолдану

«Біреуін аласың-біреуін бересің»

Үлестірмелі карточкалар таратады. Жұмыс алгоритмін түсіндіреді;













Бағалатады

  • тапсырмамен жекелей танысады,

  • жұппен талқылайды.

  • Әдістің жұмыс алгоритміне сәйкес әрекеттерді орындайды

  • Үй тобына қайтады да алған білімдерін қағазға толтырады.

  • Критерийлерге байланысты бағалайды;

3 мин



2 мин

10 мин





5 мин







1 мин


Диалогтік оқыту, ЖЕСОмО, ОүБОБ


Үлестірмелі карточкалар, тапсырма жазылған парақшалар



«От шашу»

Сергіту сәтін өткізеді

1 мин



Талдау


Табиғат құблыстарына байланысты тапсырма береді

Әр топ үлестірме карточкадағы тапсырманы орындайды. Табиғат құбылысының адам өміріндегі алатын орны жайлы айтып жұмыстарын қорғайды

10 мин

ЖЕСОмО, ОүБОБ, СТОү

Постерлер, маркерлер, карточкалар

Жинақтау


Эксперттік топ құрады;





Интербелсенді тақтадағы тапсырманы орындатады

Спикерлер экперттік топ болады. Қалғандарынан қайта екі жұмыс тобы құрылады.

Екі топ интербелсенді тақтаның өзінде тапсырманы орындайды. Эксперттік топ бағалайды;

1 мин





5 мин

ТжДБО, АКТ, ОүОБ

Интербелсенді тақта

Бағалау. Үйге тапсырма

«Стикер»

Бағалатады

Критерийлер бойынша топ спикері бағалайды.

«Стикер» әдісі бойынша сабақты қорытындылайды. Үйге «Дене-зат-құбылыс» схемасына мысал келтіріп келу тапсырмасын алады.

2 мин

ОүОБ

Стикерлер









Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Мұғалім: Рахимова Т.Н.

Сынып: 3 сынып

Пәні: дүниетану

Бағдарлама: ҚР Білім және ғылым министрлігі Ы.Алтынсарин атындағы ұлттық білім беру академиясы, Астана, 2010

Оқулық: Дүниетану . Авторлар: К. Жүнісқызы, Ә.Бірмағамбетов, Н.Жапанбаева. Алматы «Атамұра» 2014

Сабақтың тақырыбы: Ауа және оның қасиеті.

Өтілетін күні: 14.10.14

Мақсаты: Ауа жайында түсінік қалыптасады. Ауаның адам өміріндегі маңызын түсіндіріп бере алады. Ауаның қасиетін жақсарту жолдарын атай алады.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Құрал жабдықтар: Интербелсенді тақта,үлестірме материалдар, стикерлер, постерлер,стакан, колба, шар, құм түйіршіктері, су

Әдіс-тәсілдері: Диалогтік оқыту, «БББ кестесі», «Үш қадамдық сұхбат», «10 сұрақ»,

Күтілетін нәтиже: Ауаның маңызын біліп, түсіндіре алады, ауа туралы көзқарастары кеңейеді. Тәжірибе жасау арқылы ауаның қасиеттерін дәлелдей алады.

Сабақ барысындағы

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыты

Модуль

Дерек көздер

Психологиялық дайындық


Таяқшалар таратады


Таңдаған түстеріне сай түсті қағазға тілек жазып таяқшаларды бір-біріне лақтырады. Тілектер оқылады

2 мин


Түрлі-түсті таяқшалар түсті қағаздар

Топқа бөлу


«Сиқырлы таяқшалар»

Таяқшалардың түстері бойынша топқа бөлінеді. Топқа ат қояды. Бағалаудың критерийлерін белгілейді

1 мин



Үй тапсырмасын тексеру

Тақырыпқа шығу.

Білу


«10 сұрақ»

Үй тапсырмасының дұрыстығын топта талқылап, үздік жұмысты сыныпқа жариялайды

Бір оқушы шығады. Маңдайына сөз жазылған стикер жапсыралған. 10 сұрақ қою арқылы табады. Тақырып анықталады. Мақсат қойылады.

5 мин

Диалогтік оқыту, ЖЕСОмО

Стикер

Түсіну







Қолдану

«Үш қадамдық сұхбат»



«Шындық па?, жалған ба?»

Оқулықты бөліктерге бөліп, топ ішіндегі оқушыларға бөледі;

Сұрақтар қойылады;


  • Оқып танысады;

  • Көршісімен бөліседі;

  • Топта талқылайды;

  • Ақ қағазға ойланып «шындық», «жалған» деп жауаптар жазады. Дұрыс жауап санына орай бағаланады

5 мин

3 мин

2 мин

3 мин

Диалогтік оқыту,

АКТ, ОүОБ


Үлестірмелі карточкалар, «Дүниетану»

3 сынып электрондық оқулық



«Тұлпар шауып келеді»

Сергіту сәтін өткізеді

1 мин



Талдау


Тәжірибе жасатады

Жұмыс тобы құрылады;

Құрал-жабдықтарды пайдаланып тәжірибе жасайды;

Жұмыстарына сай бағалайды;

7 мин

СТО үйрету,

ТжДБО, ОүОБ, ОБжК

Стакан, су құйылған ыдыс, колба, шар, құм түйіршіктері

Жинақтау


«Адамға, өсімдіктерге, жануарларға түтіннің зияны»

Топпен өз ойларын постерге салу арқылы жеткізеді

13 мин

Диалогтік оқыту, СТО үйрету, ЖЕСОмО, ОүБОБ

Постерлер, маркерлер

Бағалау

«БББ кестесі»

Жасалған жұмыстар бойынша бағалауды сұрайды

Критерийлер бойынша жиналған ұпайлардың санын есептеп, топ спикері бағалайды. «БББ кестесін» толтырады. Таб.байланысты жұмбақтар жазып келу

2 мин

ОүОБ, ОБжК

Стикерлер










Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Мұғалім: Рахимова Т.Н.

Сынып: 3 сынып

Пәні: дүниетану

Бағдарлама: ҚР Білім және ғылым министрлігі Ы.Алтынсарин атындағы ұлттық білім беру академиясы, Астана, 2010

Оқулық: Дүниетану . Авторлар: К. Жүнісқызы, Ә.Бірмағамбетов, Н.Жапанбаева. Алматы «Атамұра» 2014

Сабақтың тақырыбы: Жер бетінің ауаны жылытуы. Жел

Өтілетін күні: 16.10.14

Мақсаты: Жер бетіндегі ауаның қозғалысын біледі. Желдің қалыптасуы жайлы түсіндіріп бере алады. Ауа температурасы мен ауа райының сәйкестігін анықтай алады

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Құрал жабдықтар: Интербелсенді тақта, үлестірме материалдар, стикерлер, постерлер, тақырыпқа сай суреттер

Әдіс-тәсілдері: Диалогтік оқыту, «Үш қадамдық сұхбат», «Тақырыптық түйінді сөздер», «Чемодан, корзина, ет тартқыш»

Күтілетін нәтиже: Желдің пайда болуын түсіндіреді. Ауаның қозғалысын, қызу, суыну кезеңдерін ретімен анықтайды. Ауа температурасы мен ауа райының сәйкестігін дәлеледеп береді.

Сабақ барысындағы

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыты

Модуль

Дерек көздер

Психологиялық дайындық


Әр оқушының артына А4 жапсырады. Музыка ойнатылады.


Жұмыс алгоритмі бойынша оқушылар ынтамақтастық атмосфера құрады.

3 мин


Жүрек суреті салынған А4 қағазы

Топқа бөлу


Стикерлер ұсынады



Спикерді мұғалім өзі құпия түрде сайлайды.

Топқа бөлінеді. Ат қояды

Орындықтарының артындағы белгіні көрген оқушы бірден спикер болады

1 мин


Стикерлер

Үй тапсырмасын тексеру

Тақырыпқа шығу.

Білу


Үй тапсырмасы бойынша жұмбақтар айтылып, жауаптары шешіледі. Жауапқа сай тақырып ашылады.

Мақсат қойылады.



5 мин



СТО үйрету, ЖЕСОмО


Түсіну







Қолдану

«Үш қадамдық сұхбат»




Оқулықты бөліктерге бөліп, топ ішіндегі оқушыларға бөледі;

-ұшақтар жасатады;


  • Оқып танысады;

  • Жұбымен бөліседі;

  • Топта талқылайды;

  • Ұшақтар жасайды;

  • Ұшақтардағы сұрақтарға жауап береді;






4 мин

3 мин

2 мин

5 мин

Диалогтік оқыту,

АКТ, ОүОБ


Үлестірмелі карточкалар, электрондық оқулық



«Балапандар»

Сергіту сәтін өткізеді

3 мин

АКТ


Талдау


Үлестірме карточкалар таратады, жұмыс алгоритмін түсіндіреді


-жекелей танысады;

-жұбымен диалогқа түсіп талдайды;

-топта қарастырады;

- Постерге түсіреді, спикер қорғайды, бағалайды;

10 мин

Диалогтік оқыту, ТжДБО, ОүОБ, ОБжК, СТОҮ


Постерлер, маркерлер

Жинақтау

clipboard(19)

Жұмыс алгоритмін түсіндіреді;

Сұрақтар қояды;

Берліген уақытта топта талқылап, жауап береді; дұрыс жауап нұсқасына орай ұпай береді;

6 мин

Диалогтік оқыту, СТО үйрету, ОүБОБ

Постерлер, маркерлер

Бағалау

«Чемодан, корзина, ет тартқыш»

Жасалған жұмыстар бойынша бағалауды сұрайды

Топ спикері өз мүшелерін бағалайды. Стикерлерді орналастырады. Үй тапс: Бұлт суретін салып соған орай шағын шығарма жазып келу


3 мин

ОүОБ, АКТ, ОБжК, СТО үйрету

Стикерлер








Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Мұғалім: Рахимова Т.Н.

Сынып: 3 сынып

Пәні: дүниетану

Бағдарлама: ҚР Білім және ғылым министрлігі Ы.Алтынсарин атындағы ұлттық білім беру академиясы, Астана, 2010

Оқулық: Дүниетану . Авторлар: К. Жүнісқызы, Ә.Бірмағамбетов, Н.Жапанбаева. Алматы «Атамұра» 2014

Сабақтың тақырыбы: Табиғаттағы су. Бұлт және тұман

Өтілетін күні: 21.10.14

Мақсаты: Судың маңызын түсіндіреді. Бұлттың қалыптасуын біледі. Суды тазалаудың жолдарын анықтайды

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Құрал жабдықтар: Интербелсенді тақта, постерлер, түрлі-түсті маркерлер, түрлі түсті стикерлер, суреттер

Әдіс-тәсілдері: Диалогтік оқыту, «Кемпірқосақ топтары», «Смайликтер»

Күтілетін нәтиже: Судың маңызын бағалайды. Бұлттың қалыптасуын анықтап, суретін салады. Судың тазалау жолдарын тәжірибеде дәлелдейді.

Сабақ барысындағы

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыты

Модуль

Дерек көздер

Психологиялық дайындық




3 мин



Топқа бөлу


Суреттер ұсынады



Спикерді мұғалім өзі құпия түрде сайлайды.

Топқа бөлінеді. Ат қоядыды

Сурет сыртындағы ерекше белгіні көрген оқушы спикер болады

1 мин


«Құбылыстар», «Өлі денелер», «Тірі денелер» бейнеленген суреттер

Үй тапсырмасын тексеру

Тақырыпқа шығу.

Білу





«10 сұрақ»

Үй тапсырмасы топ ішінде тексеріледі. Неліктен осы тапсырма үйге берілгені топ ішінде талқыланыды. Тақырып ашылады

Мақсат белгіленеді.



5 мин



СТО үйрету, ЖЕСОмО


Түсіну







Қолдану

«Кемпірқосақ топтары»




Әр топқа әр түрлі ақпарат таратылады;

Әр түрлі түстер таратылады;

Ұшақтар жасатады, оларға сұрақтар жазғызады;


  • Оқып танысады;

  • Топта талқылайды;

  • Қайта топ құрылады;

  • Алған материалдарын сол топта талқылайды;

  • Ұшақтар жасайды, сұрақтар дайындайды, жауап береді;

4 мин

3 мин

1 мин

5 мин

Диалогтік оқыту,

ЖЕСОмО, СТО үйрету

Түрлі түсті қағаздар



«Физминутка»

Сергіту сәтін өткізеді

2 мин

АКТ


Талдау


Үлестірме карточкалар таратады, жұмыс алгоритмін түсіндіреді


-жекелей танысады;

-жұбымен диалогқа түсіп талдайды;

-топта қарастырады;

- Постерге түсіреді, спикер қорғайды, бағалайды;

10 мин

Диалогтік оқыту, ТжДБО, ОүОБ




Постерлер, маркерлер

Жинақтау

«Ойлауды алты қалпағы»

Жұмыс алгоритмі түсіндіріледі;

-сұрақты талқылайды;

-жауап беруге дайындығын айтады;

-ақ қағазға жауаптарын жазады;

Әр дұрыс жауапқа ұпай беріледі;

6 мин

Диалогтік оқыту, СТО үйрету, ЖЕСОмО, ОүБОБ


Постерлер, маркерлер

Бағалау

«Смайликтер»

Жасалған жұмыстар бойынша бағалауды сұрайды

Топ спикері бағалайды өз мүшелерін бағалайды.. «Смайликтерге» стикерлерді орналастырады.

3 мин

ОүОБ, АКТ

Стикерлер, интербелсенді тақта





Выбранный для просмотра документ Рахимова Толкын Ныгметоллаевна ОМЖ.docx

библиотека
материалов



Мұғалім: Рахимова Толкын Ныгметоллаевна

Сынып: 3 сынып

Пән: дүниетану

Тізбектелген сабақтар топтамасының орта мерзімдік жоспары


  1. Сабақтың тақырыбы

2.Оқып-үйренудің негізгі мақсаттары



3. Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер

4. Оқып-үйренудің нәтижесі

5. Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау

6. Барлығын қосқанда

7. Негізгі дерек көздер

1

Денелер. Заттар. Табиғаттағы құбылыстар.


Денелердің өлі және тірі болып бөлінетінін біледі. Табиғи және жасанды денелерді ажыратады.

Табиғар құбылстарының адам өміріндегі маңызын ашып бере алады.

Диалогтік оқыту;

«Біреуін аласың-біреуін бересің»;


Тірі және өлі табиғаттың айырмашылығын біледі. Дене мен заттың тәуелділігін анықтап, табиғи құбылыстардың өзгеруі кезінде өзара байланысты анықтайды.

«Стикер»;

-критериалды бағалау;

-эскперттік топ құру;


Интербелсенді тақта, маркелер, стикерлер, үлестірмелі карточкалар, постерлер

2

Ауа және оның қасиеті


Ауа жайында түсінік қалыптасады. Ауаның адам өміріндегі маңызын түсіндіріп бере алады. Ауаны қасиетін жақсарту жолдарын атай алады.

Диалогтік оқыту;

«Шындық па? Жалған ба?»; талқылау құралы;


Ауаның маңызын біліп, түсіндіре алады, ауа туралы көзқарастары кеңейеді. Тәжірибе жасау арқылы ауаның қасиеттерін дәлелдей алады.

«БББ кестесі;

Критериалды бағалау;

«10 сұрақ»;

«Үш қадамдық сұхбат»;


Интербелсенді тақта,үлестірме материалдар, стикерлер, постерлер

3

Жер бетінің ауаны жылытуы. Жел

Жер бетіндегі ауаның қозғалысын біледі. Желдің қалыптасуы жайлы түсіндіріп бере алады. Ауа температурасы мен ауа райының сәйкестігін анықтай алады.


Диалогтік оқыту;

«Сұрақтар» талқылау құралы;

Желдің пайда болуын түсіндіреді. Ауаның қозғалысын, қызу, суыну кезеңдерін ретімен анықтайды. Ауа температурасы мен ауа райының сәйкестігін дәлеледеп береді.

«Чемодан, корзина, ет тартқыш»;

Критериалды бағалау;

«Үш қадамдық сұхбат»;

Постерлер, маркерлер, стикерлер, интербелсенді тақта, тақырыпқа сай суреттер

4

Табиғаттағы су. Бұлт және тұман

Судың маңызын түсіндіреді. Бұлттың қалыптасуын біледі. Суды тазалаудың жолдарын анықтайды.

Диалогтік оқыту;

«10 сұрақ»

«Ойлаудың алты қалпағы»

Судың маңызын бағалайды. Бұлттың қалыптасуын анықтап, суретін салады. Судың тазалау жолдарын тәжірибеде дәлелдейді.

«Смайликтер»;

Критериалды бағалау;

«Кемпірқосақ топтары»;

Интербелсенді тақта, постерлер, түрлі-түсті маркерлер, стикерлер



Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
