9 сынып
Тақырыбы: Сталинизм идеологиясы және қуғын сүргін саясаты
Сабақтың
мақсаты:
1.Білімділігі: Оқушылардың
Қазақстандағы соғыстан кейінгі қоғамдық-саяси жағдайды және тоталитарлық
режимнің Қазақстанның жағдайына тигізген әсерін түсінулеріне мүмкіндік жасау, білімін
қалыптастыру
2.Дамытушылығы:
Оқушылардың танымдық-шығармашылық қабілеттерін арттыру, қорытынды жасауға және
сөйлей білуге дағдыландыру.
3. Тәрбиелігі:
Оқушыларды басқарудың күштеу әдістеріне, авторитарлық жүйе мен жеке басқа
табынушылықты қабылдамау ұстанымына тәрбиелеу
Сабақтың
көрнекілігі: Оқулық, тақта, Қазақстан картасы,
интерактивті тақта
Сабақтың типі: Аралас
Сабақтың түрі: Дәстүрлі
Сабақтың барысы
І. Үйымдастыру
кезеңі. Хабарлау
1. Амандасу
2. Оқушыларды
түгендеу
3. Оқушылардың
сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ. Үй
тапсырмасы. Ауызша - баяндау
Қазақстан соғыстан
кейінгі кезеңде (1946 – 1953 жж)
І. Ұлы Отан
соғысының зардаптары
ІІ. ҰОС кейін Қазақстанның халық шаруашылығын
қалпына келтіру
Өзін-өзі тексеруге
арналған сұрақтар. Жазбаша: № 1- 4
ІІІ. Білімді тексеру.
сөзжұмбақ, жасырын сөз
VІ. Жаңа
сабақтың мақсатын қою. Хабарлау
Қазақстан тарихының
бұл кезеңінің қарама-қайшылықты болғандығын түсінулері және тарихи оқиғаларды
есте сақтаулары үшін жағдай туғызу
V .Жаңа
материалды өту. Ауызша, баяндау
І. Соғыстан
кейінгі жылдардағы тоталитарлық жүйенің күшеюі
ІІ. 1940 – 50
жылдардағы ғылым, білім, әдебиет саласындағы кеңестік қудалаулар.
ІІІ. «Бекмаханов
ісі»
І. Тоталитаризм – қоғам өмірінің барлық саласы биліктің бақылауында болып, адам
бостандықтары мен құқықтары жойылатын басқару түрі
Тоталитарлық
жүйе – қоғам өмірінің барлық саласы мемлекеттің
бақылауында болып, адам бостандықтары мен конституциялық құқықтары жойылған
билік жүйесі
: «Тоталитарлық жүйе».
- Бір партиялық жүйені күшпен орнату
- Билік тармақтары жүйесінің жойылуы
- Оппозицияны жою
- Мемлекетті партияның жаулап алуы
- Жаппай көпшілікке арналған қоғамдық
мекемелердің салынуы
VІ. Жаңа материалдың алынғанын тексеру.
Үлестірме карточкалар
- 1946 жылы Қазақстан КП ОК-нің бірінші
хатшысы болып ............. тағайындалды
- Республикада ......................жеке
басына табынушылық жағдай қалыптасты.
- Ә.Тәжібаев қандай шығармасы үшін сынға
алынды?
- 1947 ж. «Қазақ КСР Ғылым Академисының
..................................институтына ұлтшыл деген айып тағылды.
- ......................1946 жылы докторлық
диссертациясын қорғап «ХІХ ғасырдың 20-40 жылдарындағы Қазақстан» атпен монография
етіп жарыққа шығарған ..... .
- «Қазақ КСР тарихы» атты еңбекке қандай сын тағылды?
- Мәскеуде «Ленинград ісі», «Дәрігерлер ісі»
дейтін науқандар қызу жүріп жатқан кезде Қазақстан «.......................»
дейтін іс қолдан жасалды.
- Е.Бекмахановтың ақталып шығуына
академик........................көмектесті.
- Е.Бекмахановтың ісі қайта қаралып,
.........жылы ақталып шықты.
- Кеңестік қудалаулар мынадай айыптаулар
негізінде жүзеге асырылды: ............. ,.........., ................. .
- Сол уақыттағы таптық тұрғыдан «Кенесары
бастаған ұлт азаттық қоғалыс» қалай сипатталуы керек еді?
10. Космополиттің
мағынасы?
12. Қандай «зар
заман ақындарының» шығармалары пайдалануға тыйым салынды?
VІІ. Жаңа сабақты
бекіту.
Бағалау
VІІІ. Үйге тапсырма.
§ 31
199 -201 беттер
Оқу мазмұндау