Павлодар
қаласы,
ПҚБАИ
IІ – топ,
қазақ
тілінде
тренер: Жунусова
А.Р
.
тыңдаушы: Рай
Жумагүл
химия және
биология пән мұғалімі
Сабақтың
тақырыбы:
Құстар
класы
Сынып: 7 «А»
қазақ сынып
Мерзімі:
Сабақтың
мақсаты:
Құстар класының түрлерін ажырата және сипаттай алуы тиіс.
Міндеттері: Құстар
класы туралы білімін дамыту, құстардың түрлерін сипаттай алу, салыстыру
,сәйкестендіре алуды топта жұмыс жасаудың комуникативтік қаблеттерін дамыту:
оқушыларда пәнге ғылыми танымды қызығушылық проблема шешу арқылы ояту, осымен
байланысты оқу және білім алу жақсы оқудың нәтижесі екенін түсіндіру.
Табыс
критерийлері:
- тақырыпты толық
меңгере аламын;
- диалогқа түсе
аламын;
- сыныптастарының
ой-пікірін тыңдаймын;
- өз ойымды толық
жеткіземін;
- шығармашылық
қабілетімді көрсете аламын
Күтілетін нәтиже:
- құстардың қаңқасын
сызбаға түсіре алады;
- құстардың
түрлерін ажырата алады;
- құстарды
салыстыра және сипаттай алады;
- өз ойларын толық
айта алады;
- топпен және
жұппен жұмыс жасай біледі;
Сабақтың
түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың
әдіс- тәсілдері: сұрақ-жауап,түсіндіру,жұппен
жұмыс,топпен жұмыс,қызығушылықтарын ояту т.б.;
Көрнекілігі:
Интербелсенді
тақта, оқулық жануар суреті, флипчарт, фломастер, желім, суреттер қима
қағаз, маркер, қарындаш,өшіргіш, слайд, кесте, бағалау парағы.
Сілтеме: оқулық:
Қ.Қайым, Р. Сәтімбекова, Ә.Әметов, Ж.Қожантаева «Биология», мұғалімге
арналған әдістемелік «биология», http:// bilimdiler.kz/biologia сайты
Уақыт
|
Жұмыс
кезеңдері
|
Мұғалімнің
іс- әрекеті
|
Оқушылар
іс- әрекеті
|
Ұйымдастыру
түрі
|
Бағалау
|
Қолданыла-тын
модуль
|
2мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық
ахуал туғызу.
|
Тренинг өткізу.
|
Шаттық
шеңбер.
|
Ұжымдық
|
мақтау
|
АКТ,
СТО
|
7минут
мин
|
Білу.
Өткен сабақта алған білімдерін тексеру.
|
Графикалық диктант
1.Жорғалаушылар
нағыз құрылықта тірішілік етуге бейімделген.
2.Олардың 4
000-ға жуық түрі бар.
3.Оларды
зерттейтін ғылым саласын герпетология ма.
4.Жорғалаушылардың
денесі бес бөліктен тұрама.
5.Қаңқасында
ең алғаш пайда болған өкпе ме.
6.Крокодилдердің
жүрегі бес қуысты ма.
7.Жорғалаушылардың
сезім мүшелері барма.
8.Жорғалаушылар
қос жынысты ма.
9.Жорғалаушылар
класы 4 отрядқа бөлінеді.
10.Жорғалаушылардың
терісі құрғақ, мүйізденген қабыршақ па.
|
Графикалық
диктант
1.Жорғалаушылар
нағыз құрылықта тірішілік етуге бейімделген. (ия)
2.Олардың 4
000-ға жуық түрі бар.(жоқ)
3.Оларды
зерттейтін ғылым саласын герпетология ма.(ия)
4.Жорғалаушылардың
денесі бес бөліктен тұрама. (ия)
5.Қаңқасында
ең алғаш пайда болған өкпе ме. (жоқ)
6.Крокодилдердің
жүрегі бес қуысты ма. (жоқ)
7.Жорғалаушылардың
сезім мүшелері барма. (ия)
8.Жорғалаушылар
қос жынысты ма. ( жоқ)
9.Жорғалаушылар
класы 4 отрядқа бөлінеді. ( ия)
10.Жорғалаушылардың
терісі құрғақ, мүйізденген қабыршақ па. ( Ия)
|
Жеке
дара
|
Өзін-өзі бағалау
|
Интер
белсенді тақта ,бағалау
|
Жұмбақтың
жауабын табады яғни құс екенін біледі.
|
Бағдарлау мотивациялық кезең.
(тақырыпқа
шығу)
|
Жұмбақ шешу арқылы жаңа тақырыпты ашамын
.
Бұдыр-бұдыр балшықты, Жинады да
талшықты. Ұқсатып қамытқа, Үй салды жабыққа.
(Қарлығаш)
|
|
Жеке
дара
|
смайлик
|
АҚТ,
ОЖЕСО
|
Оқушылар
сабаққа жоспар құра отырып мақсатты анықтайды
|
Сабаққа
мақсат қою
|
Осы
құстар жөнінде қандай мәлімет алғыларын келеді?
|
|
ұжымдық
|
смайлик
|
ЖЕ
|
3 мин
|
Оқу
-танымдық
әрекетіне дайындық
|
Топқа бөлу.
Заттар бойынша бөлу.
|
Әр
оқушы өз құралын таба отырып топ құрады .Топ ережелелерін қайталайды,топ
ішінде өз міндеттерін анықтайды,жұмыс жоспарымен танысады.
|
Топ
бойынша
|
|
СТО,ЖЕ
|
10 мин
|
Түсіну
Жаңа
оқу материалын таныту.
|
Оқығанның
маңызын түсіну, оны өзгеше түсіне алады (трансляция) ,
|
Топпен жұмыс: постер құру:
1
топ : Құстар класына жалпы
сипаттама 2 топ:Құс
жұмыртқасының құрылысы.
Үй
тобына барып тақырыпты ашу. Алдарындағы
кестелерді толтыру
|
Топ
бойынша
|
Стикерлер-мен
|
СТО,АКТ,
ТжД,диологтық
оқыту.
|
5 мин
|
Қолдану
|
Екі
шындық,бір жалған стратегиясы
|
Оқушылар
шеңберге тұрады өткен тақырып бойынша әр оқушы екі шындық және бір жалған
ақпараттар айту.
|
Жеке
дара
|
Формативті
баға
|
|
10
мин
|
Синтез
|
Деңгейлік
тапсырмалар орындау
|
І
топ
1.Құстарды зерттейтін ғылым саласы қалай
аталады? 2.Құстардың денесі неше бөлімдерге бөлінген? 3.
Құстарда қосарлы тынысалу деген не?
ІІ топ
1. Құстардың қандай белгілері жорғалаушыларға ұқсас? 2.Құс
жұмыртқасындағы нәруыз қабаты қандай қызмет атқарады?
ІІІ
топ
Эссе жазу «Құстар біздің досымыз»
|
Жеке
дара
|
Жиынтық
бағалау
1деңгей-
«3»
1-2деңгей-
«4»
1-2-3деңгей-
«5»
|
ОүБОБ,
ОЖЕСО, АКТ
|
2 мин
|
Рефлексия
|
Сабақ барысында өз жұмысын үшін баға бер
-Бүгінгі сабақта қандай қиындықтар
болды?
-Тапсырмаларды орындау барысында қандай
қиындықтар болды
-Өз стикерлерінді толтырып,тақтаға ілу.
|
Сабақты
орындаған тапсырмаларын бағалайды.Сабақ барысында кедергілерді анықтап, талдайды,Барлық
топтың жұмыстары бағаланады.Стикерлерін тақтаға іледі.
|
Топ
бойынша
|
Басбармақ
|
СТО,ЖЕ,оқы-ту
үшін ,оқу үшін бағалау.
|
3
мин
|
Сабақты
қорытындылау
|
Сабақта
алған білімдерін қорытындылау
|
Ойларын
қорытындылап, жинақтайды.
|
Жеке
дара
|
|
СТО,
ЖЕ
|