Сыныбы: « 7 »
Сабақтың тақырыбы: Су
· Мақсаты: Табиғаттағы судың алыну жолдары мен химиялық қасиеттері туралы білімдерін меңгеру. Міндеттері:
· Судың химиялық қасиеттерін реакция теңдеулерін жазып білу;
Судың қолданылуын білу;
Топпен жұмыс жасауда өзіндік ойды қалыптастыра білу;
Сабақ түрі: Аралас сабақ
· Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту Сабақтың әдіс- тәсілдері:
Сұрақ-жауап
Болжау
Химиялық жаттығу
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: ИТ, маркер топтамасы, А4 қағаз, стикер топтамасы.
· Күтілетін нәтиже:
1.Судың химиялық қасиеттерін,реакция теңдеулерін жазып біледі;
2. Судың табиғатта таралуы мен қоса қолдануын, ТҚЕ біледі;
3. Топпен жұмыс жасауда өзіндік ойды бөлісіп біледі.
Сабақ жоспары
|
Кезең |
Сабақ бөлімдері |
Мұғалімнің іс- әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Қолданған әдіс- тәсілдер |
||||||||||||
|
Білім 4 мин |
Ұйымдастыру Психологиялық дайындық |
1.Оқушылардың көңіл-күйін сұрау 2. Таратылған стикер түстері бойынша топқа бөлу: 1-топ. Қызыл түс 2-топ. Жасыл түс 3-топ. Көк түс 4-топ. Сары түс Түстердің бірігіп 1, 2, 3, 4 - топтарға отыратындарын айтамын |
Мұғалімнің сұрағына жауап қайтарады Таратылған стикер түстері бірігіп топтарға отырады |
Сұрақ- жауап
Топқа бөлу |
||||||||||||
|
Түсіну 10 мин |
Сабақтың мақсатын талдау қызығушылығын ояту |
Тақтаға кластер ілінеді.Тақырыпты ашу мақсатында суреттерді таратып беремін.
Сұрақ: Су туралы не білесіңдер? Әр топтан 1 сөзден жақсы, тиімді дегенін айтып және бір- бірінің сөзін қайталамайтындарын айтамын. Постер жасаймын. Мәтінмен жұмыс. (Стикер түсі бойынша 4 топқа бөлу)
|
Суреттерге қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын айтады. Дұрыс жауабын тапқан оқушылар 1 ұпаймен бағаланады. Мұғалім сұрағына жауап қайтарады.
Мәтінді оқып талқылайды Бірінің сөзін бірі қайталамайды.Мысалмен дәлелдеу. (2 ұпай) |
Сұрақ- жауап
|
||||||||||||
|
Қолдану 5 мин |
Жаңа сабақ 1.қызығушылығын ояту 2. ой қозғау 3. мағынаны ажырату Мақсат қою |
Су - ырыстың көзі, Еңбек кірістің көзі. Судың да сұрауы бар.
|
Топпен жұмыс Өзін- өзі бағалайды
|
Сұрақ-жауап |
||||||||||||
|
Талдау 10 мин |
Жаңа сабақты бекіту |
Орындығы астында стикері бар оқушылар жеке тапсырма орындайды. Қалған топ оқушылары судың құрамындағы оттек пен сутектің массалық үлесін анықтайды.
|
Тапсырмаларды орындайды. Жеке жұмыс Өзін- өзі бағалайды
|
Жеке жұмыс Химиялық жаттығу А-1 ұпай Б-2 ұпай С-3 ұпай Қалған топ оқушылары (2 ұпаймен) |
||||||||||||
|
Жинақтау 10 мин |
Қорыту |
Лабораториялық жұмыс Сілтілік металдардың сумен әрекеттесу. Химиялық реакция теңдеулерін жазады.орындығы артында жасыл стикері бар оқушылар. |
Дәптермен жұмыс. Жеке жұмыс
|
Жеке жұмыс А-1 ұпай Б-2 ұпай С-3 ұпай
|
||||||||||||
|
Бағалау 6 мин |
1.Сабақ барысында оқушы көзқарасы 2.Өзара бағалау |
Бүгінгі сабақта өзін-өзі бағалайтындарын айтамын. |
Өзін өзі бағалайды.
|
А-1-7 ұпай Б-8-11 ұпай С-12-15 ұпай
|
(Топтасу)
Тапсырмалар
№1. Суреттерге қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу. (2 мин) 1ұпай

№2. (2 мин). (1 ұпай) Тақырып бойынша не білесіңдер? Әр топ 1 сөзден айтады.
№3 . ( 5 мин). Оқулықтан (104-105 бет) Судың құрамы мен физикалық қасиеттері, жай заттармен әрекеттесуін оқып танысыңдар
№4. ( 2 ұпай)
не байқауға болады? (орындығының артында
жасыл стикері бар оқушы)
№5. (2 мин) (2 ұпай) мақал- мәтел туралы сенің ойың? (Қызыл стикер бар оқушы)
Су - ырыстың көзі,
Еңбек кірістің көзі.
Судың да сұрауы бар.
№6. (10мин) (2 ұпай)
Судың құрамындағы сутекпен оттектің массалық үлесін анықтаңдар?
(3 ұпай)
72 грамм су түзілу үшін қанша көлем қалыпты жағдайда сутек қажет екенін есептеңдер?
Өзіңді- өзің бағала
|
Критерийлер |
дескрипторлар |
||
|
А |
Б |
С |
|
|
Есептің берілгенін жазып, химиялық теңдеуін құрды |
|
|
|
|
Есептің берілгенін жазып, химиялық теңдеуін құрып, теңдеуді теңестірді |
|
|
|
|
Есептеулер жүргіздім |
|
|
|
№7. ( 8 мин) (3 ұпай) Лабораториялық жұмыс. Сілтілік металдардың сумен әрекеттесу. Химиялық реакция теңдеулерін жаз. (орындығы артында жасыл стикері бар оқушылар)
Өзіңді- өзің бағала
|
Оқушының аты- жөні |
Тапсырма |
||||||
|
|
№1 |
№2 |
№3 |
№4 |
№5 |
№6 |
№7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сыныбы: « 7 »
Сабақтың тақырыбы: Су
Мақсаты: Табиғаттағы судың алыну жолдары мен химиялық қасиеттері туралы білімдерін меңгеру. Міндеттері:
Судың химиялық қасиеттерін реакция теңдеулерін жазып білу;
Судың қолданылуын білу;
Топпен жұмыс жасауда өзіндік ойды қалыптастыра білу;
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту Сабақтың әдіс- тәсілдері:
Сұрақ-жауап
Болжау
Химиялық жаттығу
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: ИТ, маркер топтамасы, А4 қағаз, стикер топтамасы.
Күтілетін нәтиже:
1.Судың химиялық қасиеттерін,реакция теңдеулерін жазып біледі;
2. Судың табиғатта таралуы мен қоса қолдануын, ТҚЕ біледі;
3. Топпен жұмыс жасауда өзіндік ойды бөлісіп біледі.
Профессия: Учитель биологии и химии
Профессия: Преподаватель биологии и химии
В каталоге 6 866 курсов по разным направлениям
Учебник: «Химия. Углубленный уровень», Габриелян О.С.
Тема: § 14. Циклоалканы
Учебник: «Химия. Базовый уровень», Габриелян О.С.
Тема: § 4. Ковалентная химическая связь
Учебник: «Химия (базовый уровень)», Рудзитис Г.Е.,Фельдман Ф.Г.
Тема: § 48. Органическая химия, человек и природа
Учебник: «Химия», Рудзитис Г.Е., Фельдман Ф.Г.
Тема: § 18. Свойства и применение серы
Учебник: «Химия», Рудзитис Г.Е., Фельдман Ф.Г.
Тема: § 50. Периодический закон Д. И. Менделеева
Учебник: «Химия», Габриелян О.С., Остроумов И.Г., Сладков С.А.
Тема: § 19. Важнейшие классы бинарных соединений — оксиды и летучие водородные соединения