Инфоурок ИЗО, МХК Другие методич. материалыСурет салу технологиясы баяндама

Сурет салу технологиясы баяндама

Скачать материал

                


Сабақ тақырыбы: С
урет салу технологиясы
Сарамандық жұмыс
Сабақ мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға металдың бетіне сурет және белгі салу технологиясы жайында мағұлмат беру.
Тәрбиелілігі: Оқушыларды ұқыптылыққа, іскерлікке тәрбиелеу.
Дамытушылығы: Металдың бетіне сурет және белгі салуда оқушылардың ептілігі мен алғашқы дағдысын қалыптастыру.
Көрнекілігі: Әр түрлі деңгейде жасалған жұмыстар, фото - буклет
Сабақ түрі: Топтық жұмыс, лекция, сарамандық
Әдіс - тәсілі: Баяндау, түсіндіру, жұмыс жасау.
Пән аралық байланысы: Тарих, сызу, сурет.

Сабақ жоспары:
1. Ұйымдастыру кезеңі -
а). оқушыларды түгендеу -
ә) сабаққа әзірліктерін тексеру -
б) жұмыс орнын ұйымдастыру -
2. Жаңа сабақ
3. Сарамандық жұмыс
4. Үй тапсырмасын тексеру
5. Үйге тапсырма
6. Қорытындылау

2. Жаңа сабақ: Материалға белгі, бейне салудың әдісі
Белгі түсіру - деп арнаулы өлшемнің, сызбаның, өрнектің немесе бұйымның, тіпті суреттің бейнесін металдың бетіне түсіруді айтамыз
Белгілеу сызығы - негізгі, бақылаушы және көмекші болып бөлінеді. Негізгі - деп арнаулы бұйым сызбасының шекара сызығын, өңделуін белгілейді.
Бақылаушы - деп негізгі сызықтың жанынан артықтау алынып қатар жүргізілген сызықты айтамыз.
Көмекші - тең бөліктегі симметриялы бөліктерді, ортаны және шеңбердің, радиустың ортасын анықтауға, т. б қолданылады.
Темірге сызу кезінде оны бізбен тырнау арқылы белгі түсіреміз немесе түсті металға карандашпен түсіреміз.
Бұйымның өлшемі темірге үш түрде түсіріледі. Олар – түзу белгіде, бір жазықтықтағы белгіде және кеңістіктегі белгіде.
Түзу белгідегі әдіс бір өлшемдегі тұтас темір бөлігін алу (мысалы сым темір, т. б.) қолданылады.
Бір жазықтықтағы әдіс белгілі бір бұйымның жалпы көлемін қамти отыра қолданылады.
Кеңістіктегі белгі кез келген бұйымның, өрнектің т. б. бейнесі металға түсірілген әдісі.
Темір бұйымының өлшемін немесе белгілі бір бейнені түсіру үшін бізде басқа арнаулы құралдар қолданылады
Олар: темір сызғыш, бұрыштама, біздер, арнаулы өлшеуіш аспаптар түрлері, арнаулы шеңбер сызғышы, т. б
Арнаулы біздер темірге белгілі бір бұйымның белгілі өлшемін немесе өрнектің бейнесін түсіруге арналады.
Өндірісте үш түрі кең көлемде қолданылады, олар 1 - алға домалақталған басы үшкір қатты сым темірден жасалынған түрі; 2 - басы үшкір, аяғы қайырылған, арнаулы тұтқалы; 3 - ауыстырмалы инелі біз.
Қарапайым түртпе – бұл ұзындығы 100, 125 немесе 160 мм - лік, көлемі 8, 10, 12 мм - лік домалақ пішінді басы үшкірленген болат темір. Оның ұратын басы жіңішкеріп доғал келеді. Түртпенің ұшы жалпы 60 градуста өңделеді. Өте дәлдікті қажет ететін түртпе 30 - 45 градус шамасындағы түртпе, ал шеңбер тесілетін орынды белгілеу - 75 градус бұрыштағы түртпе қолданылады.

3. Сарамандық жұмыс
Дайындаманы тік бұрыштап сызу
Дайындамаға кернегіштің және өлшегіш циркульдің көмегімен белгі салу.

4. Үй тапсырмасын тексеру
1. Сараптау, талдау жасау.
Босату мен жасытудың айырмашылығы неде?
2. Бағалау
5. Үйге тапсырма
Темір өңдеудегі, өрнек түсірудегі құрал - саймандарды түрлерін, атқаратын қызметтерін, қасиетін игере біліңдер?
6. Қорытындылауға арналған сұрақтар:
1. Материалға белгі түсірудің технологиясына мінездеме беріңдер?
2. Темір өңдеуде белгі, өрнек, өлшемдерді, т. б түсірудің маңызына, қолданылатын құрал - саймандарына сипаттама беріңдер?

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сурет салу технологиясы баяндама"

Настоящий материал опубликован пользователем Садуова Адеми Салимовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт

Скачать материал
    • 16.02.2015 1348
    • DOCX 16 кбайт
    • Оцените материал:
  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

    Удалить материал
  • Автор материала

    Садуова Адеми Салимовна
    Садуова Адеми Салимовна

    Учитель начальных классов

    • На сайте: 10 лет и 1 месяц
    • Подписчики: 0
    • Всего просмотров: 35639
    • Всего материалов: 15

    Об авторе

    Садуова Әдемі бастауыш сынып мұғаліміне 2010 жылы 4 мамырда І санат берілді.Педагогикалық өтілі -18 жыл 5 ай. Шортан педагогикалық колледжін 1996 жылы аяқтап өзінің туған жері және ұшқан ұясы Жеңіс негізгі мектебіне бастауыш сыныптар мұғалімі мамандығы бойынша жұмысқа алынды, кейіннен Қостанай Әлеуметтік Академиясын сырттай 2004 жылы үздік дипломмен тәмамдады. Әдемі Сәлімқызы– жоғары білімді, тәжірибелі, өзінің жұмысына және оқушыларға деген махаббаты мол,әр оқушымен жұмыс жасай отырып, өз маманына шеберлі деп айтуға болады. Өз пәнін терең білуге, әртүрлі педагогикалық технологияларды, оқыту әдіс- тәсілдерін меңгеруге, оқушылардың жеке және оқу саласында үлкен жетістіктерге жетуге мүмкіндік береді. Ұстаздың негізгі мақсаты оқушыларды тек қана оқытып қоймай, тәрбиелеу жұмыстарын да жүргізеді. Өз біліктілігін арттыру мақсатында озық педагогика тәжірибелі әдістерді,өзінің сабағында дамыта оқыту технологияларын қолданады.

Распэ Р. «Приключения барона Мюнхгаузена» — краткое содержание

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
35
14.03.2025
«Инфоурок»
«Приключения барона Мюнхгаузена» Рудольфа Эриха Распэ – это юмористическое произведение, написанное в жанре литературной сказки, основанное на рассказах реального исторического персонажа, барона Карла Фридриха Иеронима фон Мюнхгаузена. Книга представляет собой сборник невероятных историй, которые главный герой, барон Мюнхгаузен, рассказывает о своих фантастических приключениях: полёте на ядре, охоте на уток с помощью сала, путешествии на Луну и многом другом. Основная тема произведения – сила воображения и умение находить выход из самых невероятных ситуаций. Конфликт заключается в противоречии между реальностью и вымыслом, где барон, благодаря своей находчивости и оптимизму, всегда выходит победителем. Идея книги заключается в том, что даже в самых сложных обстоятельствах можно сохранить чувство юмора и веру в себя. Произведение Распэ, наполненное яркими образами и остроумными сюжетами, стало классикой мировой литературы, учащей читателей ценить фантазию, смекалку и умение смотреть на жизнь с улыбкой.

Краткое описание методической разработки

«Приключения барона Мюнхгаузена» Рудольфа Эриха Распэ – это юмористическое произведение, написанное в жанре литературной сказки, основанное на рассказах реального исторического персонажа, барона Карла Фридриха Иеронима фон Мюнхгаузена. Книга представляет собой сборник невероятных историй, которые главный герой, барон Мюнхгаузен, рассказывает о своих фантастических приключениях: полёте на ядре, охоте на уток с помощью сала, путешествии на Луну и многом другом. Основная тема произведения – сила воображения и умение находить выход из самых невероятных ситуаций. Конфликт заключается в противоречии между реальностью и вымыслом, где барон, благодаря своей находчивости и оптимизму, всегда выходит победителем. Идея книги заключается в том, что даже в самых сложных обстоятельствах можно сохранить чувство юмора и веру в себя. Произведение Распэ, наполненное яркими образами и остроумными сюжетами, стало классикой мировой литературы, учащей читателей ценить фантазию, смекалку и умение смотреть на жизнь с улыбкой.
Развернуть описание
Смотреть ещё 5 584 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
