- 01.10.2020
- 562
- 0
Сабақ №24 Пәні: Биология Сыныбы:8 Мерзімі: 2.12.2014 |
||||||||||
Тақырыбы |
Сүйектердің құрамы, құрылысы,олардың пішіндері және қызметі. |
|||||||||
Сілтемелер |
Биология оқулығы. 8-сынып Р.Әлімқұлова, Р.Сәтімбекова, А.Соловьева |
|||||||||
Мақсаты: |
Сабақта сыни-тұрғыдан ойлау әдісін пайдалана отырып, сүйектің құрылысы мен химиялық кұрамын түсіндіру, өмірлік жағдаяттарда білімдерін пайдалана алу |
|||||||||
Міндеттері: |
Сүйектің химиялық құрамын білу және есте сақтау. Оқушылардың есте сақтау және ойлау, талдау, дәлелдеу қабілеттерін дамыту. Топ болып жұмыс жасауға және ұйымшылдыққа үйрену. |
|||||||||
Күтілетін нәтиже: |
Сыни –тұрғыдан ойлау әдісін пайдалану нәтижесінде оқушының белсенділігі артады,қызығушылығы оянады,алға қойған мәселені бірлесе отырып шешеді |
|||||||||
Бағалау критерийі: |
Топ басшысының бағалау парағы Өзін-өзі бағалау парағы |
|||||||||
Оқыту әдістері: |
Жаңа әдістер ,СТО стратегиялары, АКТ |
Жеке жұмыс, топтық жұмыс, жұптық жұмыс. |
||||||||
Негізгі идея: |
Сыни-тұрғыдан ойлау мәселесі топта талқылап барып шешуге,ойлана отырып жауап беруге жетелейді. Диалог сабақта оқушылардың қызығушылығын арттырумен қатар,олардың білім деңгейінің өсуіне үлес қосады. |
|||||||||
Құрал- жабдықтар |
Интерактивті тақта, таратпа материалдары, 10 тұз қышқылында 2-3 күн сақталған тауық сүйектері, спирті шам |
|||||||||
Кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті:
|
||||||||
Психоло- гиялық ахуалды қалыптас-тыру
|
Сынып оқушыларымен сәлемдесу.Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.
Сынып оқушылары 1,2,3,4 сандары арқылы топтарға бөлінеді. Сынып оқушыларына бағалау парақтарын таратып беріп,бағалау жолын түсіндіреді. Оқушыларды 4 қушыларды 4 ы ++++++++++++++++++++ топқа бөледі. Топ мүшелерінің рөльдерін анықтау тапсырылады.
|
Оқушылар сандарға байланысты 4 топқа бөлінеді. Топ ішінде рөльдерін бөлісіп алысады.
|
||||||||
Қызығушы лықты ояту |
«Сен маған, мен саған» Әрбір топ қарсылас топтарға 3 сұрақтан үй тапсырмасына байланысты қойып ұпай жинақтайды.
|
|
||||||||
Мағынаны тану |
Топтық жұмыс. «Тең-теңге» оқыту әдісі І топ. Сілтеме табушылар. 1. Мәтінді оқи отырып, жаңа ұғымдарды табыңыздар?
ІІ топ. Баяндаушы топ 1. Мәтінді оқи отырып, сызба нұсқа, кесте құрастырып және оны баяндап беріңіздер.
ІІІ топ. Ізденуші топ. 1. Оқулықтағы суреттерге талдау жасаңыздар.
ІҮ топ. Сұрақ қоюшы топ. 1. Мәтінді оқи отырып, мәтіннің мағынасын ашатын сұрақтар құрастырыңыз.
1-сурет 2-сурет
|
І топ. Сілтеме табушылар. Сүйекқап. Иілгіштік. Серпімділік. Оссейн заты. Минералды заттар.
ІІ топ. Баяндаушы топ
Бейорганикалық
зат Органикалық зат
Ішкі құлақ Сыртқы құлақ Оссемукойд Нәруыз Тұздар Колаген
Суреттерге талдау жасайды.(1,2) ІҮ топ. Сұрақ қоюшы топ. |
||||||||
Ой қозғау |
№7 зертханалық жұмыс. Кальцийсіздендірілген және күйдірілген сүйектің қасиеттерін зерттеу
|
Мұғалім: Тауық сүйегін 2 күн бұрын 10% тұз қышқылына салып қойдық. Тек тауық сүйегін, өйткені , ол көлемі жағынан кішірек. Қышқылдар тек бейорганикалық заттарға ғана әсер етіп қана қоймай, сонымен қатар органикалық заттарға да әсер етеді, сондықтан біз тұз қышқылын алдық. Тұз қышқылы сүйек ұлпасындағы органикалық заттарға минималды әсер ете алады. Ыдыс ішідегі с 10% тұз қышқылындағы сүйекті аламыз. Сүйек бетіндегі тұз қышқылының қалдықтарын фильтрлі қағазбен сүртіп тастаймыз. Сонымен оның қасиеттерін қарастырайық. Сүйек барлық жаққа иіле алады. Бұл эксперименттен нені ұға аламыз? Оқушылар: Органикалық заттар сүйекке иілгіштік және серпімділік қасиет бере алады. Мұғалім: Ал ендігі кезекте сүйек құрамындағы органикалық заттардан арылып көрелік. Оқушылар: Ол үшін сүйекті жағу керек Мұғалім: Ия, өйткені органикалық заттар өте жақсы жанады. Ол үшін сүйекті отта біраз уақыт ұстап, органикалық заттардың жанып кетуін күтуіміз керек. Оқушылар: Сүйектің жанғандығын ,оның жағымсыз иісінен білуге болады. Сүйек толық жанғанда қатқыл затқа айналады, яғни сүйек құрамындағы органикалық заттар толығымен жанып кетті. Мұғалім: Ал енді жанған сүйекті зерттейік. Оқушылар: Ол қатты, дегенмен өте жұқа. Күш түскенде ол уатылып кетеді. Бұл зерттеу арқылы сүйектің құрамындағы органикалық заттар сүйекке иілгіштік қасиет беретіндігін анықтадық. Иілгіштік және қаттылық сүйекке мықтылық қасиет береді.
|
||||||||
Бағалау
|
Жеке критериалды бағалау парағындағы бағалауына сипаттама беруді ұсынады. Топ басшыларының бағалауына сөз береді. Соңында мұғалім тарапынан формативті бағалау жүргізіледі.
|
Өзін-өзі бағалау, топ басшысының бағалауы мен мұғалімнің бағалауының қорытындысын күнделікке баға ретінде қойдыру |
||||||||
Рефлексия |
|
|
||||||||
Үйге тапсырма |
Өз бетінше сүйек аурулары туралы хабарлама дайындап келу |
Үй тапсырмасын оқушылар күнделіктеріне жазып алады,күнделіктеріне баға қойғызады. |
||||||||
Настоящий материал опубликован пользователем Ишматова Галия Токтамуратовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалучитель биологий
Файл будет скачан в форматах:
Материал разработан автором:
Бакенова Зарина Азаматовна
Педагог дополнительного образования
Об авторе
Цвета на казахском, Қазақ тіліндегі түстер
Карточки для введения и закрепления темы "Түстер". Карточки с цветами для занятий с дошкольниками, 1 классом и обучающимися начального уровня.
– Лаконичный дизайн – оформление не будет отвлекать обучающихся от самого материала;
– Печатный формат – карточки можно (и даже нужно) отпечатать с друх сторон для отработки новой лексики;
– Ничего лишнего – набор из 12 основных цветов для отработки темы
_________________________________________________________________________________
"Түстер" тақырыбын енгізуге және бекітуге арналған карточкалар. Мектеп жасына дейінгі балалармен, 1-сынып оқушыларымен және бастауыш деңгейдегі білім алушылармен сабаққа арналған түстері бар карточкалар.
- Қысқа дизайн-Дизайн студенттерді материалдың өзінен алшақтатпайды;
- Баспа форматы - жаңа лексиканы пысықтау үшін карточкаларды екінші жағынан басып шығаруға болады (және тіпті қажет) ;
– Артық ештеңе жоқ-тақырыпты пысықтауға арналған 12 негізгі түстер жиынтығы
Курс повышения квалификации
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақта оқушы сүйектің химиялық құрамы мен құрылысын сын тұрғысынан ойлау технологиясының элементтерін пайдалана отырып, өмірлік жағдаяттармен байланыстыра отырып, тәжерибе жүзінде көзін жеткізе алады. Сабақтың негізгі мақсаты өздігінен білім алу. Ол үшін "Сен маған, мен саған", "Теңге-тең оқыту" және т.б әдістері қолданылады. Нәтижесінде оқушының белсенділі артып, алға қойған мәселені бірлесе отырып шешеді, қызығушылығы оянады. Өзін-өзі бағалау, топ басшысының бағалауы жүргізіліп, мұғалім таратынан тек бағыттау жұмыстары жүргізіліп отырады. Сөйлеу мәдениеті, өз ойын жеткізе білуге дағдыланады. Ал тәжерибе жасау оқушының ұзақ мерзімді жадыда сақтауына жағдай жасайды.
7 239 328 материалов в базе
Вам будут доступны для скачивания все 217 612 материалов из нашего маркетплейса.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
3 ч.
Мини-курс
4 ч.