Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Другие методич. материалы / Сөйлем мүшелерінің байланысы 3 сынып

Сөйлем мүшелерінің байланысы 3 сынып


До 7 декабря продлён приём заявок на
Международный конкурс "Мириады открытий"
(конкурс сразу по 24 предметам за один оргвзнос)

  • Начальные классы

Название документа #U0441#U04e9#U0439#U043b#U0435#U043c #U043c#U04af#U0448#U0435#U043b#U0435#U0440#U0456#U043d#U0456#U04a3 #U0431#U0430#U0439#U043b#U0430#U043d#U044b#U0441#U044b.docx

Поделитесь материалом с коллегами:

Сабақ жоспары:

Сыныбы: 3

Пәні: қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Сөйлем мүшелерінің байланысы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларға жаңа білімді меңгерту, сөйлем мүшелерінің байланысын сөйлеу әрекетінде дұрыс қолдана білу, сөйлем мүшелеріне тән өзіндік ерекшеліктерін үйрету;

Дамытушылық: оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру,ой-еркіндігіне баулып, тілін, сөздік қорын дамыту және көркем жазуға дағыландыру; дүниетанымын кеңейту;

Тәрбиелік: оқушыларды азаматтылыққа, парасаттылыққа жатпайтын мінездерден сақтандыру, ізгілікке, адамгершілікке тәрбиелеу; алған білімдерін тиянақтау, жүйелеу;

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың түрі: саяхат

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, ойын,

Дидатикалық материалдары: оқулық, плакат, слайд, қима қағаздар

Пәнаралық байланыс: дүниетану,

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық дайындық

Қатар-қатар тізіліп

Оқушыға лайық.

Қолымызды жіберіп

Түп-түзу боп тұрайық.

Жақсы болып сабақта

Әдеп сақтау сәніміз.

Отыруға нақпа-нақ.

Дайындалдық бәріміз:

I қатар –жәй отыр,

II қатар-тез отыр,

III қатар-сен де отыр,

Сабақ бастар кез боп тұр!


  1. Үй тапсырмасын сұрау және бағалау

5-жаттығу.

«Менен сұрақ, сізден жауап» ойыны арқылы үй тарсырмасын бектімін. Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын


  1. Жаңа сабаққа кіріспе.

Эпироф : Н.Ә.Назарбаевтың сөзі

Еңбегіңмен алған білімің өзің үшін де, елің үшін де таусылмас қазына болмақ!


Сұрақ-жауап

  • Балалар қазір қай мезгіл?

  • Қай ай?

  • Күздің соңғы айының соңғы күндері қандай керемет!

  • Керемет демекші, осы әлемде де кереметтер көп емес пе?

  • Қандай кереметтерді білесіңдер?

1. Египет пирамидасы.

2. Вавилондағы Семирамида аспалы бағы.

3. Ертедегі Артемида храмы.

4. Олимпиядағы Зевстің мүсіні.

5. Галикарнастағы Мавсол патшаның табытханасы.

6. Жерорта теңізі аралығындағы Гелиостың (Күн Құдайы) қолдан жасалған мүсіні.

7. Александрия маягі

- Балалар біз бүгін осы әлемдегі 7 кереметке саяхатқа шығамыз. Бізге әр кереметтің өзіндік сыйлары бар екен. Саяхатымызды әлем кереметтерінің алғашқысы- Египет пирамидасы.

  1. Жаңа білімді меңгерту


Египет пирамидасының сыйы «Ұғып ал!» ойыны(жаңа тақырыппен танысып, түсінік алу)

  1. «Адасқан сөздер» дидактикалық ойыны. Тақтаға төмендегідей сөздер жазып қоямын.

Гауһар, берілген, үйге, орындады, тапсырманы.

а) Оқушылар оқып шығып, сөйлем мүшелерінің ретімен қойылмағаны анықтайды.

ә) Оқушылар сөйлемдерді орнымен қойып шығады (Гауһар үйге берілген тапсырманы орындады).

Сөйлемдегі сөздер дұрыс құрылу үшін, олар өзара мағыналық байланыста болу керектігі сызба арқылы түсіндіремін.

Гауһар не істеді? Гауһар орындады. Кім орындады? Гауһар орындады.

Гауһар қай тапсырманы орындады? Гауһар үйге берілген тапсырманы орындады.

Гауһар нені орындады? Гауһар тапсырманы орындады.

Не істеді? орындады

Кім?

Гауһар


Қай? үйге берілген

Нені? тапсырманы










Тұрлаулы мүшелердің ерекшелігі:

  1. Бастауыш көбінесе баяндауыштың алдында келеді, ал баяндауыш сөйлемнің аяғында тұрады.

  2. Тұрлаусыз мүшелер сөйлем жасауға көмектесіп, қатарласып тұрады.


http://sc0005.akkol.akmoedu.kz/docs/AC29D0988B4F5E10/1.png







Ереже: сөйлем мүшелері бір-бірімен тығыз байланыста болады. Олардың байланысын сұрақ қою арқылы білуге болады.

2-керемет. Вавилондағы Семирамида аспалы бағының сыйы-

Оқулықпен жұмыс.

1-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазып, сұрақ қою арқылы сөйлем мүшелеріне талдау.

  1. Айбек кітап оқыды. 2. Нұржан суық суға жуынды. 3. Нұртай саябаққа барды. 4. Үйдің жанында бау-бақша бар. 5. Айжан әжесімен әңгімелесті.

3-керемет. Ертедегі Артемида храмы

Сергіту сәті.

Орнымыздан тұрамыз,

Қолды белге қоямыз.

1,2,3 қарлығаш боп ұшамыз.

Қоян шықты далаға,

Жан-жағына қарады.

Жүгірді, секірді.

Орнына келіп отыршы.

4-керемет. Олимпиядағы Зевстің мүсіні. «Ойнада, ойла» ойыны.

2-жаттығу. Қиында қағаздарды құрастыру арқылы сөйлем құрап, байланысын көрсету

5-керемет. Галикарнастағы Мавсол патшаның табытханасы

«Кім зерек?»ойыны. 3-жаттығу. Әр сөйлемнен тұрлаулы мүшелермен байланысатын сөздерді теріп жазу


6-керемет. Жерорта теңізі аралығындағы Гелиостың (Күн Құдайы) қолдан жасалған мүсінінің сыйы «Кім жылдам?»ойыны. 5-жаттығу. Сөйлемдерді тұрлаусыз мүшелермен толықтырып жазу

  1. Жаңа білімді бекіту

7-керемет. Александрия маягінің сыйы INSERT жүйесі бойынша кесте толтыру

Не білемін?

Не білдім?

Не білгім келеді?




  1. Үй тапсырмасын беру.

4-жаттығу

Шығармашылық тапсырма: “Елін сүйген, елі сүйген елбасы” тақырыбында эссе жазып, сөйлем мүшелеріне талдау

  1. Бағалау

  2. Қорытынды.



Название документа #U0441#U04e9#U0439#U043b#U0435#U043c.pptx

Қош келдіңіздер!!!
Психологиялық дайындық Қатар-қатар тізіліп Оқушыға лайық. Қолымызды жіберіп Т...
Үй тапсырмасын сұрау. 5-жаттығу
Н.Ә.Назарбаев Еңбегіңмен алған білімің өзің үшін де, елің үшін де таусылмас қ...
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем мүшелерінің байланысы
Мақсаты Білімділік: оқушыларға жаңа білімді меңгерту, сөйлем мүшелерінің байл...
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын сұрау. Жаңа тақырыпқа кір...
1. Египет пирамидасы. 2. Вавилондағы Семирамида аспалы бағы. 3. Ертедегі Арте...
Египет пирамидасы
«Адасқан сөздер» дидактикалық ойыны
Гауһар не істеді? Гауһар орындады. Кім орындады? Гауһар орындады. Гауһар қай...
Тұрлаулы мүшелердің ерекшелігі: 1. Бастауыш көбінесе баяндауыштың алдында кел...
Ереже: сөйлем мүшелері бір-бірімен тығыз байланыста болады. Олардың байланысы...
Вавилондағы Семирамида аспалы бағы.
Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу
Ертедегі Артемида храмы
Сергіту сәті Орнымыздан тұрамыз, Қолды белге қоямыз. 1,2,3 қарлығаш боп ұшамы...
Олимпиядағы Зевстің мүсіні.
“Ойнада, ойла” ойыны
Галикарнастағы Мавсол патшаның табытханасы
"Кім зерек?" ойыны
3-жаттығу. Әр сөйлемнен тұрлаулы мүшелермен байланысатын сөздерді теріп жазу
Жерорта теңізі аралығындағы Гелиостың (Күн Құдайы) қолдан жасалған мүсіні.
"Кім жылдам?" ойыны
Александрия маягі
INSERT жүйесі бойынша кесте толтыру Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді?
Үйге тапсырмаға: 4-жаттығу Шығармашылық тапсырма: “Елін сүйген, елі сүйген ел...
Назарларыңызға рахмет
1 из 28

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 Қош келдіңіздер!!!
Описание слайда:

Қош келдіңіздер!!!

№ слайда 2 Психологиялық дайындық Қатар-қатар тізіліп Оқушыға лайық. Қолымызды жіберіп Т
Описание слайда:

Психологиялық дайындық Қатар-қатар тізіліп Оқушыға лайық. Қолымызды жіберіп Түп-түзу боп тұрайық. Жақсы болып сабақта Әдеп сақтау сәніміз. Отыруға нақпа-нақ. Дайындалдық бәріміз: I қатар –жәй отыр, II қатар-тез отыр, III қатар-сен де отыр, Сабақ бастар кез боп тұр!

№ слайда 3 Үй тапсырмасын сұрау. 5-жаттығу
Описание слайда:

Үй тапсырмасын сұрау. 5-жаттығу

№ слайда 4 Н.Ә.Назарбаев Еңбегіңмен алған білімің өзің үшін де, елің үшін де таусылмас қ
Описание слайда:

Н.Ә.Назарбаев Еңбегіңмен алған білімің өзің үшін де, елің үшін де таусылмас қазына болмақ!

№ слайда 5 Сабақтың тақырыбы: Сөйлем мүшелерінің байланысы
Описание слайда:

Сабақтың тақырыбы: Сөйлем мүшелерінің байланысы

№ слайда 6 Мақсаты Білімділік: оқушыларға жаңа білімді меңгерту, сөйлем мүшелерінің байл
Описание слайда:

Мақсаты Білімділік: оқушыларға жаңа білімді меңгерту, сөйлем мүшелерінің байланысын сөйлеу әрекетінде дұрыс қолдана білу, сөйлем мүшелеріне тән өзіндік ерекшеліктерін үйрету; Дамытушылық: оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру,ой-еркіндігіне баулып, тілін, сөздік қорын дамыту және көркем жазуға дағыландыру; дүниетанымын кеңейту; Тәрбиелік: оқушыларды азаматтылыққа, парасаттылыққа жатпайтын мінездерден сақтандыру, ізгілікке, адамгершілікке тәрбиелеу; алған білімдерін тиянақтау, жүйелеу;

№ слайда 7 Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын сұрау. Жаңа тақырыпқа кір
Описание слайда:

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын сұрау. Жаңа тақырыпқа кіріспе Жаңа білімді меңгерту Практикалық жұмыс Үй тапсырмасын беру Бағалау

№ слайда 8 1. Египет пирамидасы. 2. Вавилондағы Семирамида аспалы бағы. 3. Ертедегі Арте
Описание слайда:

1. Египет пирамидасы. 2. Вавилондағы Семирамида аспалы бағы. 3. Ертедегі Артемида храмы. 4. Олимпиядағы Зевстің мүсіні. 5. Галикарнастағы Мавсол патшаның табытханасы. 6. Жерорта теңізі аралығындағы Гелиостың (Күн Құдайы) қолдан жасалған мүсіні. 7. Александрия маягі Әлемдегі 7 керемет

№ слайда 9 Египет пирамидасы
Описание слайда:

Египет пирамидасы

№ слайда 10 «Адасқан сөздер» дидактикалық ойыны
Описание слайда:

«Адасқан сөздер» дидактикалық ойыны

№ слайда 11 Гауһар не істеді? Гауһар орындады. Кім орындады? Гауһар орындады. Гауһар қай
Описание слайда:

Гауһар не істеді? Гауһар орындады. Кім орындады? Гауһар орындады. Гауһар қай тапсырманы орындады? Гауһар үйге берілген тапсырманы орындады. Гауһар нені орындады? Гауһар тапсырманы орындады.

№ слайда 12 Тұрлаулы мүшелердің ерекшелігі: 1. Бастауыш көбінесе баяндауыштың алдында кел
Описание слайда:

Тұрлаулы мүшелердің ерекшелігі: 1. Бастауыш көбінесе баяндауыштың алдында келеді, ал баяндауыш сөйлемнің аяғында тұрады. 2. Тұрлаусыз мүшелер сөйлем жасауға көмектесіп, қатарласып тұрады.

№ слайда 13 Ереже: сөйлем мүшелері бір-бірімен тығыз байланыста болады. Олардың байланысы
Описание слайда:

Ереже: сөйлем мүшелері бір-бірімен тығыз байланыста болады. Олардың байланысын сұрақ қою арқылы білуге болады.

№ слайда 14 Вавилондағы Семирамида аспалы бағы.
Описание слайда:

Вавилондағы Семирамида аспалы бағы.

№ слайда 15 Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу
Описание слайда:

Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу

№ слайда 16 Ертедегі Артемида храмы
Описание слайда:

Ертедегі Артемида храмы

№ слайда 17 Сергіту сәті Орнымыздан тұрамыз, Қолды белге қоямыз. 1,2,3 қарлығаш боп ұшамы
Описание слайда:

Сергіту сәті Орнымыздан тұрамыз, Қолды белге қоямыз. 1,2,3 қарлығаш боп ұшамыз. Қоян шықты далаға, Жан-жағына қарады. Жүгірді, секірді. Орнына келіп отыршы.

№ слайда 18 Олимпиядағы Зевстің мүсіні.
Описание слайда:

Олимпиядағы Зевстің мүсіні.

№ слайда 19 “Ойнада, ойла” ойыны
Описание слайда:

“Ойнада, ойла” ойыны

№ слайда 20 Галикарнастағы Мавсол патшаның табытханасы
Описание слайда:

Галикарнастағы Мавсол патшаның табытханасы

№ слайда 21 "Кім зерек?" ойыны
Описание слайда:

"Кім зерек?" ойыны

№ слайда 22 3-жаттығу. Әр сөйлемнен тұрлаулы мүшелермен байланысатын сөздерді теріп жазу
Описание слайда:

3-жаттығу. Әр сөйлемнен тұрлаулы мүшелермен байланысатын сөздерді теріп жазу

№ слайда 23 Жерорта теңізі аралығындағы Гелиостың (Күн Құдайы) қолдан жасалған мүсіні.
Описание слайда:

Жерорта теңізі аралығындағы Гелиостың (Күн Құдайы) қолдан жасалған мүсіні.

№ слайда 24 "Кім жылдам?" ойыны
Описание слайда:

"Кім жылдам?" ойыны

№ слайда 25 Александрия маягі
Описание слайда:

Александрия маягі

№ слайда 26 INSERT жүйесі бойынша кесте толтыру Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді?
Описание слайда:

INSERT жүйесі бойынша кесте толтыру Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді?

№ слайда 27 Үйге тапсырмаға: 4-жаттығу Шығармашылық тапсырма: “Елін сүйген, елі сүйген ел
Описание слайда:

Үйге тапсырмаға: 4-жаттығу Шығармашылық тапсырма: “Елін сүйген, елі сүйген елбасы” тақырыбында эссе жазып, сөйлем мүшелеріне талдау

№ слайда 28 Назарларыңызға рахмет
Описание слайда:

Назарларыңызға рахмет


57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)

Автор
Дата добавления 29.02.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров1090
Номер материала ДВ-494561
Получить свидетельство о публикации

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх