Қазақ
тілі
|
Сынып: 2 «А»
|
Күні:24.10.15
|
Мұғалім:Еркенова А.Р
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Сөйлем және сөз
|
Мақсаты
|
1.Білімділік:Сөз
бен сөйлемнің айырмашылығын,олардың құрылымын анықтайды. Оқушыда сөйлем,
сөйлемнің айтылу мақсатына қарай бөліну түрлері туралы топтастырылған ұғым
қалыптастыруға мүмкіндік жасау: оқушыларды сөйлемді оқыған кезде дауыс
ырғағын салыстыру арқылы оларды бір-бірінен ажырата білуге жаттықтыру.
2.Дамыту: тіл дамыту, рефлексиялық жаттығуларды, шығармашылық
тапсырмаларды орындату арқылы оқушылардың байланыстырып,сауатты сөйлеуі
дамиды. 3.
Тәрбиелік:Өзін-өзі бағалауын жетілдіріп; өз біліміне сын көзбен қарай
білуге,көркем,сауатты жазуға тәрбиелеу.Қайырымдылыққа, жанашырлыққа тәрбиелеу.
|
Табыс
критерийлері
|
- өз ойларын толық,сауатты жеткізуге
тырысады; - шығармашылық,логикалық
тапсармалар арқылы ой-қиялдары дамиды;
- пікірлерін айтады,топпен жұмыс істеуді,өзін-өзі бағалауды үйренеді;
|
Әдіс-тәсілдер
|
Жеке жұмыс,топпен жұмыс,жұппен
жұмыс,сұрақ-жауап,АКТ,диалогтік оқыту,миға шабуыл,түсіндіру,талдау,жинақтау,кластер,ойын.
|
Көрнекілік
|
Сурет,үлестірмелі
материалдар,интербелсенді тақта,бағалау парағы, А4.
|
Сабақтың
түрі
|
Ертегі сабақ
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Топқа
бөлу
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
1-топ:әңгімелеу
мәтіні 2-топ:сипаттау
мәтіні 3-топ:пайымдау
мәтіні (оқушыларға әрқайсысына
үш түрлі мәтін беріледі)
|
оқушыларға әрқайсысына үш түрлі мәтін
беріледі,оқушылар қабырағаға қарап мәтіндерін оқып,өз мәтіннің түрлеріне
қарай өз топтарын тауып отырады
|
Үй
тапсырмасын сұрау
|
Үй жұмысы дәптерлерін тексеру
4-жаттығу, 76 бет
|
Қызығушылықты
ояту Миға шабуыл
|
«Бауырсақ»
ертегісі
Қоянның 1-тапсырмасы.
1.Дыбыс
дегеніміз не?
2.Әріп
дегеніміз не?
3.Сөйлемдегі
сөздердің байланысын қалай білеміз?
4.Буын
дегеніміз не?
5.й,ң,у
әріптері қалай тасымалданады?
6.Қай
уақытта сөз жуан н/е жіңішке айтылады?
7.Дыбыс
нешеу?Әріп ше?
8.Заттың
қимылын білдіретін сөздер қандай сұраққа жауап береді?
9.Бас
әріптен басталатын сөздер?
10.Дауысты,дауыссыз
дыбыстың айырмашалағы?
|
Мағынаны
тану Жаңа сабақ
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
«Бауырсақ» ертегісі Қоянның
2-тапсырмасы.
1.кітап,дала,суытты,көркем,
жаңбыр,күшті, ағаш,дос,оқыды.
2.Кітапты күтіп ұста.Далада суық жаңбыр
жауып тұр. Көк бие құлындады.
|
Оқушылар сөз бен сөйлемнің айырмашылығы
мен құрылымын талдап,ділелдейді.
|
Қасқырдың
1-тапсырмасы
Шығармашылық
тапсырма
Астық
Бол
Егінші
Күз
жина
|
|
Қыс
Шана
Ойна
Сырғана
бала
|
|
Сары
Түс
Күз
Ағаш
жапырақ
|
|
Берілген
сөздерден сөйлем құрап жазу.Сөйлем құрғанда сөздердің өзгерісін
түсіндіру,дәлелдеу.
|
|
Қасқырдың
1-тапсырмасы
Шығармашылық
тапсырма
МЕНДОСЫМНЫҢҮЙІНЕКЕТТІ
МБСАҒАТТАНКЕЙІНКЕЛЕМІН
|
Айжанның
жазғанын оқып,сөйлемді жазу ережесін Айжанға түсіндіру
|
Сергіту
сәті
|
«Қаражорға» биі
|
Ой
толғаныс
|
Аюдың тапсырмасы
Оқулықпен
жұмыс
4-жаттығу.
|
1.Өлеңді
мәнерлеп оқу. 2.Өлеңдегі тыныс белгілердің қойылуын
түсіндіру. 3.Өзің жақсы көретін пәнің туралы шағын
мәтін жазу.
|
|
Түлкінің
тапсырмасы
1-топ
Түлкіге
арнап
нүкте қойылатын
сөйлем
ойлап жазыңдар
2-топ
Түлкіге
арнап леп
белгісі қойылатын
сөйлем
ойлап
жазыңдар
3-топ
Түлкіге
арнап сұрақ белгісі қойылатын сөйлем ойлап жазыңдар
|
Топтық
жұмыс.
Әр
топ бауырсақты құтқару үшін түлкіге арнап сөйлем құру.
|
Үй
тапсырмасы
|
6 -
жаттығу 79 бет
|
Күнделіктеріне жазады
|
Бағалау
|
Кері байланыс (оқушылар
рефлексиясы) Бүгін мен не үйрендім?
|
|
|
|
|
|
|
|
|