171045
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокИсторияДругие методич. материалы"Сөз тіркесі" (4-сынып)

"Сөз тіркесі" (4-сынып)

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

hello_html_m6a2fa401.gifhello_html_m276a891.gifСыныбы: 4

Пәні: Қазақ тілі

Мерзімі: 18.10.2012ж

Сабақтың атауы:

Сөз тіркесі.


Сабақтың мақсаты:

Сөз тіркесі ұғымын толық түсіне отырып алған білімін толықтыру

және сөз тіркесінің жасалу жолын, мағынасын түсіну.

Өз бетінше жеке жұмыс жасауға үйрету.

.


Негізгі идеялар: Мәтінді талдау, суретті бейнесөз, тапсырма мен сұрақтар арқылы

танымдық, шығармашылық қабілетін байқау, дамыту.


Оқыту нәтижелері: Сөз тіркесі грамматикалық ерекшелігін ұғынады, сөз

тіркесінің құрылымын түсінеді. Формативті бағалау арқылы

оқушының сабаққа ынтасы артады.


Тапсырма №1: «Тез ойла» сұрақ – жауап әр топқа жеке сұрақ беріледі, сол

сұрақтарға оқушылар жылдам жауап беру қажет.

Мәтін дегеніміз не?

Мәтін түрлерін ата:

Неліктен? сұрағы төңірегінде құрылған қандай мәтін?

Оқиғаның басы, оқиғаның дамуы, шарықтау шегі, соңы бұл қай

мәтінге тән?

Тапсырма №2: Сөздік диктант; берілген сөздерден бес сөз тіркесін жазу,


Тапсырма №3: Жаттығу орындау: 12 – жаттығу. Ауызша орындау. 13 – жаттығу.

Сөз тіркесін оқып, олардың әрбір сыңарына сұрақ қою,

мағынасын түсіндіру. 14 – жаттығу. Бірінші сыңары сын есімнен

болған бес сөз тіркесін жаз. 15 – жаттығу. Сөздерді оқу, олардың

әрқайсысына сөз тіркесінің бірінші сыңары болатын сөздерді

тауып сөз тіркестерін құрап жаз. 17 – жаттығу. Сурет бойынша сөз

тіркесін құрау.





Тапсырма №4: Үлестірмелі тапсырма: Сөз тіркестерін суреттеу арқылы беру

тапсырылады. Яғни сөз тіркесін жасап , оның суретін салу қажет.

1топ. Зат есім: тау, гүл, үй, қауын.

2топ. Сын есім: қызыл, көк, қоңыр, жасыл

3 топ. Сан есім: бес, екі, бір, үш.

4топ. Зат есім: алма, ағаш, көл, қарбыз.


Көрнекіліктер: қағаз, стикер, маркер, карточка, АКТ.


Дерек көздер: «Қазақ тілінен 105 сабақ» әдістемелік көмекші құрал , қазақ тілінен

оқыту әдістемесі.



Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушының

іс - әрекеті

Күтілетін нәтиже

Уақыты

1

Ұйымдастыру кезеңі:

Топқа бөлу.

Стикерлер арқылы топқа бөлу

Сабақ формативті бағалау арқылы жүргізе түсіндіру.

Стикерде жазылған «Еңбекқор құмырсқа», «Семіз қой», «Алтын балық», «Қызыл алма» деген топтарға бөлінеді.

Оқушылар арасындағы қарым – қатынас қалыптасады.



2

Минут

2

Үй тапсырмасын сұрау:

«Тез ойла»

1 топ.

  1. Мәтін дегеніміз не?

2топ.

  1. Мәтін түрлерін ата.

3 топ.

  1. Неліктен? Сұрақ төңірегінде құрылған қандай мәтін.

4 топ.

  1. Оқиғаның басы.

  2. Оқиғаның дамуы.

  3. Шарықтау шегі, соңы.

Бұл қай мәтінге тән.







Әрбір топ осы сұрақтарға жылдам жауап беріп, мозайканың бір бөлігін құрастырады.







Тез, шапшаң ойлауға үйренеді, көшбасшылыққа ұмтылады.





Минут


3

Жаңа сабақ.

Сөздік диктант: қасық, шөп, мектеп, төрт, тез, келу, жазу, есеп, орным, біз, отпен, қыс, жүйрік, киіз, құмыра, күміс.



Сөз жұбын тауып жазу. (әр топ бес сөздің жұбын жазады)

Сұрақ қою арқылы бұлар сөз тіркесі бола алатынын дәлелдейді.

Мозайканың екінші бір бөлігін құрастырады.




Оқушылар арасында диалогтық

қарым – қатынас орнату.

5

Минут

4

Оқулықпен жұмыс.

12 – жаттығу: Ауызша орындау, талдау.

Мақсаты: сөз тіркесінің мағынасын сұрақ қою арқылы түсіндіру



13 – жаттығу: Сөз тіркесін оқып, олардың әрбір сыңарына сұрақ қою, мағынасын түсіндіру













Сергіту сәті.

Молекула ойыны.



14 – жаттығу.

Бірінші сыңары сын есімнен болған бес сөз тіркесін жаз.





15 – жаттығу.

Сөздерді оқу, олардың әрқайсысына сөз тіркесінің бірінші сыңары болатын сөздерді тауып, сөз тіркестерін құрап жаз.



17 – жаттығу.

Сурет бойынша сөз тіркесін құрау.

Әр топ екі сөз тіркесінен алып, сөз тіркесінің мағынасын сұрақ қою арқылы анықтайды.





Әр топ бір сөз тіркесін алып мағынасын түсіндіреді.

1топ. Аралықта тұрады.

2топ. Жаманнан жирен.

3топ. Әдемі өлке

4топ. Тез оқу.

Мозайканың үшінші бөлігі құрастырылады.









Әр топ осы тапсырма бойынша бес сөз тіркесін жазады.





Әр топ берілген сөздерден сөз тіркесін құрап жазады.











Суретке қарап мына сызба бойынша сөз тіркесін құрап жазады.

Қандай? ←күн

Қайда?

бару

Кіммен?

Бір – бірінің пікірін құрметтеуге үйрету.









Сөздік қорын, тіл байлығын дамыту.





















Сауатты, көркем жазуға үйрету.









Көру арқылы ойын толықтыру, жетілдіру

3

Минут











3

Минут

















3

Минут





6

Минут







7

Минут









5

Минут

5

Сабақты бекіту.

Үлестірмелі тапсырма: Сөз тіркестерін суреттеу арқылы беру тапсырылады. Яғни сөз тіркесін жасап , оның суретін салу қажет.

1топ. Зат есім:

тау, гүл, үй, қауын.

2топ. Сын есім:

қызыл, көк, қоңыр, жасыл

3 топ. Сан есім:

бес, екі, бір, үш.

4топ. Зат есім:

алма, ағаш, көл, қарбыз.



Сөз тіркесін сурет салып тауып береді, ауызша оқып береді.



Талантты дарындылықты шыңдау.



7

Минут

6

Оқушыларды бағалау.

Мозайка құрастырылуына қарай бағаланады.



Мозайканы құрастырады.



Бағаларын біледі.Білімге деген бәсекелестік туындайды.

2

Минут

7

Үйге тапсырма:

16 – жаттығу

Өзіндік жұмыс жүргізеді.

Жаттығу орындау арқылы алған білімдерін нақтылайды.































