1139818
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 5.520 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.200 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 70%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокРусский языкРабочие программыТ. Айбергенов "Ана", "Аруана" өлеңі (8 класс)

Т. Айбергенов "Ана", "Аруана" өлеңі (8 класс)

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Қысқа мерзімді жоспар


Пәні:

Әдебиет

Класы:

8 "В"

Күні:

01.04.15

Сабақтың тақырыбы

Төлеген Айбергенов «Ана», «Аруана» өлеңі

Сабақтың мақсаты

дарынды суреткер Төлеген Айбергеновтің өмірі мен шығармашылығымен таныстыру, өлең идеясы арқылы ананы құрметтеуге, сыйлауға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Т.Айбергеновтің өмірі мен шығармашылығын танып-біледі, "Ана", «Аруана- бауыр дүние» өлеңінің тақырып, идеясын, тіл көркемдігін бірлескен жұмыс барысындағы ынтымақтастық арқылы сын тұрғысынан талдай алады; ақыл-ой үдерісі, тіл үйрену дағдылары ұшталады;

Қолданылатын модульдер

1.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер; 2.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; 3.Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау; 4. АКТ-ны қолдану; 5.Талантты және дарынды балаларды оқыту; 6. Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; 7.Оқытуды басқару және көшбасшылық.

Ресурстар:

үлестірме парақшалар, маркер, желім, қайшы, сызғыш, смайликтер, стикерлер, презентация.

Кезең


Қолданыла-тын

әдіс-тәсілдер

Сабақ барысындағы

мұғалімнің іс-әрекеттері

Сабақ барысындағы оқушылардың

іс-әрекеті

Бағалау

Күтілетін

нәтижелер

Ұйымдастыру

Диалогтік


1 мин.

  • Амандасу;

  • сабаққа қатысымдары мен даярлықтарын тексеру;

  • Назарды сабаққа аударту;


  • Амандасу;

  • Сабаққа қатысымдары мен даярлықтары жөнінде мәлімдеме жасау;

  • Назарды сабаққа аудару;


  • жинақылық пен жауапкершілік;





Қызығушылықты ояту сатысы

Тренинг

«Амандасу»


1 мин.

  • Балалардың көңіл күйін көтеру мақсатында тренингтің шартымен таныстырады;

  • Қатысушылардың белсенді қатысуын қадағалайды;

  • А,С,Қ әріптері беріледі. Оқушылар берілген әріптерден тұратын сөздер арқылы амандасады.

Оқушылар бір-бірімен амандасу арқылы өзара ынтымақтастық орта қалыптастырады.

"Бас бармақ" әдісі


  • Алдағы орындалатын тапсырмаларға сергек оймен жұмылу;


Топқа бөлу


2 мин.

  • «Домино» әдісі бойынша  топқа бөлінеді.


  • Домино» әдісі бойынша мақал-мәтелдің жалғасын тауып, оқушылар екі топқа бөлінеді.


  • Бірлескен топта ынтымақтастықпен жұмыс жасауға деген белсенділігі;

  • Топ ережесін қалт жібермеуі;

Мағынаны тану сатысы


«Миға шабуыл» әдісі

2 мин.



  • "Ана" сөзіне гипотеза жасау тапсырылады;

«Ана» туралы қандай шығармаларды таныссыңдар?

Ана туралы қандай аңыз, әңгімелер білесің?

  • Сол арқылы бүгінгі тақырыпты хабарлау.

  • 1-топ.Қызметіне қарай

  • 2-топ. Қасиетіне қарай

  • 3-топ. Жынысына қарай

  • Топ ішінде әрекеттесе отырып, білімдерін жинақтайды.

«Жұлдызша» арқылы

  • Бұрын білгендерімен бөліседі;

  • Пікірлерімен бөліседі;

  • Топпен келісе отырып, ортақ ойларымен кезектесе отырып, басқа әріптестерімен бөліседі;

Видеоролик

8 мин. ж.ж

Ассоциация


"Кластер"





1 мин. ж.ж

2 мин. т.ж.

3 мин. постер

2 мин.қорғау

  • Ақынның өмірі мен шығармашылығы жайында бейнебаян көрсету.

  • Бейнебаяннан не түсінгенін сұрақтар арқылы пысықтау.

  • Оқулықтан «Ана» өлеңін мәнерлеп оқытамын.

  • Жеке жұмыс жасау арқылы білімдерін тексеремін:

- Өлең сендерге ұнады ма? Ұнаса, несімен ұнады? Өлеңнің идеясы не?

- Ақын "Даналықтың қажетті жоқ, сыйлау үшін ананы" дейді. Сендер осы пікірмен келіссіңдер ме?

- Аруана туралы қандай шығарма өттік?

  • Ақынның өмірі мен шығармалары жайында білімдерін толықтырады.

  • Сұрақ қою арқылы түсінгендеріне көз жеткізу.

  • Жеке жұмыс. Өлеңнің негізгі айтар ойына жауап іздейді.

  • Анаға қандай құрмет көрсету керектігі жайында ойларын ортаға салады.

  • Аңыз бен ақынның арасындағы байланысқа назар аударады.

  • Туған жер жайында білімдерін ортаға салады.

"Бағдаршам" әдісі


  • ақыл-ой үдерісі, яғни естігенін түсіне білу дағдысының қалыптасуы;

  • білімді проблема бойынша актуалдандыру;

  • проблеманың қойылуын көрнекі сызбамен көрсету;

  • толыққаны түйіндеме жасау;

  • бірлесен әрекет үдерісінде қарым-қатынас шеберлігі мен тіл үйрену дағдыларының ұшталуы;

Мәтінмен жұмыс


4 мин.ж.ж






Бірінші топ.

Өлеңнің алғашқы екі шумағын оқып, құрылысына талдату.

Екінші топ.

Өлеңнен көркемдегіш құралдарды табу.

Үшінші топ.

Тірек сөздерді теріп жазу.

Әр өлеңнін алғашқы шумағын құрылысына талдайды.

Тірек сөздерді өлең тармақтарынан тауып жазады.

Өлеңнен көркемдік құралдарды тауып жазады.

"Бағдаршам" әдісі


Көркемсөз оқу дағдысы;

қарым-қатынас барысында еркін жауап беру;

Сергіту сәті

5 мин

«Ана туралы жыр» әнін орындау.

Барлық оқушылар орындарынан тұрып, бір-бірлерінің қолдарын ұстап, шеңбер құрып, орындайды.


Көңіл-күйлерін көтеру.

Шығармашылық жұмыс

1 мин. ж.ж.

1 мин. ж.ж.

1 мин. т.ж.


2 мин. постер


1 мин. қорғау

Үш топқа «Даналық қажеті жоқ сыйлау үшін ананы» сабақтан кейінгі білімдерін қорытындылау.

Туған жер тақырыбында сурет салу.

Екі тақырып бойынша «Бес жолды» өлең жазу.


Бірінші топ.

Эссе жазу.

Екінші топ.

Сурет салу.

Үшінші топ.

«Бес жолды өлең» жазу.

Өзіндік ой түюге, жаза білуге дағдыланады.



Әдебиет теориясы бойынша білімдерін қолданып көркемдікті тани білуі;

бірлесен әрекет үдерісінде қарым-қатынас шеберлігі мен тіл үйрену дағдыларының ұшталуы;

Бекіту

«Бір ауыз сөз»

3 мин.

Сабақты қорытындылау. Пікірлерін тыңдау.

Әр оқушы бүгінгі сабақтан алған білімдері бойынша ойларын қорытындылайды.

Смайликтер арқылы

Сөйлеу шеберлігін, көпшілік алдында сөйлеу мәдениетін дамыту.

Кері байланыс

"Блоб ағашы"

3 мин.

Бағалау парағын таратамын.

Сабақтан алған білімдері бойынша өздерін белгілейді.


Сабақ барысындағы өз әрекетін сын тұрғысынан ойлап, шынайы бағалау;

Рефлексия

Үйге тапсырма:

Өлеңнің ұнаған шумақтарын жаттау және құрылысына талдау.

Үй жұмысын күнделікке түртіп алу.



Үйге тапсырма

Диалогтік

1 мин.

Ә.Тәжібаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы қосымша мәліметтермен танысуды және “Сырдария” өлеңін жатқа мәнерлеп оқуды жүктейді;

Берілген тапсырманы күнделікке түсіреді;


Жауапкершілік, тыңғылықты дайындық;

Бағалау

Диалогтік

2 мин.

Сабақ барысындағы оқушы іс-әрекеті мен дағдыларын, білімін суммативті бағалайды;

Күнделікке жиынтық бағаларын қойдыртады;

Суммативті бағалау

Талпыныс;



Дайындаған: Қоңырбаева Л.Т.




Краткое описание документа:

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні:

Әдебиет

Класы:

8 "В"

Күні:

01.04.15

Сабақтың тақырыбы

Төлеген Айбергенов «Ана», «Аруана» өлеңі

Сабақтың мақсаты

дарынды суреткер Төлеген Айбергеновтің өмірі мен шығармашылығымен таныстыру, өлең идеясы арқылы ананы құрметтеуге, сыйлауға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Т.Айбергеновтің өмірі мен шығармашылығын танып-біледі, "Ана", «Аруана- бауыр дүние» өлеңінің тақырып, идеясын, тіл көркемдігін бірлескен жұмыс барысындағы ынтымақтастық арқылы сын тұрғысынан талдай алады; ақыл-ой үдерісі, тіл үйрену дағдылары ұшталады;

Қолданылатын модульдер

1.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер; 2.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; 3.Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау; 4. АКТ-ны қолдану; 5.Талантты және дарынды балаларды оқыту; 6. Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; 7.Оқытуды басқару және көшбасшылық.

Ресурстар:

үлестірме парақшалар, маркер, желім, қайшы, сызғыш, смайликтер, стикерлер, презентация.

Кезең

Қолданыла-тын

әдіс-тәсілдер

Сабақ барысындағы

мұғалімнің іс-әрекеттері

Сабақ барысындағы оқушылардың

іс-әрекеті

Бағалау

Күтілетін

нәтижелер

Ұйымдастыру

Диалогтік

1 мин.

§Амандасу;

§сабаққа қатысымдары мен даярлықтарын тексеру;

§Назарды сабаққа аударту;

§Амандасу;

§Сабаққа қатысымдары мен даярлықтары жөнінде мәлімдеме жасау;

§Назарды сабаққа аудару;

Øжинақылық пен жауапкершілік;

Қызығушылықты ояту сатысы

Тренинг

«Амандасу»

1 мин.

  • §Балалардың көңіл күйін көтеру мақсатында тренингтің шартымен таныстырады;
  • §Қатысушылардың белсенді қатысуын қадағалайды;
А,С,Қ әріптері беріледі. Оқушылар берілген әріптерден тұратын сөздер арқылы амандасады. Оқушылар бір-бірімен амандасу арқылы өзара ынтымақтастық орта қалыптастырады. "Бас бармақ" әдісі ØАлдағы орындалатын тапсырмаларға сергек оймен жұмылу;

Топқа бөлу

2 мин.

§«Домино» әдісі бойынша топқа бөлінеді.

Домино» әдісі бойынша мақал-мәтелдің жалғасын тауып, оқушылар екі топқа бөлінеді.
  • ØБірлескен топта ынтымақтастықпен жұмыс жасауға деген белсенділігі;
  • ØТоп ережесін қалт жібермеуі;

Мағынаны тану сатысы

«Миға шабуыл» әдісі

2 мин.

  • § "Ана" сөзіне гипотеза жасау тапсырылады;
  • «Ана» туралы қандай шығармаларды таныссыңдар?
  • Ана туралы қандай аңыз, әңгімелер білесің?
  • §Сол арқылы бүгінгі тақырыпты хабарлау.
1-топ.Қызметіне қарай 2-топ. Қасиетіне қарай 3-топ. Жынысына қарай Топ ішінде әрекеттесе отырып, білімдерін жинақтайды.

«Жұлдызша» арқылы

  • ØБұрын білгендерімен бөліседі;
  • ØПікірлерімен бөліседі;
  • ØТоппен келісе отырып, ортақ ойларымен кезектесе отырып, басқа әріптестерімен бөліседі;;

Видеоролик

8 мин. ж.ж

Ассоциация

"Кластер"

1 мин. ж.ж

2 мин. т.ж.

3 мин. постер

2 мин.қорғау

  • § Ақынның өмірі мен шығармашылығы жайында бейнебаян көрсету.
  • § Бейнебаяннан не түсінгенін сұрақтар арқылы пысықтау.
  • § Оқулықтан «Ана» өлеңін мәнерлеп оқытамын.
  • § Жеке жұмыс жасау арқылы білімдерін тексеремін:

- Өлең сендерге ұнады ма? Ұнаса, несімен ұнады? Өлеңнің идеясы не?

- Ақын "Даналықтың қажетті жоқ, сыйлау үшін ананы" дейді. Сендер осы пікірмен келіссіңдер ме?

- Аруана туралы қандай шығарма өттік?

  • Ақынның өмірі мен шығармалары жайында білімдерін толықтырады.
  • Сұрақ қою арқылы түсінгендеріне көз жеткізу.
  • Жеке жұмыс. Өлеңнің негізгі айтар ойына жауап іздейді.
  • Анаға қандай құрмет көрсету керектігі жайында ойларын ортаға салады.
  • Аңыз бен ақынның арасындағы байланысқа назар аударады.
  • Туған жер жайында білімдерін ортаға салады.

"Бағдаршам" әдісі

  • Øақыл-ой үдерісі, яғни естігенін түсіне білу дағдысының қалыптасуы;
  • Øбілімді проблема бойынша актуалдандыру;
  • Øпроблеманың қойылуын көрнекі сызбамен көрсету;
  • Øтолыққаны түйіндеме жасау;
  • Øбірлесен әрекет үдерісінде қарым-қатынас шеберлігі мен тіл үйрену дағдыларының ұшталуы;

Мәтінмен жұмыс

4 мин.ж.ж

Бірінші топ.

Өлеңнің алғашқы екі шумағын оқып, құрылысына талдату.

Екінші топ.

Өлеңнен көркемдегіш құралдарды табу.

Үшінші топ.

Тірек сөздерді теріп жазу.

Әр өлеңнін алғашқы шумағын құрылысына талдайды.

Тірек сөздерді өлең тармақтарынан тауып жазады.

Өлеңнен көркемдік құралдарды тауып жазады.

"Бағдаршам" әдісі

Көркемсөз оқу дағдысы;

қарым-қатынас барысында еркін жауап беру;

Сергіту сәті

5 мин

«Ана туралы жыр» әнін орындау.

Барлық оқушылар орындарынан тұрып, бір-бірлерінің қолдарын ұстап, шеңбер құрып, орындайды.

Көңіл-күйлерін көтеру.

Шығармашылық жұмыс

1 мин. ж.ж.

1 мин. ж.ж.

1 мин. т.ж.

2 мин. постер

1 мин. қорғау

Үш топқа «Даналық қажеті жоқ сыйлау үшін ананы» сабақтан кейінгі білімдерін қорытындылау.

Туған жер тақырыбында сурет салу.

Екі тақырып бойынша «Бес жолды» өлең жазу.

Бірінші топ.

Эссе жазу.

Екінші топ.

Сурет салу.

Үшінші топ.

«Бес жолды өлең» жазу.

Өзіндік ой түюге, жаза білуге дағдыланады.

Әдебиет теориясы бойынша білімдерін қолданып көркемдікті тани білуі;

бірлесен әрекет үдерісінде қарым-қатынас шеберлігі мен тіл үйрену дағдыларының ұшталуы;

Бекіту

«Бір ауыз сөз»

3 мин.

Сабақты қорытындылау. Пікірлерін тыңдау.

Әр оқушы бүгінгі сабақтан алған білімдері бойынша ойларын қорытындылайды.

Смайликтер арқылы

Сөйлеу шеберлігін, көпшілік алдында сөйлеу мәдениетін дамыту.

Кері байланыс

"Блоб ағашы"

3 мин.

Бағалау парағын таратамын.

Сабақтан алған білімдері бойынша өздерін белгілейді.

Сабақ барысындағы өз әрекетін сын тұрғысынан ойлап, шынайы бағалау;

Рефлексия

Үйге тапсырма:

Өлеңнің ұнаған шумақтарын жаттау және құрылысына талдау.

Үй жұмысын күнделікке түртіп алу.

Үйге тапсырма

Диалогтік

1 мин.

Ә.Тәжібаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы қосымша мәліметтермен танысуды және “Сырдария” өлеңін жатқа мәнерлеп оқуды жүктейді;

Берілген тапсырманы күнделікке түсіреді;

Жауапкершілік, тыңғылықты дайындық;

Бағалау

Диалогтік

2 мин.

Сабақ барысындағы оқушы іс-әрекеті мен дағдыларын, білімін суммативті бағалайды;

Күнделікке жиынтық бағаларын қойдыртады;

Суммативті бағалау

Талпыныс;

Дайындаған: Қоңырбаева Л.Т.
