Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Таңбалары әр түрлі сандарды қосу
2 слайд
Білімділік: Сандар туралы түсініктерін кеңейту, ауызша және жазбаша есептеуге дағдылау.
Дамытушылық: Ауызша және жазбаша есептеулерде өз ойларын ашық, нақты және сауатты мазмұндау, есептің мағынасына түсіне білу.
Тәрбиелік: Өз бетімен мақсат қоя білу, математикалық мәселелерді шешу үшін алгоритмдерін құра білу. Есептердің шығарылу жолдарын таба білу және оны шеше білу.
Сабақтың мақсаты:
3 слайд
І деңгей: Мен әртүрлі таңбалы сандарды қосу алгоритмін білемін және оны натурал сандарға қолдана білемін.
ІІ деңгей: Мен әртүрлі таңбалы сандарды қосу алгоритмін ондық бөлшектерге қолдана алмамын.
ІІІ деңгей: Мен әртүрлі таңбалы сандарды қосу алгоритмін өмірде қолдана аламын.
Оқушы мақсаты:
4 слайд
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды белсенді саналы білімді меңгеруге дайындау кезеңі
Жаңа білімді меңгеруге ынталандыру кезеңі
Білімді бекіту кезеңі
Үй тапсырмасы туралы ақпарат
Сабақ кезеңдері:
5 слайд
Егер сіздің туылған күніңіздің жады 5-ке бөлінсе, онда оң қолдарыңызды көтеріңіз;
Ал 2-ге бөлінсе, онда сол қолдарыңызды көтеріңіз;
Кімнің екі қолыда котерілді? (Неге?)
Ал бірнеше оқушының еш бір қолы неге котерілген жоқ?
1. Ұйымдастыру кезеңі:
6 слайд
- 97; 7; - 0,3; 10,5; 200; 52; 0,3; - 6; - 5,4
Мына сандарды топтарға бөліңдер
Оң сандар
Теріс сандар
Бөлшек сандар
Бүтін сандар
7 слайд
Оң сандар Теріс сандар Бөлшек сандар Бүтін сандар
7; - 97; - 0,3; - 97;
10,5; - 0,3; 10,5; 7;
200; - 6; 0,3; 200;
52; - 5,4; 5,4; 52;
0,3. 6.
Оң және теріс сандармен не істей аласыз?
Тексеру:
8 слайд
Ережені есептеңдер:
– 14 + (- 23)
- 42 + (- 32)
0 + (- 11,3)
7 + (- 14)
- 8 + 10
- 436 +87
- 37
- 74
- 11,3
- 7
2
- 249
9 слайд
Координаталық түзуде – 456 мен 287 сандарын қосу тиімдіме?
Мұндай жағдайда не істейміз?
Онда біздің бүгінгі тақырыбымызды айтып көріңіздер?
10 слайд
Әртүрлі таңбалы екі санды қосу
11 слайд
Координаталық түзудің көмегімен сандарды қосып, кестені толтырыңдар
Кеспе №1
12 слайд
Координаталық түзудің көмегімен сандарды қосып, кестені толтырыңдар
Кеспе №2
Жауаптардағы таңбаларға көңіл аударыңыз. Қорытынды жасаңыз: Таңбалары әртүрлі сандарды қосқанда қандай таңба шығады?
Қосылғыштардың қайсысының таңбасымен жауаптағы таңба сәйкес келеді?
Бұл қосылғыштың модулін екінші қосылғыштың модулімен салыстырғанда не айтуға болады?
Қорытынды жасаңыз: Таңбалары әртүрлі сандарды қосу кезінде шыққан санның алдына модулі ________________________________
Жауап модуліне назар аударыңыз. Ол қосылғыштарды модулдарымен қалай байланысады?
Қорытынды жасаңыз: Әртүрлі таңбалы сандарды қосқанда жауап модулі ______________________ тең болады.
Алынған қорытындыны негізге ала отырып, координаталық түзуді пайдаланбай келесі сандарды қосыңдар:
26 + (- 43) = - 72 + 22 = 13 + (- 18) =
Таңбалары әртүрлі сандарды қосу ережесін тұжырымдап көріңіз:
Таңбалары әртүрлі сандарды қосу үшін:
1) ____________________ модульден ____________________________
2) Шыққан санның алдына _______________ қою керек.
13 слайд
Қорытынды:
Таңбалары әртүрлі екі санды қосу алгоритмі:
Үлкен модульден кіші модульді азайту керек;
Шыққан санның алдына модулі үлкен қосылғыштың таңбасын қою керек.
14 слайд
І деңгей: алгоритмді айта отырып тақтада бірге орындаймыз
ІІ деңгей: өз бетімен жауаптарды салыстыру
– 22 + 5 6. 24 + (- 16)
59 + (- 79) 7. 8,6 + (-17,6)
- 7 + 15 8. – 8,5 + 8,5
45 + (- 36) 9. – 5,5 + 9,5
(- 25) + 21 10. – 15,3 + 35,3
11. 16,7 + (- 8,7)
15 слайд
І деңгей:
1. 36 + (- 33) 4. – 44 + 56
2. 15 + (- 18) 5. 25 + (- 25)
3. – 54 + 54 6. – 92 + 12
ІІ деңгей:
– 1,4 + 2,7 4. 7,2 + (- 5,4)
3,6 + (- 3,6) 5. 4,9 +(- 5,2)
- 2,2 + 1,5 6. – 4,9 +4,9
ІІІ деңгей:
Апта бойы ауа райының температурасы сәйкесінше
-3,20С; 6,10С; - 0,80С; - 5,40С; 1,90С; 1,70 С– қа өзгертіп отырады.
Егер апта басында ауа райы температурасы 10С болған болса, онда апта соңындағы ауа райы температурасын табыңыз, .
16 слайд
Тексеру
І деңгей ІІ деңгей ІІІ деңгей
3 1. 1,3 1. – 2,2
- 3 2. 0 2. 3,9
0 3. – 0,7 3. 3,1
12 4. 1,8 4. – 2,3
0 5. – 0,3 5. 0,4
- 80 6. 0 6. 1,3
17 слайд
Бағалау критериі
6 тапсырма – «5»
5 тапсырма – «4»
4 тапсырма – «3»
18 слайд
Қорытынды
Сабақ басында біз алдымызға қандай мақсат қойдық?
Өз мақсаттарыңызға жеттіңізбе?
Кім өз жұмысына қанағаттанды?
Не қиын болды?
Бұл қиындықты жеңу үшін не істеу керек?
Өзіңізді не үшін мадақтайсыз?
19 слайд
Үйге тапсырма:
Назарларыңызға рахмет!
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 663 621 материал в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Исмагулова Айжамал Аразмагамбетовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Мини-курс
6 ч.