Инфоурок Физика Другие методич. материалыТабиғат құбылыстарының барлығын басқарып отырған заңдар болады. «Барлық физикалық құбылыстар сол бір сақталу заңдарына бағынға

Табиғат құбылыстарының барлығын басқарып отырған заңдар болады. «Барлық физикалық құбылыстар сол бір сақталу заңдарына бағынға

Скачать материал

Мекеме атауы:    №25 жалпы орта білім беру мектебі.

Аты – жөні: Бақытова Кымбат Казбековна

Лауазымы: физика пән мұғалімі

Жұмыс өтілі:  33

Санаты: жоғары санат

Пәні: физика

Тақырыбы:   Сақталу заңдары.

Сынып: 9 сынып

 

Тақырыбы:   Сақталу заңдары.

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік:   Оқушыларға импульс, энергия және олардың сақталу заңдары   

                         туралы теориялық білім беру, білім алу дағдысын

                         қалыптастыру.

2.Дамытушылық: Оқушының ойлау, сөйлеу қабілетін, іскерлік

                                 белсенділігін дамыта отырып, ойын анық, дәлелді

                                  жеткізуге үйрету.

3.Тәрбиелік:    Өзіндік әрекет жасауға үйрете отырып, адамгершілікке,

                           ұқыптылыққа, уақытты бағалауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:     Жаңа білімді қалыптастыру, бағалау.

Сабақтың әдіс-тәсілдері:    Сұрақ – жауап, оқу парағымен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі:    Оқу парағы, плакаттар, интерактивті тақта,

                                            динамометр, құм сағаттары, математикалық

                                            маятник, серіппелі маятник аспаптары.

Технология:        Жекелендірілген оқыту әдіс технологиясы.

 

Сабақ жоспары:

I.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу

                                         2.Оқушыларды түгендеу.

                                         3.Сынып бөлмесінің тазалығын тексеру

                                         4.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

                                         5.Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

 

II.Өткенді жалпылама қайталау: 1.Кинематика

                                                            2.Динамика

                                                            3.Сақталу заңдары

 

III.Жаңа материалды қабылдауға әзірлік мақсат қою.

-Оқу парағының тақырыбы  бойынша оқуды ұйымдастыру.

-Оқушылардың өзіндік әрекеті.  Рейтингілік парақ

1.Логикалық сұрақтар

2.Деңгейлік есептер

3.Практикалық жұмыстар

4.Шығармашылық тапсырма  «Физиктер -лириктер»

IV.Қорытындылау

V.Үй жұмысы:      Тарау III,  19-20, Жаттығу (1-5), бет 98-99 қайталау.

Сақталу заңдары

Табиғат құбылыстарының барлығын басқарып  отырған заңдар болады.

 

                                                               «Барлық физикалық құбылыстар сол

                                                                бір сақталу заңдарына бағынған»

                                                                                         Р.Фейнман

 

 

Адам алып таң ғажайып ісімен

Жекелендірілген  Оқыту Әдіс  Технологиясы

Ой тастаған түрімен

Зерделілер заманды алға жылжытқан

Физикалық заңдылықтар күшімен

Бір-біріне әсерлесіп, соқтыққанда денелер

Энергия, импульстік заңдылыққа бөленер

Сақталады олар жолмен өзіндік.

Міне ғажап  тек мән берсең сен, егер!

Импульс, энергия деп неге атаған ғалымдар

Ойланыңдар өткенді еске алыңдар!

 

ЖОӘТ  (Жекелендірілген  Оқыту Әдіс  Технологиясы)  негізі:

- Оқу парағының тақырыбы бойынша  оқуды ұйымдастыру

- Оқушылардың өзіндік әрекеті.

 

Сабақ жоспары:

1.Ұйымдастыру кезеңі.    3мин

2. Жалпылама қайталау.       5мин

3. Оқу парағымен таныстыру.       2мин

4. I тапсырма.     Логикалық сұрақтар.     5мин

5.II тапсырма.    Деңгейлік есептер.       10мин

6.III тапсырма.       Практикалық жұмыстар.         12мин

7.Сергіту сәті.      2мин

8.IV тапсырма.  «Физиктер  - лириктер»        3мин

9. Қорытындылау. Рейтингілік парақтар        3 мин

 

 

 

 

 

Оқу парағы.

Тақырыбы:  Сақталу заңдары.       

                                                               «Барлық физикалық құбылыстар сол

                                                                бір сақталу заңдарына бағынған»

                                                                                         Р.Фейнман

Тақырыпты оқу барысында

Білу керек:    дене импульсі

-         тұйық жүйе

-         күш импульсі

-         реактивті қозғалыс

-         энергия және оның түрлерін  (кинетикалық,  потенциалдық)

-         жұмыс. қуат.

-         энергияның сақталу және айналу заңын

-         импульстың сақталу заңын

 

Игеруге тиісті:   -  энергияның әртүрлеріне  мысалдар келтіру

- денеге әрекет етуші күштің импульсін анықтау.

-  дене импульсін анықтау

                              - сақталу заңдарын түсіндіре білу

- жұмыс, қуат, энергия  арасындағы байланысты көрсете

   білу.

 - физикалық шамаларды вектор және скалярға ажырату.

 - өлшемдерді ХБЖ   айналдыру.

 - формулаларды жатқа  білу.

 - реактивті қозғалыс  жылдамдығы  қандай шамаларға

    байланысты екенін білу.

 - ғарышты зерттеудегі жетістіктерді білу.

    

Әдебиеттер:  

1.Физика және астрономия.  9 сынып.      Р.Башарұлы   Д.Қазақбаева 

2.Есептер жинағы.     9 сынып.     Б.А.Кронгарт     С.М.Тезекбаев   

3.Физика.      9 сынып.      Р.Башарұлы   Д.Қазақбаева 

 

Алгоритм бойынша жұмыс істеу керек екенін есте сақта . Тексеруден өтіп, бағалау парағын толтыруды  және жол жиегіне  ескертпе жаса. Пайда болған сұрақтарды жауапсыз қалдырмауға тырыс. Өзіңді  өзің тексеруде  әділ бол, өйткені өзіңе және өзіңді тексерушіге де  көмегін тигізеді.

СӘТТІЛІК ТІЛЕЙМІЗ!

Тапсырма №1  Логикалық сұрақтар.  10 ұпай

Ауызша сұрақтарға жауап бер.

1.Табиғаттың  ең маңызды  сақталу заңдары қандай?       2 ұпай

 

2.Аталған денелердің қайсысының    Ек  және Еп  бар?     2 ұпай

А) Сығылған серіппеде.

Ә) Қозғалып   бара  жатқан  автокөлікте.

Б) Жардың шетінде жатқан таста.

В) Көтерілген жүкте.

 

3.Аталған  денелердің  қайсысында екі энергия да бар?           2 ұпай

А) Ілініп тұрған стендтерде.

Ә) Үстел үстінде жатқан кітапта.

Б) Мектептің физика кабинетінен математика кабинетіне бара жатқан оқушыда.

В) Атобуспен келе жатқан балада.

 

4.Ғарышқа сапар  шегіп,  ғылыми зерттеу жұмыстарына қатысқан  қазақ ғарышкерлерін ата?            2 ұпай

 

5.Энергияның сақталу және айналу заңын мектепте тәрбие және білім алудабайқалатынын қалай түсінесің?         2 ұпай

 

№1 тексеруден өту

Тапсырма №2  Деңгейлік  есептер.  20 ұпай

1.Теледидар  кинескопындағы  электрондардың  жылдамдығы 7*       Электронның  кинетикалық энергиясын  анықта? m e =9*кг 3 ұпай

2.Массасы 700г допты тепкенде футболшы оған 54 жылдамдық береді. Тебу уақыты 20 мк болса, тебу күшін тап?     5 ұпай

3.Массасы 50кг бала 5   жылдамдықпен жүгіріп келе жатыр,    2  жылдамдықпен келе жатқан массасы 100кг  арбаның үстіне қарғып мінді. Осыдан кейін арба қандай жылдамдықпен қозғалады?      6 ұпай

4.Массасы 250г дене 15   жылдамдықпен вертикаль жоғары лақтырылды.  Дененің лақтырылған мезеттегі кинетикалық энергиясын, ең жоғары нүктедегі  потенциалдық энергиясын  және  ең үлкен көтерілу биіктігін анықта?  6 ұпай

 

№2 тексеруден өту

Тапсырма №3  Практикалық жұмыстар.  

Кесте №1(толтыр)   Физикалық шамалар. Заңдар.

Физикалық шамалар

Белгі

Формула

Бірлігі

1

Дене импульсі

 

 

 

 

2

Күш импульсі

 

 

 

 

3

Кинет. энергия

 

 

 

 

4

Потенц. энергия

 

 

 

 

5

Энергияның сақталу заңы

 

6

Импульстың сақталу заңы

 

 

 

Кесте №2      Аспаптардың жұмысын көрсет

Аспап

Не үшін қолданылады?

 

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3тексеруден өту

ЖАРАЙСЫҢ!!!

Қосымша     Шығармашылық

Тапсырма №«Физиктер -лириктер».

Мына сөздерді (энергия, мектеп, білім, даму, заман) қолдана отырып, өлең шумақтарын жаз, ойыңды қорытындыла!

 

Жеке бағаланады  (20ұпай)

«Сақталу заңдары»  тарауы бойынша

 

РЕЙТИНГІЛІК ПАРАҚ

Т.А                                                                                          сыныбы  9 «ә»

 

Мах ұпай

Алынған ұпай

Кім тексерді

Кімді тексерді

Жалпы ұпай

Баға

 

 

 

 

1.

 

 

 

 

 

 

10 ұпай

 

2 ұпай

 

2 ұпай

 

2 ұпай

 

2 ұпай

 

2 ұпай

 

 

 

 

 

 

2.

 

3 ұпай

 

5 ұпай

 

6 ұпай

 

6 ұпай

 

 

20 ұпай

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

10 ұпай

 

10 ұпай

 

20 ұпай

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Барлығы

50 ұпай

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

20 ұпай

 

 

 

 

 

 

Барлығы: 50ұпай                    Бағалау критерии:

«5»  -   44-50

«4»  -   33-43

«3»  -   25-32

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Табиғат құбылыстарының барлығын басқарып отырған заңдар болады. «Барлық физикалық құбылыстар сол бір сақталу заңдарына бағынға"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Главный бухгалтер

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
