Сабақтың
тақырыбы:
Табиғат және адам
|
Мұғалімнің аты-жөні: Калаулинова Н.Ж
Күні:
20.09.2017
|
СЫНЫП: 7А
|
Қатысқан оқушылар саны: 5
|
Қатыспаған оқушылар саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
7.Т/А1.Мәтін
үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау.
7.Т/А5.
Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді
жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау.
|
Сабақ нәтижесі:
|
Оқушылардың
барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды
орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:
Топтық
жұмысты брлесе орындайды. Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
Оқушылардың
кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан
тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша
қосымша мәліметтер мен дәлелдер
келтіре алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке, жұптық,
топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында
тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
|
Тілдік құзіреттілік
|
Мәтін
үзінділері, табиғат
|
Ресурстар
|
Оқулық,
суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
География,
қазақ тілі, Қазақстан тарихы
|
Алдыңғы
оқу
|
«Қазақ
халқының ауа райын болжауы» деген тақырыпта эссе жазу
|
Сабақтың жоспары
|
Жоспарланған уақыт
|
Сабақ барысы :
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5 минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық
ахуал қалыптастыру: 3 минут
«Сәлем, бұл – менмін» жарнама жасау.
Қатысушыларды шаттық шеңберіне шақырып, «Сәлем, бұл – менмін»
жаттығуын жасату. Мұғалімдер өздерін жарнама жасап таныстырады.
Топтарға
бөлу. 2минут
Күн, Ай суреттері арқылы топқа
бөлу
Күн.
Жанындағыларға жылу сыйлап жарқырап жүретін сәуле шашып белсенділікпен
жұмыс жасайтын топ.
Ай. Ойшыл да арманшыл,
қиындықтарға мойымайтын ержүрек
оқушылар тобы
(Топ ережесін еске салу)
|
1-топ:
күн
2-топ:
ай
Тренинг
жазылған парақшалар
|
Жаңа
білім
10 минут
|
1-тапсырма Өлеңді оқушының мәнерлеп оқығанын
тыңдап, ақынның идеясын тақырыппен байланыстыр.
Синтез «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі
Өлеңдегі ақпаратты «Төрт сөйлем» тәсілін
пайдаланып айт
Пікір: оқыған өлең бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен
жаз.
Дәлел: өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде.
Мысал: Пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір.
Қорытынды: Тақырып бойынша қорытынды жаз
3 – тапсырма. Өлеңдегі қарамен жазылған сөздердің
түсініктемесін «Қос жазба» күнделігінде толтыр.
1 топ
Сөз
|
Түсіндірме
|
Дымқыл тұман
|
|
Бәйшешек
|
|
Қурай
|
|
Шуда жібін
|
|
2 топ
Сөз
|
Түсіндірме
|
Құржаң қағып
|
|
Қырда
|
|
Күзеу тозған
|
|
Оты жоқ
|
|
Кері
байланыс: 2 жұлдыз 1 тілек
|
Оқулық. Кеспе
мәтіндер.
Оқулық,қабырғаға
ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер.
|
Ортасы
15 минут
|
4 – тапсырма Мына сөздерге септік жалғауларын
жалғап, сөйлемдер құра.
1
топ 2 топ
Табиғат
ғаламшар
Жерасты
отындар орман
Мұхит
жері
5
– тапсырма
Табиғи
апаттар
SWOT тық талдау
1 – топ су тасқындары
2 – топ дауылдар
Кері байланыс: 2 жұлдыз 1
тілек
|
«Пкірлер»
парағы
әдісі, сұрақтар жазылған парақшалар,қалам.
Оқулықтағы
мәтінді оқып алады.
|
Сергіту
сәті
2 минут
|
«Қызыл
гүлім-ай» биі
|
Би
билейді
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10 минут
|
8- тапсырма «Табиғат пен адам өмірі бірлікте»
деген тақырыпта эссе жаз. Септік жалғауларын орынды қолдан.
|
Карточкада
жазылған терминдер
|
Бағалау
5 минут
Кері
байланыс
3 минут
|
Бағалау парақшасы Дұрыс жауапқа 5 балл.
Оқушының аты-жөні
|
«Төрт
сөйлем» тәсілі
|
«Қос
жазба» күнделігін толтыру
|
Берілген
сөздерді септеу
|
SWOT тық талдау
|
Балл
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия парағы
|
Бағалау
парақшасы
Қағаз
қиындылары.
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау
– Сіз қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау
- Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
жəне еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
·
|
·
|
·
|
Рефлексия
Сабақ
/ оқу
мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін
оқушылар
не
білді?
Сыныптағы
ахуал
қандай
болды?
Мен
жоспарлаған
саралау
шаралары
тиімді
болды ма?
Мен
берілген
уақыт
ішінде
үлгердім
бе? Мен
өз
жоспарыма
қандай
түзетулер
енгіздім
жəне
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай
екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай
екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ
барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|
|
|
|
|
|
|
|
|