Сынып:
|
5
«Ә»
|
Пәні:
|
Жаратылыстану
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
«Табиғаттағы
денелер мен заттар» «Табиғи құбылыстар» тарауларын қайталау
|
Оқу
мақсаты:
|
Оқушылардың дене, зат табиғат құбылыстары, туралы алған
білімдерін тиянақтау.
|
Табыс критерийлері
|
Барлық оқушылар:
|
Көпшілік оқушылар:
|
Жекелеген оқушылар:
|
а) өткен
тақырыптарды қайталау
ә)
сұрақтарға жауап береді
б)
тақырыпты толық меңгереді
|
а)
физикалық денелер мен өлшемдер
ә) таза
заттар және қоспалар
б)
табиғи құбылыстардың көптүрлілігі туралы айту
|
а) құбылыстар
туралы пікірін айтады
ә)
шығармашылық тапсырма орындай алады
б)
тәжірибелер жасайды
|
Уақыты
|
Кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мақсаты
|
Мұғалім
не істейді
|
Оқушылар
не істейді
|
Ресурстар
|
2мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық
ахуал тудыру
|
Бүгінгі
сабақ барысында бір-біріне жылы лебіздерін білдіру
|
Сабаққа
зейіндерін аударту
Оқушылардың
бір-біріне деген құрметін арттыру
|
Оқушылармен
сәлемдесіп, оқу-құралдарын тексеріп, күн ретін таныстыру
|
Оқушылар
күн ретімен танысты
|
|
3мин
|
Жұптастыру
|
Физикалық
денеге, затқа түсінік беру
|
Сыныпта
ынтымақтастық атмосферасы орнату
|
Оқушыларды
жұптастырамын
|
Оқушылар
отырған жұптарымен жұптасады
|
|
5мин
|
Ой
қозғау
|
Физикалық
дене және зат, атом және молекула дегеніміз не? Және олардың өлшем
бірліктері. Таза заттар мен қоспалар
|
Балалардың
ойын қозғау
|
Тақырыпты
оқып үйренудің қандай қажеті бар екендігіне тоқталамын. Интерактивті тақтаға
құбылыстарды жазамын
|
Оқушылар
ойларын ортаға салады
|
Бор, иіс
су
|
18мин
|
Мағынаны
тану және ажырата бәлу
|
Жұптық
жұмыс жасалады. Әр жұпқа танымдық тапсырмалар беріледі.Жұптар рөлдерге
бөлініп,тапсырмалар орындайды. Жұптық тапсырма:
1-жұп.
Физикалық құбылыс.
2-жұп.
Химиялық құбылыс.
3-жұп.
Дыбыстық құбылыс.
4-жұп.
Метеорологиялық құбылыс.
5-жұп.
Жарық және жылу.
6-жұп.
Электр және магниттік құбылыс.
7-жұп.
Механикалық қозғалыс.
8-жұп.
Табиғаттағы күш және тепе-теңдік.
|
Құбылыстардың
ерекшеліктерін таныту. Оқушылардың ойлауын қалыптастыру.
|
Әр
оқушыға өзін-өзі бағалау парағын таратамын.Әр жұпқа орындауға тиісті тапсырма
мазмұнын түсіндіремін.
|
Әр
тапсырма сайын критерий арқылы өзіне ұпай қойып отырады.Тапсырманың орындалу
барысын мұқият тыңдайды. Өздеріне берілген тапсырманы талапқа сай орындауға
тырысады.
|
Плакат,маркер,қалам,оқушылардың
атлас, кескін картасы.Парафин шамы, тұз,бенгаль шамы, бор, ине, мұз
|
1мин
|
Сергіту
кезеңі
|
|
|
«сергіту
сәті»
|
Оқушылар
жеке сергіту сәтін орындайды
|
|
3мин
|
Ой
толғау
|
Жаратылыстану
ғылымының басқа ғылымдармен байланысын түсіндіру
|
Түймедақтың
гүлдерін толтыру
|
Оқушыларға
түсіндіру
|
Оқушылар
тақтаға толтырылған гүл жапырақтарын қыстырады
|
Магниттер
|
5мин
|
Ой
толғаныс
|
Дүниежүзілік
мұхит және оның бөліктері. Материктер мен аралдар. (картамен жұмыс)
|
Оқушылардың
өтілген тақырыптары бойынша білімдерін тексеру
|
Оқушыларға
тапсырма береді
|
Оқушылар
мұхит, теңіз,шығанақ,материк, аралдарды стикерге жазып іледі.
|
Дүниежүзінің
жартышарлар картасы.
|
5мин
|
Қорытындылау
|
Географиялық
диктант, сөйлемді аяқтау.
|
Оқушылардың
сабақты меңгеруі.
|
Оқушыларға
сөйлемді тақтаға дайындау.
|
Ауызша
сөйлемге керекті сөздерді қойып аяқтайды.
|
Слайд
|
1мин
|
Үй
тапсырмасы
|
1.Өтілген
тарауды қайталап, тестке дайындалу
|
Оқушылардың
ізденушілік қабілеттерінбайқау
|
Үйге тапсырма
береді
|
Үй
тапсырмасын күнделіктеріне жазып алды
|
Слайд
|
1мин
|
Рефлексия
|
Бүгінгі
сабақ бойынша кері байланыс
|
Оқушылардың
сабақ барысы туралы пікірін білу
|
Үлестірмелі
қағаздарды таратып беру
|
Кері
байланыс парағын толтыру
|
Үлестірмелі
қағаздар
|
1мин
|
Бағалау
|
|
|
Алдын-ала
берілген бағалау парақшалары бойынша білімін бағалау.
|
Бағалау
парақшаларында қойылған ұпай сандарын айтып шығады.
|
Бағалау
парақшалары.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|