130450
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокНачальные классыКонспекты"Табиғатты қорғайық" 2 сынып

"Табиғатты қорғайық" 2 сынып

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

hello_html_7112b808.gifhello_html_647d3783.gifhello_html_m2a95dc51.gifhello_html_54939489.gifhello_html_m224aab21.gifСабақтың тақырыбы: Табиғатты қорғайық

Мақсаты:

  1. Табиғаты қорғаудағы маңызын түсіну, прогрестің дамуына байланысты проблемаларды зерттеу.

  2. Танымдық қабілеттерін дамыту.

  3. Табиғатты қорғауға өз үлестерін қосуға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, бейнефильмдер, сөздіктер, қима қағаздар.

Әдіс-тәслі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, топтастыру, ой қозғау, зерттеу, венн диаграммасы, инсерт.

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі

1. Псих-қ дайындық

2.Топқа бөлу (топ жетекшілерін тағ)

3.Смайликтер тарату

4.Бағалау парағы

5.Таза беттер тарату

II.Мотив-қ кезең

1.Үй тап. тексеру (конкрус түрінде 1,2,3 топ)

2. R: оқушыларды бағалау

III.Операц-қ кезең

1.Жаңа сабаққа шығу (видио)

- Жан-жағымызды қорщаған не ?

- Ата-бабамыздан қалған жер байлығын, аманатын не істеу керек ?

- Табиғатты қорғау, аялау, бүлдірмеу (мәндес сөздер)

Тақырыбы: Табиғатты бүлдірмейік

2.Оқулықпен жұмыс

а) мұғ оқуы

ә) іштей оқу

б) жаппай оқу

в) тізбектей оқу

3.Сөздік жұмысы

Саф ауа – таза ауа

Азон – ауа қабаты

Ғаріп – ауру, мүгедек

4.Дәптермен жұмыс

5.Ой қозғау

(1 тап)

1 топ– Мәтінмен жұмыс, негізгісін бөлу.

Құс қырылды, азайып барады, ауа бұзылды. (Неге?) проб сұрақ

Себебі: Машина, зауыт, газ, көмір ауаны ластайды.

Шығу жолы: Қызыл кітапқа енгізілді

Дүние тану: беті –

2 топ Теңізді былғадық, ядролық бомба жарылды

Проб сұрақ – ҚР қандай теңізі туралы айтылған?

  • Абайдын туған жері?

Қазақстан географиясы беті –

Арал теңізінің проблемасы

3 топ Табиғатқа жасап жатқан қастандық, заманыма ренжимін, келер күнге сенемін.

Семей полигоны

Павлодар обл географиясы беті –

R: 1989 ж О. СҮлейменовтың басшылығымен «Семей-Невада» қозғалысы болды

(видио) Полигон зардабы

Сал ауруы

Демікпе

Обо

Өкпе

Таза болса табиғат - аман болар адамзат

6.Денсаулық кідірісі

R: Тас төбеден қара бұлтты төндірмей,

Жер-Ананың байлығы мол, тең бірдей.

Осы байлық баршамызға жетеді,

Пайдалансақ табиғатты бүлдірмей.

Табиғаттан, Жер-Анадан нәр аламыз, асырайды.

а) - Егер табиғатты қорғамасақ не болады?

(Құстар, аңдар жойылады, сулар тартылыды, адамдар ауруға ұшырайды, қоқыстар көбейеді т.б.)

ә) – Қазақстанда экологиясы ластанған жерлерді ата.

Павлодар қаласы индустриялы қала, зауыттар көп, ГРЭС бар, көмір,

Май ауданы полигон

R: Бағалау

(2 тап) Карточка тарату

Прогрестің дамуына байланысты проблемалар

  • Табиғаттың бүлінуіне нелер әсер етті?

1 топ

2топ - оқу, талдау

3топ

(видио)

Ойлан тап

R: Проблема Шығу



Қондырғы орнату Қондарғы орнату Қондырғы орнату

Қоқыс өңдеу

зауытын ашу

Бір тал кессен он

Тал ек



Қазіргі ең үлкен проблема : Арал теңізі – дүние жүзін аландатты. Оның қайта қалпына келтіру мүмкіндігі жоқтың қасы.

Арал тағдыры (Фотолар)

R: Табиғатсыз адамның күні жоқ, оны айтуға табиғаттың тілі жоқ.

Табиғатты қорғауға өз үлесімізді қосуымыз керек (Қандай?)

Ағаш отырғызу, орманды өрттен қорғау, қоқыстарды жинау, құстарға қамқорлық көрсету.

Бағалау

R: Не білем? Не білдім? Не білгім келеді?

«Қызыл кітап» Арал теңізінің жойылуы Өз қаламыздың экологиясы

Табиғат туралы Полигон



IV.Үйге тапсырма: 1)Фото сурет жинау

Зауыттар туралы мәліметтер жинау

Альбом жасау

2) Мәнерлеп оқу

V. Қорытындылау:

Сабағымыздың мақсаты не еді?

Табиғатты қорғау, аялау, проблемалардан шығу әдістерін талдау, өз үлесімізді қосу.

Тамаша ғой

Бүгін сен

Табиғатқа жүгінсің,

Құлақ түріп,

Көз тігіп,

Төңірекке үңілсең.

Ескерту: Табиғат аясын ластама,. Ағаш, гүл отырғыз және оны күт.

Видио - «Өз елім» Муз Арт .











Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: Табиғатты қорғайық

Мақсаты:

1.     Табиғаты қорғаудағы маңызын түсіну, прогрестің дамуына байланысты проблемаларды зерттеу.

2.     Танымдық қабілеттерін дамыту.

3.     Табиғатты қорғауға өз үлестерін қосуға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, бейнефильмдер, сөздіктер, қима қағаздар.

Әдіс-тәслі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, топтастыру, ой қозғау, зерттеу, венн диаграммасы, инсерт.

Сабақ барысы:                                                                            

I.Ұйымдастыру кезеңі

1. Псих-қ  дайындық

2.Топқа бөлу (топ жетекшілерін тағ)

3.Смайликтер тарату

4.Бағалау парағы

5.Таза беттер тарату

II.Мотив-қ кезең

1.Үй тап. тексеру (конкрус түрінде 1,2,3 топ)

2. R: оқушыларды бағалау

III.Операц-қ кезең

1.Жаңа сабаққа шығу (видио)

-  Жан-жағымызды қорщаған не ?

- Ата-бабамыздан қалған жер байлығын, аманатын не істеу керек ?

- Табиғатты қорғау, аялау, бүлдірмеу (мәндес сөздер)

Тақырыбы: Табиғатты бүлдірмейік

2.Оқулықпен жұмыс

а) мұғ оқуы

ә) іштей оқу

б) жаппай оқу

в) тізбектей оқу

3.Сөздік жұмысы

Саф ауа – таза ауа

Азон – ауа қабаты

Ғаріп – ауру, мүгедек

4.Дәптермен жұмыс

5.Ой қозғау

(1 тап)

1 топ– Мәтінмен жұмыс, негізгісін бөлу.

Құс қырылды, азайып барады, ауа бұзылды. (Неге?) проб сұрақ

Себебі: Машина, зауыт, газ, көмір ауаны ластайды.

Шығу жолы: Қызыл кітапқа енгізілді

Дүние тану: беті –

2 топ Теңізді былғадық, ядролық бомба жарылды

Проб сұрақ – ҚР қандай теңізі туралы айтылған?

-       Абайдын туған жері?

Қазақстан географиясы беті –

Арал теңізінің проблемасы

3 топ Табиғатқа жасап жатқан қастандық, заманыма ренжимін, келер күнге сенемін.

Семей полигоны

Павлодар обл географиясы беті –

R: 1989 ж О. СҮлейменовтың басшылығымен «Семей-Невада» қозғалысы болды

(видио) Полигон зардабы

Сал ауруы

Демікпе

Обо

Өкпе

Таза болса табиғат - аман болар адамзат

6.Денсаулық кідірісі

R: Тас төбеден қара бұлтты төндірмей,

Жер-Ананың байлығы мол, тең бірдей.

Осы байлық баршамызға жетеді,

Пайдалансақ табиғатты бүлдірмей.

Табиғаттан, Жер-Анадан нәр аламыз, асырайды.

           а) - Егер табиғатты қорғамасақ не болады?

 (Құстар, аңдар жойылады, сулар тартылыды, адамдар ауруға ұшырайды, қоқыстар көбейеді т.б.)

           ә) – Қазақстанда экологиясы ластанған жерлерді ата.

Павлодар қаласы индустриялы қала, зауыттар көп, ГРЭС бар, көмір,

Май ауданы полигон

R:    Бағалау

(2 тап) Карточка тарату

Прогрестің дамуына байланысты проблемалар

-       Табиғаттың бүлінуіне нелер әсер етті?

1 топ                      

2топ              -  оқу, талдау

3топ

(видио)

Ойлан тап

R:              Проблема                                              Шығу

 

             Қондырғы орнату                             Қондарғы орнату                 Қондырғы орнату

                                                                                                                       Қоқыс өңдеу        

                                                                                                                       зауытын ашу

                                                                                                                      Бір тал кессен он

                                                                                                                   Тал ек

 

Қазіргі ең үлкен проблема : Арал теңізі – дүние жүзін аландатты. Оның қайта қалпына келтіру мүмкіндігі жоқтың қасы.

Арал тағдыры (Фотолар)

R: Табиғатсыз адамның күні жоқ, оны айтуға табиғаттың тілі жоқ.

Табиғатты қорғауға өз үлесімізді қосуымыз керек (Қандай?)

Ағаш отырғызу, орманды өрттен қорғау, қоқыстарды жинау, құстарға қамқорлық көрсету.

Бағалау

R: Не білем?                          Не білдім?                                   Не білгім келеді?

«Қызыл кітап»                    Арал теңізінің жойылуы       Өз қаламыздың экологиясы

Табиғат туралы                        Полигон

 

IV.Үйге тапсырма: 1)Фото сурет жинау

Зауыттар туралы мәліметтер жинау

Альбом жасау

2) Мәнерлеп оқу

V. Қорытындылау:

Сабағымыздың мақсаты не еді?

Табиғатты қорғау, аялау, проблемалардан шығу әдістерін талдау, өз үлесімізді қосу.

Тамаша ғой

Бүгін сен

Табиғатқа жүгінсің,

Құлақ түріп,

Көз тігіп,

Төңірекке үңілсең.

Ескерту: Табиғат аясын ластама,. Ағаш, гүл отырғыз және оны күт.

Видио -  «Өз елім» Муз Арт .

 

 

 

 

 

 

 
