Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Технология / Другие методич. материалы / Тақырыбы: "Ағашты жартылай қыйылыстыру" (8 сынып)

Тақырыбы: "Ағашты жартылай қыйылыстыру" (8 сынып)

Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy

  • Технология

Поделитесь материалом с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Ағаштарды жартылай қиыстыру.

Сабақтың мақсаты: Ағашпен жұмыс атқару кезінде кездесетін бөлшектерді қиыстыру,біріктіру жайлы білімдерін және іскерліктерін қалыптастыру.

Сабақтың міндеттері:

  1. Ағаш бөлщектерін қиыстыру жайлы білімдерін қалыптастыру.

  2. Шығармашылық ойлау мен кеңістіктік елестетудің дамуына ықпал ету.

  3. Жұмыс кезінде мұқият болу және еңбек нысандарына ұқыптылықпен қарауға тәрбиелеу.

  4. Оқушылардың сөйлеу тілін жетілдіру (техникалық сөздік қорын байыту).

Пәнаралық байланысы: сызу, математика, орыс тілі

Сабақ түрі: Дәстүрлі

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту, аралас сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, практикалық

Қолданылатын технология: ұжымдық оқыту технологиясы

Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: дайын үлгі, қашаулар, ағаш балға, қалам, сызғыш, бұрыштама, ағаш өңдеу үстелі.

Дидактикалық материалдармен қамтамасыз ету: презентация, видео

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу және олардың сабаққа дайындығын бақылау, түгендеу

II. Жаңа сабаққа бет бұру кезеңі.

  1. Ағашты қаралтым өңдеуге қандай қашауларды қолданады?

  2. Ағашты таза өңдеу үшін қолданатын қашаулар қандай болады?

  3. Қашаулардың бұрыштарының үшкірлігі жұмсақ ағаш өңдеуге, қатты ағаш өңдеуге қандай болу керек?

  4. Қолмен жонғыш кескіштер қандай болаттан жасалады?

III. Жаңа сабақ.

Ұжымдық оқыту технологиясының талабы бүгінгі оқытудың негізгі мақсатымен үндеседі. Оқушыны үнемі жұмысқа дағдыландыруға үйретеді. Технологияның ерекшелігі оқушылар жұптаса жұмыс жүргізген кезде бір-бірінің білімін толықтырып, өз беттерінше жұптаса жұмысқа үйренеді.

Ағаш ұсталағы мен ағаш шеберлігі саласындағы жұмыстарды атқару кезінде ағаш бөлшектерді құрастыру,топтастыру,ұластыру және бұрыштарды байланыстыру сияқты шараларды жүзеге асыруға тура келеді.

Ағаш бөлшектерді бұрыш арқылы құрастырып-бекіту:

  1. Ағаштарды жартылай қиыстыру;

  2. Жартылай шеңберді тетік арқылы құрастырып бекіту.

  3. Таба ұстағыш тәрізді тетіктің көмегімен құрастырып-бекіту арқылы жүзеге асады.

Бұрыш арқылы қиыстыру суреттеріhttp://remstroyinfo.ru/tom18/pic13.jpg

http://www.germostroy.ru/photos/artical/encl_6.jpghttp://tihon32.ru/wp-content/uploads/2011/12/2011-12-09_120252.png



http://go2.imgsmail.ru/imgpreview?key=2920305d101b3bb2&mb=imgdb_preview_234http://go2.imgsmail.ru/imgpreview?key=1549305b8a97a36a&mb=imgdb_preview_838



Ағаш бөлшектерді крест тәрізді бекіту кезі.

http://dogorg.ru/dogorg/645.jpg

Ағаш бөлшектерді топтастыру:

  1. Ұштастыра топтастыру.

  2. « Мұртына матастыра» топтастыру.

  3. Ағашты жартылай жарып топтастыру.

  4. Жапсырма құлып арқылы топтастыру.

  5. Қиғаш жапсырма құлып арқылы топтастыру.

  6. Тігінен салынған керілме құлып арқылы топтастыру.

  7. Қиғаш салынған керілме құлып арқылы топтастыру.

http://the-master.ru/sites/default/files/ris-118.jpg

http://the-master.ru/sites/default/files/ris-119.jpg





Ағаштарды ұластыру арқылы бекіту.

  1. Ағаш бөлшектерді жартылай жару арқылы бұрандамен бекітіп ұластыру.

  2. Жасырын тиекті-кертікті тетіктермен ұштастыра ұластыру.

  3. Тарақ тәріздес тетіктермен ұштастыра ұластыру.

  4. Жартылай жарып біріктіріп, сыртынан хомутпен бекіту арқылы ұластыру.

http://www.remstroyinfo.ru/tom18/pic15.jpg

Бұл биіктігі бойынша ұластыру бөренені бір-біріне жалғау кезінде қолданылады.

Ағаш бөлшектерді біріктіру жұмыстары көп болса, онда оны ағаш өңдеу білдектерімен, қол электр аспаптарымен жасайды.

Белгі салу кезінде өткір ұшталған карандашты қолданған дұрыс. Бұл сызықтың дәлдігіне кепілдік береді.

Ара,қашаулар қайралған, өткір болуы керек.

Ағашқа белгі салар құралы «рейсмус» деп аталады. «Рнйсмус» неміс тілінен аударғанда – «параллель сызықтар жүргізетін құрал» деген мағына береді. Оның көмегімен дайындамаға сызықтар жүргізіледі. Жұмыс кезінде қауіпсіздік ережесін сақтау керек. Аралағанда бағыттағыш тақтайды (стусло) қолданады.

Қашау үшін дайындаманы мықтап бекітіп алады; төсем тақтайды пайдаланады. Қашаудың қозғалысы (өзіңнен әрі қарай» болуы керек.

IV. Ағаштарды жартылай қиыстыруға арналған видео фильмді тамашалайық.

V. «Әрі қарай жалғастыр»

Мақал-мәтелдер.

  1. Жігітке жеті өнер аз,

....................... (Жетпіс өнер көп емес.

  1. Өнерлі жігіт өрде озар,

..............(Өнерсіз жігіт жер соғар)

  1. Жантақтан ине,

............(Жаңқадан түйме жасаған)

  1. Темірге тіл,................(Жаңқаға жан бітіретін)

  2. Шешеннің сөзі мерген, ...........(Шебердің қолы мерген)

  3. Қолың ұста болсын,........(сөзің қысқа болсын)

  4. Өнерлінің өзегі........(талмас)

  5. Оймақ пішсең де.........(ойлап піш)

  6. Еңбек ептілікті................(сүйеді)

  7. Күш жақсы, күштен........(іс жақсы)

VI. «Ойнайық та, ойлайық»

Жұмбақ шешу.

  1. Керегенің басында кетпен құйрық,

Кесіп алса таусылмас кепкен құйрық. (қайрақ)

  1. Елу аяқты, екі қолды,

Салады елу аяқпен жалғыз жолды. (ара)

  1. Кішкене ғана келіншек,

Төбесінде түйіншек. (шеге)

  1. Кедір-бұдыр тақтайды,

Тегістейді тілімен,

Жеген асын татпайды,

Шығар желке түбінен. (сүргі)

  1. Есіктегі құлыпқа,

Ұя жасау-өнерім.

Шаңырақтан уыққа

Үңгір қазып беремін. (қашау)

VII. Бекіту сұрақтары:

  1. Ағаш бөлшектерін құрастыру тәсілдерін айтып беріңдер.

  2. «Ағаш бөлшектерін жартылай қиыстыру» дегенді қалай түсінесіңдер?

  3. Рейсмус дегеніміз не?

  4. Қалдықпен шабу дегеніміз не?

VIII. Зертханалық сабақ.

IX. Үйге тапсырма.

24 оқу



Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs

Автор
Дата добавления 15.01.2016
Раздел Технология
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров209
Номер материала ДВ-342736
Получить свидетельство о публикации

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.

Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.

Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests


Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх