Сабақтың тақырыбы: Мәтін, мәтіннің
түрлері .
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Оқушыларды мәтін және оның түрлерімен таныстыру. Берілген тапсырманы
орындау барысында оқушылардың ой- өрісін кеңейту, тіл байлығын дамыту.
Дамытушылық: Оқушыларды топпен .
жеке шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету.Оқушыларды өздік жұмыс
істеуге үйрету, ізденуге үйрету.
Тәрбиелік: Сауатты
және көркем жазуға баулу. Тиянақтылыққа , еңбексүйгіштілікке тәрбиелеу .
Сабақтың түрі : Жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс:
ана тілі ,дүниетану
Сабақтың көрнекілігі:
Суреттер ,
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру.
Қазақ тілі - өз тілім ,ана тілім,
Абай , Мұхтар сөйлеген дана тілім .
Қастерлейді ұл- қызың мәңгі сені
Қуанышым ,бақытым , дара тілім .
Енді тақтаға қараймыз .Осы сөздердің
айырмашылығын табамыз . Сөйлемдерде не туралы айтылған ? Оқушылар
тақтадағы сөйлемдерді оқиды .
1. Ереже
: Мәтін мағына жағынан өзара байланысты екі не одан да көп сөйлемнен
құралады . Мәтінге ат қоюға болады . Тақтадан мәтінді оқимыз және оған
ат қоямыз .
2. Бұғы
– сиырға ұқсас жануар . Оның мүйізі бұтақша тармақтанып өседі .Олар
суыққа төзімді. Қыс кезінде қарға батпай жүру қиын . Бұғылар мүк пен
қынаны жейді .
1.
Бұғы қандай жануар ? - Сиырға
ұқсас жануар .
2.
Оның қандай ерекшелігі бар ? -Олар
суыққа төзімді .
Тірек
сөздерді пайдаланып мәтін құра .
3.
Тақырыбы: Көше тәртібі .
Тірек
сөздер : көше қиылысы ,көлік , бағдаршам , оң жақ , сол жақ , жаяу жүргінші
жүретін жол .
Көшеде
сақ бол ! Бағдаршамның жануына қара . Жаяулар
жүретін жолдан өт. Жолдан өткенде көліктерден абай бол .
Мәтін
3 бөлімнен тұрады .
ü Басы.
Әкем екеуіміз бақ ішінде қыдырып
жүрміз .
ü Негізгі
бөлімі. Уақиға болған жер .
ü Соңы.
Уақиғаның аяқталуы .
Мәтіннің
түрлері
Сергіту
сәті:
Өзім
жақсы баламын
Айтқан
тілді аламын.
«Су
әкеле ғой »- десе,
Су
әкеле саламын . –Қандай бала ? Ұқыпты ,тәртіпті ,әдепті .
Орындап
тұрған кім ? - Бала .
Мәтіннің
қай түріне жатады ? – Сипаттау ( қандай ?)
Шығармашылық
тапсырма . Ребусты шеш .Шешуіндегі сөзге мәтін құра .
9 ’’’ 40 ’’’
’’’’’ гүл
Тоқылдақ
( пайымдау мәтінін құрастыр)
Неліктен
? Тоқылдақ орманды құрт- құмырысқалардан қорғайды .
Өсіп тұрған ағаштар шірімесін деп ойлайды .Құстардың балапандары
ауырмасын , аман жүрсін деп тілейді .
Дәптермен
жұмыс .
Аюдың денесі ірі .Жүні бір түсті келеді .Аю - жыртқыш аң .
Мәтіннің
қай түріне жатады ?
«
Адасқан сөздер» ойыны . Мәтіннің сөздері адасып кетіпті , сұрақтарын орын
–орындарына қойып , дұрыстап оқып шығайық .
Балалар
, бүгін қандай тақырып өттіңдер ?
Мәтіннің
ережесін айтып , сабағымызды қорытындылаймыз .
Үйге
тапсырма: Жаттығу 150-151
Оқушылардың
білімдері бағаланады .