Инфоурок Начальные классы ПрезентацииТақырыбы: "Ұйқышыл" (Әдебиеттік оқу)

Тақырыбы: "Ұйқышыл" (Әдебиеттік оқу)

Скачать материал



Пәні: әдебиеттікоқу

Сынып: 2 Г

Сабақтың  тақырыбы

Аңқауарыстан (ертегі)

Сабақтың мақсаты

Ертегітүрлеріментаныстыраотырып, ертегінітүсініпоқу, мазмұндау

Сабақтың міндеттері

Ертегікейіпкерлерініңіс - әрекетінемінездеме беру, ертегідегінегізгіойдыашуЕртегінітүсініп, мәнерлепоқудағдыларынқалыптастыраотырып, ой - пікірлерінқорытындылапайтушеберліктерін, сөйлеуәрекеттерінжетілдіретүсу;
«Анық - қанығынабармайісістеме, асықпа» дегенқағиданыбасшылыққа ала отырып, алдауарбаужаманқасиетекенінтүсіндіру

Күтілетін нәтиже

Ертегікейіпкерлерініңіс - әрекетінемінездемебереді, ертегідегінегізгіойдыашады

Ертегінітүсініп, мәнерлепоқудағдыларынқалыптастыраотырып, ой - пікірлерінқорытындылапайтушеберліктерін, сөйлеуәрекеттерінжетілдіретүседі;
«Анық - қанығынабармайісістеме, асықпа» дегенқағиданыбасшылыққа ала отырып, алдауарбаужаманқасиетекенінтүсінеді

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер

Сұрағыне?суреттіәңгіме, рөлдегіоқушылар,үшқадамдысұхбат, ақпараттар минуты, жағдаяттаншығу , түрткі болу сұрақтары.

Негізгі дерек-көздері

Оқулық, дидактикалық материалдар, бастауыш сыныпта оқыту әдістемелік журнал, ғаламтор

ресурстар

Қимақағаздар, оқулық, суреттер

7 модульдыңкіріктірілуі

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Оқушыларды жасе решеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Оқытудағы басқару және көшбасшылық. АКТ

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімніңіс-әрекеті

Оқушылардыңіс-әрекеті

Ұйымдастырукезеңі

 

 

Психологиялық тренинг

 

 

Топқа бөлу

  1. Сабаққаназарынаудару
  2. Құралдарынтүгендеу

«Әдеміесім»

 

1-топ – арыстан

2-топ – түлкі

3-топ – қоян

 

Алтын ереже:

  1. Белсенділіктаныту
  2. Мәмілегекелу
  3. Тәртіптісақтау
  4. Ұйымшыл болу
  5. Уақытпенсанасу
  6. Бір-біріміздіңпікіріміздітыңдау
  7. Ойдыашықайту
  8. Мақсатқажету

Құралдарынтүгендейді

Оқушыларшеңбердеөздерініңесімдеріне сын есімқосыпайтады.

Оқушыларқалағансуреттеріналыптопқабөлінеді

 

 

Ереженіестесақтайды

 

Білу

Кім? Не? Нені? Қашан? Қандай? Қалай? Не істеді?

 

 

 

Сұрағы не?

 

-Балалардыоқуғашақырған

Ы. Алтынсаринныңөлеңі«Кел,балалароқылық!» депаталады

-«Ата-анаалдындығыборышың»дегентіркестегі «борышың» сөзінбасқашақарызыңдепайтуғаболады

-Өлеңжазатынадамдыжазушыатайды

-ТұңғышәліппеоқулығынжазғанА.Байтұрсынов

-ҚартқожаЖ.Аймауытовтыңкейіпкері

 

 

 

 

жауаптарғасауалдарғақояды

 

Түсіну

Неге?

Неліктен? себебі?

Не үшін

Суреттіәңгіме

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түрткі болу сұрақтары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-топ: 

2-топ:

3-топ:

 

-Бұлсуреттегіәңгімелерді не депатауғаболады?

-Бұлертегілербізгеқалайжеткен?

(атаданбалағаауызбаауызжетеді)

- Адамдардыңмінез - құлықтары да әртүрліболады. Ақын - жазушыларадамдардыңмінезінмысалғаалып, қуадамды неге теңеген? (түлкіге)

- Қорқақадамды? ше (қоянға)

-Батыл, өжетадамдарды (арыстанға)

Атаданбалағамирасболып не қалғандепойлайсыздар ?

Атаданқалғанмұра

Ертегілертөрттүліктуралыжырлар

Аңыздарөтірікөлеңдер

Мысалдаржұмбақтар

Жаңылтпаштармақал-мәтелдер

Шешендіксөздер

  • Ертегілердіңнешетүрі бар?

 

Ертегілер

Жан-жануарлар,қиялғажайып

 

Шыншылертегілер

Суреттебейнеленгенсәттіңалдында не болғанынжәнекейін не болатынынәңгімелейді

 

 

 

 

Сауалдарғажауапбереді, өзойларыменбөліседі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ақпараттар минуты

.- Біздіңбүгінгісабағымыздыңбастыкейіпкерлерін табу үшінмынажұмбақтардыалдыменшешіп алайық:1. Өзіширақөзіқу,Жүргенжеріайқай - шу (Түлкі)
Түлкі – иттұқымдасынажататынаң. Түсі жирен, сұрғылтсары. Жүнітығызәріжұмсақ. Орманда, өзен - көлжағалауларында, тау баурайларындамекендейді. Олтауық, балық, тышқанжәнеқұстарменқоректенеді. Түлкі – қу, айлакер
.
2. Біраң бар қайратыкөпболғанкүшті, Басынанөткізедіәрбірісті (Арыстан)
Аңдардыңпатшасы – арыстан. Арыстан – айбатты, жыртқышаң. Көбінесешөлдіжерлердекездеседі. 30 - 35 жылөмірсүреді. Хайуанаттарбағындакездеседі.

 

3. Әртүрлі, орта бойлы, ұзынқұлақ, Өзінеміндеттесе, қызметқылмақ. (Есек)
 Есек ( [link] Есек 18 – 20 жылтіршілікетеді.

 

 

 

 

 

 

 

Жұмбақшешуарқылыертегікейіпкерлерінтабады, солкейіпкерлертуралыбілгендерінортағасалады

 

Қолдану

оқулықпенжұмыс

«Рөльдегіоқушыларстратегиясы»

 

 

Сергітусәті

«Аңқауарыстан»

 

1.Баяндаушы:ертегінің мазмұнынбаяндайды

2.Сұрақ қоюшы: ертегіжелісібойыншасұраққояды

3.Сөз тапқыш:ертегіденжаңасөзтабады

4.Дәнекер: өмірменбайланыстырады

«Кірпі» би

 

1,2,3,4- кесанауарқылырөлдердібөліпалады

 

 

 

талдау

Салыстыр, айырмашылығынеде? Ұқсастығынеде? Тақырыптыңбастыидеясы

Үшқадамдысұхбат

1-топ – Өзіңшешкенжұмбақтарғажәнеертегігесүйеніп, кейіпкерлердісипатта.

2-топ – Әрбағандағысөздерқайкейіпкергетиістіекенінайт. Әрбағандабірсөзартық. Ол-басқакейіпкерлердіңсөзі, соны тап.

Мұңыншағады. Хал-жайынсұрйды

Соңынанереді3-топ

Қулығынабасады.Көңілінсұрайды.

Шомылыпкеледі

Айқайсалады

Өлерболғанынайтады . Бас салады

 

 

Мұғалімніңаты-жөні

Нурханова Света

№6 орта мектеп

3-апта

.10.2014 жыл

3-сабақ

Сабақтың тақырыбы:

Ертегі «Ұр тоқпақ»

Сілтеме

Әдебиеттік оқу 2 сынып «Атамұра» 2013жыл. Қабатай Б.Т. Рахметова С.Р

Жалпымақсаты

Оқушылардыңеркінсөйлеп, ойларынашықжеткізулерінесыншылкөзқарасбайқауларынамүмкіншіліктуғызу.

Міндеттері

1.      Жат қылықтанаулақболуғатәрбиелеу

2.      Өзіндікжұмысістеуге, ізденугеүйренеді.

3.      Шығармашылыққабілетіндамыту.

Оқытунәтижесі

Өзбетіншежинақтауға, қорытындылауға, сынитұрғыданшешімқабылдауға, қарым – қатынасдиалогынқатысуға,сұраққояотырып, жауапалуға ,өзін – өзібағалауға, талдаужасауға, өзбілімінөмірдеқолданабілугеүйренеді.

Тапсырмалар

1.Үй тапсырмасы.

«Галереянышарлау» әдісіментексеріледі.

2.Қызығушылығын ояту.

Ойқозғау. Сұрақ – жауапарқылы (диалог)

Ертегілердіңқандайтүрлерінбілеміз?

3.Жаңа мағынанытаныту.

«Ойшақыру» Кітаппенжұмыс:

Ертегінімәнерлеп,түсініп, тізбектейжалғастырыпоқу.

«Миғашабуыл» Сұрақ-жауап.

1.Ертегі көбінеқалайбасталадыекен ?

2.Ертегі қалайаяқталған.

 

4.«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі

1 топ.Шалғасипаттамабер. Ұнайма? Неге? Балаларғамінездемебер. Ұқсағыларыңкелеме? Неге?

2 топ. Семантикалық карта .

3 топ.«Ертегі» сөзінебірайналымсөйлесу.

4.      топ.Әңгіменіңұнағанжақсыжақтарын, ұнамағанжақтарынайт.

4.Жеке оқушыменжұмыс. Тестіктапсырмалар

Жүргізілетінжұмысым

Уақыты

Мұғалімніңіс-әрекеті

Оқушылардыңіс-әрекеті

Оқуүшінбағалаужәнеоқудыбағалау

 

Мотивациялықкезең

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Операциялықкезең

15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексиялықкезең

15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялықахуал

«Жақсыкөру» жаттығуы

Өзінжақсыкөруүшінбірретшапалақ

Туғанжертабиғатыүшінекіретшапалақ

Бір-біріміздіжақсыкөруүшінүшретшапалақ

Анамыз бен жанұямызүшінкөпшапалақ

Топқабөлу .(Ұртоқпақ, қасқыр мен түлкі, байлық пен ақыл, сақина) өтілгенертегілердіңаттарынабайланысты

оқушылартопқабөлінеді.

Өзорындарынажайғасады.

Оқушылардыбүгінгісабақтыңтақырыбыжәнемақсатыментаныстыру.

Бағалаукритерийлеріментаныстыру.

Бағалаукритерийлері.

1.Үй жұмысынорындау;

2.Қосымша сұрақтарғажауапберу;

3.Жаңа сабаққабелсендіқатысуы;

Үйтапсырмасынтексеру.«Галереянышарлау» әдісіментексеріледі.

Қызығушылығынояту. Ой қозғау.Сұрақ – жауапарқылы (диалог) Ертегілердіңқандайтүрлерінбілеміз?

Жаңамағынанытаныту.

«Ой шақыру»Кітаппенжұмыс: Ертегінімәнерлеп,түсініп, тізбектейжалғастырыпоқу.

«Миғашабуыл» Сұрақ-жауап.

1.Ертегі көбінеқалайбасталадыекен ?

2.Ертегі қалайаяқталған

Сергітусәті.

Арқаларынасурет салу.

«Ойлан, жұптас, талқыла» Топпенжұмыс

1 топ.

Шалғасипаттамабер. Ұнайма? Неге? Балаларғамінездемебер. Ұқсағыларыңкелеме? Неге?

2 топ.Семантикалық карта толтырады.

Ертегілер

Қиялғажайып

Шын

шыл

Жан - жануар

лар

Мұғалімніңіс-әрекеті

Оқушылардыңіс-әрекеті

Оқуүшінбағалаужәнеоқудыбағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялықахуал

«Жақсыкөру» жаттығуы

Өзінжақсыкөруүшінбірретшапалақ

Туғанжертабиғатыүшінекіретшапалақ

Бір-біріміздіжақсыкөруүшінүшретшапалақ

Анамыз бен жанұямызүшінкөпшапалақ

Топқабөлу .(Ұртоқпақ, қасқыр мен түлкі, байлық пен ақыл, сақина) өтілгенертегілердіңаттарынабайланысты

оқушылартопқабөлінеді.

Өзорындарынажайғасады.

Оқушылардыбүгінгісабақтыңтақырыбыжәнемақсатыментаныстыру.

Бағалаукритерийлеріментаныстыру.

Бағалаукритерийлері.

1.Үй жұмысынорындау;

2.Қосымша сұрақтарғажауапберу;

3.Жаңа сабаққабелсендіқатысуы;

Үйтапсырмасынтексеру.«Галереянышарлау» әдісіментексеріледі.

Қызығушылығынояту. Ой қозғау.Сұрақ – жауапарқылы (диалог) Ертегілердіңқандайтүрлерінбілеміз?

Жаңамағынанытаныту.

«Ой шақыру»Кітаппенжұмыс: Ертегінімәнерлеп,түсініп, тізбектейжалғастырыпоқу.

«Миғашабуыл» Сұрақ-жауап.

1.Ертегі көбінеқалайбасталадыекен ?

2.Ертегі қалайаяқталған

Сергітусәті.

Арқаларынасурет салу.

«Ойлан, жұптас, талқыла» Топпенжұмыс

1 топ.

Шалғасипаттамабер. Ұнайма? Неге? Балаларғамінездемебер. Ұқсағыларыңкелеме? Неге?

2 топ.Семантикалық карта толтырады.

Ертегілер

Қиялғажайып

Шын

шыл

Жан - жануар

лар

Дифференциация—оқушыларға көбірек  қолдау  көрсетуді  жоспарлау.

 

Бағалау—оқушылардың  материалды  меңгеру  деңгейін  жоспарлау.

Сабақ  жайлы  пікірім:

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыларды топтық жұмыс орындау  арқылы  дифференциациялау.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Тақырыбы: "Ұйқышыл" (Әдебиеттік оқу)"

Рабочие листы к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
