5-сынып
|
МАТЕМАТИКА
|
18.11.
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жай бөлшектерді салыстыру.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Бөлімдері
әр түрлі бөлшектерді салыстыра білу және оны жаза білу. Бөлшектерді
координаталық түзуде салыстыра білу.
|
Оқыту нәтижесі:
|
Жай бөлшектерді салыстыруға және оларды жаза
білуге үйренеді, өз бетінше білім алуға дағдыланады. Бөлшектерді
координаталық түзуде кескіндей алады.
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Сұрақ-жауап, ой қозғау, дәлелді ізденіс,
үлестірмелі тапсырмалар, деңгейлік тапсырмалар.
|
Дереккөздер:
|
Жай бөлшектер, аралас сандар, координаталық
түзу(5-сынып оқулығы).
|
Бағалау:
|
5 балдық жүйемен бағалау(формативті, жиынтық
бағалау).
|
Жоспарланған мерзім:
|
Сабақтың
барысы
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Психологиялық ахуал тудыру
(Ұйымдастыру кезеңі):
2 мин
|
Оқушылармен
амандасу, түгендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру, зейіндерін сабаққа
бағыттау. Смайликтер тарату.
«Көтеріңкі көңіл-күй» треннингін
өткізу.
Оқушыларға мазайкалар тарату. Мазайкалар
бойынша топқа бөлу. Бағалау парақшаларын тарату.
Бүгінгі сабақтың
тәртібі:
Мұғалімді
тыңдаймыз,
Бір-бірімізді
сыйлаймыз,
Саспаймыз,
асықпай,
Әр
сұраққа, қателеспей,
Шуылдамай,
қол көтере
отырып,
Жауап беруге тырысамыз
-деп, бүгінгі сабақты бастаймыз.
|
Ортаға шығып шеңбер құрады. Бір-бірлерімен
дене мүшелері арқылы амандасады.
Мазайкаларды құрастыру арқылы топқа
бөлінеді. Топ басшысын анықтайды.
|
Слайд №1,
Қима қағаздар, бағалау парақшала
ры.
|
Үй тапсырмасын тексеру:
2 мин
|
Үйге
берілген тапсырмаларды жұптық тексеру арқылы жүргізу.
|
Топ ішінде жұптық жұмыс арқылы үй
тапсырмасын тексереді.
Бір-бірін бағалайды.
|
Слайд №2
Бағалау парақшала
ры.
|
Мағынаны ашу(жаңа сабаққа дайындық):
3 мин
|
Білу. Карточкамен жұмыс.
Боялған бөлігін бөлшек түрінде жазыңдар.
Ал енді осы жазылған жай бөлшектерге және
суретке назар аударайықшы. Қай шеңберде боялған бөлік көп?
|
Әр топ карточкамен жұмысты орындайды.
Берілген тапсырманы ақылдаса отырып орындайды. Топ басшы бағалайды.
|
Слайд №3
А3 формат, маркерлер.
Үлестірмелі тапсырма,
Бағалау парақшала
ры.
|
Жаңа сабақты түсіндіру:
15 мин
|
Түсіну.
Мына шаршы неше бөлікке бөлінген және неше
бөлігі боялған? Боялған бөлігін бөлшек түрінде жазыңдар.
Қай шаршыда боялған бөлік көп? Сонда қай
бөлшек үлкен?
Ал балалар мына фигураларды санмен
өрнектеп жазайықшы:
ЕРЕКШЕ ЕРЕЖЕ: Бөлімдері, алымдары әртүрлі
бөлшектерді салыстыру үшін
бірінші бөлшектің алымы
мен екінші бөлшектің бөлімін көбейтеміз бірінші бөлшектің
бөлімі мен екінші бөлшектің алымын көбейтеміз, қайсысы үлкен болса, сол
бөлшек үлкен болады.
|
Оқушылар тақтаға қарап тыңдайды және
дәптерлеріне жазып отырады.
Берілген мысалдарды өздіктерінен топ ішінде
орындайды.
Топ басшы бағалайды.
|
Слайд№4
А3 формат қағазы, маркерлер,
бағалау парақшала
ры
|
Дамыту кезеңі(есептер шығару):
10 мин
|
Талдау.
Оқулықпен жұмыс: №568(4,5,6), №569(2), №570,
№572.
·
Практикалық
біліктерін толықтыруға бағдар беру;
·
Есептер шығару барысында ізденуге жетелеу,
бағыттау.
|
Әр топ оқулықпен жұмыс орындайды. Тақтаға әр
топтан оқушылар шығып шығарып көрсетеді.
Топ басшы бағалайды.
|
Слайд№4
Оқулық, жұмыс дәптері, бағалау парақшала
ры
|
Ой толғаныс
(сабақты бекіту):
6 мин
|
Қолдану.
Тапсырмаларды орындата отырып бұрынғы
білімдерін пайдалана отырып, практикалық негізінде ізденіске, өз ойын айта
білуге қолайлы сәт тудыру.
Деңгейлік
тапсырмалар:
А деңгейі: 1) 2) 3)
В деңгейі:
С деңгейі:
Төмендегі берілген фигураларды санмен өрнектеп жазып, салыстырыңдар.
|
Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды топ ішінде
талқылап орындайды. Топ басшы бағалау жүргізеді.
|
Слайд №5
Таратпалар, бағалау парақшала
ры.
|
Сабақты қорыту:
2 мин
|
Жинақтау.
Өзіндік ізденіске бағыттау.
Бөлімдері бірдей жай бөлшектердің қайсысы
үлкен?
Алымдары бірдей бөлшектердің қайсысы
үлкен, қайсысы кіші?
Бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай
салыстырылады?
Аралас сандарды салыстыруды
түсіндіріңдер.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. әр топтың
мүшесі жеке жауап береді. Топ басшы бағалайды.
|
Слайд №6
Бағалау парақшасы
|
Рефлексия.
2 мин
|
«Таңдау әдісі».
Сабақтан алған көңіл-күйін көрсету үшін смайликтерді таңдату.
|
Кері байланыс
арқылы өз білімдерінің деңгейі анықталады, дәлелденеді.
Сабақтан
алған көңіл-күйлерін смайликтерді таңдау арқылы көрсетеді.
|
Слайд №6
Сары түсті дөңгелекшелер.
|
Үй тапсырмасы:
1 мин
|
·
Есептер шығару арқылы оз ойларын дәлелді
ізденіске және ой жүйесін сауатты жеткізуге бағыттау.
·
Проблемалық сұрақтар қою.
№568(1,2,3), №569(1), №571.
|
Жауапкершілікті сезінеді, қосымша
тапсырмаларды орындау шығармашылық әрекеттерін дамытуға, тұлғалық қасиеттерін
дамытуға жол ашады.
|
Слайд №7
Оқулық, күнделік
|
Бағалау.
2 мин
|
Оқушы пікірі мен талдау жұмыстарын бағалау.
Ой қорытуға сабақ соңында сұхбаттасуға шақырар пікір қолдану.
|
Топ басшылар қорытынды бағаларын шығарады.
|
Бағалау парақшала
ры
|