Тақырып: Тың
көтеру .
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың мәтінмен
жұмыс істеу қабілеттерін, өздігімен ой қорыту дағдыларын дамыту.
Сабақтың міндеттері:
1. Оқушыларға тың және
тыңайған жерлерді игеру, оның негізгі ерекшіліктері жайында білім беру.
2. Оқушыларды
өз елінің тарихына құрметпен қарауға, ұлтжандылыққа тәрбиелеу
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың жабдықталуы: Интербелсенді тақта,
жұмыс парағы, бағалау парағы.
Сабақтың әдіс-тәсілі: АКТ, СТО, ЖЕ, ДОЖ,
Диалог оқыту, көшбасшылық бағалау.
Жұмыстың формасы: жұппен, топпен.
Сабақ барысы:
Тапсырмалар
|
Әдіс-тәсіл
|
Мұғалімнің
іс- әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
уақыты
|
Тақырыпқа
шығу
|
АКТ, СТО
|
Интербелсенді
тақтадағы сүрет арқылы тақырыпқа шығу
|
Сұраққа
жауап беру арқылы тақырыпқа шығады.
|
2 мин
|
1.Тың
игеруді қалай түсінесіндер? Тың игеру жылдарын анықта
|
СТО,
диалогтық оқыту
|
Бағыт-бағдар
беру
|
Топ
ішінде сұрақты талқылайды, топта пікір алмасады. Өзін-өзі
бағалау
|
7 мин
|
2. Топ
ішінде мәтінді оқып меңгеру. Өз сөзімен білдіру. Сұрақтарға жауап беру
|
СТО,ЖИГСО
Көшбасшылық,
Зерттеушілік
диалог.
|
Үәж
беру,бағыт беру
|
Топ
ішінде оқыйды. Талдайды. Пікір бөліседі. Бір-бірін
бағалайды
|
7 мин
|
3. Мәтінмен
жұмыс жасап кестені толтыру «Иә немесе жоқ»
|
СТО,ЖЕ,
АКТ
|
Бағыт-бағдар
беру, реттеу
|
Кестені
толтырады. Топтан бір оқушы сөйлейді. Көшбасшылық бағалау.
|
8 мин
Сергіту
сәті 2минут
|
4. Тың
игерудің жағымды және жағымсыз жақтарын шығару.
|
СТО,
АКТ,
Көшбасшылық,
Диалогтік
оқыту.
|
Бағыт
беру
|
Топ
ішінде талдайды, бір бірімен пікір бөліседі. Кесте толтырады. Бір-бірін
бағалайды.
|
5 мин
|
5. Тың
игеру қазақ халқының рухани өміріне қалай әсер еткенің постерге салып ұсыну.
|
СТО,
ТжД, көшбасшылық
|
Үәж
беру, бағыттау
|
Постер
салады. Топтан бір оқушы қорғайды. Өзін-өзі бағалау
|
7 мин
|
6. Тың
игерудің қандай теріс жақтары болды? Неліктен деп ойлайсындар? Эссэ жазындар
Бағалау
|
ТжД, ЖЕ
|
Бағалау
|
Шығармашылықтары
арқылы, сабақты қорытындылайды. Бір-бірін бағалайды.
|
7 мин
|
«Сұрақты ұстап ал» деген әдісті қолдану