Инфоурок Другое КонспектыТақырыбы: Математикалық бал (5-сынып)

Тақырыбы: Математикалық бал (5-сынып)

Скачать материал

Внеклассное мероприятие по математике для 5-класса

"Математический бал"

Математикадан 5-сыныпқа арналған сыныптан тыс шара

"Математикалық бал"

 

Цели мероприятия:
Мақсаты:
Обучающие: Расширить понятия базового уровня; научить решать нестандартные задачи. 

Білімділік: Оқушылардың базалық деңгейдегі түсініктерін кеңейту және стандартты емес есептерді шешуге үйрету. 

Развивающие: Развитие познавательного интереса, математической интуиции, логического мышления, внимания, памяти, творческой деятельности учащихся, математического языка.

Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін, қызығушылық қабілеттерін, логикалық

ойлау қабілеттерін, есте сақтау қабілеттерін және математикалық тілде сөйлеу қабілеттерін дамыту.

Воспитательные: Воспитывать ответственность, умение принимать самостоятельные решения, соревновательный дух, культуру математического мышления. 

Тәрбиелілік: Жауапкершілікке, жеке шешім қабылдауға, бір-бірімен жарысқа түсуге, математикалық ойлау мәдениетіне тәрбиелеу. 

Участники: учащиеся школы (5 класс), учитель математики, родители, болельщики.
Қатысушылар: 5-сынып оқушылары, математика мұғалімдері, ата-аналар, жанкүйерлер.

Форма проведения: математическая эстафета.

Түрі: математикалық эстафета
Оборудование: мультимедиа проектор, кроссворды, карточки с заданиями, макеты рыб, эмблемы.
Көрнекіліктер: мультимедиалық проектор, карточки с заданиями, балықтардың суреттері, төсбелгілер.
Ход мероприятия-Өту барысы:
Оргмомент
: Психологический настрой на проведение мероприятия. Для участия необходимо разделиться на 3 команды.

Ұйымдастыру: Іс-шараға даярлау. Қатысушыларды 3 топқа бөлу.

Мотивация и целепологание
Ребята, сегодня мы с вами отправляемся в путешествие на математическим поезде. Вы проедете немало занимательных и интересных станций, на каждой из которых вас ждут нелегкие испытания.
Команда: 5а

Команда: 5ә

Команда: 5б
Кіріспе сөз:

Балалар, бүгінгі Математикалық балға қош келдіңіздер! Бұл кеште сіздерді қызығы мен қиыны мол тапсырмалар күтуде. Олай болса 5а, 5ә, 5б-сыныптарынан қатысатын топтарды ортаға шақырайық.
Музыка-әуен.


1. «Знакомство»  Выходят 3 команды, приветствуют друг друга. 

1. «Таныстыру» Әр команда өз топтарының атын ойлап тауып, эмблемасын салып, таныстырады.. барлығы да математика пәнімен байланысты болуы шарт.

5а-

5ә-

5б-

 

2. «Чудеса света»

Каждому участнику необходимо письменно выполнить арифметические действия и результат записать на лист ответов, выданный консультантом на данной станции.
Задумать двузначное число.
Прибавь к задуманному числу 25.
К результату прибавь еще 125.
Из результата вычти 37.
Из результата вычти первоначально задуманное число.
Полученный результат умножь на 50.
В результате у всех должно получиться число 5650.
Консультант проверяет вычисления, если ответ получен верно, выставляет 1 балл каждому участнику. Общее количество набранных баллов снова записывается в маршрутный лист.
2. «Әлемнің кереметі»

Әрбір топ арифметикалық амалдарды орындап жауап парағына жазулары керек.

Екі таңбалы сан ойла.

Оған 25-ті қос.

Нәтижесіне тағы 125-ті қос.

Шыққан нәтижеден 37-ні азайт.
Нәтижесінен ойлаған санды азайт.

Шыққан нәтижені 50-ге көбейт

Барлықтарыңның жауаптарыңда 5650 саны шығу керек.

Дұрыс жауапқа 1 ұпай.

Музыка-әуен.

 

3. «Горы Головоломки»

А сейчас необходимо разгадать ребусы. Чем больше будет разгадано ребусов, тем выше будет общий балл. За числовые ребусы - 3 балла, за словесные - 2 балла. Ответы записывают на бланк.

3. «Басқатырғыш таулар»

Ал, қазір ребустар шешеміз. Неғұрлым ребустарды көбірек шешсек, соғұрлым ұпай санымыз да көп болмақ. Санды ребустарға-3 ұпайдан, сөзді ребустарға-2 ұпайдан.
 Словесные ребусы-Сөзді ребустар:
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m75aaba89.jpg (точка) 

http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m6b1ff3e9.jpg (минус)
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_85f75e4.jpg (сумма)

http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m2aeb829a.gif

                                          (минус)
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m26415d31.gif
(точка)

 

Числовые ребусы-Санды ребустар: 
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_37e6a597.jpg
Музыка-әуен.


4
. «Волшебные спички»-«Сиқырлы шырпылар»  

1. От данных 5 квадратиков из спичек отнять 3 спички так, чтобы осталось 3 таких же квадратиков. (3 очка)

1.       Шырпыдан құралған 5 шаршының 3 шырпысын алып тастау арқылы, осындай 3 шаршы қалдыру керек. (3 ұпай)
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m3fbb5a99.jpg

2. Спичечный рак ползет вниз. Переложить 3 спички так, чтобы он полз вверх. (3 очка)
2. Шырпы шаян төмен жылжып келеді. Ол жоғары қарай жылжу үшін 3 шырпыны қозғау керек  (3 ұпай)
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_78bba5df.jpg
3. Положено 5 спичек.
Прибавьте к ним еще 5 спичек так, чтобы получилось "три". (2 очка)

3. 5 шырпы берілген. Оған тағыда 5 шырпыны қосып, осы шырпылардың көмегімен "три" сөзін жаз. (2 ұпай)
4.
Приложите к 4 спичкам 5 спичек так, чтобы получилось "сто". (2 очка)

4 шырпы берілген. Оған тағыда 5 шырпыны қосып, осы шырпылардың көмегімен "сто" сөзін жаз. (2 ұпай)
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_7f362f7b.jpg
5. Исправьте ошибку в спичечной записи, переложив всего одну спичку. 
(1 очко - за каждую исправленную ошибку)

5. 1 шырпыны қозғау арқылы шырпылармен жазылған есептің қатесін түзе. (әрбір түзетілген қателерге 1ұпайдан) 
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_45e2c092.jpg
6. Положите на стол 3 спички. Добавьте к ним еще 2, чтобы получилось восемь. (1 очко)

6. Үстелге 3 шырпы қой. Оған 2 шырпы қос. Осы шырпылар арқылы 8 саны жаз. (1 ұпай) 
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_45500365.jpg

Музыка-әуен.

5
. "Рыбалка"

На этой станции команде предлагаются задачи, которые сделаны на карточках в виде рыбок. С одной стороны карточки написано условие задачи, с другой стороны - указана масса рыбки. Если рыбка маленькая, то за решение задачи присуждается 1 очко, если большая - 2 очка. 
Задачи:

1.       На грядке сидели 4 воробья. К ним прилетели еще 2 воробья. Кот Васька подкрался и схватил одного воробья. Сколько воробьев осталось на грядке? (0, остальные улетели) (2 очка)

2.       В комнате 4 угла. В каждом углу сидит кошка. Напротив каждой кошки по три кошки. На хвосте каждой кошки по одной кошке. Сколько же всего кошек в комнате? (4 кошки) (1 очко) 

3.       Разделить 5 яблок между пятью детьми так, чтобы каждый получил по яблоку и одно яблоко осталось в корзине (четырем детям раздать по яблоку, а пятому отдать яблоко в корзине) (2 очка) 

4.       Ребята пилят бревно на части определенной длины. Отпиливание одного такого куска занимает одну минуту. За сколько минут они распилят бревно длиной 5 метров на пять частей? (за 4 минуты) (2 очка)

5.       У отца 6 сыновей. Каждый сын имеет одну сестру. Сколько всего детей у отца? (7 детей) (2 очка) 

6.       По дороге 2 мальчика шли и 2 рубля нашли. За ними еще четверо идут, сколько они найдут? (0) (2 оска)

7.       Имеется кусок сукна длиной 16 м, от которого каждый день отрезают по 2 м. По истечении скольки дней отрежут последний кусок? (7 дней) (2 очка) 

8.       Какие часы показывают верное время только два раза в сутки? (которые сломаны или остановились) (2 очка)

9.       Где на Земле самые длинные сутки? (везде одинаковые) (2 очко)

10.   Пассажир такси ехал в село. По дороге он встретил пять грузовиков и три легковые машины. Сколько всего машин ехало в село? (одна машина - такси, остальные ехали из села) (1 очко)

11.   Что тяжелее: килограмм ваты или килограмм железа? (одинаково) (1 очко)

12.   Четверо играли в домино 4 часа. Сколько часов играл каждый? (4 часа) (1 очко)

13.   Сколько букв в азбуке? (6 (а, з, б, у, к, а). (2 очка)

14.   Петух, стоя на одной ноге, весит 3 кг. Сколько он весит, стоя на двух ногах? (3 кг) (1 очко)

15.   За книгу заплатили 1 рубль и еще полстоимости книги. Сколько стоит книга? (2 рубля) (1 очко)

16.   Бұтақта 4 торғай отыр еді олардың қасына 2 торғай келіп қонды. Сол кезде мысық Васька аңдып тұрып 1 торғайды ұстап алды. Бұтақта неше торғай қалды? (0 торғай қалды, біреуін  мысық ұстап алды, қалғандары ұшып кетті) (2 ұпай)

17.   Бөлменің әр бұрышында мысық отыр. Әрбір мысыққа қарама-қарсы үш мысықтан отыр. Әрбір мысықтың құйрығында 1 мысықтан. Бөлмеде неше мысқ бар? (4 мысық) (1 ұпай) 

18.   Әрқайсысы 1 алмадан алатындай және 1 алма кәрзеңкеде қалатындай етіп 5 алманы 5 балаға тең бөліп беру керек. (4 балаға 1 алмадан, ал бесінші балаға кәрзеңкедегі алманы беру керек) (2 ұпай) 

19.   Балалар бөренені белгіленген ұзындықта бөліп жатыр. Бөрененің бір бөлігін кесуге 1 минут кетеді.  Олар ұзындығы 5 метр болатын бөренені 5 бөлікке бөлу үшін бөренені неше минутта кесіп бітіреді? (4 минут) (2 ұпай)

20.   Әкесінің 6 ұлы бар. Әрбір ұлының 1 қарындасы бар. Әкесінің неше баласы бар? (7 баласы бар) (2 ұпай

21.   Екі бала келе жатыр жолдан 2 теңге тауып алды. Арттарыннан тағы да төрт бала келе жатыр. Олар неше теңге тауып алады? (0) (2 ұпай)

22.   Ұзындығы 16 метр болатын зат берілген. Әрбір күн сайын оны 2 метрден кесіп отырады. Неше күн өткен соң оның соңғы бөлігін кеседі? (7 күн) (2 ұпай) 

23.   Бір тәулік ішінде қандай сағат екі рет дұрыс уақытты көрсетеді? (бұзылып қалған немесе тоқтап қалған) (2 ұпай)

24.   Жердің қай жерінде ең ұзақ тәулік болады? (барлық жерде бірдей) (2 ұпай)

25.   Такси жолаушы ауылға келе жатты. Ол жол бойында 5 жүк машинасы мен 3 жеңіл машинаны кездестірді. Ауылға барлығы неше машина келді.(1 машина - такси, қалғандары ауылдан кетіп бара жатқан) (1 ұпай)

26.   Қайсысы ауыр: килограмм мақта ма әлде килиграммтемір ме? (бірдей) (1 ұпай)

27.   Төртеуі доминоны 4 сағат ойнады. Әрқайсысы неше сағаттан ойнаған? (4 сағаттан) (1 ұпай)

28.   Сколько букв в азбуке? (6 (а, з, б, у, к, а). (2 ұпай)

29.   Әтеш бір аяғымен тұрғанда 3 кг. Екі аяғымен тұрғанда неше кг? (3 кг) (1 ұпай)

30.   Кітапқа 1 теңге және тағы кітап құнының жарты қақын төледі. Кітап қанша тұрады? (2 теңге) (1 ұпай)

Музыка-әуен.

 

6. "Привал"

Найди в словах числительное, выписать в лист ответов. За каждое найденное числительное ученик получает 1 балл. 

Берілген сөздердің ішінен сандардың жазылауын тауып жауап парағына жаз. Әрбір табылған сөзге 1 ұпайдан. 
Опять Родина встречает зиму. Припять покрылась льдом. Много снегу подвалило. Стрижа едва ли увидишь. Сорока собирает отбросы. Припасы на зиму люди хранят в подвалах. Патрикеевна мышкует. В парке одинаково подстриженные деревья припорошены снежком. Лыжники в трикотажных костюмах не бояться морозов. Мил ли он нам, этот мороз? Да, по-настоящему мил и дорог! 
Жауабы: Опять Родина встречает зиму. Припять покрылась льдом. Много снегу подвалило. Стрижа едва ли увидишь. Сорока собирает отбросы. Припасы на зиму люди хранят в подвалах. Патрикеевна мышкует. В парке одинаково подстриженные деревья припорошены снежком. Лыжники в трикотажных костюмах не бояться морозов. Мил ли он нам, этот мороз? Да, по-настоящему мил и дорог!

Музыка-әуен.

 

7. "Поздравительная"

Здесь жюри подводит итоги и объявляет результаты. Проводится награждение команд, выдаются сертификаты участникам, грамота ученику, набравшему наибольшее количество баллов. 

7. "Құттықтау" Әділ қазылар алқасы қорытындысын шығарып, жарыстың нәтижесін айтады. Топтарды марапаттау, Көп ұпай жинаған оқушыларға сертификаттар мен мақтау қағаздары беріледі.

 

 

2. «Әлемнің кереметі»

Әрбір топ арифметикалық амалдарды орындап жауап парағына жазулары керек.

Екі таңбалы сан ойла.

Оған 25-ті қос.

Нәтижесіне тағы 125-ті қос.

Шыққан нәтижеден 37-ні азайт.
Нәтижесінен ойлаған санды азайт.

Шыққан нәтижені 50-ге көбейт

 

Дұрыс жауапқа 1 ұпай.

 

 

 

3. «Басқатырғыш таулар»

Санды ребустарға-3 ұпайдан, сөзді ребустарға-2 ұпайдан.
Сөзді ребустар:

http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m75aaba89.jpg 

http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m6b1ff3e9.jpg 
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_85f75e4.jpg
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m2aeb829a.gif


                                        
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m26415d31.gif

 

 

 

 

 

 

Санды ребустар: 
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_37e6a597.jpg

 

 

 

 

 

4. «Сиқырлы шырпылар»

http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m3fbb5a99.jpg1. Шырпыдан құралған 5 шаршының 3 шырпысын алып тастау арқылы, осындай 3 шаршы қалдыру керек. (3 ұпай)

 

 

 

http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_78bba5df.jpg2. Шырпы шаян төмен жылжып келеді. Ол жоғары қарай жылжу үшін 3 шырпыны қозғау керек (3 ұпай)

 

 

3. 5 шырпы берілген. Оған тағыда 5 шырпыны қосып, осы шырпылардың көмегімен "три" сөзін жаз. (2 ұпай)

4. 4 шырпы берілген. Оған тағыда 5 шырпыны қосып, осы шырпылардың көмегімен "сто" сөзін жаз. (2 ұпай)
5. 1 шырпыны қозғау арқылы шырпылармен жазылған есептің қатесін түзе. (әрбір түзетілген қателерге 1ұпайдан) 
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_45e2c092.jpg
6. Үстелге 3 шырпы қой. Оған 2 шырпы қос. Осы шырпылар арқылы 8 саны жаз. (1 ұпай) 

 

4. «Сиқырлы шырпылар»

http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m3fbb5a99.jpg1. Шырпыдан құралған 5 шаршының 3 шырпысын алып тастау арқылы, осындай 3 шаршы қалдыру керек. (3 ұпай)

 

 

 

http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_78bba5df.jpg2. Шырпы шаян төмен жылжып келеді. Ол жоғары қарай жылжу үшін 3 шырпыны қозғау керек (3 ұпай)

 

 

3. 5 шырпы берілген. Оған тағыда 5 шырпыны қосып, осы шырпылардың көмегімен "три" сөзін жаз. (2 ұпай)

4. 4 шырпы берілген. Оған тағыда 5 шырпыны қосып, осы шырпылардың көмегімен "сто" сөзін жаз. (2 ұпай)
5. 1 шырпыны қозғау арқылы шырпылармен жазылған есептің қатесін түзе. (әрбір түзетілген қателерге 1ұпайдан) 
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_45e2c092.jpg
6. Үстелге 3 шырпы қой. Оған 2 шырпы қос. Осы шырпылар арқылы 8 саны жаз. (1 ұпай) 

5. "Балық аулау"

Бұл бөлімде топтарға балықтардың түрінде жасалған карточкаларда жазылған тапсырмалар беріледі. Карточканың бір жағында есептің шарты жазылған, ал екінші жағында балықтың салмағы жазылған. Егер балықтың салмағы жеңіл болса 1 ұпай, ал ауыр болса - 2 ұпай. 
тапсырмалар:

  1. Бұтақта 4 торғай отыр еді олардың қасына 2 торғай келіп қонды. Сол кезде мысық Васька аңдып тұрып 1 торғайды ұстап алды. Бұтақта неше торғай қалды? (0 торғай қалды, біреуін  мысық ұстап алды, қалғандары ұшып кетті) (2 ұпай)
  2. Бөлменің әр бұрышында мысық отыр. Әрбір мысыққа қарама-қарсы үш мысықтан отыр. Әрбір мысықтың құйрығында 1 мысықтан. Бөлмеде неше мысқ бар? (4 мысық) (1 ұпай) 
  3. Әрқайсысы 1 алмадан алатындай және 1 алма кәрзеңкеде қалатындай етіп 5 алманы 5 балаға тең бөліп беру керек. (4 балаға 1 алмадан, ал бесінші балаға кәрзеңкедегі алманы беру керек) (2 ұпай) 
  4. Ребята пилят бревно на части определенной длины. Отпиливание одного такого куска занимает одну минуту. За сколько минут они распилят бревно длиной 5 метров на пять частей? (за 4 минуты) (2 очка)
  5. У отца 6 сыновей. Каждый сын имеет одну сестру. Сколько всего детей у отца? (7 детей) (2 очка) 
  6. По дороге 2 мальчика шли и 2 рубля нашли. За ними еще четверо идут, сколько они найдут? (0) (2 оска)
  7. Имеется кусок сукна длиной 16 м, от которого каждый день отрезают по 2 м. По истечении скольки дней отрежут последний кусок? (7 дней) (2 очка) 
  8. Какие часы показывают верное время только два раза в сутки? (которые сломаны или остановились) (2 очка)
  9. Где на Земле самые длинные сутки? (везде одинаковые) (2 очко)
  10. На одной чаше весов кирпич, а на другой - половины такого же кирпича и гиря в 1 кг. Весы находятся в равновесии. Сколько весит кирпич? (2 кг) (1 очко) 
  11. Пассажир такси ехал в село. По дороге он встретил пять грузовиков и три легковые машины. Сколько всего машин ехало в село? (одна машина - такси, остальные ехали из села) (1 очко)
  12. Что тяжелее: килограмм ваты или килограмм железа? (одинаково) (1 очко)
  13. Четверо играли в домино 4 часа. Сколько часов играл каждый? (4 часа) (1 очко)
  14. Сколько букв в азбуке? (6 (а, з, б, у, к, а). (2 очка)
  15. Найти 2 таких числа, произведение которых 24 и частное тоже 24. (числа 24 и 1) (1 очко)
  16. Петух, стоя на одной ноге, весит 3 кг. Сколько он весит, стоя на двух ногах? (3 кг) (1 очко)
  17. За книгу заплатили 1 рубль и еще полстоимости книги. Сколько стоит книга? (2 рубля) (1 очко)
  18. Сколько горошин может войти в обыкновенный стакан? (нисколько, горошины не ходят) (1 очко)

Музыкалық үзіліс.

 

6. "Привал"

Берілген сөздердің ішінен сандардың жазылауын тауып жауап парағына жаз. Әрбір табылған сөзге 1 ұпайдан. 
Опять Родина встречает зиму. Припять покрылась льдом. Много снегу подвалило. Стрижа едва ли увидишь. Сорока собирает отбросы. Припасы на зиму люди хранят в подвалах. Патрикеевна мышкует. В парке одинаково подстриженные деревья припорошены снежком. Лыжники в трикотажных костюмах не бояться морозов. Мил ли он нам, этот мороз? Да, по-настоящему мил и дорог! 

 

Жауабы: Опять Родина встречает зиму. Припять покрылась льдом. Много снегу подвалило. Стрижа едва ли увидишь. Сорока собирает отбросы. Припасы на зиму люди хранят в подвалах. Патрикеевна мышкует. В парке одинаково подстриженные деревья припорошены снежком. Лыжники в трикотажных костюмах не бояться морозов. Мил ли он нам, этот мороз? Да, по-настоящему мил и дорог! 

 

 

 

6. "Привал"

Берілген сөздердің ішінен сандардың жазылауын тауып жауап парағына жаз. Әрбір табылған сөзге 1 ұпайдан. 
Опять Родина встречает зиму. Припять покрылась льдом. Много снегу подвалило. Стрижа едва ли увидишь. Сорока собирает отбросы. Припасы на зиму люди хранят в подвалах. Патрикеевна мышкует. В парке одинаково подстриженные деревья припорошены снежком. Лыжники в трикотажных костюмах не бояться морозов. Мил ли он нам, этот мороз? Да, по-настоящему мил и дорог! 

 

 

 

 

 

6. "Привал"

Берілген сөздердің ішінен сандардың жазылауын тауып жауап парағына жаз. Әрбір табылған сөзге 1 ұпайдан. 
Опять Родина встречает зиму. Припять покрылась льдом. Много снегу подвалило. Стрижа едва ли увидишь. Сорока собирает отбросы. Припасы на зиму люди хранят в подвалах. Патрикеевна мышкует. В парке одинаково подстриженные деревья припорошены снежком. Лыжники в трикотажных костюмах не бояться морозов. Мил ли он нам, этот мороз? Да, по-настоящему мил и дорог! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. «Чудеса света»

Каждому участнику необходимо письменно выполнить арифметические действия и результат записать на лист ответов
Задумать двузначное число.
Прибавь к задуманному числу 25.
К результату прибавь еще 125.
Из результата вычти 37.
Из результата вычти первоначально задуманное число.
Полученный результат умножь на 50.

1 балл каждому участнику.

 

 

3. «Горы Головоломки»

За числовые ребусы - 3 балла, за словесные - 2 балла. Ответы записывают на бланк.
Словесные ребусы
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m75aaba89.jpg 

http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m6b1ff3e9.jpg 
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_85f75e4.jpg 
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m2aeb829a.gif





http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m26415d31.gif

 

 

 

 

 

 

 

Числовые ребусы: 
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_37e6a597.jpg

 

 


4
. «Спички»

 

http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_m3fbb5a99.jpg 1. От данных 5 квадратиков из спичек отнять 3 спички так, чтобы осталось 3 таких же квадратиков. (3 очка)



 

 

 

http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_78bba5df.jpg2. Спичечный рак ползет вниз. Переложить 3 спички так, чтобы он полз вверх. (3 очка)


 

 

 

 

3. Положено 5 спичек. Прибавьте к ним еще 5 спичек так, чтобы получилось "три". (2 очка)


4. Приложите к 4 спичкам 5 спичек так, чтобы получилось "сто". (2 очка)

5. Исправьте ошибку в спичечной записи, переложив всего одну спичку. 
(1 очко - за каждую исправленную ошибку) 
http://5-bal.ru/pars_docs/refs/3/2238/2238_html_45e2c092.jpg

6. Положите на стол 3 спички. Добавьте к ним еще 2, чтобы получилось восемь. (1 очко) 

 

 

 

6. "Привал"

Найди в словах числительное, выписать в лист ответов. За каждое найденное числительное ученик получает 1 балл. 

Опять Родина встречает зиму. Припять покрылась льдом. Много снегу подвалило. Стрижа едва ли увидишь. Сорока собирает отбросы. Припасы на зиму люди хранят в подвалах. Патрикеевна мышкует. В парке одинаково подстриженные деревья припорошены снежком. Лыжники в трикотажных костюмах не бояться морозов. Мил ли он нам, этот мороз? Да, по-настоящему мил и дорог! 

 

 

 

 

 

1.       На грядке сидели 4 воробья. К ним прилетели еще 2 воробья. Кот Васька подкрался и схватил одного воробья. Сколько воробьев осталось на грядке? (2 очка)

 

2.       В комнате 4 угла. В каждом углу сидит кошка. Напротив каждой кошки по три кошки. На хвосте каждой кошки по одной кошке. Сколько же всего кошек в комнате?  (1 очко) 

 

3.       Разделить 5 яблок между пятью детьми так, чтобы каждый получил по яблоку и одно яблоко осталось в корзине  (2 очка) 

 

4.       Ребята пилят бревно на части определенной длины. Отпиливание одного такого куска занимает одну минуту. За сколько минут они распилят бревно длиной 5 метров на пять частей?  (2 очка)

 

 

5.       У отца 6 сыновей. Каждый сын имеет одну сестру. Сколько всего детей у отца? (2 очка) 

 

 

6.       По дороге 2 мальчика шли и 2 рубля нашли. За ними еще четверо идут, сколько они найдут? (2 очка)

 

 

7.       Имеется кусок сукна длиной 16 м, от которого каждый день отрезают по 2 м. По истечении скольки дней отрежут последний кусок? (2 очка) 

 

 

8.       Какие часы показывают верное время только два раза в сутки? (2 очка)

 

 

9.       Где на Земле самые длинные сутки? (2 очко)

 

 

10.   На одной чаше весов кирпич, а на другой - половины такого же кирпича и гиря в 1 кг. Весы находятся в равновесии. Сколько весит кирпич? (1 очко) 

 

 

11.   Пассажир такси ехал в село. По дороге он встретил пять грузовиков и три легковые машины. Сколько всего машин ехало в село? (1 очко)

 

 

12.   Что тяжелее: килограмм ваты или килограмм железа? (1 очко)

 

 

13.   Четверо играли в домино 4 часа. Сколько часов играл каждый? (1 очко)

 

 

14.   Сколько букв в азбуке?  (2 очка)

 

 

15.   Найти 2 таких числа, произведение которых 24 и частное тоже 24. (1 очко)

 

 

16.   Петух, стоя на одной ноге, весит 3 кг. Сколько он весит, стоя на двух ногах? (1 очко)

 

 

17.   За книгу заплатили 1 рубль и еще полстоимости книги. Сколько стоит книга? (1 очко)

 

 

18.   Сколько горошин может войти в обыкновенный стакан?  (1 очко)

 

1.       Бұтақта 4 торғай отыр еді олардың қасына 2 торғай келіп қонды. Сол кезде мысық Васька аңдып тұрып 1 торғайды ұстап алды. Бұтақта неше торғай қалды? (2 ұпай)

 

2.       Бөлменің әр бұрышында мысық отыр. Әрбір мысыққа қарама-қарсы үш мысықтан отыр. Әрбір мысықтың құйрығында 1 мысықтан. Бөлмеде неше мысқ бар?  (1 ұпай) 

 

 

3.       Әрқайсысы 1 алмадан алатындай және 1 алма кәрзеңкеде қалатындай етіп 5 алманы 5 балаға тең бөліп беру керек. (2 ұпай) 

 

 

4.       Балалар бөренені белгіленген ұзындықта бөліп жатыр. Бөрененің бір бөлігін кесуге 1 минут кетеді.  Олар ұзындығы 5 метр болатын бөренені 5 бөлікке бөлу үшін бөренені неше минутта кесіп бітіреді? (2 ұпай)

 

5.       Әкесінің 6 ұлы бар. Әрбір ұлының 1 қарындасы бар. Әкесінің неше баласы бар? (2 ұпай

 

 

6.       Екі бала келе жатыр жолдан 2 теңге тауып алды. Арттарыннан тағы да төрт бала келе жатыр. Олар неше теңге тауып алады?  (2 ұпай)

 

7.       Ұзындығы 16 метр болатын зат берілген. Әрбір күн сайын оны 2 метрден кесіп отырады. Неше күн өткен соң оның соңғы бөлігін кеседі? (2 ұпай) 

 

8.       Бір тәулік ішінде қандай сағат екі рет дұрыс уақытты көрсетеді? (2 ұпай)

 

 

9.       Жердің қай жерінде ең ұзақ тәулік болады?  (2 ұпай)

 

 

10.   На одной чаше весов кирпич, а на другой - половины такого же кирпича и гиря в 1 кг. Весы находятся в равновесии. Сколько весит кирпич? (1 ұпай

 

 

11.   Такси жолаушы ауылға келе жатты. Ол жол бойында 5 жүк машинасы мен 3 жеңіл машинаны кездестірді. Ауылға барлығы неше машина келді? (1 ұпай)

 

 

12.   Қайсысы ауыр: килограмм мақта ма әлде килиграммтемір ме? (1 ұпай)

 

 

13.   Төртеуі доминоны 4 сағат ойнады. Әрқайсысы неше сағаттан ойнаған? (1 ұпай)

 

 

14.   Сколько букв в азбуке? (2 ұпай)

 

 

 

15.   Найти 2 таких числа, произведение которых 24 и частное тоже 24. (1 ұпай)

 

 

16.   Әтеш бір аяғымен тұрғанда 3 кг. Екі аяғымен тұрғанда неше кг? (1 ұпай)

 

 

17.   Кітапқа 1 теңге және тағы кітап құнының жарты қақын төледі. Кітап қанша тұрады? (1 ұпай)

 

 

18.   Сколько горошин может войти в обыкновенный стакан? (1 ұпай)


Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Тақырыбы: Математикалық бал (5-сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Юрист

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
