Алакөл ауданы
Үшарал қаласы
«Абай атындағы қазақ орта мектебі мектеп
жасына дейінгі шағын орталығы бар» коммуналдық мемлекеттік мекемесі бастауыш
сынып мұғалімі Мұхашова Шолпан
Тақырыбы: Ауаны ластаушы заттар.Ауаны
қорғау
Мақсаты:. ауаның
табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы туралы түсінік беру.
Дамытушылығы: өз ойларын дұрыс жеткізе білу, байқампаз, іскерлігін,
шығармашылық қабілетін дамыта отырып ықпал ету.
Тәрбиелігі: қоршаған ортаны таза ұстап, аялауға, өз
денсаулықтарын күте білуге, еңбекқорлыққа тәрбиелей отырып, экологиялық тәрбие
беру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Көрнекілігі: интерактивті тақта, табиғат суреті,
парақшалар.
Сабақтың әдісі: топтық, жеке жұмыстар, ізденушілік.
Пән аралық байланыс: әдебиеттік
оқу
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық
Күн,
сәуле шашқаның үшін рахмет!
Таза ауа,
саған рахмет!
Табиғат
сұлулығың үшін рахмет!
ІІ. Қызығушылығын ояту.
(Слайд)
Мұғалім: Иә, балалар. Ендеше осы суретке өзгеріс енгізсем.
Оқушылар: - Қала ортасына завод, фабрикалар ашуға болмайды. Бензинмен жүретін
автокөліктерден көп мөлшерде улы газ бөлінеді.
- Ауа ластанады.
Мұғалім: - Қоршаған ортаға зияны бар ма?
ІІІ.
Жаңа сабақ
Жаңа сабағымыздың тақырыбы: «Ауаны ластаушы заттар. Ауаны
қорғау»
Жұмбақпен шешіп көрейік
Көзге
ілінбейді,
Жұтсаң
білінбейді.
Бұл не? (Жауабы: Ауа)
Мына
ырымдар да бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз жайлы:
Мысық керіліп ұйқыға берілсе, ұзақ уақыт бойы ауа-
райы қолайлы болады.
Аққу солтүстіктен оңтүстікке қарай кеш қайтса, күз әрі
ұзақ, әрі жайлы болмақ.
Адам сусыз 5-7 тәулік,
тамақсыз одан да жоғары өмір сүре алады. Ал ауасыз 5-7 минут қана өмір сүреді. Ауа
– бұл өлі табиғаттың бөлігі. Ауа барлық жерде, біз онымен тыныс аламыз, жер
бетіндегі барлық заттар ауамен тыныс алады. Әр адам тәулігіне бірнеше мың литр
ауа жұтады.
Ауаның
құрамы үш түрлі газдың қоспасы (Слайд).
|
·
Азот (сарымен боялған ауаның үштен бір
бөлігін құрайды ) – бұл газ ауада бәрінен көп.
·
Оттегі (жасылмен боялған) – ауаның басты құрамы. Біз
демалғанда, ауадан оны жеңіл түрде ұстап аламыз.
·
Көмір қышқыл газы (ақшыл көк түспен боялған) өсімдіктер үшін
маңызды –өсімдіктер онымен қоректенеді. Тыныс алғанда біз көмірқышқыл газын
шығарамыз.
·
Одан басқа ауада инертті
газ, су булары және шаң-тозаң болады.
|
Суретті қарап,
ауаның рөлін анықтаңдар.
-Ауа
қайдан шығады? (Слайд)
Ауаның ластануы: Осыдан 300 жыл бұрын индустриалды революция
басталғаннан бастап, ауаның ластануы өзекті мәселеге айналды.
Ауаның
ластануын төрт негізгі фактор күшейтеді (Слайд).
Өнеркәсіптік өндірістің дамуы
|
Транспорт санының артуы
|
Жеделдетілген экономикалық өсу
|
Энергияны ең жоғары деңгейде тұтыну
|
Өркениет
пайда болғалы ауаға кездейсоқ заттар қосыла бастады. Оған дейін ауа тек қана табиғи
жолмен ғана ластанатын. Табиғи жолмен ластанудың көздерін мына суреттер арқылы
біле аламыз (Слайд).
|
|
Жанартау
|
Ормандардың өртенуі
|
Біздің республикада ірі зауыттардың пайда болуымен
таза- ауаны сақтау қажеттілігі пайда бола бастады. Мысалы, Маңғыстау облысының
мұнай өңдеу кәсіпорыны ауаны тұрақты түрде ластауда. Қалаларда жыл сайын тұрғын
пункттерде автомашиналар саны артып келеді. Автомобильден шыққан газдар ауаны
ластайды. Тұрғылықты жерлердің ауасын
ең көп ластайтындардың қатарына үйлерді жылытудан шыққан түтіндер жатады
(Слайд).
|
|
Автокөліктер
|
|
|
Мұнай өндіру және қайта өңдеу
|
|
|
Тұрғын үйлерді жылыту
|
Өнеркәсіп кешендері
|
-Балалар, көріп отырғандай енді осы ауаны
ластаушылар қаншалықты қауіпті?
Ауаны ластаушы заттардың құрамындаңы қорғасын, кадмий, сынап секілді ауыр металдар адамның жүйке
жүйесіне, ілеспелі газ – қан құрамына зиянды әсер етеді, күкіртті газ –
жаңбыр, қармен өзара әрекеттесе отырып, қышқылға айналады да, осының
нәтижесінде қышқыл жаңбырлар пайда болады.
Атмосфералық ауаның
ластануын төмендету үшін не істеу керек? Ауаны ластанудан қалай қорғап, сақтауға болады (Слайд)?
ББҮ кестесі
Не білемін?
|
Не білгім келеді?
|
Не үйрендім?
|
|
|
|
IV. Оқулықпен жұмыс.
1. Тізбектей оқу
2. Парақшамен жұмыс.
3.Сұрақтармен
жұмыс.
V. Дәптермен жұмыс.
"Ластама, былғама
Айналанды қоршаған.
Таза тыныс, таза ауа
Сыйлайтұғын
сол саған."
Венн диаграмма.
Ауру адам -------------------------- Дені сау адам
Қорытынды:
Болашақта таза ауаны, суды, құнарлы топырақты қалпына
келтіру үшін зауыттар мен фабрикаларда түтіндер ұстап қалатын сүзгі тазалығыш
қондырғаларды орнату , экологиялық таза отын түрлерін пайдалану, көгалдандыру және
әрбір адам қоршаған ортаға сүйіспешілікпен қарау,
VІ.
Үйге тапсырма, «Ауаны ластаушы заттар. Ауаны
қорғау» мазмұндау, шағын әңгіме жазу
VІІ. Сабақты
қорытындылау.
Бағалау
Бекітемін :
Мектеп директоры:
/ / Хасенова Г. Т.
Ата - анамен жұмыс жоспары
Мухашова
Ш. А.
Күні:06.
09. 14
Сабақтың тақырыбы: Қызықты фигуралар.
Сабақтың
мақсаты:
а)
Геометриялық фигураларды еске түсіру, геометриялық фигураларды ажыратуға
үйрету.
ә)
Оқушылардың ой өрісін дамыту.
б)
Адамгершілікке, білімділікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Қима қағаздар геометриялық
фигуралар.
Сабақтың
барысы:
I.
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушы
зейінін сабаққа аудару
II . Геометриялық
фигуралардың түрлерін еске түсіру.
III.
Сабақ мақсатын хабарлау.
IV.Жаңа
сабақ .Геометриялық
фигуралардың түрлерін анықтау.
Көрнекілікпен
жұмыс. Олардың қасиеттері
Cұрақтармен жұмыс.
V.
Жаңа сабақты бекіту. Ойын «Фигураларды жина»
VI.
Дәптермен жұмыс.
300-200 =100 1000-325=675
615+385 =1000 356+476=832
75-44=31 814-99=715
VII.Қорыту. Геометриялық фигураларды ата.
Олардың
қасиеттерін атау.
VIII. Бағалау.
Күні:13.
09. 14
Сабақтың
тақырыбы: Сиқырлы
шаршы
Сабақтың
мақсаты:
а) Оқушыларды
сиқырлы шаршылар арқылы сандардың қосындысын тез есептей білуге үйрету.
ә)
Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту.
б)
Адамгершілікке, білімділікке тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі: Аралас
сабақ.
Көрнекілігі:дәптер, оқулық
Сабақтың
барысы:
I.
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушы
зейінін сабаққа аудару
II . Өткенді
еске түсіру.Геометриялық фигуралардың түрлерін атау.
III.
Сабақ мақсатын хабарлау.
IV.Жаңа
сабақ .
Көрнекілікпен
жұмыс.
V.
Жаңа сабақты бекіту. Өз ойларынан сиқырлы шаршы құрау.
VI.
Дәптермен жұмыс.
325+134=459
100-25=75
456+144 =600
146+476=612
1000-763=237
800-199=601
VII.Үйге
тапсырма беру. Сиқырлы шаршы құрау.
VIII.
Бағалау.