Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Рабочие программы / "Түбір мен қосымша" тақырыбы
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

"Түбір мен қосымша" тақырыбы

библиотека
материалов

Бекітемін: Сыныбы:2 «ә»

Пәні: Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Түбір мен қосымша (367-371 жаттығулар)

Мақсаты:а) білімділігі: Сөздің түбірі мен қосымшасын ажырата білуге уйрету, сауатты жазу дағдысын қалыптастыру, байланыстырып сөйлеуін жетілдіру. Түбір мен қосымшаны бір-бірінен ажырата білуге дағдыландыру; граматикалық талдау арқылы оқушылардың ой-өрісін дамыту.

Нәтижесінде: Сөздің түбірі мен жалғауын ажырата алады. Сөздерді қосымшалы сөйлем жасауға қалыптасады.

Сабақтың түрі: жаңа білім беру

Сабақтың көрнекілігі: қима қағаздар,сурет.

Сабақтың барысы:1)Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпқа жағымды ахуал қалыптастыру. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Мотивациялық –бағдарлау кезеңі.

Баяғы өткен заманда,

Бақ болыпты ғажайып.

Суретіне сол бақтың,

Қане, бірге қарайық.

Ортасында бұл бақтың,

Зәулім ағаш өсіпті.

«Түбір атты бұл ағаш»

«Қосымшасын жалғасын»

Жемісін көп беріпті.

«Сөз» деген бұл- жемістер,

Тәтті екен шырыныды,

Қане, қайсын ұғындың?

Түбір сөзге қосымша

Жалғап, «сөз» деп аталар

Жемісті алар бұрын кім?

Операциялық- орындаушылық кезең:

А) Жалпы сыныпқа сурет салынған қима қағаз көрсетіліп, оқушыларға сурет бойынша сөйлем құрастыру тапсырылады.

---Орманда нелер бар?

---Қоян, түлкі туралы не айтар едіңдер?-Қоян аң, Ол орманда жүреді. Орман сөзіне +шы қосымшасын

жалғандар. –Сөздің мағынасы өзгерді, орман сөзіне +дар қосымшасын жалғайық. Орманның көп екенін ғана білдіріп тұр. Сөздің мағынасы өзгерген жоқ олай болса балалар, бұл жалғау екен.

Б

о

Р

а

қ

А

р

с

у

Ы

қ

Қарамен жазылған сөзге қосымша жалғап, жаңа сөз құрастыр.

Оқу-лық, оқу-шы.-Қосымшалы сөз туралы не айтуға болады? Қос-а жалғ. кейін сөз мағ-ы өзгеріп кетті.

Оқулық—кітап, Оқушы-----адам

267- жаттығу Мәтінді оқып, түбір сөздерді табады. Балаларға мәтінге ат қоюға тапсырма беріледі.

268-жаттығу жазбаша орындалады-сөйлемдегі көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып көшіріп жазады. Мыс: Қыс .... адамдар жылы киінеді.Мұғалім бірнеше қосымшаларды атайды мыс:(-та,--қа, пен) Түбірге қосымша жалғанғаннан кейін қандай өзгеріске ұшырағанын байқайды.

269- жаттығу Суреттегі зат атауларын қатыстырып сөйлем құрау беріледі.

270-жаттығу жазбаша орындалады. Түбір мен қосымшалы сөздің айырмашылығын анықтау қажет. Ол үшін мен сұрақ қоямын.Түбір мен қосымшалы сөздің айырмашылығы неде ? Түбір сөзге жалғанған қосымша кейде сөздің мағынасын өзгертеді.Қосымша кейде сөзбен-сөзді байланыстыру үшінде жалғанады.

Кейінгі тапсырма: Ереже жаттау

376- жаттығу

Өзін-өзі бағалау тақтаға ілінген аты-жөндері жазылған парақшаны зымыранға, автобусқа немесе тасбақаға отырғызуы арқылы бағалау жұмысы жүргізіледі.




Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
