Тақырыбы:
The
Olympic games
Мақсаты:
а)
оқушыларды «Sport. The Olympic» тақырыбына лексикалық , Past simple
грамматикасы бойынша болымды, болымсыз, сұраулы сөйлемдерді бекіту, дұрыс және
бұрыс етістіктерді қолдануын түсінгендіктерін тексеру, жаттықтыру, «оо» әріп
байланыстарының оқылуын түсіндіру;
б)
оқушылардың өзара салыстырып, анализ жасап, өз ойларын жеткізуге ықпал ету,
сөздікпен өз бетінше жұмыс жасауына және бағалауына мүмкіндік беру;
с)
сабақ барысында салауатты өмір салтын ұстанып, спортқа деген қызығушылықтарын
арттыру, олимпиадалық ойындар туралы ақпараттық білімдерін жетілдіру, дені сау
тұлға ретінде қалыптастыру;
Сабақтың
түрі: аралас сабақ
Сабақтың
әдісі: топтық жұмыс, сұрақ-жауап
Пайдаланалатын
материалдар: диск, флеш карталар, доп, суреттер.
Пән
аралық байланыс: қазақ тілі, дене шынықтыру.
Сабақ барысы:
I. Organization
moment:
a)
Greeting
-
Good
morning, children! How are you?
-
We
must choose 1 paper, then sit in your group.
1 group – London; 2 group – Moscow; 3
group – Rio.
b)
Checking
up the attendance
II. Checking
home task
Exercise 4 in Work Book
III.
Saying about theme and aims:
-
Last
time we talked that if we want to be healthy we need to do sports. Today we
will talk about Olympic games. Have you heard about them? Have you ever watched
them?
IV.
New lesson :
1.
Listen
and repeat: oo – long [u:], short [u].
Track 33
Book, look, foot, spoon, school, moon.
2.
Read.
(individual work)
3.
Read
the sentences. Do they have oo: long[u:] or short [ u] ?
Keys: long [u:] – zoo, food, afternoon,
soon, moon, boots.
[u] – good, look, book, football, wooden.
4. Look at the picture and answer the
questions. Then listen and read. ( Track 34)
V. Understanding
Exercise 6 Answer the questions.
Exercise 7 Pair work. Answer the questions
about you. Write your partner’s answers in the chart.
Exercise 8 Write about any Olympic sport.
Exchange your work with your partner and read it.
Warm up (Сергіту
сәті)
-
Children, you know our game I say word you must show
me:
*have a shower
*have a bath
*smell
*brush teeth
*comb hair
*sad
*happy!!!
- Today, we have new warm up, repeat after
me:
Stand up, sit down
Clap your hands, clap, clap, clap
Stamp your feet, stamp, stamp,stamp
Spin around, spin, spin,spin!
Stand up, sit down!
VI. Consolidation
Work with copy book.
Exercise 1 Complete the chart with your
partner’s answer.
Did you watch the Summer Olympic games?
|
|
Did you watch the Winter Olympic games?
|
|
What sport did your watch ?
|
|
Do you have any favourite sports?
|
|
Why do you like it/them?
|
|
Exercise 2 Reorder the words to make
negative sentences in Past Simple.(children write to black board).
VII. Conclusion.
-
You
worked very well. Now let’s revise the words you have learnt at the lesson.
(Check yourself! An athlete, Olympic games, to take place, such, like, peace,
war, a symbol, Greece)
-
Tell
me please, what should we do to be healthy?
-
Brilliant!
Please, open your activity books and as usual assess your work at the lesson.
VIII.
Home work. Exercise 4 in Work Book.
The lesson is over. Good bye.