Инфоурок Математика Рабочие программы"ТЕҢДЕУ ШЕШУ ЖӘНЕ ОНЫ ШЕШУ" ашық сабақ

"ТЕҢДЕУ ШЕШУ ЖӘНЕ ОНЫ ШЕШУ" ашық сабақ

Скачать материал

 

Елек орта мектебі

 

 

 

 

 

 

 

Ашық сабақ

Тақырыбы. «Теңдеу және оны шешу»

 

 

 

 

 

 

 

 

Дайындаған: Мұстафина Жұлдызай

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбы: Теңдеу және оны шешу
Сабақтың мақсаты: Теңдеу және оны шешу тәсілдерін үйрету.
1. Оқушыларды  теңдеу шешу тәсілдерімен таныстыру;
2. Атаулы сандармен есептеуді орындауды дағдыландыра отырып, оқушылардың логикалық ой – өрісін дамыту, ойлау қабілеттерін жетілдіру, білімдік дағдыларын қалыптастыру.
3. Оқушыларды ұжымшылдыққа, тәртіпке, достыққа тәрбиелеу.
Әдіс - тәсіл: сұрақ - жауап, ойын, әңгімелеу, пәнаралық сабақ.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес ертегі сабақ
Көрнекіліктер: Мақтақыз бен мысық ертегісіндегі кейіпкерлер,

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі (Сабаққа әзірлеу, сабақтың мақсатын хабарлау).
Мұғалім:
Бір, екі, үш
Сынып іші тып - тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз.
Оқушылар:
Сабаққа біз даярмыз
Жалқаулықтық оямыз
Үздік оқып әрқашан
Кілең бесті каламыз.
Балалар естисіңдерме бір дыбыс шығады? Бұл әнде не туралы айтылған? (Ертегілер әні ақырын қосылып тұрады Әйгерім Қалаубаеваның) Бүгінгі сабағымыз ерекше болады. Себебі біз ертегілер әлеміне саяхатқа шығамыз.
Мақта қыз бен мысық ертегісі. Бұл екеуі дос болып жүреді. Мақта қыз үйін жинап жүріп, бір мейіз тауып алады да, мысық ты шақырады. Мысық келмейді. Қыз: Келмесең келме – деп, мейізді өзі жеп қояды. Жеп болған соң мысық келіп: — Неге шақырдың? — депсұрайды. Мақта қыз айтпайды. Сонан соң мысық: — Ендеше қатығыңды төгем - дейді.
Мақта қыз: — Мен құйрығыңды кесіп аламын - дейді. Мысық қатықты төгеді. Мақтақыз мысықтың құйрығың кесіп алады. — Мақта қыз құйрығымды ерші - дейді. Қатығымды қайтарған соң, құйрығыңдыбереміндейді. Ендімысықбізденкөмексұраптұр. Мысыққақұйрығынқайтаалуғакөмектесемізбе? Олүшінбізтапсырмалардыорындауғакөмектесейік. Сәтсапар, достар! Мысыққакөмектесейік
Үйтапсырмасынтексеру
5, 7, 8 сандарыныңқұрамынжаз. (әртоптанбіроқушыданшығыпжазады, оқушылартексереді)
Дәптерменжұмыс
Дәптеріміздіашамыз, бүгінгікүндіжазамыз.
Мысықсиырғабарады. «Сиыр - сиыр, мағанқатықберші», – дейді, сиырайтады: «Меніңқарнымашыптұр, мағанжапырақәкеліпбер», – дейді.
Сиырдыңтапсырмасы:
1 тапсырма:
Миғашабуыл
9, 6, 2, 4, 8, 1.
Сергітусәті
Мысықағашқабарып: «Ағаш, ағаш, жапырағыңдыберші!» – дейді. Ағашайтады: «Мен шөлдептұрмын, су әкелсең, жапырақберемін», – дейді.
Жаңасабақ
Ағаштыңтапсырмасы:
2 тапсырма:
Теңдіктержаз.
3 пен 4 сандарыныңқосындысы 7 – гетең
6 мен 4 сандарыныңайырмасы 2 - гетең
3 пен а – ныңқосындысы 7 - гетең
10 мен а - ныңайырмасысы 1 - гетең
а мен 2 - ніңайырмасы 6 - ғатең.
Бұларқандайөрнектер. (Әріптіжәнесандыөрнектер) Теңдіктердібөлекжазу. Бұлартеңдеулер. Теңдеулердішешуүшін тура теңдікшығатындай а - ныңмәнініздейміз. Мысалы: 3 + a = 7 a + 6 = 10 4 – a = 3
Суға бара жатса, су әкележатқанқыздардыкөріп: «Қыздар, қыздар, маған су берші», – дейді. Қыздар: «Бізгесағызәкеліпберсең, бізсаған су береміз», – дейді.
Қыздардыңтапсырмасы:
3 тапсырма:
«Балықаулау» аулауойыны. Теңдеулершешу. Теңдеулердішешуүшін тура теңдікшығатындай а - ныңмәнініздейміз.
Мысықдүкенгебарады. «Ай, дүкенші, мағансағызберші», – дейді. Дүкенші: «Мағантұқымбер», – дейді. Дүкеншініңтапсырмасы.
4 тапсырма
Теңдеулердішеш № 2
Сергітусәті
Мысықтауыққабарады: «Тауық, тауық, мағантұқымберші», – дейді. Тауықтарайтады: «Бізгедәнәкеліпберсең, бізсағантұқымбереміз», – дейді.
Тауықтыңтапсырмасы.
5 тапсырма
Геометриялықфигуралардыата?
1 топ суреттенешеүшбұрыш бар?
2 топ суреттенешетөртбұрыш бар?
3 топ суреттенешедөңгелек бар?
Мысық: «Енді не қыламын», – деп бара жатса, бірінқазыпжатқантышқандыкөреді. Мысықтышқандықорқытып: «Жаныңбарындаайт, үйіңде не бар?», – дейді. Тышқанқорыққанынан: «Үйімдебірбатпантарым бар», – дейді. Мысықайтады: «Мағанбіруыс тары бер», – дейді.
Тышқанныңтапсырмасы
6 тапсырма:
Тесттіктапсырма (тест орындау, бір – бірінтексереді, бағалайды)
1. Әріптіөрнектібелгіле.
а) 7+ 3 ә) а+6 б) 4 - 4
2. Тура теңдікті тап.
а) 3=2 ә) 5=6 б) 4=4
3. 4 + 4 өрнектіңмәнінешегетең
а) 8 ә) 9 б) 10
4.Сәуленібелгіле
а) ә) б)
5. 6 санныңалдындақай сан тұрады?
а) 4 ә) 5 б) 7
Экрандадұрысжауап.
1. Ә
2. Б
3. А
4. Б
5. Ә
Мысыққатаратуғакөмектесейік.
7 тапсырмаСаңырауқұлақтардыжинау.
Тышқанүйінебарып, біруыс тары береді. Тарыныапарыптауыққабереді, тауықтұқымбереді, тұқымдыапарыпдүкеншігебереді, дүкеншісағызбереді, сағыздыапарыпқыздарғабереді, қыздар су береді, суды апарыпағашқабереді, ағашжапырағынбереді.
Жапырақтыапарыпсиырғабереді, сиырқатықбереді, қатықтыапарыпМақтақызғабереді. Мақтақызмысықтыңқұйрығынбереді.
Қорытынды
Сабақтақандайтапсырмаларорындадық?
Қандайтақырыппентаныстық?
Сабақұнадыма?

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""ТЕҢДЕУ ШЕШУ ЖӘНЕ ОНЫ ШЕШУ" ашық сабақ"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Микробиолог

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
