Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / "Теңдеу" урок по математике
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

"Теңдеу" урок по математике

библиотека
материалов

Сабақ тақырыбы: Теңдеулер

Күні:

Сыныбы: 6 “Б” 6 “В


Мақсаты :

Біліктілік: Өтілген материалдар бойынша  оқушылардың алған білімдерін  тереңдету,негізгі ұғымдарын бекіту,білімдерін тексеру.


Дамытушылық: Оқушылардың іскерлігін,өз бетімен еңбектену сезімдерін және олардың білім дағдыларын дамыту.


Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке,ұқыптылыққа,шыдамдылыққа тәрбиелеу. 

  

  Сабақ түрі : Саяхат сабағы.

    Көрнекілігі : Плакаттар кеспе қағаздар,суреттер,карточкалар.

    Сабақ әдісі : Ойын.

    Сабақ барысы :

І. Ұйымдастыру кезеңі.

   Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Бүгін сыныпта кім кезекші? Оқушылар түгел ме ? Балалар бүгін айдың нешесі ?


ІІ. Үй тапсырма тексеру.


ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту.



ІV. Жаңа сабақ.

Теңдеу дегеніміз құрамында мәнін табу керек болатын әрпі бар теңдік. Теңдеуді шешу дегеніміз оның барлық түбірлерін табу немесе оның бірден- бір түбірі болмайтынына көз жеткізу. Теңдеуді тура санды теңдікке айналдыратын әріптің мәні теңдедің түбірі деп аталады.

  • Мысалы, 7x+5=26 -теңдеу

  • x=3

  • 3- саны теңдеудің түбірі


V.Жаңа сабақты бекіту.


Балалар,бүгін біздің сабағымыз күндегіден ерекше болмсақ.Өйткені біз бүгін:”Жеті ата “ ауылына саяхат жасаймыз.Саяхатқа шықпас бұрын екі топқа бөлініп алайық.

   

І топ. « Тапқырлар »                           ІІ топ. « Ойшылдар »

  

  Саяхатқа шығу үшін өзімізге көлік әзірлеп алайық.қандай көлік таңдаймыз,қайсысымен жүрсек бізге арзанға түседі ? ( пойызбен )

     Пойыз немен жүреді ?

Көмір,салярка,элекр тоғымен.

Біздің көлігіміз әзір болды.

    Дұрыс жауап бере отырып “Ата” ауылына да келдік.

Ата” ауылының мынадай тапсырмалары бар екен,мына сұрақтарға жауап беріп көрейік.

    1.Теңдеу дегеніміз не ?

(Теңдеу дегеніміз құрамына әріп енетін және онымен белгіленетін санды іздеу мақсатында қойылған теңдікті айтады.)

    2.Теңдеудің түбірі деген не ?

( Белгісіз санның теңдеуді тура санды теңдікке айналдыратын мәнін теңдеудің түбірі дейміз.)

   3.Теңдеу шешу дегеніміз не ?

(Теңдеудің түбірлерін табу деген сөз.)


Мысалы : 5   Х =1575 : 15 теңдеу бала ала ма ?

Бұл қандай теңдеу? (Күрделі теңдеу.)

Мұндағы Х нені білдіреді? (Белгісіз сан, яғни түбірді.) 

Теңдеудің сол жағында не тұр ? 5   (Х әріпті өрнегі.)

 Оң жағында ше ? (1575 : 15 санды өрнегі.)

Енді мына теңдеуді бірлесе отырып шығарайық.Мұндағы мақсатымыз не ?( Х – тің орнындағы санды табу.)

Оны қалай табамыз ? (Күрделі теңдеуді қарапайым теңдеуге айналдырамыз.)

5   Х = 1575 : 15

Х – тің орнындағы санды таптық. ( 21 )  21 саны осы теңдеудің түбірі бола ала ма ? Егер Х – тің орнына басқа санды қойсақ оның көбейтіндісі 105 – ке тең бола ала ма ? демек теңдеудің түбірі бар,ол 21 саны екен.

    Дұрыс жауап бере отырып “ Әке” ауылына да келдік.

Бұл ауылда топ басшыларының сайысы болады екен.

І топ.  « Тапқырлар »                                

  Терең ғылым сананың                          

  Тегі деп ой саламын.

Маңыз беріп оқимыз

Есептану сабағын.


     ІІ топ. « Ойшылдар »

Білім теріп бейнетінен қашпаймыз,

Оқу жылын бестікпенен бастаймыз.

Жыл бойына жақсы оқимыз сонда біз

Біліммене достасамыз жастай біз.


Одан әрі жүріп  “Бала” ауылына да келдік.Бұл ауылда арқан тарту ойыны.Осы ойынның шарты ортада екі түсті хат 2 топтан 2 оқушы келіп бір – бір хат алады.Ол хатта нөмер жазылған.Сол алған хатта номерлерің бойынша карточка беріледі.

Осылай оқушылар кезектеседі,әр дұрыс жауапқа бесбұрыш беріледі.



















Одан әрі жүріп отырып” Шөбере” ауылына да келдік.

    Мына ауылда сергіту ойыны бар екен Екі топтан екі оқушылары тұрып видео бойынша жаттығуды қайталайды.

   

Одан әрі жүре отырып “Шөпшек” ауылына да келдік.

Мұнда жұмбақ шешу тапсырмасы бар екен.

Бір әкеден «Неше балаң бар?» деп сұраған екен. Ол: «Төрт ұлым бар, әрқайсының туған әпкелері бар» деп жауап беріпті. Әкейдің неше баласы бар?

5 баласы бар 


VІ.Қорытынды.

Өте жақсы балалар.осы сабағымызды қорытындылау үшін ең соңғы  “Немене” ауылына да келдік.

Осы ауылда мазайка шешу тапсырмасы бар екен.Әр бір мазайканың бөлігінде сұрақ бар сол сұрақтарды шеше отырып, біз мазайкада қандай сурет бейнелегенін біле аламыз.



VІІ.Бағалау. Оқушыларды білімдеріне сай бағалау.


VІІІ. Үйге тапсырма беру. есепті шығарып келу
