Сабақ жоспары
Пән: математика
Сынып: 6 «А»
Сабақтың тақырыбы: Теңдеудің көмегімен мәтін
есептерді шешу
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Есепті теңдеу құру арқылы
шығару жайлы оқушылрдың білімдерін бекіту, өз бетінше жұмыс
істеуге, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, ауызша есептей білуге
машықтану, өткен тақырыптарды пысықтау.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық
ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік:
Тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ұқыптылыққа, белсенділікке тәрбиелеу.
Сабақтың
әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау, іздену,
тұжырымдау, көрнекілік қолдану.
Сабақтың
түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: Кеспе қағаздар
Сабақ барысы:
І . Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б)
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
№863
13 + 28x = 5x + 17 + 23x 5 -
3x + 4= 17x + 9 -20x
28x - 23x - 5x =17 -
13 -3x - 17x + 20x = 9 - 5 -4
0 5
0 = 0
9- 16y = 20 - 31y + 15y
-16y +31y -15y =
20 - 9
0 11
0 = 0
ІII.
Есептер шығару
№ 860
2,5x - 12 = x + 12 2,516 = 40
2,5x - x = 12 +12 16 + 12 = 28
1,5x = 24
x = 16
Жауабы: 2-ші жүйекте 28 бүлдірген болған
IV. «Қызықты есептер» ауызша
есептеу. (Логикалық тапсырмалар).
а) Үстелдің 4 бұрышы бар, оның біреуін
кесіп тастасаң қанша бұрыш қалады? (5 бұрыш)
б) 2 стақанға бірдей су
құйдың. Оның біреуін тәрелкеге төңкердің. Қай стақанда су көп?
(Бірдей)
в) Оқушы үй тапсырмасын орындау
үшін 2 сағат отырды. Ол
20 минут сурет салды. 40
минут оны өшірді. Қалған уақытта ол үй
тапсырмасын орындады. Оқушы қанша уақыт
сабаққа дайындалды?
г) 10жасар Арман шашын
тақырлап алып тастады. Егер оның шашы ай сайын 1 см өссе,
2 жылда шашының ұзындығы қандай болады?
(24 см) 3 жылда ше?
д) Ағасында 15 дәптер,
інісінде 7 дәптер. Екеуі осы дәптерді тең бөліп алк керек. Ол
қалай? (11 дәптерден келеді).
е) 2 бала м/сек жылдамдықпен
бір-біріне қарама-қарсы жүгірді. Егер жолдың ұзындығы 100 м. болса, олар
неше секунттан кейін кездеседі. (5х2) = 10м. (1
сек) 100: 10 = 10 сек
(10 минут)
№ 861
№ 862
3(x - 18) = x + 18 x -
0,2x +x + 6 = 348
3x - 54 = x +18 1,8x =
348 - 6
3x - x = 18 + 54 1, 8x
= 342
2x = 72 x
= 190
x = 36
V. Сабақты қорытындылау
VI. Бағалау
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағалау
Үй жұмысы: №863
Тексерілді: