Күні: 15.10.2014 ж.
Сыныбы 9
Пәні: Алгебра
|
Сабақтың тақырыбы
|
3.4 Теңдеулер жүйесін
құру арқылы шығарылатын есептер.
|
Сілтеме
|
9-сынып Алгебра,22-26 оқулық
беттері.ОМЖ.
|
Мақсаты
|
Теңдеулер жүйесін құру
арқылы шығарылатын есептерді шешу алгоритмі мен таныстыру жәнеоны шешу
жолдарымен есептер шығаруды үйрену.
|
Оқыту
нәтижесі
|
Екі айнымалысы бар
сызықтық емес теңдеулер жүйесі мен танысады және оны шешу жолдарымен есептер
шығаруды үйренеді. Теңдеулер жүйесін құру арқылы шығарылатын есептерді шешу
алгоритмі мен танысады және оны шешу жолдарымен есептер шығаруды үйренеді.
|
Түйінді
идеялар
|
1) Тақырып жұмыс жасау
оқушылардың тәуелсіз ойлауына және олардың ой қорыту, өзіндік түсініктеме
беру қабілетіне ықпалын тигізеді.
2) Сыни тұрғыдан ойлау
балалардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл
бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.
3) Балалардың жауабын бақылау,
жазып алу мен талқылау сауатты оқытуға ықпал етеді.
|
Блум таксаномиясы
|
7 модуль
|
ресурстар
|
Сабақтың мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс – әрекеті
|
Білу
|
|
топтастыру
|
Ұйымдастыру.Топтарға
бөледі.
Үй жұмысын тексеру.№124.
|
Түсті стикерлер таңдау
арқылы топтарға бөлінеді.Оқушылар 5 топқа бөлінеді. Өз білетіндерін
топтастырады.Қайталайды. Сұрақтарға жауап береді
қайталау есебі
|
|
Диалог
|
Топтастыру әдісі
|
Ынтымақтастық
атмосферасын құрады.
|
Бір-біріне жақсы көңіл-күй
тілейді.
Топтық жұмысты талқылауға
үйренеді. Оқушылар критерий шығаруды үйренеді.
|
Түсіну
|
Сыни ойлау
|
Интернет, оқыту нұсқауы
стратегиясы
|
Әр топқа тақырып бойынша
тапсырмалар беріледі. Сұрақтар беріледі.
Сабақ үстінде ауызша
сұрақ-жауап сыни көзбен қарауға дағдыланады.
Мысал келтір?
|
І топ. Тақырыптың
идеясын ашады.
ІІ топ. Композициялық
құрылысын табады.
ІІІ топ.Салыстырады.
IV топ.Формуланы
қолданып теңдеу-лер жүйесін шешеді.
Vтоп.Есептер шығарады
1.
Теңдеулер жүйесін шешіңдер
а)  б)
|
|
АКТ-ны қолдану
|
сергіту
|
Сергіту сәтін ұйымдастырады.
|
Бейнетаспадағы әуен
арқылы жаттығу жасайды.
|
Қолдану
|
Диалог
|
Оқулық
|
Тапсырмалар орындалады.
Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды. Теңдеулер жүйесін құру арқылы
шығарылатын есептерді шешу алгоритмі мен таныстыру және оны шешу жолдарымен
есептер шығаруды үйрену.
|
Жаңа білімдерді
қолданады. Ортақ ұқсастығын айтады. Оқулықтан есептер шы ғарады.
а) б)
|
Талдау
|
АКТ-ы қолдану
|
Түртіп алу стратгиясы
|
Екі айнымалысы бар
сызықтық емес теңдеулер жүйесі мен бір айнымалысы бар сызықтық емес
теңдеулер жүйесіарасындағы айырмашылықтарын атаңдар? Белгілі графиктердің
көмегімен екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін қалай салуға
болады?
|
Қатты әсер еткен
жерлері.Теңдеулер жүйесін құру арқылы шығарылатын есептерді шешу алгоритмі
мен оны шешу жолдары қалай есептер шығаруда қолдануға болады?
Оқулықтан есептер
шығарады. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі қалай
шешіледі?
№125, №126, №127,
№128, №129
|
Жинақтау
|
АКТ-ны
қолдану
қолдану
|
|
Әртүрлі есептеу үшін есептер құрастырыңдар? (салыстырыңдар)
Теңдеуді
шешіңдер.
(x2
– x + 1 ) ( x2 – 2x – 4 ) = 0
|
Теңдеулер жүйесін қалай құрастыруға болады?
Теңдеулер
жүйесінің түбірлерін
салыстырады.
Жаңа білімдерді қолданып есеп
құрастырады.
2)
x + y = -1985 6 ) x + y = 5
x – y = -1 x – y = 397
|
|
Үй тапсырмасын беру.
Оқулықтан №130.
|
Өз-өзін бағалайды, оқушының
өздігінен ізденуі, бір-бірін бағалайды, сыни көзбен байқайды, өз-өзін
салыстыра біледі. Өз деңгейін анықтайды.
|
Бағалау
|
Оқыту үшін бағалау
|
|
Екі айнымалысы бар
сызықтық емес теңдеулер жүйесі мен бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
жүйесінің арасындағы айырмашылықтарын атаңдар?
Екі айнымалысы бар
сызықтық емес теңдеулер жүйесі қалай шешіледі?
|
Сабақта кері байланыс
жасауды үйренеді.Оқушылар парақшаларды толтырады.
Не білдім? Не үйрендім?
Не ұнамады? Сабақ несімен ұнады?
|