Қыркүйек
|
1 апта
|
2-сабақ
|
Сабақ тақырыбы
|
Информатика және ақпарат.
Ақпарат, оның мазмұны, түрлері мен қасиеттері
|
Оқу мақсаттар
Smart
|
Информатикапәні нені оқытады, ақпарат ұғымын,
ақпарат түрлерін. Ақпарат алу көзі, қабылдау және беру ортасын, ақпараттың
қасиеттері мен оның формаларын үйренеді.
|
Оқудан күтілетін
нәтижелер
(Табыс критерийлері)
|
·
Информатика
пәні нені оқытатының біледі
·
Ақпарат
ұғымын, ақпарат түрлерін біледі.
·
Ақпарат
алу көзін, оның қасиеттері мен формаларын анықтайды.
·
Информатика,
ақпарат, қабылдау, беру көздеріне анықтама береді.
|
САБАҚ
БАРЫСЫ
|
Реттілігі
уақыты
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеттері
|
Оқушылардың
іс-әрекеттері
|
Оқудың тиімді дағдылары
|
Бағалау
|
2 минут.
2 минут.
3минут.
|
I.ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ:
1.оқушыларды сабаққа
жұмылдыру,
2.Өткен
сабақ бойынша білімдерін тексеру. Кумулятивті әңгіме.
|
Сәлемдесу, түгендеу.
Топқа
бөлу үшін «Фото суреттің қиындыларын құрастыру» (ноутбук, ДК, планшет).
Оқушыларға
сұрақ қояды:
1. Компьютерде
жұмыс істегенде қандай ережелерді сақтау керек?
2. Компьютерде
үздіксіз жұмыс істеу уақыты?
3. Көзден
экранға дейінгі арақашықтық?
4. Көзге
арналған қандай жаттығу білесің?
|
Сәлемдесу
1.Оқушылар тренингте
белсенді, көңілді жарысып, бірігіп құрастырды.
Оқушылар сұраққа жарыса
жауап береді.
1. пернелерді ақырын басу
2. 45 минут
3. 55-65 см
4. Көзге күш түсірмей 10-15
рет жыпылықтат.
|
Ізеттілік,
құрмет көрсету
Бірлесіп
жұмыс жасау өзара әрекеттестікке түсу арқылы үйрену
Есте
сақтау, ой қорыту. түйіндеу
|
Мұғалім
мадақтауы
|
5 минут
12 минут
10 минут
|
III.БІЛІМДІ ИГЕРУГЕ
ДАЙЫНДЫҚ КЕЗЕҢІ:
IY. БІЛІМДІ ИГЕРУ КЕЗЕҢІ
Y. ТҮСІНУІН ТЕКСЕРУ
КЕЗЕҢІ
(үйренушілер мазмұнды
игерді ме, жоқ па көз жеткізу, табылған проблемаларды жою)
|
Теорияны меңгеру кезеңі
3 топқа сұрақтар
беріледі
Оқулықпен жұмыс
Қажетті ережелерді жазу
Адамның ақпарат қабылдау
жолдарын, ақпарат түрлерін түсіндіру
Топтық тапсырма:
Оқулықпен жұмыс
3 топқа 16 беттегі
бақылау сұрақтары және 1 кестені толтыру тапсырылды
|
Әр топ нақты
деректер келтіреді топта ойласады, ақ параққа жауаптарын жазады, әр топтан 1
оқушы тұрып жауапты оқиды.
Оқулықтағы ережелерді
жазады.
Мұғалімді мұқият
тыңдайды.
Топта бірлесе отырып
талқылайды, оқушылар жаңа тақырыпты ашады.кестені толтырады, сұрақтарға
жауап береді. Әр топтан 1 оқушы шығып кестені қорғайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Түсінгендерімен бөліседі.
|
Зерттеушілік, ізденушілік
Ойлану,
тұжырым жасау, бірлесе жұмыс жасау
Оқылым
дағдысы
Жинақтау,тұжырымдау,
|
Топтардың өзара бағалауы
Мұғалім модерациясы
Критерийлер
арқылы
өзара бағалау
|
5 минут
|
YI. САБАҚТЫ БЕКІТУ КЕЗЕҢІ
|
«Менің ойым...»
стратегиясы бойынша
жұптық тапсырма:
компьютермен жұмыс:
Есту, дәм сезу, иіс,
көру, сезу арқылы қабылданатын ақпарат түрлеріне Paint графикалық
редакторында сурет салу
|
Жұпта бірлесіп, сабақта
алған білімдерін пайдалана отырып сурет салады.
Салған суреттерімен
таныстырады.
|
Сыни ойлау дағдысы
Интерпретация жасау
|
Әр оқушы критерийлер
арқылы өздеріне балл қояды
|
2минут
|
ҮІІ. САБАҚТЫ
ҚОРЫТЫНДЫЛАУ КЕЗЕҢІ
|
Бақылау сұрақтары
қойылады.
|
Сұрақтарға жауап береді.
|
Сыни тұрғыдан ойлау
Шығармашылық ойлау
|
Әр оқушы критерийлер
арқылы өздеріне балл қояды
|
2 минут
|
ҮІІ. БАҒАЛАУ
|
Кері байланыс жүргізу
|
Критерийлер арқылы өз
білімдерін бағалайды
|
Өзін бағалау
|
|
2минут
|
ҮІІ. ҮЙГЕ ТАПСЫРМА
|
Оқулықтағы 12-15 беттердегі §2. «Ақпарат,
оның мазмұны, түрлері мен қасиеттері» тақырыбын оқып келу. Ережелерді жаттау.
|
Берілген тапсырманы
күнделіктеріне жазады.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|