Учебный предмет
|
Английский язык
|
Класс
|
4 б
|
Цели урока
|
Практическая: введение и первичное закрепление материала по теме
«Prepositions of movement»
Образовательная: отработать значение слов по теме
«Prepositions of movement»
Развивающая: развивать память, внимание,
интеллектуальную, эмоциональную и мотивационную сферу личности
Воспитательная: воспитывать положительный интерес к
изучаемому предмету
|
Технологии, методы
|
Коммуникативная; ознакомление и тренировка
|
Основные понятия, термины
|
Предлоги движения – «Prepositions of movement»
|
Тип урока
|
КРУ
|
Планируемый
результат
|
Предметный
•
учебно-языковые
умения: умение употреблять слова по теме «Prepositions of movement»
•
речевые умения:
умение семантизации и использования лексики
|
Личностный: развивать умение сотрудничества
Метапредметный: освоение коммуникативных УУД
|
Организация
пространства
|
Формы
работы
|
Ресурсы
|
Индивидуальная, фронтальная, хоровая, парная
|
Презентация, Student’s book, Activity
book
|
Технология
обучения
|
Этапы
урока
|
Формируемые
умения
|
Оформление
доски, наглядность
|
Деятельность
учителя
|
Деятельность
учащихся
|
1. Орг. момент
|
Развитие регулятивных УУД
|
|
Stand
up!
Good
morning, boys and girls!
I am
very glad to see you today!
My
name is Ekaterina Dmitrievna!
Sit
down, please.
Answer
my questions:
What
date is it today?
What
day is it today?
Are
you ready to start our lesson?
Let’s do it!
|
Good
morning!
The 2nd
March
Wednesday
Yes!
|
2. Фон. Зарядка
|
Отработка звукопроизносительных навыков
|
|
Now look
at the screen. Listening to the tongue twister:
Why do you cry, Willy?
Why do you cry?
Why, Willy?
Why, Willy?
Why, Willy? Why?
Почему ты плачешь, Вилли?
Почему ты плачешь?
Почему, Вилли?
Repeat
after me.
which
sound is more common?
Sound
W - how to pronounce the sound correctly?
Сложим губы трубочкой
и вытянем
Repeat
after me [w w w w]
S. read
to the tongue twister
|
Why do you cry, Willy?
Why do you cry?
Why, Willy?
Why, Willy?
Why, Willy? Why?
Сложим губы трубочкой и вытянем
[w w w w]
|
3. Проверка д/з
|
Отработка и коррекция опорных знаний учащихся
|
|
Now
open the student’s book p. 70 ex. 6
You
repeat words.
Take
out the leaves, sign name and surname.
Will
write the dictation.
Close
the book. Look at the screen and write dictation
Pictures
will appear on the screen and you will need to write a word.
1. тянуть
2. взбираться
3. пинать
4. бросать
5. падать
6. дать
|
1. pull
2. climb
3. kick
4. throw
5. fall
6. give
|
4. Актуализация знаний
|
Развитие коммуникативных УУД
|
|
Look
at the screen, please
What
is shown in the picture? And what do you think we shall speak about? You may
say it in Russia.
where
is the ball? what does the arrow show?
¾
Over
¾
Between
¾
Into
¾
Up
¾
Down
¾
Out of
Look
at the screen. Repeat after me:
¾
Over
¾
Between
¾
Into
¾
Up
¾
Down
¾
Out of
|
¾
Над
¾
Между
¾
В
¾
Вверх
¾
Вниз
¾
снаружи
|
5. Презентация грамматики
|
умение воспринимать и употреблять модальный предлоги
места и слов по теме «мебель»
|
|
Open
your notebook and write down new words:
¾
Over - через
¾
Between – между
¾
Into – в (внутрь)
¾
Up – вверх
¾
Down – вниз
¾
Out of – из
So prepositions
of direction indicate the possible direction in which an object is moving.
предлоги направления указывают на возможное направление, в котором движется
объект.
Open
the book p. 71 ex. 8. N. read the words. S. translate this words.
How
do we translate this story?
Open
the book p. 71 ex. 9: look at the race and give instructions. Use the words
from ex.8
1. Jump into the swimming pool
2. Climb over the wall
3. Don’t go into the shop
4. Run between the tree and the wall
5. Climb up the tree
Translate
please these sentences
|
Writing
new words
1. Jump into the swimming pool – прыгни в бассейн
2. Climb over the wall – перелезь через стену
3. Don’t go into the shop – не входи в магазин
4. Run between the tree and the wall – беги между деревом и стеной
5. Climb up the tree – залезь на дерево
|
6.физ. минутка
|
|
|
video
|
|
7. Закрепление нового материала
|
умение семантизации и использования лексики и грамматики
|
|
Open
the book p. 71 ex. 10: now play the game “Brill says …”, like this
For
example:
¾
Brill says “sit down”
¾
Brill says “stand up”
¾
Brill says “jump”
Open
the activity book p. 52 ex. 4: read and draw one by one .
Translate
these sentences

And
ex. 5: choose and write: one minute for you to complete and then we will
check together.
1. down
2. into
3. up
4. out
of
Translate
these sentences
|
Птица летит над домом
Змея ползет вниз по дереву
Кролик сидит между домом и деревом
Собака запрыгивает в коробку
1. кот бежит вниз по лестнице
2. кот идет в палатку
3. кот ползет вверх по дереву
4. кот выпрыгивает из окна
|
8. Постановка д/з. Итог урока
|
Развитие умений слушать и понимать задания для
самостоятельного выполнения
|
|
- Open
your record books, and write down your homework.
p. 71
ex. 8 learn the new words.
There
will be a dictation in the next lesson.
Good,
children. Today we had a lot of work.
If
you like this lesson, show me a card with happy smile. If you don’t like our
lesson show me a card with sad smile.
The
lesson is over. Thank you for your work!
Good bye!
|
Open
record books, and write down homework.
|
|
|
|
|
|
|
|