Учебный предмет
|
Английский язык
|
Класс
|
2 в
|
Цели урока
|
Практическая: ввести и первично закрепить слова
по теме «мебель» и научить описывать местонахождения предметов
Образовательная: активизировать лексический и
грамматический материал по теме «Предлоги места»
Развивающая: развитие памяти в работе над
лексикой
Воспитательная: формировать интерес учащихся к
изучению английского языка
|
Технологии, методы
|
Коммуникативная; ознакомление и тренировка
|
Основные понятия, термины
|
Предлоги места
|
Тип урока
|
КРУ
|
Планируемый
результат
|
Предметный
•
учебно-языковые
умения: умение употреблять слова по теме «мебель»
•
речевые умения:
умение семантизации и использования лексики
|
Личностный: развитие таких качеств как
инициативность, трудолюбие, дисциплинированность
Метапредметный: освоение коммуникативных УУД
|
Организация
пространства
|
Формы
работы
|
Ресурсы
|
Индивидуальная, фронтальная, хоровая, парная
|
Презентация, Student’s book, Activity
book
|
Технология
обучения
|
Этапы
урока
|
Формируемые
умения
|
Оформление
доски, наглядность
|
Деятельность
учителя
|
Деятельность
учащихся
|
1. Орг. момент
|
Развитие регулятивных УУД
|
|
Stand
up!
Good
morning, boys and girls!
I am
very glad to see you today!
My
name is Ekaterina Dmitrievna!
Sit
down, please.
Answer
my questions.
What
date is it today?
What
day is it today?
Are
you ready to start our lesson?
Let’s do it!
|
Good
morning!
The 2nd
March
Wednesday
Yes!
|
2. Фон. Зарядка
|
Отработка звукопроизносительных навыков
|

|
Look
at the screen. Listen to me:
Cats can swim.
Rabbits can sit.
Tim can sing.
Repeat
after me … all together.
Translate,
please.
Read
these the sentence one by one
|
Cats
can swim
Rabbits
can sit
Tim
can sing
|
3. Проверка
д/з
|
Отработка и коррекция опорных знаний учащихся
|
Student’s
book
|
Now
repeat the rules p. 70 gold bar.
How
to translate the verb MUST and MUSN’T
how
should it be pronounced?
and I
will tell you a sentence and you will translate it into Russian or English.
1. I
must go
2. мы должны идти
3. I
mustn’t go
4. We
mustn’t go
5. вы должны идти
6. He|
She must go
7. ты не должен идти
8. он/ она не должен(а) идти
Open
the book p. 70 ex. 7. Read the words one by one
|
1. я должен идти
2. We
must go
3. я не должен идти
4. мы не должны идти
5. You
mustn’t go
6. он/она должен(а) идти
7. You
mustn’t go
8.
He| She mustn’t go
Do
homework, play football, shout, listen to the teacher, clean the board, draw
on the desk, talk on the mobile, drink cola
|
4. Актуализация знаний
|
Развитие коммуникативных УУД
|
|
Look
at this picture, please.
What
is it?
SHELF
– repeat after me – SHELF
What
is it?
BOOKCASE
– repeat after me - BOOKCASE
What
is it?
WARDROBE
– repeat after me - WARDROBE
What
is it?
SOFA
- repeat after me – SOFA
What
is it?
ARMCHAIR
– repeat after me – ARMCHAIR
What
is it?
TABLE
– repeat after me – TABLE
What
is it?
PICTURE
– repeat after me – PICTURE
What
is it?
BED –
repeat after me – BED
What
is it?
CARPET
– repeat after me – CARPET
|
Shelf
Bookcase
Wardrobe
Sofa
Armchair
Table
Picture
Bed
Carpet
|
5. Презентация грамматики
|
умение воспринимать и употреблять модальный предлоги
места и слов по теме «мебель»
|
Student’s
book
|
Open
your notebook and write down new words:
Open the
book p. 71 ex. 9. Describe the room using the given words and prepositions between,
above and in the middle
How
do you translate these prepositions?
For
example: The carpet is between the bed and the sofa. Translate, please
answer
one by one:
-
the shelf is above the table
-
the picture is above the bed
-
The bookcase is the between the wardrobe and
the table
-
The carpet is in the middle of the room
-
The sofa is between the table and armchair
-
The armchair is above the carpet
|
Shelf
– полка
Bookcase
– книжный шкаф
Wardrobe
– гардероб
Sofa
- диван
Armchair
– кресло
Table
– стол
Picture
– кресло
Bed –
кровать
Carpet
– ковер
Между, над и посередине
Ковер находится между кроватью и диваном
-
the shelf is above the table
-
the picture is above the bed
-
The bookcase is the between the wardrobe and
the table
-
The carpet is in the middle the room
-
The sofa is between the table and armchair
-
The armchair is above the carpet
|
6.физ. минутка
|
|
|
ВИДЕО
|
|
7. Закрепление нового материала
|
умение семантизации и использования лексики и грамматики
|
Student’s
book
Activity
book
|
Now p.
71 ex. 10. Ask a friend questions about his room using the prepositions
between, above and in the middle.
Look
at the screen, read the questions and answer the questions:
-
What’s between the door and the window?
-
What is above the bed?
-
What’s between the desk and window?
Open activity book p. 52
Ex. 4 fill in the missing letters.
Ex. 5 match the prepositions and pictures.
|
A
bed
A
picture
A
flowers
Ex.
4: D, E, E,E, O, E
Ex. 5:
-
parrot in the middle of the carpet.
-
parrot under the table.
-
parrot behind the armchair.
-
parrot above the table.
-
parrot between chairs.
|
8. Постановка д/з. Итог урока
|
Развитие умений слушать и понимать задания для
самостоятельного выполнения
|
|
- Open
your record books, and write down your homework.
p. 71
ex. 9 learn the new 5 words.
There
will be a dictation in the next lesson.
Good,
children. Today we had a lot of work.
If
you like this lesson, show me a card with happy smile. If you don’t like our
lesson show me a card with sad smile.
The
lesson is over. Thank you for your work!
Good bye!
|
Open
record books, and write down homework.
SHELF
BOOKCASE
WARDROBE
SOFA
ARMCHAIR
|
|
|
|
|
|
|
|