Выдаём удостоверения и дипломы установленного образца

Получите 5% кэшбэк!

Запишитесь на один из 793 курсов и получите 5% кэшбэк стоимости курса на карту

Выбрать курс
Инфоурок Английский язык КонспектыТехнологическая карта "Урок по теме Внешность по английскому языку в 7 классе"

Технологическая карта "Урок по теме Внешность по английскому языку в 7 классе"

Скачать материал
библиотека
материалов

ТЕХНОЛОГИЕСКАЯ КАРТА УРОКА

Учитель:  Абдухаликова Навбахор Шавкатовна

Класс:      7 «Б», «А»

Предмет: Иностранный язык (английский)

Автор УМК: Ю.Валиулина, ДЖ Дули.

Тема урока: “Who is who” (Описание человека)

Дата: 08/11/2019

Тип урока: урок обобщения и систематизации.

Цель урока: обобщение и систематизация знаний по теме: «Внешний вид »

Задачи и планируемые результаты

Задачи

·         общеобразовательные:

научить применять полученные знания по теме «Внешний вид » на практике

·         воспитательные:

воспитать культуру учебного труда.

активизировать практическую деятельность обучающихся;

совершенствовать навыки общения;

·         развивающие:

 развивать пространственное, образное мышление;

развить умения… (классифицировать, выявлять связи, формулировать выводы, выявлять особенности, объяснять закономерности);

сформировать навыки самоконтроля.

Планируемые результаты

·         предметные:

смогут описывать персонаж

смогут использовать слова для описания людей и персонажей

·         личностные:

смогут использовать коммуникативные компетентности в процессе образовательной, учебно-исследовательской, творческой и других видов деятельности.

·         метапредметные:

смогут самостоятельно определять цели своего обучения;

смогут ставить и формулировать для себя новые задачи в учебе и познавательной деятельности;

овладеют основами самоконтроля;

овладеют основами самооценки;

Формы и связи

·         межпредметные связи: литература

·         форма деятельности: фронтальная, индивидуальная,  парная, групповая;

·         формы обучения: деятельностный способ обучения,

Ресурсы

·         основные: учебник, раздаточный материал

·         дополнительные: Доска, компьютер, гарнитура

 

 

Этапы урока

Этап

Действия учителя

Действия обучающихся

УУД

Личностные

Познавательные

Коммуникативные

Регулятивные

1.Организационный момент

 

Мотивация учебной

деятельности

 

-Good morning boys and girls

-nice to meet you

-take your seats

- How are you today?

-What date is today? / What day is it today?

- Who is absent today?

-show me your books/note-books/pencil-cases

-I see you are ready for the lesson, let’s begin our lesson.

Good morning  teacher

-nice to meet you to

(предполагаемые ответы)

-Im fine/ok/great

 (называют дату и день недели)

(предполагаемые ответы)

(показывают готовность к уроку, учебник, тетради, пенал)

смыслообразование;

 

формирование познавательной цели

планирование сотрудничества с учителем и сверстниками

 

 

2. Фонетическая разминка.

 

 

 

Повторение пройденной лексики.

 

.

3. Актуализация

знаний обучающихся Работа по теме определению темы урока

Постановка цели

и задач урока

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Аудирование

Первичная проверка понимания

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Дин. пауза.

 

 

 

 

6. Работа с текстом.

 

-First of all, look at the papers in front of you. You will evaluate yourself with them. Is it clear for you?

- Let’s revise words from last lessons.

-Look at the whiteboard and tell me, what should you do now?

-Not only! You have to put missing letters than match them to each-other. Make word combination with them.

-so, translate sentences into Russian. Use this words:

У моего папы черные усы.

У Юлии прямые волосы

Мой брат среднего роста

У моей сестры волосы до плеч.

 

- So, what was the theme of our last lesson?

-do you remember basic words of appearance?

-for ex. AGE.

-Who will be next?

-Complete this cluster about «appearance».

-now, tell me, how we can use these words?/for what we can use them?

-what will we do today?

-you are right; the aim of our lesson is describing people.

-open your books p 28

- read the topic of our lesson?

-evaluate your work on this task please

 

-yes

 

 

-we should put missing letters.

 

 

 

 

 

My father have got black moustache

Julia has got straight hair

My brother is of medium height

My sister has got shoulder-length hair

 

It was “Appearance”

 

 

(students making  up spidegram with the words of theme)

-we use them to describe people

 

-we will describe the people.

 

 

 

-our topic is “who is who”

самоопределение;

смыслообразование;

 

постановка и формулировка проблемы;

 

планирование сотрудничества с учителем и сверстниками

 

прогнозирование целеполагание

-look through the pictures on page 28/ ex 1.

-Who are they?

-listen the audio and fill in the sheets that you have got. Is it clear for you?

-Let’s check your work now.

1. Who is and pretty with long, straight blond hair?

(she is teenager girl)

2. Who is slim and has got short red hair/

(he is such a happy character, he is boy with a smiley face)

3.  Who is thin and has got a little grey hair?

(he is a nasty elderly man)

4. Who is old and ugly woman with a horrible thin face?

-Well done.  evaluate yourself  on your sheets

They are characters from books.

 ( students fill in the sheet and  match books and characters on the whiteboard)

 

Alice

 

Peter Pan

 

Scrooge

The Wicked Whitch

смыслообразование;

самоопределение;

 

поиск и выделение информации

 

планирование сотрудничества с учителем и сверстниками

 

коррекция

It’s time to have a rest/

Daniil can you help me? come to the WB/

(students do ex)

 

смыслообразование;

самоопределение;

 

осознанное построение речевого высказывания

умение выражать свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации

 

- I will ask you to divide to 3 groups.

-You have got the text about characters and different tasks for each group.at last we will check your works all together/

- You have got 4 minutes for it.

-if you are ready change your works to each-other.

-look at the screen and correct mistakes.

-First group, how many mistakes did you find? Your marks? 2 group 3 group etc.

-Don’t forget to put marcs to your evaluating sheets.

(Students divide to 3 group)

 

 

 

(Students check and put marks to works)

смыслообразование;

самоопределение;

 

 

умение выражать свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации

коррекция

7.Самостоятельная работа (составление монолога)

And your last task is to describe your favorite or least favorite character. The text should be 8-10 sentences. You have got 5 minutes for it.

Evaluate your work on this task and mainly to the lesson.

(student describe character and write down 8-10 sentences to their note book)

нравственно-эстетическое оценивание.

осознанное построение речевого высказывания

умение выражать свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации

 

8.Оценивание деятельности обучающихся.

 

Your marks for today:

 

нравственно-эстетическое оценивание.

 

 

 

9.Информация о домашнем задании, инструктаж о его выполнении

Open your diary. Your h/t is describing one member. of your family

Students fix their h/t

смыслообразование;

самоопределение;

 

 

 

 

10 .Рефлексия. Подведение итогов занятия

Do you like our lesson today?

Thank  you for the lesson/

Good byе students.

Good bye.

нравственно-эстетическое оценивание.

осознанное построение речевого высказывания

умение выражать свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации

саморегуляция


ПРИЛОЖЕНИЕ К ТЕХНОЛОГИЧЕСКОЙ КАРТЕ УРОКА

Evaluating sheet

(Оценочная таблица)

Name______________

 

1.    Cluster

If you write 2-3 words, put -3

If you write 4-5 words, put -4

If you write 6 and more words, put -5

 

2.    Listening

If you have 2 mistakes, put -3

If you have 1 mistake, put -4

If you haven’t any mistake, put -5

 

3.    Text

If you have 2 mistakes, put -3

If you have 1 mistake, put -4

If you haven’t any mistake, put -5

 

4.    Describing

If you have 4-5 sentences, put – 3

If you have 6-7 sentences, put – 4

If you have 8-9 sentences, put – 5

 

 

 

Put your mainly mark for the lesson

 

 

 

Draw your emotions

 

 

 

 

APPEARANCE

CHARACTER

pretty with long, straight blond hair

 

 

slim and has got short red hair/

Such a happy character, he is boy with a smiley face.

 

Nasty elderly man With the thin and has got a little grey hair?

 

 

old and ugly woman with a horrible thin face

 

 

 

 

 

 

 

Sally; I love Dorothy from “The Wonderful Wizard Of Oz”, by L. Frank Baum. She's a cute, young girl, with lots of freckles and long brown hair that she wears in pigtails. Her enemy is the Wicked Witch. She's old and ugly, and she has a horrible, thin face! 
Patrick; I like Bob Cratchit from Charles Dickens' “A Christmas Carol”. Bob's very poor and he's quite skinny because he can't afford much food. He's in his thirties and he's a nice, blond man, but Scrooge treats him badly. He's a nasty, elderly man. He's thin and has a little grey hair, but he's mainly bald. 
James; Well, I love Peter Pan from the book of the same name by J. M. Barrie. He's such a happy character, with a smiley face. He's slim and he has short red hair. Captain Cook is always chasing him. He's a horrible middle-aged man, with dark, curly, shoulder-length hair. He has a dark tan and, a beard and a scar on his face. 
Mary: My favorite character is Alice from “Alice’s Adventures in Wonderland”, by Lewis Carroll. She's very slim and pretty, with long, straight, blonde hair, and she's a teenager like me. Alice meets some really weird characters on her journey, like the Duchess. She's big and fat, with a huge round face and she shouts a lot.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GROUP1. Read the text and put the missing words.


Sally; I love Dorothy from “The Wonderful Wizard Of Oz”, by L. Frank Baum. She's a cute, young girl, with lots of freckles and long brown hair that she wears in pigtails. Her enemy is the Wicked Witch. She's old and ugly, and she has a horrible, thin face
Patrick; I like Bob Cratchit from Charles Dickens' “A Christmas Carol”. Bob's very poor and he's quite skinny because he can't afford much food. He's in his thirties and he's a nice, blond man, but Scrooge treats him badly. He's a nasty, elderly man. He's thin and has a little grey hair, but he's mainly bald. 
James; Well, I love Peter Pan from the book of the same name by J. M. Barrie. He's such a happy character, with a smiley face. He's slim and he has short red hair. Captain Hook is always chasing him. He's a horrible middle-aged man, with dark, curly, shoulder-length hair. He has a dark tan and, a beard and a scar on his face. 
Mary: My favorite character is Alice from “Alice’s Adventures in Wonderland”, by Lewis Carroll. She's very slim and pretty, with long, straight, blonde hair, and she's a teenager like me. Alice meets some really weird characters on her journey, like the Duchess. She's big and fat, with a huge round face and she shouts a lot.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GROUP 2. Read the text and mark sentences TRUE or FALSE

 

1.   Dorothy is a cute, young girl, with pigtails and lots of freckles  TRUE

2.   Alice is big and fat,  with a huge round face FALSE

3.   Peter Pan is slim and he has long red hair FALSE

4.   Wicked Witch is old and ugly teenager with thin face FALSE

5.    Duchess shouts a lot. She's big and fat TRUE

6.   Captain Hook is a horrible middle-aged women, with dark, curly, shoulder-length hair FALSE

7.   Bob Cratchit is very poor and quite skinny TRUE

8.   Scrooge is mainly bald TRUE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GROUP 3. Read the text and write which book are the characters from?

1.    Dorothy and Wicked Witch    “The Wonderful Wizard Of Oz”

by L. Frank Baum.

 

2.   Peter Pan and Captain Hook   “Peter Pan” 

by J. M. Barrie.

 

3.   Alice and the Duchess            “Alice’s Adventures in Wonderland”

by Lewis Carroll

 

4.   Bob Cratchit and Scrooge       “A Christmas Carol”

by Charles Dickens

 

 

 

 

  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
    Пожаловаться на материал
Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Учитель английского языка
Скачать материал